×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Choroba zwyrodnieniowa stawów - to warto wiedzieć

Opublikowano dnia: 2013-01-07

Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza) jest bardzo powszechną dolegliwością, z powodu której co roku miliony ludzi udają się do lekarza (we Francji cierpią na nią aż 4 miliony osób, w Polsce - ok. 2 milionów).

Dla przemysłu farmaceutycznego jest kurą znoszącą złote jaja, wykorzystywaną do granic przyzwoitości, co doprowadziło do wybuchu skandalu z lekiem Vioxx (lek przeciwzapalny stosowany w leczeniu bólu wywołanego artrozą, w 2004 r. wycofany z rynku, ponieważ stanowił zagrożenie dla serca).

Choroba zwyrodnieniowa stawów objawia się bolesnością, obrzękiem, upośledzeniem ruchomości jednego lub kilku stawów. Każdy ruch sprawia ból – można więc zapomnieć o grze w piłkę, tańcu, nartach czy tenisie, nie mówiąc już o bieganiu, dżudo, karate czy podnoszeniu ciężarów.

Niektórzy pacjenci nie są w stanie chodzić po schodach, a bywają nawet przypadki całkowitego unieruchomienia. Krótko mówiąc, jest to choroba bardzo uciążliwa i dlatego osoby na nią cierpiące od dawna garściami sięgają po leki przeciwzapalne, kortyzon i chemiczne analgetyki (leki przeciwbólowe).

Leki początkowo przynoszą ulgę. Cud – nagle znów możesz otwierać słoiki, łupać orzechy, uprawiać ogródek! Przez kilka miesięcy – ba, może nawet lat – na nowo odkrywasz drobne życiowe przyjemności.

Po pewnym czasie ataki choroby stają się jednak silniejsze i coraz dłuższe. W dobrej wierze łykasz pigułkę za pigułką – przez siedem, dziesięć, piętnaście dni… aż zauważasz, że nie tylko leki są mniej skuteczne niż wcześniej, ale dodatkowo całkiem rozregulował się Twój układ trawienny. Biegunki, zaparcia, bóle brzucha, wreszcie krwawienia – zaczynasz się niepokoić. Pojawia się pytanie: czy kontynuować leczenie, czy bóle stawów nie były jednak mniejszym złem…

I, niestety, jest to pytanie zasadne. Chorobę zwyrodnieniową stawów wywołuje zapalenie chrząstki – tej „poduszki” chroniącej zakończenia kości i umożliwiającej płynne zgięcia stawów. W przypadku artrozy czynniki zapalne w stawach niszczą chrząstkę, która pęka, wyciera się i może nawet całkowicie zaniknąć, pozostawiając kości zupełnie nieosłonięte. Wówczas przy każdym ruchu kości pocierają o siebie, a to sprawia ból i dodatkowo zaostrza stan zapalny objawiający się obrzękiem stawów.

Jedynym skutkiem działania leków jest łagodzenie bólu

Dzisiejsze leki, również te najnowocześniejsze, jedynie uśmierzają ból. Zupełnie nie oddziałują na chrząstkę, która ulega postępującej degeneracji.

To dlatego działają jedynie na krótką metę. W dłuższym okresie ich skuteczność maleje i wreszcie całkowicie zanika, wraz z zanikiem tkanki chrzęstnej. Wówczas leki powodują tylko skutki uboczne, a te potrafią być niebezpieczne. Jest jednak i dobra wiadomość: ostatnie badania naukowe wykazały, że medycyna naturalna oferuje bardzo ciekawe sposoby na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Niewykluczone wręcz, że artroza jest jednym ze schorzeń, które rokują największe nadzieje. Wielu pacjentów zdołało już całkowicie uwolnić się od bólu dzięki rozwiązaniom zgodnym z naturą.

Opiszę dziś kilka możliwych kuracji, które powinny przynieść ulgę większości pacjentów. Proszę się jednak nie niepokoić, jeśli żadna z nich się nie sprawdzi – będę w newsletterze Poczta Zdrowia często wracać do tematu choroby zwyrodnieniowej stawów, aby omówić wszystkie jej aspekty, a przy okazji podpowiedzieć wiele skutecznych metod leczenia.

-------------

Aż 90% nowotworów bezpośrednio wiąże się
z trybem życia:

nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie: nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Skutki uboczne zażywania leków i interakcje lekowe są jedną z głównych przyczyn zgonów!

A przecież są dla nich bezpieczne i skuteczne naturalne alternatywy.

Jak naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia?

Sprawdź w Kronikach Poczty Zdrowia

------

Przeciwbólowo: hakorośl

Bardzo proszę znawców medycyny naturalnej o wybaczenie, że zaczynam od tak „oczywistej oczywistości”. Hakorośl można dziś kupić na każdym rogu. Nie występuje już chyba tylko w dworcowych automatach z przekąskami (ale pewnie i tam wkrótce zagości). Roślina ta robi ostatnio taką furorę, że jej uprawy w Afryce stają się przyczyną (kolejnej) katastrofy ekologicznej.

