×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Bądź młodszy za rok

Opublikowano dnia: 2016-01-28

Niedawno moją uwagę przyciągnął długi artykuł w prasie amerykańskiej o 95-letnim mężczyźnie, który codziennie przepływa 1,6 km, ale chodzi także na siłownię, jeździ na nartach i ćwiczy aikido (1)…

Starość nie może być wymówką dla lenistwa, tłumaczy Klaus Obermeyer, Niemiec z pochodzenia, mieszkający w górach w Stanach Zjednoczonych.

Klaus Obermeyer ma 95 lat. Przepływa codziennie 1,6 km, jeździ na nartach, uprawia aikido, i jest z tego bardzo zadowolony…

Pan Obermeyer pływa codziennie przez całą zimę w miejskim basenie z wodą podgrzewaną energią słoneczną. Przez cała zimę, każdego dnia przy sprzyjającej pogodzie jeździ również na nartach.

W wieku 95 lat pan Obermeyer wariuje na punkcie nart!

Twierdzi jednak, że to aikido zawdzięcza swoją nadzwyczajną ruchliwość:

Aikido to pokojowa sztuka walki, wyjaśnia. Nie polega ona na tym, by sprawić przeciwnikowi ból, lecz by mieć nad nim kontrolę. Nie używa się kija, nie wymierza razów. Do obalenia przeciwnika wykorzystuje się jego własną energię.

Aby pozostać w formie przez cały rok, codziennie spędza dwadzieścia minut na rowerze eliptycznym. Jest to przyrząd, który można zobaczyć w siłowniach: stopy ustawia się na dwóch wielkich pedałach połączonych z rączkami umieszczonymi na wysokości ramion. Pedały poruszają się po elipsie, zaś nadgarstki – w przód i w tył.

Oprócz tego, pan Obermeyer robi pompki, ćwiczy mięśnie brzucha i rozciąga się, zwisając na jednej ręce na drążku.

Jego dieta

Na śniadanie pan Obermeyer zjada dwa do trzech jajek z kromką chleba pełnoziarnistego i ziemniakami.

Nie ma lunchu w południe, ale gdy zgłodnieje w ciągu dnia, je owoce. Sam uprawia w ogrodzie śliwki, jabłka, gruszki i maliny.

Wieczorem zjada sałatę przygotowaną z warzyw ze swojego ogrodu. W zależności od pory roku, są to: mniszek lekarski, rzodkiewki i szczypiorek. Spożywa je z pumperniklem i serem.

Staram się stosować dietę wegańską (bez produktów pochodzenia zwierzęcego), ale oszukuję, żartuje. Moim podstawowym celem jest jeść mniej kalorii niż spalam.

Bądź młodszy za rok!

Bądź młodszy za rok to tytuł amerykańskiego bestsellera (Younger next year), który prawdopodobnie wywarł wpływ na pana Obermeyera (2).

Książka wyjaśnia, że nawet w podeszłym wieku można prowadzić zdrowe życie, pozostając w świetnej formie. Każdy powinien móc robić to wszystko, co zdrowa, dorosła osoba.

Jeśli w wieku 55 lub 60 lat przestałeś jeździć na nartach, rowerze czy łyżwach, dobrze przemyślany program powrotu do formy pozwoliłby Ci wrócić do tych sportów już po roku! (Oczywiście poza przypadkami niepełnosprawności).

Na własne oczy widziałem, jaki wpływ wywarła ta książka na społeczeństwo amerykańskie.

Pamiętam zwłaszcza pewien poranny spacer na plaży na Florydzie. W związku z przesunięciem czasowym obudziłem się już o wschodzie słońca i spodziewałem się, że na plaży będę sam. Myliłem się. Zobaczyłem tam dziesiątki emerytów w wieku 75 – 85 lat i starszych, trenujących na plaży, z nagim torsem.

Opaleni, umięśnieni, z uśmiechem na ustach, każdy ze swoją medicine ball, czyli piłką lekarską. Jest to bardzo ciężka piłka, którą trzyma się w dłoniach, wykonując skręty tułowia.

Jest to kultowe ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha i umożliwiające pozbycie się oponki (3). I mogę Cię zapewnić, że to działa!

Jak się zmotywować?

Gdzie pan Obermeyer i jemu podobni znajdują motywację?

