×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Autyzm: uwaga na antydepresanty w czasie ciąży

Opublikowano dnia: 2016-06-28

Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych takich jak Prozac, Zoloft, Seroxat, Seropram podczas ciąży zwiększa prawdopodobieństwo autyzmu u dziecka o 87%.

Od dawna podejrzewano tę zależność. Badanie, którego wyniki opublikowano 14 grudnia 2015 r. w czasopiśmie JAMA Pediatrics (Journal of the American Medical Association) potwierdziło najgorsze obawy (1).

Przyjmowanie antydepresantów niestety staje się coraz powszechniejsze u kobiet w ciąży. W 2003 r. aż 13% ciężarnych kobiet przyjmowało leki przeciwdepresyjne, podczas gdy w 1999 r. było to zaledwie 6%. Oznacza to dwukrotny wzrost odsetka na przestrzeni czterech lat (2).

Ta rosnąca tendencja jest tym bardziej niezrozumiała i niebezpieczna, że:

 • Prozac i inne antydepresanty z tej samej kategorii (nazywane SSRI od angielskiego określenia Selective Serotonin Reuptake Inhibitor, czyli selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) mogą wywoływać poważne problemy u noworodków – ryzyko wystąpienia wad serca rośnie o 240%, a bezmózgowia o 350%! (3)
 • Leki tego typu nie charakteryzują się większą skutecznością niż terapia poznawczo-behawioralna (CBT od angielskiego Cognitive Behavioural Therapy). CBT to podejście psychologiczne oparte na dialogu i refleksji, niewiążące się z przyjmowaniem żadnych leków i często pozbawione jakichkolwiek efektów ubocznych. Niedawno przeprowadzone badania omówione w wydaniu British Medical Journal z 8 grudnia 2015 roku potwierdziły, że terapia poznawczo-behawioralna jest co najmniej tak samo skuteczna jak Prozac i inne leki z grupy SSRI, nawet w najcięższych przypadkach (4).

„Nie chcemy, żeby ludzie czuli się winni”

Reakcja dr Susan Hyman, byłej szefowej Komitetu ds. Autyzmu Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów z grudnia 2015 r.: „Nie chcemy, żeby ludzie czuli się winni” anomalii występujących u ich dzieci, ponieważ przyjmowali leki. „To byłoby przeciwproduktywne”.

Dr Anick Bérard, badaczka z Uniwersytetu w Montrealu i współautorka badań nad zależnością między Prozakiem a autyzmem, stwierdza, że… jeśli antydepresanty „będą nadal powszechnie stosowane” przez kobiety w ciąży, jednym wyjściem będzie „przeprowadzenie nowych badań w celu lepszego zrozumienia ich długofalowych efektów na neurologiczny rozwój dziecka” (5).

O mało nie spadłem z krzesła, kiedy to przeczytałem!

Żadnej refleksji nad tym, jakie działania mogą podjąć kobiety. Żadnego apelu o natychmiastowe zaprzestanie wypisywania recept na tego typu leki.

Oznacza to, że epidemia autyzmu będzie postępować.

Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży stało się niemalże nowym „prawem człowieka”, a dokładniej: kobiet, zapewnianym przez lekarzy. Nieważne, że przez to będą one rodzić cierpiące dzieci… Nieważne, że dzieci będą cierpieć…

To polityka chowania głowy w piasek, która osiągnęła absolutny szczyt.

Stop lekom „tworzącym potwory”

Antydepresanty zdecydowanie nie są jedynymi lekami, które silnie wpływają na płód.

Wśród leków oficjalnie rozpoznanych jako mające szkodliwy wpływ na płód możemy wymienić:

 • Depakine, środek zalecany przy epilepsji i chorobie afektywnej dwubiegunowej, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo deformacji i zmniejsza iloraz inteligencji u dzieci. Lek Depakine znalazł się na pierwszych stronach gazet po tym, jak w 2015 r. matka odkryła po 17 latach, że był on przyczyną choroby jej syna, a lekarz ukrywał przed nią ten fakt (6).
 • Izotretynoina (Roaccutane/Izotek) przeciwko trądzikowi (7).
 • Metotreksat i cyklofosfamid, wykorzystywane w chemioterapii i przy chorobach autoimmunologicznych, powstrzymują komórki przed podziałem, a zatem mają szkodliwy wpływ na rozwój płodu (8).
 • Talidomid – cieszący się złą sławą lek przypisywany ciężarnym kobietom na poranne mdłości w latach 60. XX w. zebrał pokłosie 10 – 20 tysięcy ofiar na całym świecie! Talidomid wywołuje zanik błon, kurczenie rąk i nóg do rozmiaru kikutów. W dzisiejszych czasach wciąż zaleca się go przy toczniu, chorobie Leśniowskiego-Crohna, trądzie i niektórych nowotworach (9).
 • Mykofenolan mofetylu o działaniu immunosupresyjnym (10).

Wszystkie wymienione powyżej leki, a również wiele innych, klasyfikuje się jako „teratogenne”.

Terato co?

„Teratos” z greckiego oznacza „potwór”, a „teratogenny” znaczy „potworotwórczy”. 

Gdyby zamiast mówić kobietom:

„Przepiszę pani środek antydepresyjny. Ma on lekkie działanie teratogenne, ale proszę się nie martwić”,

mówiło się im:

„Przepiszę pani środek antydepresyjny. Ma on lekkie działanie potworotwórcze, ale proszę się nie martwić”,

mam wrażenie, że kobiety ciężarne nie reagowałby na oba stwierdzenia w jednakowy sposób, mimo że oba znaczą dokładnie to samo.