Hakorośl uprawia się na piaszczystych pustyniach Republiki Południowej Afryki i Namibii. Z jej korzeni wytwarza się żelatynowe kapsułki zawierające główne substancje czynne: harpagozyd, harpagid, prokumbozyd, prokumbid, substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Kuracja tą rośliną działa zazwyczaj szybko i spektakularnie w przypadku reumatyzmu, przynosząc choremu ulgę i umożliwiając zmniejszenie dawek zażywanych leków. Wiele osób przyznaje, że już nie potrafi się bez niej obejść.

W badaniu opublikowanym w 2003 r. wykazano zdecydowane złagodzenie bólu i innych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów u 75 pacjentów leczonych hakoroślą. Ból zmniejszył się o 25 do 45% i o tyle samo wzrosła mobilność pacjentów1. Wyniki wszystkich badań poświęconych temu zagadnieniu sugerują, że hakorośl jest równie skuteczna jak środki farmaceutyczne w łagodzeniu stanów zapalnych i bólów związanych z artrozą.

Weźmy na przykład zupełnie niedawno przeprowadzone badanie francuskie, którym objęto 122 osoby z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego i kolanowego. Przez cztery miesiące jedna grupa ochotników stosowała hakorośl w dawce 435 mg na dobę, a druga przyjmowała lek przeciwzapalny pod nazwą diacereina. Obie grupy uzyskały takie same rezultaty pod względem redukcji bólu, jednak po zakończeniu badania pacjenci przyjmujący hakorośl stosowali mniejsze dawki leków niż przed badaniem. Również na biegunkę skarżyli się rzadziej (o 26%) niż pacjenci poddani chemicznej terapii przeciwzapalnej2.

W innym badaniu z 2003 r. na 44 przypadkach porównano skuteczność hakorośli i rofekoksybu. Pacjenci mogli równolegle kontynuować swoje standardowe leczenie lub przerwać je, gdyby poczuli się lepiej. Po sześciu tygodniach od rozpoczęcia badania 10 pacjentów zdołało dzięki hakorośli przerwać swoje standardowe leczenie na dłużej niż 5 dni. W grupie rofekoksybu było to możliwe tylko u 5 pacjentów. W pozostałych przypadkach redukcja bólu była porównywalna w obu grupach, z tym że u osób zażywających rofekoksyb wystąpiło dwa razy więcej efektów niepożądanych3.

I po bólu...

Imbir – nieznane właściwości przeciwzapalne

Jak już wiemy, pozbycie się bólu to za mało. Trzeba jeszcze zredukować stan zapalny wywołany przez czynniki zwane interleukinami, które wpływają niszcząco na chrząstkę.

Medycyna ajurwedyjska stosuje imbir (Zingiber officinale) jako podstawową roślinę do zwalczania wszelkiego rodzaju stanów zapalnych. W przeprowadzonych niedawno badaniach potwierdzono właściwości przeciwzapalne substancji zawartych w imbirze. Niektórzy naukowcy twierdzą wręcz, że mógłby on z powodzeniem konkurować z lekami najnowszej generacji4.

To właśnie wielowiekowa tradycja leczenia imbirem skłoniła w 1992 r. naukowców do próby zastosowania jego sproszkowanego korzenia w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Po 3 miesiącach stosowania trzy czwarte pacjentów odczuło poprawę. Część z nich kontynuowała kurację opartą na imbirze przez ponad dwa i pół roku bez żadnych istotnych działań niepożądanych5.

W opiniotwórczym czasopiśmie medycznym „Arthritis and Rheumatism” ostatnio opublikowano wyniki ciekawego badania klinicznego: osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawu kolanowego przez 6 tygodni podawano imbir i placebo. Uczestnicy mogli zażywać farmaceutyki chemiczne, gdyby ból był zbyt silny. W trakcie badania ani lekarze prowadzący, ani pacjenci nie wiedzieli, kto zażywa imbir, a komu podaje się pigułki o działaniu obojętnym (placebo). Taki rodzaj badania nazywa się fachowo „badaniami kontrolowanymi o podwójnie ślepej próbie”, a ich wyniki uznaje się za najbardziej wiarygodne.

Pod koniec badania naukowcy stwierdzili, że pacjenci zażywający imbir (w odróżnieniu od tych, który otrzymywali placebo) poruszają się z większą swobodą, słabiej odczuwają ból i mają mniej zesztywniałe stawy, co oznacza, że imbir okazał się bardzo skuteczny w leczeniu artrozy6. To jednak dopiero początki badań nad stosowaniem imbiru jako leku na chorobę zwyrodnieniową stawów i trzeba jeszcze poczekać na potwierdzenie tych wyników, aby mieć pewność co do skuteczności tej terapii.

Spowolnienie postępu choroby dzięki kwasom omega-3

Trzecią strategiczną bronią w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów są substancje, które pomagają spowolnić postęp choroby, a mianowicie kwasy tłuszczowe omega-3.

