×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

90 lekarstw, które przynoszą więcej szkody niż pożytku

Opublikowano dnia: 2018-09-18

Pismo lekarskie Prescrire opublikowało listę 90 lekarstw, których należy unikać. Lepiej je wycofać, by leczyć się skuteczniej, jak pisze1.

Wszystkie te leki mogą powodować zawał serca, zakrzepicę i inne powikłania.

Uwaga na leki na przeziębienie!

Podczas przeziębienia smarkasz, kaszlesz, odkrztuszasz… To prawda, że to ciężkie doświadczenie, ale Prescrire formalnie zaleca, by nie stosować żadnych leków i poczekać, aż samo przejdzie.

Zwłaszcza koniecznie unikaj:

 • środków udrożniających drogi oddechowe (spraye do nosa lub do ust), które narażają na poważne, a nawet śmiertelne zaburzenia układu sercowo-naczyniowego. Są to: efedryna, nafazolina, oksymetazolina, fenylefryna, pseudoefedryna oraz tuaminoheptan;
 • Folkodyny, stosowanej na kaszel, która może wywołać nadwrażliwość na kurarę, co spowoduje zagrożenie podczas narkozy w przyszłości;
 • Ambroksolu lub Muxol®, oraz bromheksyny lub Bisolvon® rozpuszczających śluz, co do których nie wykazano skuteczności przewyższającej działanie placebo, ale które mogą zabić (szok anafilaktyczny);
 • Tiksokortolu na ból gardła, który może wywoływać poważne obrzęki (obrzęk naczyniowo-ruchowy).

Jeszcze jedną grupą leków, których naprawdę należy unikać, są antydepresanty:

Antydepresanty to katastrofa

Moja głęboka awersja do antydepresantów jest powszechnie znana.

Jak mawia jeden z moich przyjaciół, z zawodu lekarz, świat chyba oszalał, przepisując ludziom leki, których działania nie rozumiemy, na chorobę, której także nie rozumiemy.

A to właśnie robimy z lekami, co do których wszyscy, w tym także Prescrire, uznają, że ich działanie jest niepewne i trzeba długo czekać na efekty za cenę istotnego ryzyka dla pacjenta.

Prescrire bardzo mądrze zaleca unikanie agomelatyny (Valdoxan®), duloksetyny (Cymbalta®), milnacipranu (Ixel®) oraz tianeptyny (Stablon®).

Już same te leki tworzą niezłą listę.

Ale czasopismo zaleca również unikanie innych leków psychotropowych z powodu ich zbyt poważnych skutków ubocznych: dapoksetyny (Priligy®) i etyfoksyny (Stresam®).

Na liście znajdują się również lekarstwa na infekcje, zastępcze terapie hormonalne (na objawy menopauzy), leki na mdłości, wymioty, cukrzycę, problemy kardiologiczne itp.

Poprzestanę na bardziej szczegółowym omówieniu bolesnych przypadków chorób bardzo poważnych, śmiertelnych w krótkiej perspektywie czasowej:

Poważne choroby w stadium terminalnym: uwaga na lekarstwa, które wzmagają cierpienia!

Jeśli chodzi o choroby prowadzące do śmierci w krótkim czasie (zaawansowane stadium choroby Alzheimera, nowotwór w stadium terminalnym, stwardnienie rozsiane w stadium terminalnym), czasopismo Prescrire zachowuje szczególną ostrożność.

Podkreśla się tam, że na tym terytorium wpadki medycyny zdarzają się częściej.

Osoby prowadzące leczenie oceniają, że uzasadnione jest zastosowanie kuracji «ostatniej szansy», która w bardzo niewielkim stopniu daje nadzieję na najmniejszą poprawę, natomiast niesie za sobą ryzyko poważnych niepożądanych skutków ubocznych, wyjaśnia czasopismo Prescrire.

I robią to, nie zawsze uprzedzając pacjentów lub podając im niekompletne informacje, świadomie bądź nie.

Dlaczego?

Ponieważ oceniają, że i tak nie ma już nic do stracenia, i że pacjenci ci będą bardziej niż inni skłonni zaakceptować leczenie niesprawdzonymi lekami.

A przecież pacjenci znajdujący się w terapeutycznym impasie to nie doświadczalne świnki morskie, przypomina Prescrire.

I rzeczywiście: nieludzkie i wręcz sprzeczne z powołaniem lekarza jest pogarszanie stanu zdrowia pacjenta już i tak bardzo cierpiącego z powodu choroby.

System lecznictwa, który uważa, że zadanie komuś bólu pod pretekstem, że osoba ta i tak przecież cierpi, to nic poważnego, sam mógłby być uznany za… chory.

Przyjrzyjmy się przypadkom nowotworów, choroby Alzheimera i stwardnienia rozsianego:

Nowotwór

Prescrire przypomina, że mnóstwo leków rzekomo antynowotworowych nie przynosi korzyści przewyższających niepożądane skutki. Czasopismo wymienia tu defibrotyd (Defitelio®), mifamurtyd (Mepact®), nintedanib (Vargatef®), olaparib (Lynparza®), panobinostat (Farydak®), trabektedynę (Yondelis®), wandetanib (Caprelsa®), winfluninę (Javlor®), wszystkie stosowane w onkologii.

Ja doradzam zadanie lekarzowi konkretnych i natarczywych pytań, by poznać rzeczywiste dowody na skuteczność każdej chemioterapii w przypadku guzów tkanek twardych.

