×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

5 trików przeciw chrapaniu

Opublikowano dnia: 2016-03-10

Na początku chrapanie rozśmiesza… dopóki nie stanie się poważnym problemem  wywołującym złość męża czy żony lub innych bliskich.

Ludzie często wyobrażają sobie, że chrapiący śpi z zaciśniętymi pięściami, wydając jednocześnie odgłos dieslowskiego silnika. Ale rzadko tak jest naprawdę.

Twoje chrapanie przeszkadza spać wszystkim wokół: innym, ale także Tobie. Ponadto, zaczynasz się obwiniać. Budzisz się z lękiem, że usłyszysz, jak chrapiesz.

W konsekwencji, wszyscy mają za sobą ciężką noc. W dalszej perspektywie, Ty i Twój małżonek czy małżonka odczuwacie zmęczenie, jesteście senni i poirytowani przez cały dzień. Mniej skupiasz się na spotkaniu, jesteś mniej wydajny, pogarsza Ci się pamięć, częściej zdarza Ci się zgubić klucze, telefon, okulary.

W dalszej perspektywie, zmęczenie i senność zwiększają ryzyko: zawału serca, udaru mózgu czy nadciśnienia1.

 

Osoby chrapiące upośledzone są w wielu sytuacjach...

Już nie mają śmiałości nocować u przyjaciół. W podróży nikt nie chce dzielić z nimi pokoju. Obawiają się nocować w schronisku młodzieżowym czy w innym, aby nie wywołać napięć na całej sali. W hotelu zmuszone są rezerwować oddzielny pokój.

Chrapanie staje się przedmiotem sprzeczek małżeńskich. Mąż czy żona chcą spać w oddzielnej sypialni…

Długoterminowo chrapanie stanowi obciążenie, którego nie można zbagatelizować, w aspektach finansowym, rodzinnym, społecznym, a nawet zawodowym.

Co druga osoba chrapie od czasu do czasu1 (z tego co czwarta chrapie regularnie).

Jednak, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli, proponuję kilka drobnych rad dla chrapiących i ich otoczenia.

Ale zacznijmy od tego, skąd się bierze chrapanie?

Źródło chrapania

W czasie snu tkanki przełyku rozluźniają się (czasem jest to również związane z wiekiem).

U niektórych osób, tkanki te blokują częściowo przepływ powietrza i zaczynają wibrować, kiedy powietrze wymusza drogę dla siebie.

Chrapanie

Co jeszcze może przeszkadzać w oddychaniu i wibrować podczas przepływu powietrza? Nasada języka, migdałki, języczek podniebienny (końcówka zawieszona pomiędzy migdałkami) oraz podniebienie miękkie (miękka część podniebienia łącząca się z języczkiem podniebiennym).

Chrapanie pochodzi właśnie z tych wibracji.

Kiedy tkanki całkiem zablokują przepływ powietrza, mówi się, że osoba cierpi na bezdech – poważny problem zdrowotny.

Rozwiązania, które proponuje medycyna

Medycyna zajmuje się chrapaniem dopiero w przypadkach bardzo głośnych (tyle decybeli, co wytwarzanych przez samochód ciężarowy) lub w przypadku bezdechu.

Ważne jest, by znać proponowane rozwiązania:

Istnieją aparaty CPAP (ang. Continuous positive airway pressure). Jest to maska podłączona do pompy umieszczonej na stoliku nocnym. Pompa wtłacza powietrze do przełyku. To uniemożliwia tkankom rozluźnienie. Jest to rozwiązanie skuteczne, ale bardzo wymagające, gdyż trzeba je stosować co noc, a do czego może być trudno się przyzwyczaić.

Istnieją także protezy zębowe do zakładania na noc. Proteza wymusza wysunięcie do przodu dolnej szczęki. Także skuteczne, ale niewygodne, i na pewno „zabija miłość”.

Proponuje się także przeróżne zabiegi chirurgiczne. Poza wycięciem migdałków (co jest rozwiązaniem ryzykownym, a za to mało skutecznym w przypadku leczenia chrapania), koncentrują się głównie w rejonie miękkiego podniebienia:

Metodą chirurgii klasycznej lub laserowo, chirurg wykonuje symetryczne nacięcia podniebienia miękkiego (łuków podniebiennych) i skraca języczek podniebienny, by poszerzyć kanał oddechowy. Są to bolesne operacje, po których rekonwalescencja trwa długo. Chirurgia klasyczna jest nieskuteczna w co trzecim przypadku. Chirurgia laserowa po upływie czasu traci swoją skuteczność i może nawet pogorszyć problem chrapania.