Kwasy omega-3 to kolejny „szlagier” medycyny naturalnej, którego skuteczność jest już niezaprzeczalnie uznana nawet przez medycynę konwencjonalną. Jest to rodzina kwasów tłuszczowych występujących w zielonych roślinach, orzechach, tłustych rybach (sardela, śledź, makrela, sardynka, łosoś), siemieniu lnianym, oleju rzepakowym, orzechowym i lnianym. Po ich spożyciu z kwasów tłuszczowych powstają związki o silnych właściwościach przeciwzapalnych.

Doktor Bruce Caterson z uniwersytetu w Cardiff (Walia) już od 1998 r. zgłębia wraz z zespołem potencjalne korzyści ze stosowania suplementacji kwasów omega-3 w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Po kilku udanych eksperymentach przeprowadzonych w laboratorium na zwyrodniałej tkance chrzęstnej naukowcy opublikowali właśnie wyniki swoich pierwszych prób na ludziach.

Również one okazują się bardzo obiecujące. W badaniu uczestniczyło 31 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów zakwalifikowanych do operacji wszczepienia protezy stawu kolanowego. Połowa uczestników przez 10 do 12 tygodni przed zabiegiem przyjmowała 2 razy na dobę kapsułki zawierające 1 g oleju z wątroby dorsza wzbogaconego w kwasy omega-3. Druga połowa otrzymywała placebo. Po operacji przebadano usuniętą chrząstkę.

Wyniki: w 86% przypadków z grupy kwasów omega-3 – w porównaniu do 26% z grupy placebo – w chrząstce nie było śladu (lub były niewielkie ilości) niszczycielskich enzymów. Zdaniem autora badania, profesora Catersona, „jest to konkretny dowód na to, że suplementacja kwasów tłuszczowych omega-3 może spowolnić lub nawet powstrzymać degenerację chrząstki i złagodzić stan zapalny oraz ból towarzyszący artrozie”. Również w tym przypadku mamy jednak jeszcze za mało danych, choć są one obiecujące.

Odbudowa chrząstki: glukozamina i chondroityna

Najlepsze zostawiłem na deser: dwie naturalne substancje, które mogą przyczynić się nawet do odwrócenia procesu chorobowego w artrozie, czyli – innymi słowy – odbudować chrząstkę i odmłodzić nasze stawy o kilka lat.

W chrząstce zawarte są cząsteczki, które działają jak gąbka: wchłaniają i przechowują wodę, zapewniając w ten sposób giętkość i elastyczność tkanek stawowych. Są to tak zwane proteoglikany (choć mniejsza o nazwę) – bez nich chrząstka nie jest odporna na uderzenia, marszczy się, pęka i może całkowicie zaniknąć.

Aby komórki naszych stawów mogły wytwarzać proteoglikany, potrzebują dwóch substancji: glukozaminy i chondroityny. Zwykle wytwarzane są one przez chondrocyty z glukozy dostarczanej w diecie w wyniku kilku reakcji biochemicznych. Jednak w przypadku artrozy chondrocyty, nawet dobrze zaopatrzone w glukozę, nie są już w stanie właściwie wywiązywać się z tego zadania.

Naukowcy zauważyli, że dużo lepsze rezultaty otrzymuje się, dostarczając do chondrocytów gotową glukozaminę i chondroityny w postaci doustnych suplementów. W niektórych przypadkach substancje te stymulują wytwarzanie proteoglikanów i normalizują metabolizm tkanki chrzęstnej. Nie tylko zatrzymuje się jej degeneracja, ale nawet może się zacząć odbudowa nowej chrząstki.

Większość prowadzonych od ponad 20 lat badań potwierdza skuteczność suplementacji glukozaminy w łagodzeniu bólu towarzyszącego lekkim lub niezbyt ciężkim przypadkom choroby zwyrodnieniowej stawów. Poprawa następuje po 2 do 8 tygodni leczenia i utrzymuje się przez kilka tygodni po jego zaprzestaniu. Wynika to z właściwości przeciwzapalnych glukozaminy7.

Ponadto – i na tym właśnie opiera się przewaga glukozaminy nad lekami przeciwzapalnymi – w niektórych przypadkach może ona ustabilizować proces degeneracji chrząstki. Dwa badania kliniczne z udziałem chorych na artrozę stawu kolanowego wykazały, że przyjmowanie 1500 mg siarczanu glukozaminy codziennie przez 3 lata pomaga powstrzymać postęp choroby8, 9. Nie zgłoszono żadnych istotnych działań niepożądanych.

Ta terapia wymaga jednak, by w stawie nadal istniały komórki chrząstkotwórcze, czyli by tkanka chrzęstna nie była jeszcze całkowicie zniszczona. Stąd tak ważne jest wczesne podjęcie działań profilaktycznych, na przykład po odniesionym wskutek upadku na nartach urazie kolana, ponieważ tego typu urazy natychmiast uruchamiają proces zapalny, który ostatecznie prowadzi do uszkodzenia chrząstki.

