×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Afera cholesterolowa

Opublikowano dnia: 2013-05-16

Kilka tygodni temu wywołałem mały skandal, pisząc czarno na białym, że leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi (statyny) wywołują szereg działań niepożądanych, w tym też takich, które mogą poważnie zagrozić zdrowiu pacjenta.

No tak, rzadko się zdarza, żeby ktoś odważył się napisać coś takiego...

Jednakże fakty są następujące:

Statyny to doskonały przykład „magicznej” pigułki przedstawianej jako skuteczny lek w leczeniu chorób serca, mimo że nie udowodniono, iż wpływają one na zmniejszenie ryzyka zgonu spowodowanego tymi chorobami.

Jest wręcz przeciwnie: podczas przeprowadzonych (uczciwie) badań wykazano, że statyny osłabiają mięśnie1, poczynając od mięśnia sercowego..., a przecież przepisuje się je osobom po zawale, których serce jest osłabione!

Więcej na ten temat może nam powiedzieć Michel de Lorgeril, kardiolog i badacz z CNRS (Krajowego Centrum Badań Naukowych):

„Statyny mogą zrujnować pożycie seksualne zażywających je osób, znacząco ograniczyć ich zdolności kognitywne, spowodować pogorszenie wzroku, zwiększyć ryzyko zachorowania na depresję oraz nowotwory”2.

Dodajmy jeszcze, że podczas badania przeprowadzonego z udziałem 650 pacjentów przyjmujących statyny, stwierdzono, że 87% tych pacjentów zgłaszało działania niepożądane takie jak bóle mięśni3.

Lekarstwo idealne... dla przemysłu farmaceutycznego

Jedną z ogromnych zalet statyn jest fakt, że trzeba je zażywać do końca życia. Dzięki temu są one jednym z najbardziej dochodowych leków sprzedawanych w aptekach. We Francji statyny zażywa osiem milionów nieświadomych zagrożenia osób, co przekłada się na miliard euro rocznie zysków dla przemysłu farmaceutycznego.

Statyny obniżają stężenie cholesterolu we krwi, ale istnieją badania wskazujące, że nie są w stanie obniżyć ryzyka wystąpienia zawału czy udaru4.

Związane jest to z faktem, że cholesterol sam w sobie nie jest odpowiedzialny za zatykanie tętnic, jak stwierdzili to naukowcy w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku; wiemy obecnie, że można mieć wysokie stężenie cholesterolu we krwi i nic sobie z tego nie robić.

Natomiast osoby, u których stężenie cholesterolu we krwi jest niskie, są zagrożone zwiększonym ryzykiem zachorowania na depresję oraz ryzykiem zgonu. Powód jest prosty:

Cholesterol jest niezbędny dla funkcjonowania naszych komórek

Cholesterol nie jest trucizną: to substancja niezbędna do budowy ścian komórkowych i produkcji hormonów (przyczynia się w ten sposób do zapobiegania szybkiemu starzeniu się); jest on także niezwykle ważny dla mózgu – u osób z niskim stężeniem cholesterolu we krwi wzrasta ryzyko zachorowania na depresję, a jego poważne niedobory prowadzą nawet do dysmorfii i upośledzenia umysłowego (zespołu Smitha-Lemliego-Opitza, SLOS).

Jednakże od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku większość lekarzy uważa, że pomimo wszelkich zalet, cholesterol jest niebezpieczny dla naszych tętnic.

Sądzą oni, że podobnie jak w rurach i kranach odkłada się kamień, cholesterol może odkładać się w naszych tętnicach, powodując zatory (czyli blokując przepływ krwi).

Według nich przyczyną zawałów i udarów mózgu są więc zatory spowodowane podwyższonym stężeniem cholesterolu w surowicy.

********************

Przeczytaj, zanim sięgniesz po kolejną dawkę statyn

Zawał mięśnia sercowego, udar mózgu:
Cholesterol jako wróg publiczny numer jeden?

„Podwyższony poziom cholesterolu jest czynnikiem zagrożenia chorobami układu krążenia” – z pewnością dobrze znasz to stwierdzenie, a agitacja jest tak intensywna, że nikt nie może Cię winić, jeśli w nie szczerze wierzysz.

To prawda, że cholesterol występuje w blaszkach miażdżycowych, czyli złogach znajdujących się w wewnętrznych ściankach tętnic, jednak nie odpowiada on za więcej niż 10% ich składu!

Zawierają one przede wszystkim mnóstwo włókien i fibroblastów, białych krwinek, tkankę mięśniową gładką, płytki krwi, fibryny, wapń i żelazo o silnym działaniu prozapalnym i proutelniającym… To wszystko wskazuje na reakcję zapalną z udziałem płytek krwi, które są aktywowane przez proces zapalny.

O wiele większe znaczenie w zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu niż obniżanie poziomu cholesterolu ma kontrolowanie nadciśnienia i nadczynności płytek krwi.

Doktor Curtay poświęcił dwa kompletne numery Dossier Naturalnych Terapii tematyce cholesterolu i statyn. Odkryjesz, skąd się naprawdę bierze zgrubienie ściany tętnic i jakie czynniki je wywołują (niektóre z nich bardzo Cię zaskoczą).  

