×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Choroba Alzheimera - oto, co musisz o niej wiedzieć

Opublikowano dnia: 2013-04-22

Ta choroba jest przerażająca. Jej objawy są bardzo poważne: depresja, koszmary, całkowita utrata kontaktu z rzeczywistością. Dotyka ona wszystkich członków rodziny; kiedy Twoi  rodzice czy ktoś z najbliższego otoczenia Cię nie poznaje, czujesz się tak okropnie, że zaczynasz kwestionować sens życia. Jak to możliwe, że ktoś, z kim przeżyłeś całe życie, nagle przestaje Cię poznawać? Jak to się dzieje, że stajesz się dla tej osoby kimś obcym lub nawet wrogiem?

Jakże ciężko jest poświęcać się dla kogoś, kto nie tylko nie okazuje Ci swojej wdzięczności, ale  często reaguje na Ciebie wręcz agresją!

Większość współmałżonków i dzieci osób cierpiących na chorobę Alzheimera poświęca im wiele godzin dziennie, 80% chorych przebywa bowiem w domach pod opieką najbliższej rodziny1. Większości też nie udaje się znaleźć rozwiązania pozwalającego na pogodzenie pracy z opieką nad chorym bliskim, co pociąga za sobą konsekwencje finansowe.

W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi już co najmniej 250 000 osób, z czego 150 000 nie ma postawionej diagnozy. Jeżeli, zgodnie z prognozami specjalistów, w ciągu najbliższych kilkunastu lat liczba ta wzrośnie do 500 000 chorych, to do opieki nad nimi trzeba będzie zaangażować znaczącą część osób w wieku produkcyjnym!

Według stowarzyszenia Alzheimer's Association International, może to całkowicie zdezorganizować system ochrony zdrowia.

Naukowcy uważają, że liczba zachorowań na chorobę Alzheimera, rosnąca od 20 lat, wzrośnie czterokrotnie w ciągu najbliższych 40 lat.

Znalezienie leku na tę chorobę lub przynajmniej sposobu opóźnienia jej rozwoju stało się więc sprawą priorytetową. Gdybyśmy mogli zyskać choć dwa lata, to liczba chorych na całym świecie spadłaby o 23 miliony.

Niestety, rzeczywistość jest przygnębiająca – medycyna konwencjonalna nie jest w stanie na razie pójść do przodu (delikatnie mówiąc).

Medycyna konwencjonalna nie jest rozwiązaniem

Obecnie nie ma leku na chorobę Alzheimera i nie da się w żaden sposób powstrzymać jej postępów.

Oczywiście lekarze starają się przepisywać swoim pacjentom leki, które mogą rzekomo spowolnić postępy choroby oraz utratę pamięci, umiejętności porozumiewania się czy myślenia. Leki te, czyli inhibitory acetylocholinoesterazy oraz memantyna, nie działają od razu. Wydaje się, że po około 3 – 6 miesiącach stosowania pacjenci są nieco bardziej samodzielni od innych.

Niestety w kwestii skutków ubocznych nie mamy żadnych wątpliwości: inhibitory acetylocholinoesterazy powodują poważne skutki uboczne, przeważnie ze strony układu pokarmowego (nudności i wymioty). A to nie wszystko: leki te najprawdopodobniej zwiększają ryzyko zgonu spowodowanego chorobami układu krążenia oraz prowadzą do nasilenia objawów istniejącej choroby Parkinsona, lub nawet mogą je wywołać, co jest ostatnią rzeczą, jakiej można życzyć osobie z chorobą Alzheimera.

Niemniej jednak agencje zajmujące się ochroną zdrowia, a w szczególności francuska Haute Autorité de Santé, nadal zalecają terapię tymi lekami w chorobie Alzheimera.

Na szczęście Ty, jako czytelnik newslettera Poczta Zdrowia, masz dostęp do wielu informacji, które pozostają niedostępne dla reszty społeczeństwa. Oto jedna z nich. Przedstawię Ci teraz kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera. Wystarczy kilka prostych zmian stylu życia, aby pomóc Twojemu mózgowi działać w optymalny sposób jeszcze długo po siedemdziesiątce.

Jednak najpierw wyjaśnię, czym tak naprawdę jest choroba Alzheimera.

Choroba Alzheimera jest często źle rozumiana

Choroba Alzheimera nie jest normalną konsekwencją procesu starzenia się, tak samo jak autyzm nie jest jednym z naturalnych etapów dorastania.

Jest to przewlekła forma demencji, która powoduje poważne zaniki pamięci oraz śmierć. Średnia długość życia osoby chorej na chorobę Alzheimera to osiem lat od momentu zachorowania, choć niektórzy pacjenci mogą żyć nawet do dwudziestu lat.

Przyczyny powstawania choroby Alzheimera nie są do końca wyjaśnione, jednakże często wiąże się ją z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, niedoborem limfocytów T oraz cukrzycą.

******************************************

...Nie można nic poradzić na chorobę Alzheimera.

...Musi Pan koniecznie obniżyć poziom swojego cholesterolu.

...To tylko normalny skutek starzenia się...

...Musi Pani od zaraz zacząć brać insulinę. 

Oto 4 z 7 najgroźniejszych kłamstw, które możesz usłyszeć od lekarza, nawet jeśli nie ma on złych intencji... Zobacz więcej

******************************************

Jeden z rodzajów choroby Alzheimera, zwany demencją czołowo-skroniową, charakteryzuje się uszkodzeniem komórek płata czołowego i skroniowego mózgu. Naukowcy do teraz nie wiedzą, co może ją powodować. Wiadomo jedynie, że wytwarzanie nadmiernych ilości białka zwanego „beta-amyloidem” powoduje zakłócenia przekazywania sygnałów przez synapsy, co z kolei prowadzi do zaburzenia przepływu informacji i powstania łańcucha zdarzeń prowadzących do obumierania komórek nerwowych.