Istnieją także implanty podniebienne. Zabieg polega na wszczepieniu implantów z włókna poliestrowego w podniebienie miękkie (przy migdałkach), by zmniejszyć wiotkość podniebienia (opadanie tkanek miękkich) i jego wibrowanie. Jest to metoda mało skuteczna.

Możliwe jest również przypalenie tkanek, przy użyciu elektrod podłączonych do generatora wytwarzającego mikrofale radiowe. Przypalenie powoduje ranę, która podczas zabliźniania zmniejszy grubość tkanki i ją utwardzi.

Istnieje wreszcie nowa technika, która działa na zasadzie botoksu. Polega na wstrzykiwaniu substancji utwardzającej tkanki podniebienia miękkiego. Podniebienie ujędrnia się i cofa, co poszerza drogi oddechowe.

Wszystkie te rozwiązania są skomplikowane i kosztowne oraz często bolesne i ryzykowne. Efekty najczęściej rozczarowują; tylko nieliczne badania wykazały ich skuteczność.

Jeszcze jeden minus: eliminują problem, ale nie dotykają przyczyny. Dlatego chrapanie w każdej chwili może ponownie się pojawić.

Ale zamiast do tego dopuścić, lepiej uświadomić sobie to, że chrapanie wiąże się ze sposobem życia.

1. Pozbądź się złych nawyków wywołujących chrapanie

Nadwaga

Jeśli Twoje tkanki są grubsze i mniej jędrne, to często znaczy, że utyłeś. Dlatego utrata zbędnych kilogramów to najlepszy sposób na wyeliminowanie chrapania na dobre. I sam się przekonasz, że utrata wagi będzie miała zbawienny wpływ na Twoje zdrowie we wszystkich aspektach.

Alkohol i leki

Chrapanie jest częste u osób, które piją wieczorem dużo alkoholu, a także u tych, które zażywają leki nasenne i uspokajające (przeciwlękowe).

Oddychanie przez usta

Wiele osób chrapie, ponieważ podczas snu oddychają przez usta, zamiast przez nos. Jeśli to przyzwyczajenie, to trzeba się nauczyć oddychać inaczej.

Charakterystyczne jest to, że osoby chrapiące mają zwykle zatkany nos.

Niezależnie od kataru i innych infekcji dróg oddechowych, Twój nos może być zatkany w związku z alergią na wykładzinę, na poduszkę z wypełnieniem z piór, na kota czy psa, które śpią w tym samym pokoju.

Zapchany nos może także bardziej dokuczać, jeśli powietrze w sypialni jest zbyt suche. Spróbuj spać przy uchylonym oknie lub rozważ zainwestowanie w nawilżacz powietrza.

Spanie na plecach

Większość osób, które chrapią, śpi na plecach. Dwóch na trzech chrapiących wystarczy przewrócić na bok, by powstrzymać chrapanie. Dr Hertoghe wyjaśnia, że spanie na lewym boku, w pozycji embrionalnej, pozwala poprawić jakość snu pod wszystkimi względami2.

Aby unikać spania na plecach, nie ma potrzeby, abyś inwestował w kosztowne przyrządy – wystarczy trochę inwencji.

Na środku pleców piżamy, przyszyj kieszeń, do której włożysz piłeczkę do tenisa. Za każdym razem, kiedy będziesz się przewracać na plecy, piłeczka będzie uwierała i zmusi Cię do zmiany pozycji.

Głowa zbyt nisko

Spanie bez poduszki lub na spłaszczonej poduszce sprzyja spaniu raczej na plecach niż na boku. Wypróbuj lepiej wypełnioną poduszkę albo nawet dwie. Kiedy głowa znajduje się wyżej, drogi oddechowe są mniej obciążone, co powinno wyeliminować chrapanie.

Rozwiązania alternatywne

Jeśli pomimo tych zmian chrapanie nadal się utrzymuje, zachęcam do skorzystania z poniższych rozwiązań:

2. Akupunktura

Akupunkturzyści igłami stymulują konkretne punkty na ciele, by rozwiązać problem chrapania. Leczenie jest bezbolesne.

3. Akupresura

W walce z chrapaniem stosuje się również technikę akupresury. Polega ona na noszeniu na małym palcu lewej dłoni specjalnego pierścienia z małymi wypustkami wewnątrz3. Niezbyt wymagające i niedrogie.

4. Homeopatia

Możesz poradzić się homeopatów – mają oni interesujące rozwiązania problemu chrapania.
Na przykład jeden z homeopatów amerykańskich opracował mieszankę przeciw chrapaniu o potrójnym działaniu: ujędrnia tkanki przełyku, zmniejsza alergie i poszerza drogi oddechowe. Mikstura ta nazywa się SnoreStop i zawiera: Nux Vomica 4X i 6X, Belladonna 6X, Ephedra vulgaris 6X, Hydrastis canadensis 6X, Kali bichromicum 6X, Teucrium marum 6X oraz Hystaminum hydrochloricum 12X4.