Z przygotowywanych najnowszych raportów Dossier Naturalnych Terapii poznasz innymi:

 • 6 najważniejszych zasad, jak chronić swoje serce i naczynia krwionośne.
 • Naturalne i skuteczne sposoby na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
 • Konkretne reakcje organizmu na każdą chorobę, poczynając od „zwykłego” nadmiaru żelaza we krwi po nadciśnienie tętnicze i miażdżycę.
 • Podstawy łagodnego protokołu odstawiania statyn, jeśli już się nimi leczysz.  
 • Naturalny program bezstatynowy, który uratował życie prezydentowi Stanów Zjednoczonych!

Ważne: Decydując się na prenumeratę raportów z cyklu Dossier Naturalnych Terapii do tego piątku, oszczędzisz aż 49,60 zł (tyle wynosi łączna wartość rabatu i dwóch prezentów - raportów specjalnych Dossier Naturalnych Terapii). Sprawdź teraz

********************

W rzeczywistości jednak 75% osób, które przeszły zawał, miało stężenie cholesterolu w normie5.

Podczas niedawnej konferencji British Medical Association (Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego)dr Malcolm Kendrick wykazał, że podwyższone stężenie cholesterolu we krwi nie prowadzi do chorób serca. Wykorzystując dane pochodzące z projektu MONICA (Multinational MONItoring of trends and determinants in CArdiovascular disease) prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia w piętnastu wybranych populacjach uczestników (w ramach którego różne społeczności na całym świecie są badane pod kątem występowania chorób sercowo-naczyniowych), wykazał brak związku pomiędzy występowaniem chorób sercowo-naczyniowych a stężeniem cholesterolu we krwi6.

Dziś wiemy już, dlaczego tak jest:

Twoje tętnice są pożerane przez „drapieżne cząsteczki”

Najnowsze tezy wysuwane przez naukowców zakładają, że powstawanie złogów w tętnicach jest reakcją obronną organizmu na działanie substancji oksydujących oraz powodujących stany zapalne.

Wewnętrzne ściany tętnic są w normalnych warunkach chronione przez cienką warstwę, która pozwala na krążenie krwi bez przywierania jej komórek do ścian tętnic w sposób podobny do spływania wody po liściach drzew: na ich powierzchni tworzą się krople, które jednak po chwili znikają bez śladu, spływając w dół.

Problem pojawia się w momencie, w którym we krwi znajdą się „drapieżne cząsteczki“. Przylegają one do ścian tętnic, uszkadzają je i pozostawiają ślady w postaci ubytków.

Te drapieżne cząsteczki nazywamy wolnymi rodnikami. Trafiają one do naszego organizmu z otoczenia (spaliny, dym papierosowy, zanieczyszczenia). Do ich powstawania przyczynia się także niewłaściwa dieta oraz naturalne procesy metaboliczne zachodzące w komórkach naszego ciała. Wolne rodniki powodują niszczenie ścian tętnic w taki sam sposób, w jaki tlen powoduje korozję metalu.

Na szczęście nasze ciało odpiera te ataki i nie pozostaje bezczynne, wypełniając ubytki w ścianach tętnic za pomocą specjalnego spoiwa, znacznie wydajniejszego niż najdroższy cement z Leroy-Merlin: cholesterolu połączonego z wapniem i innymi substancjami.

Musimy więc zrozumieć, że reakcja ta jest nie tylko pożądana, ale wręcz niezbędna do przeżycia!

Problemy zdrowotne pojawiają się dopiero wtedy, gdy pozwalamy na wzrost liczby „drapieżnych cząsteczek” i ponowne atakowanie ścian naszych tętnic. Efektem tego jest nakładanie nowych warstw „cementu”, co prowadzi do powstawania złogów.

Jak walczyć z tymi drapieżnymi cząsteczkami (czyli wolnymi rodnikami)? Jak zapobiegać ich powstawaniu i jak je niszczyć?

Cząsteczki, które niszczą wolne rodniki

Natura dysponuje cudownymi substancjami, które chronią Twój organizm przed wolnymi rodnikami. Te substancje to antyoksydanty.

Antyoksydanty to substancje chemiczne, które mają niezwykłą zdolność niszczenia wolnych rodników: przekształcają te drapieżne cząsteczki atakujące nasze tętnice w nieszkodliwe, łagodne jak baranki substancje, które prześlizgują się przez tętnice bez wyrządzania im nawet najmniejszej szkody.

W jaki sposób możesz zwiększyć ilość spożywanych antyoksydantów? To niezwykle proste:

Pełne antyoksymodantów są warzywa i owoce; dotyczy to przede wszystkim warzyw ciemnozielonych (szpinaku, botwinki, groszku), czerwonych warzyw i owoców (papryki, pomidorów, wiśni, porzeczek), warzyw i owoców zawierających niebieski barwnik (jagód, jeżyn, czarnych porzeczek, bakłażanów ze skórką), jednakże antyoksydanty znajdują się także w grejpfrutach, rodzynkach i winie. Te antyoksydanty, które nadają roślinom kolor i zapach, nazywamy polifenolami.

Najlepszym sposobem zapewnienia sobie codziennej dawki antyoksydantów jest spożywanie dużych ilości sezonowych warzyw i owoców, świeżych i dojrzałych, w formie możliwie najbardziej zbliżonej do naturalnej, czyli nieprzetworzonych, surowych.

