×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Bez telefonu komórkowego można żyć

Opublikowano dnia: 2015-12-31

Po newsletterze Poczty Zdrowia na temat fal elektromagnetycznych, wielu Czytelników napisało do mnie, że nie mogą żyć bez telefonu komórkowego. Rozumiem to. W wielu przypadkach po prostu nie jest możliwe obejść się bez niego, zarówno ze względu na kwestie rodzinne, jak i zawodowe.

Ale ja osobiście mogę zaświadczyć, że życie bez telefonu komórkowego jest nie tylko możliwe, ale wręcz bardzo przyjemne. Straciłem swój w pociągu TGV pod koniec lipca 2011 r., jak już opowiadałem (w newsletterze Poczty Zdrowia). Ponieważ był to początek moich wakacji, nie kupiłem sobie innego w zamian od razu. I odkryłem na nowo swobodę życia bez telefonu komórkowego.

Od tamtej pory nie posiadam telefonu komórkowego, choć muszę przyznać, że na początku było trudno...

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Nie mogę już w każdym momencie dowiedzieć się, gdzie są i co robią moje dzieci czy żona. Nie mogę też w trakcie zakupów zadzwonić do domu i dopytać, co jeszcze kupić, ani przesunąć spotkania, gdy w drodze zorientuję się, że się spóźnię, ani korzystać z bezczynnego czasu w komunikacji, by dzwonić do znajomych. Jadąc rowerem lub samochodem, nie mogę już telefonicznie dopytać o drogę: na nowo uczę się więc studiować mapę i robić notatki przed wyruszeniem w trasę (przyznaję, że czasem trochę krążę, zanim znajdę właściwy kierunek...).

Oprócz wymienionych tu niedogodności początkowo moja rodzina, koledzy z pracy i znajomi bardzo się złościli, kiedy nie mogli się do mnie dodzwonić w każdej chwili. Za każdym razem słyszałem: Mam dość, że nigdy nie można Cię złapać! Kiedy sobie wreszcie kupisz komórkę? 

Ale niezauważalnie wszyscy przyzwyczaili się do nowej sytuacji… Uświadomiłem sobie, że z większą przyjemnością spotykam się z bliskimi, kiedy nie opowiedziałem im wszystkiego przez telefon przed przyjściem.

Odkryłem ponownie, jak to jest być samemu przez dłuższy czas. Oczywiście to mnie niekiedy zasmucało, miałem ochotę rozerwać się, dzwoniąc lub sprawdzając SMS-y (nie było jeszcze wtedy aplikacji Snapchat ani Whatsapp); ale to pozwoliło mi odzyskać spokój oraz dawno zapomniane uczucia oczekiwania i, ośmielę się nawet powiedzieć, nudy.

Oczekiwanie i nuda, uczucia na wymarciu

Czy można sobie wyobrazić, że Twoi dziadkowie w czasie wojny pozostawali miesiące, a nawet lata bez informacji o swoich bliskich, czekając i nie mając najmniejszego pojęcia, czy i kiedy coś się wydarzy…?

Czy listonosz widniejący wraz ze swoim chybotliwym rowerem na horyzoncie wiózł w torbie list od ukochanej osoby? Czy ta ukochana osoba ciągle żyła? W chwili wysyłania listu – tak. Ale czy w chwili otrzymania listu wszystko było nadal w porządku?

Trzeba było przyjąć tę niewiedzę, przyjąć, że trzeba czekać, nie wiedząc. Spędzać wieczory, noce, tygodnie w tym ciągłym oczekiwaniu, patrzeć, gdy za oknem pada deszcz lub świeci słońce.

Ale mówiąc o wojnie i wolnym doręczaniu listów w przeszłości, zapominamy przecież, że pierwsza administracja pocztowa powstała za panowania Karola Piątego (w 1520 r.)1, zaś pierwszy znaczek pocztowy wszedł do obrotu w 1840 r.2

Wcześniej mogła wybuchnąć wojna, kraj mógł zostać napadnięty, a człowiek dowiadywał się o tym dopiero, widząc obcych żołnierzy wyważających drzwi jego domu.

Życie nie było więc ciągle przerywane napływem nowin z czterech stron świata. Nie było „nowin”. Poza wyjątkowymi przypadkami, to, co obserwowano wokół było odwiecznym powtarzaniem się pór roku i cyklem życia rodziców, dziadków, dziadków naszych dziadków.

Wszystko działo się wolno. I bardzo się nudziliśmy.

Kiedy latem wyprowadzało się stada na pastwisko, wieczór nie kończył się wyjściem do kina czy na mecz piłki nożnej. Zostawało się w domu. Nocowało się w domu. Całe dnie, tygodnie czy miesiące spędzało się na wykonywaniu od nowa tej samej pracy, zaś „strawę duchową” konieczną do zaspokojenia potrzeb refleksji, czucia, kochania i nadziei, czerpało się z przyrody.

Zimą, kiedy zmrok zapada już wczesnym popołudniem, tylko nieliczni szczęściarze mogli dalej szyć, czytać czy bawić się przy świetle świec lub pochodni. Dla innych ciemność brała w posiadanie zlodowaciały świat i rozpoczynało się długie i lękliwe piętnastogodzinne oczekiwanie na blade światło świtania.