A co z chondroityną? Nawet jeśli nie jest tak dogłębnie przebadana jak glukozamina, dysponujemy wynikami badań klinicznych, które sugerują, że może uśmierzać ból. Może również przyczyniać się do powstrzymania lub spowolnienia postępu choroby.

W pewnym kontrolowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą naukowcy obserwowali 120 osób z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Leczenie, które porównywano ze stosowaniem placebo, polegało na przyjmowaniu 800 mg siarczanu chondroityny codziennie przez 3 miesiące. Taką kurację podejmowano raz do roku. Po pierwszym roku pacjenci zgłaszali wyraźnie mniejsze dolegliwości, a prześwietlenia wykazywały niewielkie zmiany w ubytkach tkanki chrzęstnej. Podobnie jak w przypadku glukozaminy również pozytywne działanie chondroityny utrzymywało się po zakończeniu kuracji10.

Naukowcy wykazali również, że wyższą skuteczność leczenia osiąga się, stosując glukozaminę i chondroitynę łącznie.

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

PS Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

 

Źródła:

1. T. Wegener, Treatment of patients with arthrosis of hip or knee with an aqueous extract of Devil's Claw (Harpagophytum procumbens DC.), „Phytother Res” 2003, 17(10):1165-1172.

2. D. Leblan, Harpagophytum procumbens in the treatment of knee and hip osteoarthritis. Four-month results of a prospective, multicenter, double-blind trial versus diacerhein, „Joint Bone Spine”, 2000, 67(5):462-427.

3. S. Chrubasik, A randomized double-blind pilot study comparing Doloteffin and Vioxx in the treatment of low back pain. Rheumatology, Oxford, 2003, 42(1):141-148.

4. F. Kiuchi, Inhibition of prostaglandin and leukotriene biosynthesis by gingerols and diarylheptanoids, Chem Pharm Bull 1992, 40(2):387-391.

5. K.C. Srivastava., Ginger (Zingiber officinale) in rheumatism and musculoskeletal disorders, „Med Hypotheses”, 1992, 39(4):342-348.

6. R.D. Altman, Effects of a ginger extract on knee pain in patients with osteoarthritis, „Arthritis Rheum” 2001, 44(11):2531-2538.

7. C.T. Jr Vangsness, W. Spiker, J. Erickson, A review of evidence-based medicine for glucosamine and chondroitin sulfate use in knee osteoarthritis. Arthroscopy, 2009 Jan; 25(1):86-94. Epub 2008 Sep 30. Review. PubMed PMID: 19111223.

8. J.Y. Reginster, R. Deroisy, L.C. Rovati, R.L. Lee, E. Lejeune, O. Bruyere, G. Giacovelli, Y. Henrotin, J.E. Dacre, C. Gossett, Long-term effects of glucosamine sulphate on osteoarthritis progression: a randomised, placebo-controlled clinical trial. Lancet 2001 Jan 27;357(9252):251-6.

9. K. Pavelka, J. Gatterova, M. Olejarova, S. Machacek, G. Giacovelli, L.C. Rovati, Glucosamine sulfate use and delay of progression of knee osteoarthritis: a 3-year, randomized, placebo-controlled, double-blind study. Arch Intern Med 2002 Oct 14;162(18):2113-23.

10. D. Uebelhart, Intermittent treatment of knee osteoarthritis with oral chondroitin sulfate : a one-year, randomized, double-blind, multicenter study versus placebo, Osteoarthritis Cartilage, 2004 Apr;12(4):269-76.