Przede wszystkim wybieraj ekologiczne warzywa i owoce, uprawiane niedaleko naszego miejsca zamieszkania, ponieważ podczas długiego przechowywania i transportu tracą one antyoksydanty.

Oczywiście jest to niemożliwe na co dzień, dlatego też należy dostarczać organizmowi antyoksydanty pod postacią soków (na przykład soku z granatów) lub suplementów diety (czyli witaminy E i witaminy C).

Wzmocnij działanie antyoksydantów

Niewielu ludzi wie, że najważniejsze jest spożywanie antyoksydantów wyłącznie w formie nieutlenionej, czyli zredukowanej.

Łatwo zapamiętać różnicę: witamina C w formie zredukowanej ma postać białego proszku. Po utlenieniu natomiast przybiera barwę brązową. Sok z granatów, który zawiera dużo antyoksydantów, traci swoje właściwości w kontakcie z powietrzem, ponieważ powietrze je utlenia.

Podobnie dzieje się wewnątrz Twojego ciała: te antyoksydanty, które walczą z wolnymi rodnikami, ulegają utlenieniu i przestają działać.

Aby móc na nowo wykorzystać te antyoksydanty, Twój organizm potrzebuje specjalnych enzymów. Wśród tych enzymów znajduje się wytwarzany w wątrobie koenzym Q10, zwany też CoQ10.

Najsilniejszy antyoksydant wytwarzany w Twoim organizmie!

Okazuje się, że koenzym Q10 może regenerować i wzmacniać działanie innych antyoksydantów takich jak witamina C, tokotrienole (witamina E) oraz karotenoidy (np. astaksantyna) w momencie, kiedy zostają one utlenione w organizmie.

To doprawdy cudowne działanie. A przy tym koenzym Q10 ma jeszcze wiele innych zalet: przede wszystkim jest on najsilniejszym antyoksydantem w Twoim organizmie.

Ponadto jest on dosłownie „iskrą życia”, ponieważ służy do rozpoczynania procesów spalania w komórkach (a dokładniej w ich „elektrowniach”, zwanych mitochondriami), co umożliwia mięśniom kurczenie się.

Jest to więc substancja niezwykle przydatna dla starszych osób, które czują, że mają mało energii.

Koenzym Q10 wspomaga również zachodzący w mitochondriach proces przekształcania tłuszczów i cukrów w adenozyno-5'-trifosforan (ATP), główne źródło energii dla mięśni, a w szczególności dla mięśnia sercowego.

Warto zauważyć, że działanie koenzymu Q10 nie ogranicza się tylko i wyłącznie do serca: znajduje się on w całym organizmie, a w szczególności w błonie śluzowej dziąseł i żołądka, w tkankach wszystkich narządów składających się na układ odpornościowy, w wątrobie, w nerkach oraz w prostacie. Stąd też jego inna nazwa: „ubichinon”, pochodząca od łacińskiego słowa ubique („wszędzie”).

Koenzymowi Q10 poświęcono tysiące publikacji naukowych, 15 międzynarodowych konferencji, nie licząc ponad 36 kontrolowanych placebo badań klinicznych w Japonii, Włoszech, Niemczech czy Szwecji.

To właśnie Japończykom udało się na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku odkryć właściwości koenzymu Q10. W Japonii przepisuje się go pacjentom od 1974 r.; obecnie zażywają go miliony pacjentów. Jednakże większość zachodnich lekarzy z nieznanego powodu nadal ignoruje koenzym Q10.

Może dlatego, że jest to naturalna substancja, której nie można opatentować, a co za tym idzie – która nie ma żadnej wartości dla przemysłu farmaceutycznego?

Stężenie koenzymu Q10 w organizmie maleje z wiekiem

U młodych, zdrowych ludzi wątroba wytwarza wystarczająco dużo koenzymu Q10, który wspomaga pracę serca, płuc, mięśni oraz walczy z wolnymi rodnikami. Koenzym Q10 dostarcza więc energii do najważniejszych narządów (serca i mózgu) oraz zapewnia ochronę skóry, włosów i oczu.

Problemy zaczynają się jednak pojawiać, gdy zaczynasz się starzeć, gdy chorujesz, przyjmujesz leki lub źle się odżywiasz. Wtedy produkcja koenzymu Q10 ulega spowolnieniu. W wieku 50 lat organizm wytwarza 25% koenzymu Q10 mniej niż w wieku 20 lat, co wyjaśnia wiele objawów starzenia (w wieku 80 lat wytwarzamy nawet o 65% koenzymu Q10 mniej).

Bez koenzymu Q10 nasze ciało nie jest w stanie odtwarzać antyoksydantów (witaminy E i C oraz polifenoli). Ponadto znacząco spowalnia produkcja energii na poziomie komórkowym.

Z tego powodu konieczne może być przyjmowanie koenzymu Q10 pod postacią suplementów diety. Jest to szczególnie ważne u osób, które zażywają statyny:

Koenzym Q10 przeciwdziała działaniom ubocznym powodowanym przez statyny

W 1990 r. naukowcy z koncernu farmaceutycznego Merck odkryli, że aby znieść działania uboczne statyn, wystarczy dodać do nich koenzym Q10.

