Sprawdź:
- czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
- co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
- jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?
Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.
A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.
Twoje oczy zachodzą łzami z byle powodu. Są suche, zaczerwienione, piekące, łzawiące, zmęczone. Swędzą…
To wszystko to objawy zespołu suchego oka.
Ale możesz przeciwdziałać temu nieprzyjemnemu schorzeniu, które dotyka od 15 do 25% populacji osób w starszym wieku.
Oczy nie powinny być suche
Przesuwając językiem po podniebieniu, wyczujesz, że całą jamę ustną pokrywa warstwa śliny. To samo dzieje się w oku.
Zazwyczaj jest ono pokryte cienką warstwą płynu zwanego
filmem łzowym. Jeśli warstwy tej zabraknie, pojawi się uczucie, jakbyś miał pod powiekami piasek.
U osób, u których ten film łzowy nie jest właściwie rozprowadzony, występuje nadwrażliwość na światło, pieczenie lub swędzenie, łzawienie, nieostre lub rozmyte widzenie, zmęczenie, powieki są opuchnięte, a spojówki (białka oczu) – zaczerwienione.
Oko wysycha, kiedy zapominasz mrugać, co nie zdarza się ludziom żyjącym w środowisku naturalnym, ale jest zjawiskiem bardzo częstym w świecie pełnym ekranów komputerowych i telewizyjnych.
Nawet nie zauważasz momentu, kiedy to, co widzisz na ekranie, pochłonie Cię na tyle, że zapominasz mrugać, a to bardzo niszczy oczy.
Równocześnie, monitor przyciąga kurz, który otrzymuje w ten sposób ładunek elektryczny i dodatkowo podrażnia oczy.
Dym z papierosów, laserowe zabiegi na rogówce oraz niektóre leki (pigułki antykoncepcyjne, leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i beta-blokery) także wysuszają oczy.
Soczewki kontaktowe, zwłaszcza miękkie, mogą wpłynąć na silne odparowywanie łez i prowadzić do podrażnienia, infekcji, odkładania się białka i bolesności. Najczęstszą przyczyną dyskomfortu związanym z ich noszeniem jest suchość śluzówek oczu.
Istnieją także naturalne przyczyny środowiskowe, takie jak wiatr i słońce, które wysuszają oczy. To tłumaczy, dlaczego niektóre osoby w starszym wieku cierpią na zespół suchego oka, pomimo tego, że nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych, nie paliły, nie przeszły operacji okulistycznej, nie zażywały leków ani nie używały komputera.
Osoby starsze wytwarzają o 60% łez mniej niż osoby młode. Ich kanaliki łzowe są także zbyt szerokie. Po mrugnięciu okiem łzy odprowadzane są wewnętrznie, kanalikami łzowymi, do nosa i gardła. Objawy zespołu suchego oka można także obserwować, gdy system odprowadzania łez jest zbyt aktywny.
Lekarze zalecają regularne stosowanie tzw. sztucznych łez, by zapobiec niedoborom filmu łzowego. Ale takie leczenie nie umożliwia odtworzenia wcześniejszego filmu łzowego. Powinno być ono ciągłe.
Okuliści proponują również blokowanie kanalików łzowych poprzez wprowadzanie do nich kolagenowych korków lub przypalanie ujścia kanalików łzowych, by zatrzymać łzy i pozwolić na bardziej długotrwałe nawilżenie powierzchni oka.
W celu uniknięcia takich nieprzyjemności, oto kilka zdroworozsądkowych zaleceń:
Dodatkowo włącz do diety preparat z witaminą A w postaci naturalnego retinolu, w dawce 5000 j.m. dziennie. Witamina A stabilizuje błonę komórkową spojówki i rogówki. Jest więc niezbędna do właściwego rozprowadzenia filmu łzowego na oku. Możesz także stosować bezpośrednio sztuczne łzy o wysokiej zawartości witaminy A.
Olej tłoczony z ziaren rokitnika (Hippophae rhamnoides) jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-7.
Fińskie badanie pod kierunkiem doktora Jarvinen polegało na podawaniu tego oleju pacjentom cierpiącym na zespół suchego oka1.
W badaniu tym, polegającym na podwójnej ślepej próbie, wzięło udział 86 osób w wieku od 20. do 70. roku życia; jedna grupa pacjentów otrzymywała 2 g oleju z rokitnika dziennie przez 3 miesiące, zaś pacjentom z drugiej grupy podawano placebo.
Zdaniem osób kierujących badaniem, u pacjentów przyjmujących suplement diety zawierający olej z rokitnika pojawiała się tendencja do poprawy: mniejsze zaczerwienienie oczu, mniejsze pieczenie; poprawę tę można było również zaobserwować u pacjentów noszących soczewki kontaktowe.
Jeśli nie znajdziesz oleju z rokitnika, często ciężko dostępnego, badania wykazały również bardzo interesujące działanie mieszaniny omega-3 i witaminy A (retinol)2.
Oto cztery proste ćwiczenia, które możesz wykonać w domu, w celu poprawy jakości filmu łzowego:
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis
PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.
******************************************
Ostatnie dni na zamówienie Twojego Dossier
„Nadwaga. Jak skutecznie schudnąć?”
Przypominam, że zostało Ci tylko kilka dni, by zgłosić się i zamówić Twój numer Dossier Naturalnych Terapii: „Nadwaga. Jak skutecznie schudnąć?”. W tym specjalnym raporcie dowiesz się:
Najnowsze wydanie Dossier Naturalnych Terapii odsłoni przed Tobą wszystkie sekrety, jak trwale schudnąć, zachowując zdrowie. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Dossier Naturalnych Terapii i zarezerwować swój egzemplarz.
Ważne: Decydując się na prenumeratę do piątku 31 marca, do 23:59, oszczędzisz aż 49,60 zł (tyle wynosi łączna wartość rabatu i dwóch prezentów dla nowych Prenumeratorów: raportów specjalnych Dossier Naturalnych Terapii). Sprawdź teraz
******************************************
Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia
******************************************
Źródła:
1) Stephen Daniells «Sea buckthorn oil may increase dry eye symptoms», du 28 juin 2010; http://www.nutraingredients.com/Suppliers2/Sea-buckthorn-oil-may-ease-dry-eye-symptoms
2) Omega-3 essential fatty acids therapy for dry eye syndrome: a meta-analysis of randomized controlled studies; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25193932
Effectiveness and tolerability of dietary supplementation with a combination of omega-3 polyunsaturated fatty acids and antioxidants in the treatment of dry eye symptoms: results of a prospective study; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24421636
Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.