Komentarze

Monika 2013-01-08 17:37
Dziękuję za ciekawe i przydatne informacje. Pozdrawiam serdecznie.
Mieczysław Krause 2013-01-08 18:21
Byłoby nadzwyczaj przydatne wskazanie źródeł glukozaminy w naturalnym pożywieniu i suplementach, wg rankingu zawartości. Są suplementy, reklamowane jako źródła glukozaminy, o zawartości niewiadomej, przy kosmicznej cenie. Podawanie rankingów zawartości substancji leczniczych w źródłach naturalnych jako stały element Poczty Zdrowia bardzo by pomagało cierpiącym i zwiększyło popularność biuletynu.
Przem Ilu 2013-01-08 18:33
Merci beaucoup. :) Il faut ajouter, toutes les personnes ayant des problèmes articulaires, on 1/2 de niveau de bore. On peut supplementer avec borax (on dissous 5 g - une cuillere - dans un litre d'eau, et et puis boire une cuillère de cette solution evec chaque repas) [D'apres: Walter Last "The Borax Conspiracy" Nexus AUS vol 19 nr 4, Nexus PL nr 5/ 2012]
Ania Dzier.zanowska 2013-01-08 18:48
Dziękuję za potwierdzone informacje o naturalnych metodach leczenia,lepiej zapobiegać .Jednocześnie proszę o przesłanie informacji naturalnych metod leczenia oczu-zwyrodnienie plamki żółtej. Pozdrawiam Serdecznie.
Iwona Jakubiak 2013-01-08 19:25
Znam ten temat nie od dziś. Miałam kłopoty z kręgosłupem (osłabiona chrząstka spowodowała przepuklinę międzykręgową), niestety medycyna oficjalna nic mi nie mogła zaoferować by poprawić mój stan, oprócz operacji. Sama przeszukałam wiele źródeł i stosuję kurację tymi srodkami o których napisano w artykule i teraz czuję się bardzo dobrze. W artykule dodałabym jeszcze o ogromnej roli naszej świadomości i jej wpływu na chorobę. W moim przypadku sama tego doświadczyłam, gdy tylko czułam że życie niesie mi zbyt dużo obciążeń i sobie nie poradzę, to zaraz mój kręgosłup mi wysiadał. Teraz wiedząc o tym, zakładam że zycie mi niesie to co mogę udźwignąć i jak na razie czuję się doskonale. Pozdrawiam serdecznie i czekam na następne ciekawe artykuły
Gosia 2013-01-08 19:38
Dziekuje za wyczerpujace informacje na temat tej choroby Pozdrawiam goraco
bogumił1 2013-01-08 20:03
kazdy stan chorobowy stawów ma swoja etiologię=przyczynę, która powinna być ustalona i usunieta = detoksykacja celowana.Suplementy są dalszym etapem rehabilitacji.
Ireneusz 2013-01-08 20:15
Dziękuję, krótko, skutecznie i naprawdę inspirujące do zastosowania. Pozdrawiam.
Andrzej Kwiatkowski 2013-01-08 21:40
Mam starą Ciocię, która na pewno wyrazi chęć zastosowania imbiru i kwasów omega 3 do leczenia swoich sztywniejących nóg w kolanach. To jest świetny artykuł na temat artrozy stawów.
Ola 2013-01-08 21:59
Na stawy(i kręgosłup) jest rewelacyjna małża nowozelandzka,sproszkowana. Podałabym producenta, ale czy mogę?
Marcin Maciocha 2013-01-09 01:09
Swietne wskazowki ,trenuje karate kyokushin od 30 lat a mam obecnie 46 lat ,trzy lata temu chirurg sprawdzajac moje stawy kazal mi zmienic sport na szachy sciagajac rope z moich stawow kolanowych ,od tamtej pory trenuje dalej intensywnie a problem zniknal poniewaz zaczalem regularnie uzywac glukosamine firmy Nutrilite 3000 do 6000 mg dziennie plus inne suplementy miedzy innymi omega 3 oraz enzymy digestif ktore powoduja blyskawiczne wchlanianie trenuje 6 razy w tygodniu w tym przebiegam tygodniowo ponad 30 km dziekuje Bogu ze poznalem najlepszych lekarzy biochemikow w Europie bo oni mi powiedzieli ze tak naprawde chirurg jest od operowania ale niezna sie absolutnie na leczeniu takze potwierdzam w stu procentach waznosc tego artykulu i radze panstwu sie do niego zastosowac jak nie chceci miec plastikowych stawow pozdrawiam wszystkich Marcin Maciocha z Paryza.
Gra zyna Piórkowska 2013-01-09 09:59
Super artykul. Dostosuję się do zalecen.
Tadeusz 2013-01-09 13:00
Stosuję glukozaminę z siarczanem chondroitiny od 2 lat ze znakomitym skutkiem Mam 56 lat, z których ostatnie 10 to nieustanne problemy ze zwyrodniałymi stawami. Nie wiem, czy moderator nie usunie nazwy tego leku, ale jest niezwykle skuteczny i dostępny jedynie w USA. Nie próbowałem zamawiać przez internet, gdyż otrzymuję lek w paczkach od znajomego. Nazwa leku: Flex-a-min. Triple strength. Glucosamine chondroitin formula with Join Flex firmy Nature's Bounty Inc. Opakowanie 120 tabletek(przy spożyciu 2 tabletek dziennie , co daje zalecane 1500 mg glukozaminy) kosztuje około 35 dolarów. Lek polecił mi ortopeda o otwartym umyśle.