Opatentowali oni to zastosowanie koenzymu Q10, po czym cała sprawa trafiła... do kosza.

To prawdopodobnie jeden z największych skandali związanych z przemysłem farmaceutycznym.

Statyny obniżają stężenie cholesterolu we krwi, blokując produkcję mewalonianu, który wytwarzany jest w taki sam sposób, jak... koenzym Q10!

Oznacza to, że systematyczne przyjmowanie statyn blokuje wytwarzanie koenzymu Q10, a nie tylko cholesterolu!7 Powoduje to zmniejszenie stężenia koenzymu Q10 w mitochondriach, a co za tym idzie, zmniejszenie produkcji energii w komórkach, co wywiera widoczny wpływ na mięśnie, poczynając od mięśnia sercowego i zwiększając podatność na szkodliwe działanie wolnych rodników.

Zażywanie koenzymu Q10 może więc być niezwykle ważne dla osób przyjmujących statyny; amerykańscy lekarze od dziesięciu lat walczą o to, aby przy przepisywaniu pacjentom statyn, obowiązkowo przepisywać także koenzym Q108!

Jak wytwarzać DUŻO energii komórkowej?

Wspomniałem już, że koenzym Q10 pomaga w procesie przekształcania tłuszczów i cukrów w adenozyno-5-trifosforan,czyli w ATP, który jest podstawowym źródłem energii dla naszego organizmu.

Ale czy wiesz, ile ATP dziennie wytwarza Twój organizm?...

Otóż... tyle, ile ważysz.

Oznacza to, że jeśli ważysz 65 kg, Twoje mitochondria muszą wytwarzać 65 kg ATP dziennie (który jest stale zużywany i odtwarzany), a koenzym Q10 musi bezustannie pomagać w tym trudnym zadaniu. Wszystkie Twoje mięśnie bez przerwy potrzebują koenzymu Q10. Największe zapotrzebowanie na ten koenzym występuje w mięśniu sercowym, który jest Twoim najaktywniejszym mięśniem.

Szokujące jest więc zalecanie „rozwiązania” polegającego na stosowaniu środków obniżających stężenie cholesterolu, które jednocześnie prowadzą do znacznego obniżenia stężenia koenzymu Q10.

Niskie stężenie koenzymu Q10 w tkankach oraz we krwi objawia się znacznymi problemami związanymi z układem sercowo-naczyniowym; w jednym z badań wykazano bezpośredni związek niskiego stężenia koenzymu Q10 z występowaniem tych problemów.

W toku licznych badań udowodniono jednak, że u osób, u których w mięśniach, mitochondriach i krwi znajduje się więcej koenzymu Q10, znacznie poprawia się funkcjonowanie czerwonych krwinek (erytrocytów). Prowadzi to do ciekawych sytuacji:

Ocaleni od śmierci w ostatniej chwili

Profesor Folkers, naukowiec, który opisał budowę chemiczną koenzymu Q10 w 1958 r., kierował pierwszym kontrolowanym placebo badaniem klinicznym wraz z dr. Perem H. Langsjoenem (w latach 1983–1985), specjalizującym się w badaniu wpływu koenzymu Q10 na działania uboczne statyn.

Wyniki ich badań, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, wykazały, że u 19 pacjentów, którzy otarli się o śmierć, stwierdzono „znaczącą poprawę stanu klinicznego” dzięki zwiększeniu stężenia koenzymu Q10 w ich organizmie!

Podczas pięciu kontrolowanych placebo badań klinicznych, przeprowadzonych w latach 1984–1991, wykazano, że dzięki zwiększeniu stężenia koenzymu Q10 w organizmie można ograniczyć bóle w klatce piersiowej oraz zwiększyć wydolność fizyczną. Podczas jednego z tych badań dowiedziono, że poziom koenzymu Q10 jest bezpośrednio powiązany z czasem, który pacjent bez zmęczenia może poświęcić na ćwiczenia fizyczne.

O 90% szybszy powrót do zdrowia po zabiegach chirurgicznych!

W badaniu, którego wyniki opublikowano na łamach Journal of Clinical Investigation w 1983 r., pacjentom cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego podawano placebo lub koenzym Q10 przez 14 dni przed zabiegiem chirurgicznym i przez 30 dni po zabiegu.

W grupie, która przyjmowała koenzym Q10 nie tylko poprawiło się krążenie krwi, produkcja ATP czy czynność serca przed zabiegiem, alepowrót do zdrowia po zabiegu przebiegał...

SZYBCIEJ i Z MNIEJSZYMI KOMPLIKACJAMI.

Natomiast pacjenci otrzymujący placebo dochodzili do zdrowia...

DŁUŻEJ i CZĘŚCIEJ WYSTĘPOWAŁY U NICH POWIKŁANIA.

Koenzym Q10 nie ma efektów ubocznych

Dr Peter Langsjoen przeanalizował wyniki 34 kontrolowanych placebo badań klinicznych, w których wzięło udział 2152 pacjentów cierpiących na choroby układu sercowo-naczyniowego. Stwierdził on, że koenzym Q10 nie jest toksyczny. Dodał także, że jest on „całkowicie bezpieczny i nie wykazuje toksyczności, co stwierdzono w ponad 1000 opublikowanych badaniach klinicznych”.