Co robiły dzieci w takie długie wieczory nie tylko bez telewizji i konsoli, ale także bez książek i światła? W jaki sposób rodzice zajmowali się niemowlętami, które domagały się zmiany pieluszek albo pocieszenia w środku nocy? Jakie baśni, pieśni czy zabawy pomagały dzieciom przetrwać monotonne mijanie czasu? Większość ludzi już o tym zapomniała.

Jedno pozostaje pewne: dobrze znali nudę. Według moralisty Voltaire’a, nuda była szkodliwa. Praca oddala od nas trzy wielkie niedole: nudę, występek i ubóstwo, mawiał. Voltaire ucieszyłby się, że dzięki falom elektromagnetycznym, którym zawdzięczamy radio, telewizję, telefon, a później także telefon komórkowy, wydaje się, że nikt już nie ma czasu się nudzić.

Z mojej strony, noszę w sobie pewną melancholię na myśl, że nuda miała również swoje dobre strony.

Czy cały ten czas, kiedy nie dawało się nic robić, nie sprzyjał obserwacji i rozmyślaniom? Czy te długie chwile spokoju i samotności nie skłoniły człowieka prehistorycznego do produkowania pierwszych figurek z drewna lub z gliny? A człowieka jaskiniowego do malowania na skałach? A pasterzy do wystrugania sobie fletni Pana i układania pierwszych melodii? A ludzi w XIX w., dla których, zdaniem Chateaubrianda, nuda była „chorobą wieku” – do tworzenia tak pięknej poezji, muzyki i wielkich wynalazków?

Jest jednak oczywiste, że nuda to broń obosieczna. Niedawne badania psychologiczne wykazały, że im więcej człowiek myśli, tym bardziej jest nieszczęśliwy; i odwrotnie – im bardziej człowiek jest aktywny, ma więcej zajęć, nawet przy nadmiernym obciążeniu, tym mniej ma czasu na rozmyślanie i tym bardziej jest szczęśliwy. Ponieważ czujemy się wtedy potrzebni, czujemy, że żyjemy.

Aby odnaleźć równowagę, dobrze jest zarezerwować sobie czas na medytację czy inne duchowe zajęcia, które pozwolą zatrzymać się w biegu, poczuć spokój w sobie i pomyśleć o innych; ale także zaplanować podstawowe zajęcia, które pozwolą uniknąć pułapki depresji. Na przykład:

 • Przejść się na przynajmniej 7-minutowy spacer codziennie. Specjalnie zaniżam, nawet bardzo, ten próg, dużo poniżej idealnego poziomu.
 • Wystawiać się na działanie słońca, żeby optymalizować swój nastrój i poziom witaminy D.
 • Poświęcać więcej czasu na kupno żywności, jej przygotowania i zjadania, a jeszcze lepiej – uprawiać ją we własnym ogródku, jeśli się da.
 • Uśmiechać się: to zmniejsza dolegliwości bólowe, poprawia humor i daje większą jasność umysłu.
 • Zaplanować podróż, nawet jeśli się w nią nie pojedzie (więcej radości czerpie się z planowania podróży niż z jej rzeczywistej realizacji!).
 • Mieszkać bliżej miejsca pracy (krótka droga do pracy daje więcej powodów do radości niż duży dom daleko).
 • Ile się da, unikać „pseudoinformacji” na ekranie i w radiu.

Nie będę dalej wchodził w szczegóły, bo i tak znacznie odbiegłem od tematu mojego dzisiejszego newslettera. Mam nadzieję, że wybaczysz mi to, Szanowny Czytelniku, ale od kiedy nie mam telefonu komórkowego, nikt nie przeszkadza mi w pracy i idę na całość...

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia Tobie i Twoim Bliskim
w całym nadchodzącym Nowym Roku 2016,

Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła: 

1) Reichspost. https://fr.wikipedia.org/wiki/Reichspost

2) Timbre postal. https://fr.wikipedia.org/wiki/Timbre_postal

 

Komentarze

Grzegorz Brzęczyszykiewicz 2015-12-31 17:57
Poczta jest instytucją starą jak świat, w starożytności do przesyłania używano rozstawnych koni czy gołębi, Choć sztuka pisania nie wszystkim była znana pisanie listów rozpowszechnione było już w antycznym Egipcie, Chinach i państwie Sumerów, później w Helladzie i Imperium Rzymskim, wiekowe są też takie wynalazki jak tam-tam czy telegraf świetlny (vide "Agamemnon" Ajschylosa) były wolniejsze od SMS-ów lecz twierdzenie "mogła wybuchnąć wojna, kraj mógł zostać napadnięty, a człowiek dowiadywał się o tym dopiero, widząc obcych żołnierzy wyważających drzwi jego domu" wygląda przesadnie.

"Wszystko działo się wolno. I bardzo się nudziliśmy" przypomina to dziwaczne łańcuszki typu "tacy byliśmy"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Fizyczne wyczyny niesamowitych ludzi

Fizyczne możliwości człowieka, jego wytrzymałość i zdolność adaptacji są imponujące! Szanowny Czytelniku, tu... czytaj więcej

Depresja: kiedy trzeba udać się do specjalisty?

Depresja: kiedy trzeba udać się do specjalisty? Szanowny Czytelniku, tu Jean-Marc Dupuis. Warto wiedzieć kiedy sytuacja jest... czytaj więcej

Wołowy stek na Twoim talerzu?

******************** Uwaga! Już tylko przez 4 dni Specjalna Oferta Powitalna dla nowych Czytelników miesięcznika Rośliny... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.