W jaki sposób udaje im się utrzymać tak restrykcyjną dietę i poświęcać codziennie tyle energii (i czasu) swojej formie?

Kluczowy element motywacji polega na wyznaczeniu sobie precyzyjnego celu. Na tym polegają właśnie amatorskie zawody lub wyścigi. Masz wtedy świadomość, że za dwa miesiące będziesz musiał przebiec półmaraton; wziąć udział w wyścigach pływackich; wystartować w zawodach narciarskich albo w wyścigu rowerowym.

W Stanach Zjednoczonych sportowe wydarzenia dla osób w podeszłym wieku (start zarezerwowany dla osób w wieku od 75 lat wzwyż) są bardzo częste. To pozwala na wyznaczenie kierunków i rytmu postępu.

Znajomi trenują wspólnie i wspólnie zgłaszają się na zawody drużynowe.

Oprócz powrotu do solidnej formy fizycznej i psychicznej, sport umożliwia również poznanie osób, których w innym przypadku nigdy byśmy nie poznali, wspólne rozrywki, podróże, wyznaczanie sobie wyzwań i pogłębianie relacji z przyjaciółmi.

Należy zastosować taki właśnie pozytywny mechanizm, dzięki któremu osoby takie jak pan Obermeyer chodzą codziennie na odkryty basen, także w grudniu, kiedy pada lodowaty deszcz…

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Łysienie może być oznaką wielu problemów zdrowotnych...

Łysienie typu męskiego zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych przynajmniej o 22%. Występuje też zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty. Mężczyźni dotknięci łysieniem androgenowym obarczeni są większym ryzykiem rozwoju cukrzycyzespołu metabolicznego.

Wiele współczesnych dolegliwości, w tym również łysienie, jest leczonych za pomocą kosztownych, a nawet niebezpiecznych leków chemicznych, podczas gdy prawdziwa przyczyna wystąpienia chorób lub zaostrzenia ich przebiegu leży gdzieś zupełnie indziej.

Mało kto wie, że u źródła wielu chorób czy dolegliwości leży brak równowagi hormonalnej, a w wielu przypadkach odzyskanie prawidłowego poziomu hormonów jest możliwe w sposób całkowicie naturalny, bez żadnych skutków ubocznych.

Jeśli chcesz znać dokładnie skutki każdej terapii przywracania równowagi hormonalnej oraz precyzyjne dawkowanie, zachęcam Cię z całego serca do zaprenumerowania miesięcznika Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe’a.

Jeszcze tylko do tego niedzieli, zapisując się na prenumeratę tego miesięcznika, otrzymasz aż 115,20 zł wyjątkowego rabatu oraz 2 prezentyPrzejdź tutaj

Uwaga: osoby po 50. roku życia otrzymają jeszcze więcej, bo aż 60% zniżki od ceny rocznej prenumeraty. Aby skorzystać z tej możliwości, kliknij tutaj

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła:

1) At 95, a Lifelong Skier Says the Source of His Vitality Is His Workout. http://www.wsj.com/articles/at-95-a-lifelong-skiier-says-the-source-of-his-vitality-is-his-workout-1448899633

2) Younger next year. http://youngernextyear.com/

3) http://www.menshealth.com/

Komentarze

zdolnabestia 2016-01-28 15:52
Jedna rzecz jest tu dla mnie nielogiczna. Pan Klaus stara się prowadzić dietę wegańską, ale codziennie na śniadanie je jajka...
ally 2016-01-29 13:16
@zdolnabestia

przeciez powiedzial, ze oszukuje ;-)
Henryk 2016-01-31 18:50
Witam! Czy poczta zdrowia ukazuje się w języku norweskim?
Henryk 2016-01-31 18:52
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. A dlaczegóż to? Co, cenzura też tu działa?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Czy widziałeś kogoś czyszczącego wózek sklepowy?

Kiedy siadasz do stołu, ostatnią rzeczą, jakiej możesz sobie życzyć, są chorobotwórcze zarazki lub wirusy na dłoniach. To właśnie... czytaj więcej

Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem?

To trochę bardziej skomplikowane niż się wydaje Gdy starasz się zrozumieć swoją osobowość, pierwsze i najważniejsze pytanie brzmi: W... czytaj więcej

Dobra wskazówka dotycząca podjadania

O świadomości własnej słabości Nasze oczy mają szczególną zdolność zauważania małych, okrągłych przedmiotów o... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.