Muszę jednak dodać, że wiele zależy od rodzaju przyjmowanego koenzymu Q10. Na rynku dostępne są trzy rodzaje koenzymu Q10:

 1. syntetyczny,
 2. półsyntetyczny i
 3. naturalny.

Na poziomie cząsteczkowym te trzy rodzaje są bardzo do siebie podobne, jednakże dwa pierwsze są mniej odpowiednie dla naszego organizmu, ponieważ zawierają więcej zanieczyszczeń.

Ceny tych produktów także znacznie się różnią. Związane jest to przede wszystkim z miejscem produkcji koenzymu Q10.

Najtańszy dostępny w Europie koenzym Q10 pochodzi najczęściej z Chin. Produkt ten niekoniecznie musi być złej jakości, jednakże istnieje większe ryzyko, że zawiera on zanieczyszczenia oraz substancje szkodliwe dla zdrowia.

Nieco droższy jest koenzym Q10 sprowadzany z Indii. Jest on mniej ryzykowny i z całą pewnością zawiera mniej zanieczyszczeń.

Jeżeli jednak mam zamiar podawać go swoim dzieciom i rodzinie oraz sobie samemu, to zdecydowanie wolę zapłacić więcej i kupić naturalny koenzym Q10 wyprodukowany w USA lub Japonii. Cena jest oczywiście znacznie wyższa (we Francji kosztuje on od 40 do 60 euro za opakowanie).

Istnieją jeszcze droższe preparaty, w których znajduje się ubichinol, czyli koenzym Q10 w postaci zredukowanej (pozbawionej elektronów). Uważam jednak, że jest to zwykły chwyt marketingowy, bowiem ta wysoka cena nie wiąże się w żaden sposób z lepszym działaniem. Jedynym wyjątkiem jest stosowanie go u osób w wieku powyżej 90 lat, u których układ enzymatyczny uległ osłabieniu.

Jak stosować koenzym Q10?

Podsumowując, uważam, że zażywanie koenzymu Q10 może wywrzeć zbawienny wpływ na zdrowie osób przyjmujących statyny, a także tych, którzy martwią się procesami starzenia swojego serca i tętnic.

Żadna inna substancja nie jest w stanie dostarczać komórkom energii i jednocześnie zwalczać wolne rodniki tam, gdzie się one pojawiają, czyli wewnątrz komórek, a w tym samym czasie wspomagać inne antyoksydanty w walce ze stanami zapalnymi pojawiającymi się w całym organizmie.

Jeżeli chodzi o dawkowanie, to zalecana dawka to 50 mg dwa razy dziennie, jednak skonsultuj to również jeszcze ze swoim lekarzem.

Najlepiej łykaj kapsułki podczas posiłku zawierającego tłuszcze, ponieważ koenzym Q10 lepiej przyswaja się w obecności tłuszczów.

Środki ostrożności

Koenzym Q10 wcale nie jest placebo, jak to próbuje się nam wmawiać. Ten suplement diety ma rzeczywiste działanie; nie bez powodu przed rozpoczęciem jego stosowania należy koniecznie skonsultować się ze swoim lekarzem. Lekarz z całą pewnością wspomni o tym, że:

 • Ze względu na podobną budowę chemiczną koenzymu Q10 i witaminy K, nie wolno zażywać koenzymu Q10 podczas przyjmowania warfaryny (Warfin) i acenokumarolu (Acenocumarol WZF, Sintrom).
 • Koenzymu Q10 nie powinny zażywać osoby z uszkodzeniem wątroby oraz pacjenci, u których stwierdzono niedrożność dróg żółciowych, a także cukrzycy przyjmujący leki kontrolujące hipoglikemię.
 • Warto także pamiętać, że podczas przyjmowania dodatkowych dawek witaminy E stężenie koenzymu Q10 w organizmie będzie wzrastać znacznie wolniej, ponieważ spora jego część weźmie udział w odzyskiwaniu utlenionej witaminy E, która posłużyła do zwalczania wolnych rodników i została utleniona.

Nie wiem, co jeszcze mogę zrobić, aby zachęcić Cię do dbania o zdrowie swojego serca, komórek i do dostarczania sobie odpowiedniej ilości energii. Myślę, że warto nadal prowadzić badania nad koenzymem Q10, który przez czasopismo „Alternatif Bien-Être“ został nazwany jednym z „cudownych środków zapobiegających starzeniu”.

Na zdrowie!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

Źródła:

1. Berthold HK, Naini A, Di Mauro S, Hallikainen M, Gylling H, Krone W, Gouni-Berthold I. Effect of ezetimibe and/or simvastatin on coenzyme Q10 levels in plasma: a randomised trial. Drug Saf. 2006;29(8):703-12.

2. M. de Lorgeril, Prévenir l'infarctus et les maladies cardiovasculaires, Thierry Souccar Editions, 2011, page 198.

3. Golomb BA, McGraw JJ, Evans MA, et al.: Physician response to patient reports of adverse drug effects: Implications for patient-targeted adverse effect surveillance. Drug Safety 30: 669-675, 2007.