Chemioterapia rzeczywiście wykazała swoja skuteczność w przypadku nowotworów krwi (leukemia), chłonki, szpiku kostnego i niektórych innych. Ale jej stosowanie w przypadku innych nowotworów jest zbyt często eksperymentalne. To oznacza, że masz niewielkie szanse na wyleczenie, ale to nie oznacza, że doznasz mniej poważnych niepożądanych skutków ubocznych.

W takim przypadku celem jest raczej postęp badań niż leczenie pacjenta. Ale musisz to wiedzieć i móc się zgodzić na poniesienie konsekwencji.

Choroba Alzheimera

To samo dzieje się z lekami na chorobę Alzheimera.

Wszystkie one wywołują niepożądane skutki nieproporcjonalne (czasem śmiertelne) i narażają pacjenta na liczne interakcje, zdaniem Prescrire. Zaostrzają problemy umysłowe (zaburzenia neuropsychologiczne) i wywołują problemy kardiologiczne.

Natomiast żaden nie wykazał się skutecznością, jeśli chodzi o spowolnienie rozwoju uzależnienia!

Dlaczego zatem podaje się pacjentom leki na chorobę Alzheimera?

Odpowiedź jest prosta i okrutna: ponieważ nikt nie śmie powiedzieć pacjentom i ich bliskim, że medycyna konwencjonalna nic nie może im pomóc.

Dzięki tym kosztownym lekom chorzy mają wrażenie, że ktoś się nimi „zajmuje”, nawet jeśli to oszustwo.

Mowa tu o donepezilu (Aricept® itp.), rywastygminie (Exelon® itp.) oraz o środkach o działaniu antycholinergicznym.

Stwardnienie rozsiane

Także w przypadku stwardnienia rozsianego sytuacja jest praktycznie taka sama. Jedyna istniejąca kuracja, zresztą o ograniczonym działaniu i licznych skutkach ubocznych polega na podawaniu interferonu beta (Avonex®, Rebif®, Betaferon® itp.).

Ale Prescrire ostrzega naprawdę przed trzema lekami immunosupresyjnymi także stosowanymi w stwardnieniu rozsianym i które, zdaniem autorów artykułu, narażają pacjentów na nieproporcjonalne ryzyko, którego można by uniknąć. Mowa tu o alemtuzumabie (Lemtrada®), natalizumabie (Tysabri®) oraz o teriflunomidzie (Aubagio®).

Mam świadomość, że jest to długa lista najeżona barbarzyńskimi nazwami. Ale jeśli stosujesz jeden z tych leków, to ważne jest, byś to wiedział i porozmawiał o tym ze swoim lekarzem podczas najbliższej wizyty. Oczywiście, nie przerywaj kuracji bez jego zgody, ale przygotuj się do zadania mu właściwych pytań.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Nasz miesięcznik Naturalnie Zdrowym Być. Informacje o alternatywnych rozwiązaniach w leczeniu każdego miesiąca przedstawia najnowsze, przełomowe odkrycia z zakresu medycyny naturalnej, chroni przed dezinformacją i kłamstwami lobby farmaceutycznego oraz przestrzega przed niebezpiecznymi dla Twojego zdrowia powszechnie stosowanymi lekami lub produktami. ​

Już wkrótce najnowszym wydaniu Naturalnie Zdrowym Być:

 • Sprawdzamy przyprawę-cud. Nie daj się zwieść obietnicom kurkumy 
 • Joga w powietrzu: w czym może pomóc zwisanie głową w dół
 • Jogoterapia jako obiecująca metoda na skoliozę i bóle pleców 
 • Niektóre produkty żywnościowe mogą prowadzić do powstawania blaszek amyloidowych charakterystycznych dla choroby Alzheimera
 • Niedobór witaminy K: niewystarczająco oszacowane skutki
 • Tomografia komputerowa wcale nie jest całkowicie nieszkodliwa
 • Osteoporoza: nie pozwalaj, aby lekarz przepisywał Ci wapń
 • Czy to, co jemy na co dzień, jest zatrute?
 • Przeliczanie IU na µg w odniesieniu  do witaminy D 
 • Jaka dieta przeciwdziała polipom

Zaprenumeruj miesięcznik Naturalnie Zdrowym Być TERAZ, aby otrzymać: aż 4 prezenty:

Prezent 1. Ponad 30% RABAT na zakup prenumeraty Naturalnie Zdrowym Być,

Prezent 2. E-book Rak – wszystkie naturalne rozwiązania,

Prezent 3. E-book Stop Artrozie – jak skutecznie leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów.

Prezent 4. E-book Kroniki Poczty Zdrowia (t. 1).

Aby skorzystać ze Specjalnej Oferty Powitalnej dla nowych prenumeratorów miesięcznika Naturalnie Zdrowym Byćkliknij tutaj

---

Źródła:

1) https://www.prescrire.org/fr/3/31/53765/0/NewsDetails.aspx

---

Komentarze

Bozena 2019-02-26 21:04
Naturalnie Zdrowym być

Bardzo fajnie ze istnieje btakie pismo.

Proszę o powiadomienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Historia roślin dziko rosnących

Zbieranie roślin dziko rosnących, by się wyżywić, zdaje się niestosowne i przestarzałe. A jednak dopiero całkiem niedawno (biorąc pod uwagę... czytaj więcej

System odpornościowy mocny jak czołg. Czy to możliwe?

Jeśli obawiasz się kataru, grypy lub wirusa Ebola, najwyższy czas stworzyć naturalne mechanizmy obronne godne pancerza czołgu! Budowanie... czytaj więcej

Szklanka wody na ratunek, czyli o fałszywej „dusznicy bolesnej”

Dzisiejszy artykuł został napisany przez Pierre’a Lance’a, autora książki „Savants maudits, chercheurs exclus“ (Wyklęci... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.