Halina Wanko 2013-01-09 18:05
Od kilku lat przyjmuję Siarczan glukozaminy 1500mg dziennie , 2miesiące zażywam w/w lek, a następnie 2 miesiące robię przerwę.Jest znaczna poprawa-normalnie schodzę ze schodów,gdzie poprzednio każdy krok wywoływał niesamowity ból. Stawy dłoni,szczególnie palców ,które odmawiały mi "posłuszeństwa" i z początkiem choroby zostały lekko zdeformowane, obecnie nie dają mi większych dolegliwości.
Krystyna Bychowska 2013-01-18 21:22
Dziekuje za ciekawy artykul o olejku mietowym. Codziennie pije herbate mietowa, bo "dobrze mi robi" , ale o wlasciwosciach olejku dowiedzialam sie dopiero z tego artykulu. Niewzwlocznie wyprobuje.....Pozdrawiam i Zdrowia nam wszystkim zycze.
zofia kosiorek 2013-01-19 18:55
WŁAŚNIE WYCZYTAŁAM , CO WY NA TO? Glukozamina i chondroityna nieskuteczne, według nowego badania 23-09-2010 12:16 Dwa powszechnie używane suplementy diety, które mają uśmierzać bóle stawowe, glukozamina oraz chondroityna, mają być zupełnie nieskuteczne. Dlatego też wszystkie rządy powinne przestać pokrywać koszty ich zakupu, sugeruje nowe badanie. Grupa naukowców szwajcarskich, brytyjskich oraz duńskich przeanalizowała wyniki z 10 prób klinicznych, podczas których 3 803 pacjentów zażywało glukozaminę, chondroitynę albo placebo, w celu leczenia zapalenie stawów biodra lub kolan.
Redakcja newslettera "Poczta Zdrowia" 2013-01-20 10:27
@ Zofia Kosiorek Odpowiadając skrótowo, bo temat jest złożony. Tak, jak pisaliśmy, większość badań wskazuje na skuteczność glukozaminy w lekkich lub niezbyt ciężkich przypadkach choroby zwyrodnieniowej stawów. W przypadku chondroidyny nie ma aż tak wielu badań, ale uzyskano też obiecujące wyniki. W tym przypadku publikacja wyników badań, o których Pani pisze, ma ewidentnie na celu zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej dla rządów poszczególnych państw - poprzez skreślenie tych suplementów z ich "list refundacyjnych". Czy słusznie - Państwo, którzy je przyjmują, ocenią najlepiej sami.
Andrzej Holc 2013-01-30 13:51
W wieku 60+ zaczęły się u mnie obrzęki stawu kolanowego, bolesne i występujące nagle, np. podczas nocy gdy ułożenie nogi było "nie takie". Prześwietlenie, lekarz stwierdził popularną dolegliwość "chondrokalcynozę" - odłożone przez lata substancje stałe, wapienne. Zrobiono mi tzw. czyszczenie stawu - laperoskopowe usunięcie depozytów. Rekonwalescencja ok. 3-tygodniowa i po 2-ch miesiącach pojechałem na narty. Po 2-ch latach zrobiono mi analogiczną operację z drugim kolanem, gdzie objawy były nieco inne ale z tego samego powodu (bóle pod kolanem, goleni i dookołakolanowe). Zasadniczo problem minął, ale stawy posiadały zmiany zwyrodnieniowe objawiające się różnymi, mniejszymi bólami. Od lat stosowałem preparaty glukozaminowe - 6 dygodni brania leków, 6 tygodni przerwy. Według mnie nie działały one znacząco na moje stawy kolanowe. Półtora roku temu przeczytałem o leku zawierającym kolagen "na stawy". Zastosowałem kurację 3-y miesięczną i wydaje się naprawdę skuteczną. Powtórzyłem ją po 9-ciu miesiącach, znowu 3-y miesięczną i jestem zadowolony, jakoś problemy ustały. Mam obecnie 74 lata, jeżdżę na rowerze, pływam na desce windsurfingowej, tydzień rokrocznie intensywnej jazdy na nartach (od rana do wieczora). Zamierzam co roku powtarzać tę kurację, choć to trochę kosztowne. Czasami zaczyna się jakiś ból, wtedy biorę Nimesil (na receptę) i następnego dnia jest O.K. U mnie jakoś "to działa".
lud-ant@online.no 2013-02-02 23:04
Wiadomości nie interesujące . tyko b.ważne leczenie zwyrodnienia stawów , których nie mogę znależć Serdecznie pozdrawiam ---- ZWYRODNIANIEC STAWÓW.
Zuzanna 2013-02-11 15:42
Ja również byłabym wdzięczna zapodanie źródeł glukozaminy w naturalnym pożywieniu. Pozdrawiam.
Zygmunt 2013-02-13 00:16