4. M. de Lorgeril, Cholestérol, mensonges et propagande, Thierry Souccar Editions, 2008.

5. Framingham Heart Study.

6. Obszerna wypowiedź dr. Kendricka na ten temat na: http://www.youtube.com/watch?v=i8SSCNaaDcE

7. La prise d'inhibiteur de l'HMG-CoA réductase comme la pravastatine, la simvastatine, ou la lovastatine, par des patients sujets à l'hypercholestérolémie, (pour réduire la synthèse de cholestérol), entraîne une baisse de la synthèse de coenzyme Q10 qui provoque une diminution d'environ 50 % de sa concentration plasmatique. Source : Berthold HK, Naini A, Di Mauro S, Hallikainen M, Gylling H, Krone W, Gouni-Berthold I. Effect of ezetimibe and/or simvastatin on coenzyme Q10 levels in plasma: a randomised trial. Drug Saf. 2006;29(8):703-12.

8. Cf la pétition du Dr Whitaker, déposée à la FDA le 24 novembre 2002.

Przeczytaj również te artykuły:

1. Cholesterol – lekarstwa, które podtrzymują chorobę

2. Cholesterol nie jest trucizną!

3. Cholesterol: ważne informacje

Komentarze

Małgorzata Stolarek 2013-05-17 12:34
Artykuł, a właściwie to co tam napisano przekonał mnie, iż niekoniecznie muszę przyjmować leki obniżające cholesterol. Czy podobnie jest w przypadku zbyt wysokiego poziomu trójglicerydów? Pozdrawiam
Marzena Sowińska 2013-05-18 17:39
Witam. Popieram i ponownie mówię tak,to prawda. Jeżeli chcesz obniżyć cholesterol to pochłaniaj jajka jak ja. Już kolejna moja pacjentka/klientka potwierdziła, że po jajkach obniżył się cholesterol , chociaż na początku była sceptyczna. Lecytyna też obniża. Trójglicerydy, możesz mieć problemy z sercem, obniż znacząco węglowodany, nie spożywaj cukrów prostych. Q10 jak już przeczytałaś, selen, wit C, wiesiołek - można kupić w kapsułkach, dla serca magnes , bo może go brakuje. Najważniejsza jest dieta , w artykule przeczytałaś już o warzywach zielono-kapustnych. Pozdrawiam.
js 2013-05-19 13:10
Bardzo interesujący i przekonujący artykuł. Proszę o podanie źródeł,pokarmów,w których znajduje się duża ilość ubichinonu. Czy to są produkty tożsame z produktami zawierającymi dużą ilość antyoksydantów?
Marzena Sowińska 2013-05-30 17:51
Tu jakoś nikt nie chce odpowiadać. Wróciłam do tego zagadnienia ,bo sama, na swoim blogu, sporo o cholesterolu pisałam. Możesz uzupełnić koenzym Q10. Japońska zielona herbata, kwas alfa-liponowy. Nie wiem jaką masz chorobę, bo może sama dieta byłaby dobrym rozwiązaniem. Pozdrawiam.
Maks 2013-09-09 09:00
Ciekawy artykuł, dziękuję, szczególnie za przypisy. W tematyce cholesterolowej i całego cholesterolowego kłamstwa polecam także książkę Waltera Hartenbacha.
Bohdan Pisarczyk 2013-09-19 09:21
Potwierdzam wszystko co w artykule. Statyny to jedno wielkie "G". Powinno się je wycofać. Przekonałem się na własnej skórze. Niewiele brakowało abym po statynach przeniósł się na drugą stronę cienia.
jerzy maslanky 2013-11-01 07:47
O roli cholesterolu pisałem już temu w książce "Od lekarza do grabarza - nie bojmy się raka i chorób serca". temu. Tamże również o "naukowym" kłamstwie z tym tematem (i nie tylko) zwiazanym oraz o tym, co tak naprawdę jest tych i innych chorób przyczyną. Gratuluję artykułu, jednak odbieram go jako nie do konca obiektywny, jako półprawdę. Chodzi tu o koenzym Q-10. Odnieść można wrażenie, że "suplementuj sie Q-10 a będzie po kłopocie." Choroby układu krążenia to bardziej aniżeli niedobór Q-10 zawiła sprawa. A propos. Q -10 jest dostępny w każdym nieomal rodzaju nieuśmierconej żywności. Najwiecej w jajkach. W nich też najwięcej jest też lecytyny, która ma niebagatelne tutaj znaczenie. Kogel mogel więc jest dużo lepszą i tanszą opcją od suplementacji. Poza tym, warto zastanowić się jeszcze, co spowodowało zranienie tętnic lub ich stwardnienie (kalcyfikacja), zaburzenia hormonalne, etc. Sam Q - 10 czy wit. C i aminokwasy mogą tu nie wystarczyć. Natomiast statyny? Hm. Powiem tak. Wyjątkowo grubymi nićmi uszyte kłamstwo.
wera moda 2014-01-22 08:03
Jako ciekawostke opowiem to co wczoraj powiedziano w Niemczech w radiu ;) Otoz to ze w wyniku bledow lekarskich,zle dobranych lekow ,zlej higieny w szpitalach wedlug statystyk ginie rocznie wiecej osob niz w wypadkach drogowych . Chwila refleksji i pytanie czy mozna bezgranicznie ufac doktorom ?
Jolanta Gajewska 2014-01-22 11:58
dostałam leki na cholesterol /280 / Lipanthyl 267M,jednak ich nie biorę , zaczęłam od diety, mniej smażonego, ograniczam słodycze,więcej ryb na parze i śledzie.ZOBACZYMY JAK TO ZADZIAŁA PO TRZECH MIESIĄCACH . Pozdrawiam.
kasik 2014-05-27 15:40
Owszem, cholesterol jest niezbędny dla zdrowia, z resztą jest syntezowany przez nasz organizm, ale bzdurą jest, iż nie jest on szkodliwy...duże ilości LDL w stosunku do HDL są prostą drogą do chorób serca. Owszem, statyny powodują miopatie, jednak należy pamiętać, że mówiąc o ludziach z podwyższonym poziomem LDL, nie mamy na myśli tylko ludzi, którzy mają kilka nadmiarowych kilogramów i ogólnie źle się odżywiają, ale ludzi, którzy od małego mają problemy z olbrzymią otyłością i zastosowanie diety szybko im nie pomoże. Nie wprowadzajmy ludzi w błąd, mówiąc, że cholesterol jest dobry, po połowa z nich pomyśli, że dieta oparta na produktach bogatych w ten związek jest zdrowa. Jako biochemik mogę napisać tylko, aby nie używać skrótów myślowych. Bo mówiąc cholesterol nie mówimy tak właściwie nic.
Krzysztof 2015-06-06 07:32
czy na tej stronie musi pojawiac sie natretny komunikat azmuszajacy czytelnikow do news lettera?Wyscie powariowali wszyscy.Na wielu stronach cos takiego zostalo zainstalowane i tylko denerwuje i przeszkadza.Nigdy-NIGDY"nie zapisze sie na zaden news letter z prostego powodu-nie chce miec zasmiecanej skrzynki i pozniej tracxic czas na usuwanie tych wszystkich smieci ktore chcecie wciskac wszystkim wkolo.
m.m. 2015-11-11 20:47
Zgadzam sie. Zwapnienie tetnic to problem o wiele bardziej zlozony niz niedobor Q10. Powtorze to, co napisalam pod innymi artykulami na ten temat - warto zbadac poziom homocysteiny. To nie jedyny, ale bardzo wazny czynnik uszkadzajacy naczynia krwionosne a tym samym sprzyjajacy odkladaniu sie blaszki miazdzycowej. Badania wykazaly, ze ludzie z wysokim poziomem cholesterolu, ktorzy mieli w normie poziom homocysteiny, mieli czyste naczynia krwionosne. Homocysteina to wlasciwie odwrotnosc glutationu - o ile wysoki poziom glutationu wskazuje na dobry stan zdrowia, o tyle wysoki poziom homocysteiny przeciwnie. Glutation to najwazniejszy, wytwarzany w naszym organizmie antyoksydant. Cysteina, ktora jest skladowa homocysteiny, po jej "rozbiciu" moze byc wykorzystana do jego tworznia tworzenia. Poziom homocysteiny (jesli nie zachodza inne okolicznosci zdrowotne) latwo zbic kwasem foliowym, witamina B6 i B12.
nana 2016-04-06 20:10
Moja siostra po 20 letnim przyjmowaniu statyn jest obecnie w ostatnim stadium szpiczaka mnogiego i ma wszystkie uboczne objawy jakie daja przyjmowanie statyn !!!!!!!!!!!!!!!

