×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

4 proste ćwiczenia na suche oczy

Opublikowano dnia: 2015-08-18

Twoje oczy zachodzą łzami z byle powodu. Są suche, zaczerwienione, piekące, łzawiące, zmęczone. Swędzą…

To wszystko to objawy zespołu suchego oka.

Ale możesz przeciwdziałać temu nieprzyjemnemu schorzeniu, które dotyka od 15 do 25% populacji osób w starszym wieku.

Oczy nie powinny być suche

Przesuwając językiem po podniebieniu, wyczujesz, że całą jamę ustną pokrywa warstwa śliny. To samo dzieje się w oku.

Zazwyczaj jest ono pokryte cienką warstwą płynu zwanego

filmem łzowym. Jeśli warstwy tej zabraknie, pojawi się uczucie, jakbyś miał pod powiekami piasek.

U osób, u których ten film łzowy nie jest właściwie rozprowadzony, występuje nadwrażliwość na światło, pieczenie lub swędzenie, łzawienie, nieostre lub rozmyte widzenie, zmęczenie, powieki są opuchnięte, a spojówki (białka oczu) – zaczerwienione.

W jaki sposób oko wysycha?

Oko wysycha, kiedy zapominasz mrugać, co nie zdarza się ludziom żyjącym w środowisku naturalnym, ale jest zjawiskiem bardzo częstym w świecie pełnym ekranów komputerowych i telewizyjnych.

Nawet nie zauważasz momentu, kiedy to, co widzisz na ekranie, pochłonie Cię na tyle, że zapominasz mrugać, a to bardzo niszczy oczy.

Równocześnie, monitor przyciąga kurz, który otrzymuje w ten sposób ładunek elektryczny i dodatkowo podrażnia oczy.

Dym z papierosów, laserowe zabiegi na rogówce oraz niektóre leki (pigułki antykoncepcyjne, leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i beta-blokery) także wysuszają oczy.

Soczewki kontaktowe, zwłaszcza miękkie, mogą wpłynąć na silne odparowywanie łez i prowadzić do podrażnienia, infekcji, odkładania się białka i bolesności. Najczęstszą przyczyną dyskomfortu związanym z ich noszeniem jest suchość śluzówek oczu.

Istnieją także naturalne przyczyny środowiskowe, takie jak wiatr i słońce, które wysuszają oczy. To tłumaczy, dlaczego niektóre osoby w starszym wieku cierpią na zespół suchego oka, pomimo tego, że nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych, nie paliły, nie przeszły operacji okulistycznej, nie zażywały leków ani nie używały komputera.

Osoby starsze wytwarzają o 60% łez mniej niż osoby młode. Ich kanaliki łzowe są także zbyt szerokie. Po mrugnięciu okiem łzy odprowadzane są wewnętrznie, kanalikami łzowymi, do nosa i gardła. Objawy zespołu suchego oka można także obserwować, gdy system odprowadzania łez jest zbyt aktywny.

Zadbać o suche oko

Lekarze zalecają regularne stosowanie tzw. sztucznych łez, by zapobiec niedoborom filmu łzowego. Ale takie leczenie nie umożliwia odtworzenia wcześniejszego filmu łzowego. Powinno być ono ciągłe.

Okuliści proponują również blokowanie kanalików łzowych poprzez wprowadzanie do nich kolagenowych korków lub przypalanie ujścia kanalików łzowych, by zatrzymać łzy i pozwolić na bardziej długotrwałe nawilżenie powierzchni oka.

W celu uniknięcia takich nieprzyjemności, oto kilka zdroworozsądkowych zaleceń:

 • Podczas pracy przed ekranem, rób regularne przerwy. Przynajmniej raz na pół godziny, przez kilka minut. Staraj się również pamiętać, by regularnie mrugać, nawet, jeśli nie dzieje się to odruchowo.
 • Zapobiegaj nadmiernemu gorącu i suchości w pomieszczeniu, w którym przebywasz, poprzez zawieszanie na grzejnikach pojemników z wodą i regularnie wietrzenie. Szczególnie uważaj na klimatyzację i grzejniki elektryczne, które wysuszają powietrze.
 • Prawidłowo się nawadniaj. Pij przynajmniej 1,5 litra wody lub naparów ziołowych (bez cukru) dziennie.
 • Chroń oczy przed wiatrem i słońcem; zakładaj okulary, jeśli robisz coś, co mogłoby zaszkodzić oczom, jak np. bieganie, jazda na rowerze czy stolarstwo.
 • Nie noś bez przerwy soczewek kontaktowych; zastępuj je okularami, kiedy tylko możesz.

Dodatkowo włącz do diety preparat z  witaminą A w postaci naturalnego retinolu, w dawce 5000 j.m. dziennie. Witamina A stabilizuje błonę komórkową spojówki i rogówki. Jest więc niezbędna do właściwego rozprowadzenia filmu łzowego na oku. Możesz także stosować bezpośrednio sztuczne łzy o wysokiej zawartości witaminy A.