Używanie trudnych terminów pochodzących z greki i łaciny na opisanie prostych i jasnych zjawisk to odwieczna tradycja w świecie medycznym, żywo podtrzymywana również i dziś.

Zrób wrażenie na znajomych

Stąd też medycyna mówi o mikcji, kiedy chodzi o oddawanie moczu, o epistaxis, gdy występuje krwawienie z nosa, o jamie ustnej, odnosząc się do buzi i o chorobie kryptogennej, kiedy przyczyny choroby nie są znane („cryptos” z greckiego znaczy „ukryty”, a „kryptogenny” oznacza: „którego przyczyny są ukryte”).

Mówi się także o chorobach idiopatycznych w odniesieniu do choroby, „której przyczyn nie można przypisać”. Pacjent czuje się chory, ale z medycznego punktu widzenia nie da się ustalić podłoża dolegliwości.

Pozwala to osobom, które opanowały skomplikowane terminy, sprawiać wrażenie bardziej oczytanych niż są w rzeczywistości. Przekonaj się na własnej skórze.

Następnym razem, kiedy zobaczysz, że jednemu z Twoich znajomych leci krew z nosa, spójrz na niego poważnym wzrokiem, zmarszcz brwi, odchrząknij i powiedz stanowczym tonem:

„Hm… to oczywiste. Cierpisz na epistaxis”.

Mówiąc prostym językiem „krew leci ci z nosa i nie mam pojęcia, dlaczego”.

Jednak efekt jest gwarantowany! Zamiast zrozumieć, że nie możesz mu pomóc, znajomy stwierdzi, że masz imponującą wiedzę w dziedzinie medycyny i dlatego też może Ci w tym względzie ufać.

Mówię o tym, aby przestrzec przed lekami „teratogennymi”. Termin wydaje się specjalistyczny, a zatem uspokaja i dodaje otuchy. Rzeczywistość jest jednak brutalna – chodzi o leki „potworotwórcze”.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

---

Źródła:

1) Grossesse et antidépresseurs: Risque accru de 87% d’autisme chez l’enfant. https://www.santelog.com/news/neurologie-
psychologie/grossesse-et-antidepresseurs-risque-accru-de-87-d-
autisme-chez-l-enfant_15072_lirelasuite.htm#lirelasuite

2) Maternal exposure to anti-depressant SSRIs linked to autism in children. https://www.washingtonpost.com/news/to-your-
health/wp/2015/12/14/maternal-exposure-to-anti-depressant-
ssris-linked-to-autism-in-children/

3) Prozac taken while pregnant linked to small risk of birth defects – study. http://www.theguardian.com/society/2015/jul/08/antidepressants
-prozac-taken-while-pregnant-linked-to-small-risk-of-birth-defects-study

4) Comparative benefits and harms of second generation antidepressants and cognitive behavioral therapies in initial treatment of major depressive disorder: systematic review and meta-analysis. http://www.bmj.com/content/351/bmj.h6019.full.pdf+html

5) Maternal exposure to anti-depressant SSRIs linked to autism in children. https://www.washingtonpost.com/news/to-your
-health/wp/2015/12/14/maternal-exposure-to-anti-depressant-
ssris-linked-to-autism-in-children/

6) Dépakine: un scandale à retardement. http://sante.lefigaro.fr/actualite/2015/06/09/23820-depakine-scandale
-retardement

7) Restriction de la prescription initiale de l’isotrétinoïne orale aux dermatologues – Point d’Information. http://ansm.sante.fr/S-
informer/Points-d-information-Points-d-information/Restriction-de-la-
prescription-initiale-de-l-isotretinoine-orale-aux-dermatologues-
Point-d-Information

8) Immunosuppressive Drug Use in Pregnancy. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/0891693031000067296

9) Wikipedia, Thalidomide. https://fr.wikipedia.org/wiki/Thalidomide

10) Immunosuppressive Drug Use in Pregnancy. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/
0891693031000067296#.VwTpJZyLSUk

--- 

Komentarze

Bogumiła Szydłowska 2016-06-28 10:07
Podobno PROZAC został już dawno wycofany ze sprzedaży. Ok. 30 lat temu miałam przepisany ten lek przez lekarza kardiologa, który wrócił z Ameryki i twierdził, że tam co drugi człowiek przyjmuje ten lek. Ja po jednej tabletce spałam przez 2 dni, aż mama wezwała pogotowie.
A 2016-06-28 10:55
Lekarze nie przepisuja tego typu leków kobietom w ciąży. Nawet jeśli jest zużywają, nakażyją definitywnie odstawizo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Newsy zrujnują Ci zdrowie

Rolph Dobelli1 przedstawił interesującą tezę, zgodnie z którą informacje medialne o bieżących wydarzeniach, a mówiąc... czytaj więcej

W jakich temperaturach przyrządzać potrawy?

Zanim rozpocznie się czas grillowania, warto zapoznać się z tym artykułem Erica Müllera. Zdrowia życzę Jean-Marc Dupuis --- W... czytaj więcej

Odrzucony…

Instynkt stadny powoduje, że pożądamy towarzystwa i uznania bliskich nam osób. Zdaniem czasopisma Psychology Today: Poczucie... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.