Cieszę się bardzo że mogę skorzystać z informacji tu podawanych.Ja sam miałem bardo poważne problemy z kręgosłupem w roku ubiegłym. Zapalenie nerwu trójdzielnego przepukliny krążkowe ból okropny nogi , brak możliwości się wyprostowania.Podobnie jak Pani Iwona lekarze nic innego mi ni e zaoferowali jak tylko operację. Znakomity terapeuta po dwudziestu paru zabiegach i suplementach postawił mnie na nagach.Dziś cieszę się bardzo że mogę w dobrym zdrowiu funkcjonować. Informacje które poznałem o suplementach pozwolą mi na pewno wzmocnić mój kręgosłup Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
Krzysztof Rogala 2013-02-18 09:49
Olejki eteryczne to bardzo silne leki .należy je rozcieńczać z wyjatkiem olejk z drzewa herbacianego i lawendowego.kobiety w ciązy powinny uniać olejków szalwiowego,geraniowego.Olejek szałwiowy może wywołać poronienie
katarzyna Mogilska 2013-02-18 11:29
Bardzo często używam imbiru i jem produkty zawierające Omega3. Teraz mama potwierdzenie że dobrze robię.
Elżbieta 2013-02-23 13:24
Mnie pomaga glukozamina, imbir i kolagen.Leczę tym odklejoną siatkówkę i chore stawy.
mer74@poczta.fm 2013-02-26 21:30
Wspaniały. Właśnie mam złamaną od ponad 3 tygodni rękę w łokciu i nadgarstku. Gips jest ciężki - bardzo boli mnie kark. Dziś dostłam od nerologa: Nimesil, Tolperis VP, Helicid i Zaldiar. Zanim zdążyłam wziąć pierwszą tabletkę, przeczytałam powyższy artykuł. Jutro ybirę się na poszukianie imbiru i pozostałych rzeczy. O omega 3 wiedziałam już dawno. Olel lniany dr Budwig mam w lodówce (biały serek też). Jem codziennie dużą łyżkę sezamu, ponieważ oprócz RZS mam osteofenię. Bardzo dziękuję - szczególnie dziękuje moja wątroba, trzustka, serce, nerki, itd.
Alina 2013-04-19 11:31
A czy imbir jest obojętny dla żołądka, bo już spotkałam się z publikacją, że wykazuje właściwości drażniące.
Andrzej Bogdanowicz 2013-04-19 14:28
Dziekuje za wiesci i komentarze. Licze sobie 63L, chorowalem ok 10L na bole stawow, szczegolnie biodro, bark, kolana i po przespanej nocy, nie moglem rozprostowac palcow. Mialem wysoki cholesterol, 550 i podyzszone cisnienie. Jako samotny, dochodzilo u mnie czesto zapalenie prostaty, oraz czeste bole w jelicie grubym. Kazdego roku, dwa razy zapadalem na grype i przyjmowalem antybiotyki . Jak kazdy z chorujacych, na pewno domyslicie sie Panstwo, ze przyjmowalem dosc duza ilosc roznego rodzaju tabletek, szczegolnie p.bolowych, na obnizenie cholesterolu i na chora prostate. Przez przypadek, dowiedzialem sie, ze jest w swiecie ziolo, z ktorego produkuja krople, ktore wlasnie lecza te i inne schorzenia. Juz od 4 lat, pije je i wszystkie dolegliwosci minely. Jedne po 4m-cach, inne po pol roku. Od 4 lat, nie chorowalem na zadne przeziebienia. One maja dzialanie oczyszczajace, uodparniajace i dodaja energii. Dalej pracuje dosc ciezko przy maszynach. Czekam do emerytury i nic mnie juz nie boli, szczegolnie stawy. Najwazniejsze ze oczyscilem swoj organizm z roznych trucizn, olowiu, rteci, aluminium i innych. Lepiej spie i poprawil mi sie wzrok. Mam lepsze samopoczucie. Po 2 latach picia kroplil, wlosy z siwych, powrocily do pop. koloru. Usuniecie toksyn z organizmu, znaczy, pozbycie sie mozliwosci zachorowania na raka, kazdego rozaju. Szczegolnie, narzadow rodnych kobiecych, z powodu przyjmowania tabletek przeciw ciazowych i mezczyznom, najczesciej zapadajacych na raka prostaty. Jelito grube, u wszystkich tez jest bardzo zagrozone. I czego chciec wiecej, jak powrocilo zdrowie i sily do pracy. Dziekuje Panu Bogu, za laske, ze spotkalem ludzi, ktorzy powiedzieli mi o nich. Wiecej sie nie truje zadnymi tabletkami. Sa to krople produkowane z Yucci Shidigera, ktore oczyszczaja organizm ze wszystkich toksyn. Jest w swiecie po nad 230 rodzajow Yucci, ale tylko z Yucci Schidigera maja takie wlasciwosci. Jest jedna nie wygoda dla Polakow w Polsce: aby zamowic, trzeba zaplacic karta. Kupuje sie je w Ameryce.
Aniela Rudzka 2013-04-23 22:30
Dziękuję, dobra wiedza! wielu moich znajonych pomogło zażywanie ***, choroby takie jak zwyrodnienie stawów, sztywność, początki dny moczanowej, bóle kręgosłupa, kolan, bioder ustąpiły. ***to glukozamina, chondroityna, MSM, celadrin, wszystko naturalnego pochodzenia i to co najlepsze przyswajalne w niemalże 100%, ponieważ jest to nano zawiesina. Nie jest smaczna, ale działa i to szybko. Te badania potwierdzające nieskuteczność glukozaniny to brednie, jest faktem jednak to, że przyswajalność tabletek to 10%, a kapsułki żelowe do 25%, być może właśnie stąd wzięły się te rewelacje "nauki"
