×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Choroba zwyrodnieniowa stawów: okłady ubogich

Opublikowano dnia: 2019-01-18

W „British Medical Journal” (BMJ), w rubryce „Minerva”, w której publikowane są krótkie informacje medyczne, dwóch lekarzy przytacza przypadek pacjentki cierpiącej na chorobę zwyrodnieniową stawów, przyjętej do szpitala na operację wstawienia protezy kolana.

Pacjentka zgłosiła się na operację z liściem kapusty na bolącym kolanach:

Wyjaśniła lekarzom, że liście kapusty były jedynym lekarstwem, które zmniejszały u niej bóle!

Okłady ubogich

Kilku amerykańskich lekarzy napisało do BMJ, aby wyrazić swoje zdziwienie, że tak niepoważne informacje zostały opublikowane w tak renomowanym czasopiśmie naukowym.

Z kolei lekarze europejscy odwrotnie: ich zaskoczyło to, że w BMJ publikowane są tak banalne, pospolite informacje! Okłady z liści kapusty są u nas tradycyjnym sposobem na wszelkiego rodzaju bolesne obrzęki, stosowanym zwłaszcza na opuchnięte kolana i obrzmiałe piersi. To okłady ubogich.

Liść kapusty jest bardzo praktyczny, gdyż ma zaokrąglony kształt, dzięki czemu łatwo się dopasowuje do kształtu np. kolana czy piersi. Jest używany świeży i już samo to działa łagodząco i równie dobrze, jak drogi, żelowy kompres chłodzący, sprzedawany w aptece. Ponadto kapusta zawiera antyoksydanty oraz sulforafan o właściwościach przeciwzapalnych.

Rozpoczęła się dyskusja. Naukowcy postanowili chwycić byka za rogi i naukowymi metodami sprawdzić skuteczność liści kapusty.

Badania naukowe potwierdzają

W 2016 r. naukowcy opublikowali badanie, w którym porównywano skuteczność liści kapusty z żelami przeciwzapalnymi (z diclofenakiem, żel Voltaren)1.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Liść kapusty okazał się bardziej skuteczny niż żel z diklofenakiem. Skuteczniejszy zarówno pod względem zmniejszenia bólu, jak i zwiększenia ruchomości kolana oraz poprawy jakości życia.

Do tego jest bezpieczny, nie wywołuje żadnych skutków niepożądanych i nadaje się do długotrwałego stosowania (w przeciwieństwie do Voltarenu, którego stosowanie wiąże się ze wzrostem ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych). Liść kapusty zdecydowanie zwyciężył w tym badaniu2.

Inne, niedawno przeprowadzone badania dowodzą dodatkowo, że jeśli kapusta jest spożywana, także działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco3.

W jednym z badań wykazano, że spożywanie kapusty u kobiet miało wpływ na spadek poziomu markerów stanu zapalnego4.

---------------------------------

Ogłoszenie

 

Co robić, gdy Twój lekarz nie proponuje Ci terapii naturalnych?

Dołącz do grona Czytelników Dossier Naturalnych Terapii, w których znajdziesz najbardziej obiecujące wyniki badań dotyczące zapobiegania i leczenia chorób i dolegliwości poprzez zmianę sposobu odżywiania oraz wyrównywanie niedoborów w organizmie.

Sprawdź tutaj Specjalną Ofertę Powitalną dla Czytelników Poczty Zdrowia, ważną jeszcze tylko do 21 stycznia, do 23:59, otrzymasz w prezencie pakiet raportów specjalnych oraz skorzystasz z rabatu. Przejdź teraz na tę stronę.

 

---------------------------------

Efekt jest szczególnie silny w przypadku spożywania młodych pędów brokułów (rodzaj kapusty). W takich młodych pędach jest najwyższy poziom składników odżywczych o działaniu ochronnym. Efekty ich spożywania można zaobserwować nie tylko w probówce, ale także u ludzi: w badaniu z udziałem młodych osób dorosłych, palących papierosy, po 10 dniach poziom białka C-reaktywnego (marker stanu zapalnego) spadł o 48%5.

„Chroni chrząstkę stawową przez zniszczeniem”

Jeszcze inne badanie wykazało, że sulforafan, „magiczny” składnik kapusty (znany z tego, że może hamować rozwój nowotworów) chroni chrząstkę stawową przed zniszczeniem6!

Naukowcy podają: Nasze dane pokazują, że dieta bogata w kapustę może być przydatna, aby zapobiegać chorobie zwyrodnieniowej stawów lub spowalniać jej progresję.

Nikomu jednak nie udało się wykazać, że sulforafan rzeczywiście przedostaje się z przewodu pokarmowego do stawów. Aż do 2017 roku, kiedy to przeprowadzono badanie, w którym wykazano, że sulforafan pochodzący z żywności można wykryć w płynie maziowym (stawowym). Wykazano, że spożywanie brokułów może wpływać na tkanki w obrębie stawów kolanowych, wywołując zmiany epigenetyczne w ekspresji genów w stawie7.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26889617
2) https://www.sciencesetavenir.fr/sante-maladie/voltarene-
les-dangers-d-un-antidouleur_127699
3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24377584
4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4063312/
5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23992556
6) https://www.researchgate.net/publication/256189362_Sulforaphane_
Represses_Matrix-Degrading_Proteases_and_Protects_Cartilage_From_Destruction_
In_Vitro_and_In_Vivo
7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28611391

Komentarze

błędowski 2019-01-18 18:43
Jestem starym czytelnikiem jestem zadowolony z publikacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Mammografia przesiewowa – dopiero po pięćdziesiątce!

Po wpisaniu słowa „mammografia” w Google otrzymasz dziesiątki odnośników do informacji naukowych, mniej lub... czytaj więcej

Niesamowita siła postu

Zimą lub wczesną wiosną około 2,3 mld chrześcijan przeżywa Środę Popielcową, dzień rozpoczęcia Wielkiego Postu. Wielki Post... czytaj więcej

Depresja, oznaka dobrego zdrowia

Kolejne refleksje pozytywne na temat depresji Niedawno pisałem o Rolandzie Feuillasie. Prowadził firmę, odnosił duże sukcesy i nagle popadł... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.