5. Aromaterapia

Olejki aromatyczne bardzo dobrze działają na chrapanie, gdyż mogą uwolnić drogi oddechowe. Masz do dyspozycji różne metody: przed położeniem się spać, zakraplać je do nosa i do przełyku, stosować w postaci inhalacji lub wkraplać do dyfuzora działającego w sypialni.
Przeciw chrapaniu najskuteczniejszymi olejkami aromatycznymi są eukaliptus gałkowy, mięta pieprzowa, lawenda oraz rumianek5.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Już wkrótce w niezależnym czasopiśmie, które o problemach zdrowotnych mówi bezkompromisowo, między innymi:

 • Te osoby wyzdrowiały z choroby nowotworowej, bez chemio- i radioterapii
 • 9 oznak, że jesz zbyt dużo soli
 • Naturalne środki przeciwbólowe, które nie rujnują zdrowia (część druga)
 • Przenoszenie kartonów: nareszcie dobra metoda!
 • Test na styl przywiązania w bliskich związkach, który… prognozuje stan zdrowia
 • Choroby cywilizacyjne: nadzieja w ulu

Tego typu porady znajdziesz w miesięczniku Naturalnie Zdrowym Być. Zaprenumeruj go do niedzieli 6 sierpnia, aby otrzymać: rabat (który wynosi do 52 zł) oraz aż 3 wyjątkowe publikacje:

1. E-book Rak – wszystkie naturalne rozwiązania,
2. E-book Stop Artrozie – jak skutecznie leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów,
3. Lipcowy numer Naturalnie Zdrowym Być wraz z pierwszą częścią cyklu: Naturalne środki przeciwbólowe, które nie rujnują zdrowia.

Kliknij tutaj, aby zdążyć zaprenumerować miesięcznik Naturalnie Zdrowym Być w specjalnej ofercie powitalnej.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła:

1) Chrapanie:  http://www.passeportsante.net/fr/Maux/Problemes/Fiche.aspx?doc=ronflement_pm

2) Dr. Thierry Hertoghe n°21 «La meilleure posture»..

3) Akupunktura przeciwko chrapaniu. http://ronflement.comprendrechoisir.com/comprendre/ronflement-acupuncture

4) Chrapanie – metody uzupełniające. http://www.passeportsante.net/fr/Maux/Problemes/Fiche.aspx?doc=ronflement-pm-approches-complementaires

5) Olejki eteryczne na chrapanie. http://huiles-essentielles-leguide.com/aromatherapie/huiles-essentielles-contre-ronflement/

Komentarze

Haiko 2016-12-28 12:28
Przyczyn może być wiele- tu się zgodzę. Ale prawda jest taka, że domowe sposoby rzadko zdają egzamin w rzeczywistości. Sam postawiłem na(...), z pomocą pani farmaceutki ;) Chrapania się pozbyłem, a męczyło mnie to kurka całe życie prawie.
kasia 2017-09-20 09:36
Polecacie jakąś kurację tabletkami? Jakiś (...) lub coś podobnego? Bardzo to dla mnie ważne bo nie chcę iść na operację przegrody nosowej a muszę coś z tym zrobić.. Dopadł mnie ten zespół bezdechu sennego i nie wiem jak z tym walczyć..
pokonajtenproblem 2018-12-27 19:06
1 Utrzymaj prawidłową wagę i diete .

2 Staraj się spać na boku, a nie na plecach

3 Unikaj alkoholu przed pójściem spać

4 Przestań palić lub a najlepiej rzuć palenie

5 Trzymaj nos w czystości

Maurycek 2019-03-22 13:54
Chrapanie niesie ze sobą wiele problemów. Każdy kto chrapie ten wie jaki stres towarzyszy wyjazdom służbowym z wspólnym noclegiem. Relacje z żoną i innymi domownikami. Z pomocą moga przyjść **********************

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Cuda wokół nas

Jedną z rzeczy, których najbardziej nie lubię w dzisiejszym świecie, jest uznawanie wszystkiego za zwyczajne. Komunikujemy się dzięki... czytaj więcej

Nocne skurcze nóg

Czy zdarza Ci się budzić w nocy z powodu skurczu nogi, nawet jeśli wcześniej nie ćwiczyłeś? Czy masz więcej niż 40 lat? Czy... czytaj więcej

Łakocie na mikołajki? Drażetki m&m’s: niebezpieczny kolor

Koncepcja m&m’sów jest prosta: Orzeszki w czekoladzie powleczone otoczką cukrową na podobieństwo drażetek po to, aby nie... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.