Przed chorobą Alzheimera możemy więc jedynie chronić się za pomocą odpowiedniej profilaktyki.

10 sposobów na obniżenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera

 1. Zmień swoją dietę, jedz więcej warzyw, spożywaj oleje oraz białka wysokiej jakości i unikaj cukru.
 2. Jedz dużo kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących z oleju rybiego (nasz mózg zbudowany jest w 60% z tłuszczów, z których większość stanowią kwasy DHA oraz omega-3, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć i które należy dostarczać wraz z pożywieniem).
 3. Stosuj dietę ubogą w sól (co zmniejszy ryzyko nadciśnienia) i jednocześnie bogatą w witaminy C i E.
 4. Zielona herbata może mieć pośredni wpływ na funkcjonowanie mózgu, ponieważ przyczynia się do zachowania funkcji mózgu i naprawy uszkodzonych komórek oraz zmniejsza ryzyko demencji oraz innych chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera.
 5. Jagody leśne, źródło antocyjanów i przeciwutleniaczy, zapobiegają chorobie Alzheimera oraz innym zaburzeniom neurologicznym.
 6. Unikaj rtęci, która znajduje się w mięsie dużych ryb takich jak tuńczyk, miecznik i łosoś oraz w amalgamatach używanych w stomatologii. Jeżeli masz plomby z amalgamatu, pamiętaj, aby wymienić je na inne tylko w gabinecie, który specjalizuje się w ich usuwaniu. Niewłaściwe przeprowadzenie zabiegu stwarza ryzyko skażenia rtęcią.
 7. Spróbuj detoksykacji, dzięki której usuniesz metale ciężkie zgromadzone w mózgu.
 8. Ćwicz przez trzy do pięciu godzin tygodniowo. Zgodnie z wynikami jednego z badań, prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Alzheimera jest czterokrotnie wyższe u osób w wieku od 20 do 60 lat, które wypoczywają biernie.
 9. Unikaj szczepionek na grypę, które zawierają rtęć i/lub aluminium.
 10. Codziennie ćwicz swój umysł. Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera zmniejsza się u osób, które podróżują, uczą się gry na instrumentach, rozwiązują krzyżówki, grają w szachy czy w warcaby lub chodzą do biblioteki. Naukowcy przypuszczają, że rozrywka intelektualna pomaga w tworzeniu połączeń w mózgu, dzięki którym może on skuteczniej bronić się przed uszkodzeniami powodowanymi przez chorobę Alzheimera.

Pamiętaj, że słońce jest Twoim najlepszym przyjacielem: przebywanie na słońcu łagodzi wiele objawów choroby:

 • depresję (-19%),
 • ograniczenia w funkcjonowaniu (-53%),
 • zaburzenia poznawcze (-5%).

A teraz najważniejsza informacja

Osoby z chorobą Alzheimera potrzebują dużo snu.

Według badania opublikowanego w 2008 r., dzięki zażywaniu melatoniny (hormonu snu) zasypianie staje się szybsze (średnio o osiem minut), a czas trwania snu – dłuższy (średnio o 27 minut). Połączenie światła i melatoniny pomaga również minimalizować agresywne zachowania (-9%), pobudzenie oraz budzenie się w nocy.

Dr Albert Lachman (specjalista zaburzeń snu) radzi, aby „stosować jasne oświetlenie w ciągu dnia, a wieczorem z kolei, zmniejszać ilość światła, tak aby organizm otrzymał wyraźny sygnał, że zbliża się noc”. „Niestety, w wielu domach opieki, ze względów organizacyjnych, wygląda to zupełnie odwrotnie” – dodaje.

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

Komentarze

Tomek 2013-04-23 08:33
Aktywny składnik Marihuany powstrzymuje rozwój choroby Alzheimera: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17140265 http://www.smh.com.au/national/cannabis-may-help-reverse-dementia-study-20130206-2dxsk.html
Grzegorz Brzęczyszykiewicz 2013-04-23 14:39
"9.Unikaj szczepionek na grypę, które zawierają rtęć i/lub aluminium." Szczepionki przeciwgrypowe są mało warte bo wirus grypy szybko się mutuje - szczepionka pomagająca na jedną odmianę jest bezskuteczna przy innej. Zaznaczam ze dotyczy to grypy a nie szczepionek w ogóle (wścielkizna czy gruźlica na szczęście nie mutują).
Janina Chmiel 2013-04-23 17:33
Bardzo ciekawa lektura,polecam życzę sukcesów w kolejnych tematach,pozdrawiam.
henryka 2014-02-24 16:01
ja dopiero zaczynam doswiadczenia z p. Alojzym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Przerywana głodówka, jedna z możliwości walki z rakiem piersi

Przerywana głodówka obniża poziom insuliny, co może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi Czas menopauzy jest trudny i niemal... czytaj więcej

Oczyść swoje tętnice w naturalny sposób

Z biegiem czasu pogłębiają się zmarszczki, siwieją i wypadają włosy, zęby żółkną, a wzrok się pogarsza… Jednakże... czytaj więcej

Uczta dla włosów

Jeśli zastosowałeś moje rady na temat olejów, na pewno używasz do smażenia już tylko oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia. Jest to... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.