Leczenie olejem z rokitnika

Olej tłoczony z ziaren rokitnika (Hippophae rhamnoides) jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-7.

Fińskie badanie pod kierunkiem doktora Jarvinen polegało na podawaniu tego oleju pacjentom cierpiącym na zespół suchego oka1.

W badaniu tym, polegającym na podwójnej ślepej próbie, wzięło udział 86 osób w wieku od 20. do 70. roku życia; jedna grupa pacjentów otrzymywała 2 g oleju z rokitnika dziennie przez 3 miesiące, zaś pacjentom z drugiej grupy podawano placebo.

Zdaniem osób kierujących badaniem, u pacjentów przyjmujących suplement diety zawierający olej z rokitnika pojawiała się tendencja do poprawy: mniejsze zaczerwienienie oczu, mniejsze pieczenie; poprawę tę można było również zaobserwować u pacjentów noszących soczewki kontaktowe.

Jeśli nie znajdziesz oleju z rokitnika, często ciężko dostępnego, badania wykazały również bardzo interesujące działanie mieszaniny omega-3 i witaminy A (retinol)2.

Cztery ćwiczenia poprawiające jakość filmu łzowego

Oto cztery proste ćwiczenia, które możesz wykonać w domu, w celu poprawy jakości filmu łzowego:

 • Ćwiczenie 1: zasłoń zamknięte oczy dłońmi i skoncentruj się przez dwie trzy minuty w tej pozycji. Ciemność i ciepło dłoni zadziałają rozluźniająco na oczy.
 • Ćwiczenie 2: wyciągnij jeden kciuk około 15 cm przed nosem, a drugi w tej samej osi, 30 cm za pierwszym. Ogniskuj spojrzenie na zmianę, raz na jednym, raz na drugim kciuku, trenując w ten sposób mięśnie oczu.
 • Ćwiczenie 3: postaraj się ziewnąć trzy razy z rzędu bardzo szeroko. To pozwoli na bardzo mocne napięcie, a następnie rozluźnienie mięśni twarzy wokół oczu. Łzy łatwiej pokryją oczy.
 • Ćwiczenie 4: zamknij oczy i przez minutę przewracaj nimi za zamkniętymi powiekami w kierunku ruchu wskazówek zegara, a potem drugą minutę w kierunku przeciwnym. Film łzowy łatwiej się rozprowadzi po całym oku.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

 

Ostatnie dni na zamówienie Twojego Dossier 
„Nadwaga. Jak skutecznie schudnąć?”

Przypominam, że zostało Ci tylko kilka dni, by zgłosić się i zamówić Twój numer Dossier Naturalnych Terapii: „Nadwaga. Jak skutecznie schudnąć?”. W tym specjalnym raporcie dowiesz się: 

 • jakie czynniki sprzyjają tyciu,
 • że flora jelitowa odgrywa zasadniczą rolę,
 • jakich diet należy bezwzględnie unikać,
 • z jakich sprzyjających odkładaniu się tłuszczu pokarmów trzeba zrezygnować (i to wcale nie są te, które podejrzewasz),
 • jakie korzyści płyną z żywienia przeciwzapalnego.

Najnowsze wydanie Dossier Naturalnych Terapii odsłoni przed Tobą wszystkie sekrety, jak trwale schudnąć, zachowując zdrowie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Dossier Naturalnych Terapii i zarezerwować swój egzemplarz.

Ważne: Decydując się na prenumeratę do piątku 31 marca, do 23:59, oszczędzisz aż 49,60 zł (tyle wynosi łączna wartość rabatu i dwóch prezentów dla nowych Prenumeratorów: raportów specjalnych Dossier Naturalnych Terapii). Sprawdź teraz

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła: 

1) Stephen Daniells «Sea buckthorn oil may increase dry eye symptoms», du 28 juin 2010; http://www.nutraingredients.com/Suppliers2/Sea-buckthorn-oil-may-ease-dry-eye-symptoms

2) Omega-3 essential fatty acids therapy for dry eye syndrome: a meta-analysis of randomized controlled studies; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25193932

Effectiveness and tolerability of dietary supplementation with a combination of omega-3 polyunsaturated fatty acids and antioxidants in the treatment of dry eye symptoms: results of a prospective study; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24421636

Komentarze

Ania 2016-06-18 11:38
Zrezygnowałam z kropel do oczu, pomagały tylko na chwilę. Biorę (...) Luteinę i całkiem szybko zniknęły problemy z suchością oczu, przestały mnie boleć oczy po kilku godzinach pracy na komputerze i nie pieką przy sztucznym świetle.
Katarzyna 2017-01-30 10:55
A ja właśnie nie chcę rezygnować z kropel, a uzupełniać ich działanie ćwiczeniami. Czy odwrotnie? Tak czy inaczej, używam sztucznych łez (...) i do tego wykonuję większość polecanych wyżej ćwiczeń. Stylu życia za bardzo nie mogę zmienić, bo siedzenie przed komputerem to moja praca.
Zyks 2017-05-11 11:19
Mnie to tak załatwiła klimatyzacja w pracy. Czasem jak mi się przypomni to robię właśnie takie ćwiczenia, ale głównie ratuje mnie (...)
Zykss 2017-06-12 17:32
Mnie to tak załatwiła klimatyzacja w pracy. Czasem jak mi się przypomni to robię właśnie takie ćwiczenia, ale głównie ratuje mnie (...). 