ALina 2016-06-11 15:56
Nana, to statyny ją zabijają. Ja piłam z przerwami 8 lat statyny, cierpiałam okropnie i nie wiedziałam, że to powoduje Lipanthyl. Ja im tego nie daruję, mam zmarnowane 8 lat zycia i zdrowia. Podaję sprawe do sądu. Najbardziej byłam zszokowana straszliwym niszczeniem zębów, kruszyły się jak piach. Nie pijcie statyn, one zabijaja na raty. Wymyslili lek-truciznę zeby wzbogacić się na ludzkim cierpieniu. Dranie i kanalie.
Barbara 2016-08-23 09:42
Lipanthyl jest lekiem przeciw cholesterolowym, ale nie należy do statyn.
Maria 2016-08-24 09:56
Od przynajmniej 10 lat bronię się od zażywania statyn a są mi wciskane na siłę przy każdej wizycie lekarskiej. Otrzymywałam przez 5 dni pobytu w szpitalu ale po wyjściu odstawiłam. Cholesterolu mam 220 a lat 68. Tacy wspaniali są nasi lekarze nie wiedzą nawet,że w moim wieku wyższy cholesterol jest bardzo wskazany. Na szczęście czytam takie art. jak ten i jestem świadoma. Q 10 zażywam z firmy kosmetycznej firmy O...... pod postacię Astaksantyny...naprawdę czyni cuda.
Polka 2016-09-10 11:25
Barbaro Lipanthyl jest fibratorem pochodnym ze statyn. Stale i wszedzie wypisujesz głupoty. Poczytaj ulotkę jakiejś statyny i Lipanthylu i nie osmieszaj się. Pewnie jesteś farmaceutką,która dorobila się majątku na cierpieniu ludzi. A niech się toba zajmie polska ziemia i uleczy.
Alina 2016-10-09 15:56
BARBARA po co łżesz? Lipanthyl to wyjatkowo zgryzliwa statyna. Naukowiec podał mi skład ....i napisał, to tylko inna nazwa....sta tyn. Nie boisz sie,że od łgania wykrzywi się tobie twarz?Jesteś od farmaceutów .Dam ci znać ,jak bedzie moja sprawa z tymi kryminalistami,ktorzy zniszczyli życie i zdrowie Polakom- popekane koście,zęb y,płuca ,udary,zawały.Mój adres podaje wszystkim,którzy cierpieli przez statyny i fibraty,za proszę na moją sprawę sądowa w Warszawie,bo tak sobie zażyczyli oszusci statynowi.alina.szczerbicka @wp.pl Chcę aby ludzieżądali odszkodowań za cierpienia.
renuar 2016-11-16 16:25
Niech ludzie zaczną stosować Koenzym który działa a nie który kosztuje parę groszy i jest w formie tabletki czy kapsułki gdzie brak jest konkretnej dawki oraz wchłanialnością. (....)
Alicja 2017-01-26 10:32
Witam !



Mój syn ma ogromny problem z niskim cholesterolem :) jego całkowity cholesterol oscyluje miedzy 90 a 110 (ma 19 lat). Obecnie po suplementacji (45 euro za 100cos) wzrósł do 117. Jest po konsultacji z lekarzem od metaboliki:( , która całkowicie lekceważy problem , argumenty , ze tak niski cholesterol zagraża jego zdrowiu a czasami życiu, ze powoduje stany depresji ,agresji , autoagresji , wpływa na procesy poznawcze, intelekt dla tego lekarza był całkowitą abstrakcją:( gdzie szukać pomocy ? Jak wspomóc produkcję cholesterolu , oprócz diety (z tym jest na bieżąco). Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam
mw 2017-06-22 16:50
Szoda ze nie wspomnieli co robi SWALEN czyli koenzym Q10 w kontakcie z ludzkim cialem wprowadzonym domiesniowo... Amerykanscy zolnierze walczacy w Zatoce byli szczepieni przeciwko waglikowi- otrzymywali szcepionke oparta na nowej technice gdzie Q10 bylo glownym nosnikiem szczepionki. Syndrom Zatoki czyli zaburzenia neurologiczne pojawily sie w ciagu kilku lat od szczepien i poczatkowo okreslano je jako "syndrom szoku post stresowego" ale potem okazalo sie ze przyczyna lezy w komorkach miesni i ukladzie nerwym. W testach okazalo sie ze skwalen odklada sie w nadmiarze w ukladzie miesniowym i nerwowym co powoduje nieustanny, nieznosny bol wszystkich czesci ciala ktorego nie usuwaja srodki przecwibolwe.

Dla pocieszenia podam, ze ta sama technologia dodawania skwalenu do szczepionek przeciekla do szczepionek komercyjnych w Europie.

PS. Nie nie jestem anty-szczepionkowcem/ :)
Alina 2018-02-14 19:46
Czy ktos z Państwa pamieta ceny statyn i fobratów jak np. ************** sprzed 7 lat? Ja to badziewie piłam i traciłam zdrowie, W ciągu 2-3 lat miałam wszystko w sobie chore - tarczyca siadła, wątroba,m nerki, mięśnie, traciłam orientacje i pamięć, ręce i nogi tak bolały, i nie wiedziałam, ze to czynią te 'wspaniałe' leki zwane statynami. Zbrodniarze, mafia farmaceutuyczna powinna za te trucie nas odpowiedzieć przed sądem.
Grazyna 2018-05-29 15:41
Do tego artykułu polecam książkę pt."Mity o cholesterolu". Znając metody oszukiwania ludzi przez przemysł farmaceutyczno-medyczny zanim w coś co mówią a raczej wmawiają ludziom szukam źródeł informacji i dowodów.I tak zebrałam ponad sto książek o zdrowiu i żadna reklama leków mnie nie przekona!Szkoda,że miliony Polaków ma wyprane mózgi!Stosuję *************** profilaktycznie po 1 kapsułce dziennie,czosnek w kapsułce i wszelkie wyniki mam rewelacyjne.Stosuję tylko naturalne i sprawdzone suplementy diety,dużo się ruszam,piję zdrową wodę z filtra osmotycznego z sokiem z cytryny i nie myślę o chorobach.Mogłabym tak pisać jeszcze godzinami ale wolę czytać te artykuły z Poczty Zdrowia bo zawsze coś nowego się dowiem!
Lucyna 2020-08-06 05:35
A 288holesterolu i dobre samopoczucie, co z tym zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Wołowy stek na Twoim talerzu

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła (26 października 2015 roku), że wędliny, a także prawdopodobnie czerwone mięso... czytaj więcej

Źle funkcjonujące jelita to zagrożenie dla całego układu odpornościowego

Czy słyszałeś powiedzenie, że „śmierć zaczyna się w okrężnicy”? Jego autorem jest rosyjski naukowiec Ilja Miecznikow, laureat... czytaj więcej

Podróż steku z frytkami przez Twój organizm

Swój grób kopiesz własnymi zębami – powtarzają nam jedzeniowi purytanie, którzy chcą nam uprzykrzyć korzystanie z życia.... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.