basia 2017-07-03 15:16
też się borykałam z tym problemem i mi pomogły krople (...)
Jacek 2017-07-10 16:29
U mnie działają już tylko i wyłącznie krople nawilżające, najdłużej używam (...) i raczej nie zmienie, żona tak samo używa chociaż z innego powodu. Ulga niesamowita gdy po całym dniu pray oczy nie pieką jakby się miało pod powiekami piach.
wojtek 2017-07-24 21:47
zdecydowanie krople (...) są godne polecenia gdyż ich działanie jest szybkie i perfekcyjne! a w dodatku są łatwo dostępne, bez recepty
sylwia89 2017-07-31 11:22
w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem okazały się być krople (...). kiedy mam wysuszone oczy po długiej pracy przed komputerem, wyciagam soczewki i wpuszczam dwie krople na każde oko ;) po 15 minutach wkładam soczewki i znowu "działają" bez zarzutu ;)
Rafał 2017-10-27 09:53
Polecam używanie uryny na problemy z wysychającymi oczyma - natychmiastowa ulga! Wystarczą 2 krople, czasem jedna. Krople z apteki uzależniają oko od pomocy a na dłuższą metę mogą szkodzić (sprawdźcie efekty uboczne kropli) -

a uryna leczy, jest sterylna, zawiera enzymy itd... Zwijamy chusteczkę lub 2 listki papieru toaletowego w ciasny rulonik na który sikamy i potem wyciskamy krople do oka. Czasem w pierwszym momencie może delikatnie zaszczypać - tak samo jak przy zwykłych kroplach (w których też czasem używa się składników moczu).
Rafal 2017-10-27 09:57
Polecam urynę na suche oczy - natychmiastowa ulga! Krople z apteki uzależniają oko a na dłuższą metę mogą je uszkadzać (sprawdźcie efekty uboczne) - uryna leczy, jest sterylna, zawiera cenne enzymy itd... Wystarczą 1 - 2 krople. Zwijamy chusteczkę / listki papieru toalet. w ciasny rulonik, na który sikamy i potem wyciskamy krople do oka. W pierwszej chwili może delikatnie zaszczypać - tak jak przy zwykłych kroplach (w których też czasem używa się składników moczu).
klara 2017-11-01 16:32
mysle, ze nic tak nie nawilzy oczu jak dobre krople ;) polecam (...), jest kilka rodzajow dla roznych dolegliwosci ;)
adablo1 2018-04-24 01:26
no to jakie krople ziolowe stosowac na zespol suchego oka
Ona 2018-05-18 19:10
Kropla szamponu dla dzieci np JB No More Tears do spodka z ciepłą wodą. zanurzyć dwa płatki do demakijażu przyłożyć je na oczy a potem masować delikatnie wszystkie gruczoły aby pobudzić je do pracy. Robi się taka delikatna poduszeczka z piany. Masować również te gruczoły na brzegach powiek tak jakby wyciskając z nich wydzielinę wzdłuż rzęs. Efekt- gruczoły zaczynają znów pracować. Te zatkane na brzegach powiek się odtykają i nie trzeba używać kropel. Wiem i jestem pewna bo tak uratowałam swoje oczy. Nie stosuję kropel.A dochodziło do tego, że oko przyklejało mi się do powieki i się rozrywało. Dlatego tę wiedzę przekazuję innym. Miejsca gdzie są gruczoły można wygooglać sobie aby się na nich skupić.
Rybatka 2020-11-06 18:54
A na mnie już nie działają żadne krople, a jeżeli już to tylko na chwilkę. Myślałam, że to alergia, ale raczej niebo wyeliminowałam produkty i dalej problem jest. myślę, że to suche oko. u mnie ulgę przynosi tylko i wyłącznie masć witaminowa *****. Nawilża i natłuszcza i pół dnia jest spokój, a później kolejna dawka. jak zapuszczę krople po kilka razy dziennie to później, aż mi niedobrze. Może macie jakieś nowe sposoby na ten problem? Dajcie znać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Wi-Fi obniża płodność mężczyzn

Trzymanie laptopa na kolanach może obniżać płodność! – przekazano nam w 2004 r. niepokojące wyniki badań. Jądra znajdują się w... czytaj więcej

Rak: zderzymy się ze ścianą

American Cancer Society ujawnia, że w 2014 r. leczenie onkologiczne w Stanach Zjednoczonych kosztowało 87,8 miliardów dolarów (1). To... czytaj więcej

Nigdy nie idź do szpitala im. Georgesa Pompidou

szpital im. Georgesa Pompidou to monstrualny budynek wybudowany w XV dzielnicy Paryża. Dobrze go znam, gdyż w czasie jego budowy... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.