Lutka-Lu 2013-07-04 13:38
A, ja dodam informację w kwestii sezamu. Też jem codziennie łyżkę sezamu, jednak wcześniej sezam ten mielę, jako że - tak jak zresztą siemię lniane - jest on wtedy lepiej przyswajalny przez organizm. Siemię lniane i sezam mają podobne właściwości, tyle że sezam pochodzi z innej strefy klimatycznej i dlatego też warto go jadać. Obydwa mają dużo oleju - kwasów Omega 3 i 6. Jak wcześniej napisano w poczcie siemię też należy oczywiście mielić.
Lutka-Lu 2013-08-12 13:47
A oto: Dieta dla stawów!! To, co jemy, może w znaczący sposób poprawić (lub pogorszyć) kondycję naszych stawów. Wskazane jest ograniczenie spożywania tłustego mięsa, białego pieczywa, przetworzonej żywności pełnej konserwantów oraz mocnej kawy i herbaty. Odradza się też niektóre oleje (np. kukurydziany lub słonecznikowy). Niewskazany jest alkohol. Co warto natomiast spożywać? Naturalnym budulcem dla chrząstki stawowej jest białko – najbardziej wartościowe dla stawów będzie to pochodzące z ryb oraz nabiału. Ryby, zwłaszcza tłuste morskie, są ponadto bogatym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3, które wspomagają leczenie stanów zapalnych stawów oraz pozytywnie wpływają na ich ruchomość. „Naoliwienie" stawów dzięki kwasom Omega-3 jest też możliwe dzięki spożywaniu tłoczonych na zimno olejów – najlepiej rzepakowego, lnianego oraz oliwy. Spożywanie produktów zbożowych z pełnego przemiału dostarcza witamin z grupy B. Gdy dostarczamy ich organizmowi w odpowiedniej ilości, łagodniej znosimy stres, który ma bardzo niekorzystne działanie na maź stawową. Witamina B6 wpływa ponadto pozytywnie na syntezę kolagenu, który buduje chrząstkę i poprawia stan stawów i ścięgien. Produkcję kolagenu wspomaga z kolei witamina C, której najlepszym źródłem są świeże warzywa i owoce. Spożywając je dostarczamy sobie także innych witamin i antyutleniaczy, które opóźniają starzenie się stawów, hamują procesy zwyrodnieniowe i działają przeciwzapalnie. Jeśli lubimy czosnek i cebulę, nie odmawiajmy ich sobie – zawierają one związki siarki, pomocne w walce ze stanami zapalnymi. Naszym stawom wyjątkowo smakują też wszelkie galarety (rybne, mięsne i owocowe) i inne produkty zawierające żelatynę. Warto spożywać je regularnie, bo są doskonałym źródłem kolagenu. Kolejnym zdrowym smakołykiem są wszelkie morskie skorupiaki (kraby, krewetki, małże, a także poczciwe raki), będące źródłem glukozaminy, ważnego składnika mazi stawowej. Kolagen i glukozaminę możemy także suplementować, podobnie jak kwasy Omega-3 i niektóre witaminy. Należy jednak zawsze pamiętać, że zażywanie suplementów może być wyłącznie uzupełnieniem, a nie zamiennikiem zbilansowanej diety.
Halina Styka 2013-08-27 23:46
Serdecznie dziekuje za podzielenie sie cenna informacja. Czy moze pan podac producenta kropli z yucca schidigera lub wskazac strone internetowa na ktorej pan korzysta. Pozdrawiam. Halina
Lucyna Piekarczyk 2013-09-26 02:30
Witam w przypadku choroby stawów bardzo ważne jest regularne oczyszczanie organizmu z toksyn, które zalegaja w organizmie i odkładają się w stawach, jak również suplementacja dobrej jakości naturalnymi suplementami. W tym celu proponuję miąższ Aloe Vera-bezpiecznie oczyszcza i nie powoduje skutków ubocznych. jak również, (oczywiście jako uzupełnienie zbilansowanej diety) - suplementy - zawierające zródło biosiarki, glukozaminy,chondroityny. Oczywiście kwasy omega3, jak również suplement zawierający unikalną formę kwasu hialuronowego o niskiej masie cząsteczkowej (służącej jako "smar" dla stawów) z dodatkiem dobroczynnego imbiru i korzenia kurkumy.
Ewa 2014-01-30 13:14
Jeszcze dodałabym do tego astaksantynę. Szereg badań klinicznych dowodzi jej skuteczności nie tylko przy chorobach stawów, ale także szeregu innych
Gabriela 2014-09-17 13:37
Witam.Przeczytalam artykol o suplemencie diety Vital 3.Jest to preparat amerykanski dostepny takze w Polsce, w postaci kropelek.Od lat walcze z bolem kolan, mam spore ograniczenia co do brania lekow.Czy ktos z panstwa moze bral ten preparat i czy jest rzeczywiscie tak skuteczny?
Zbyszek 2014-12-17 15:46
Zażywałem te krople, ale skutków pozytywnych to raczej żadnych nie stwierdziłem (a brałem chyba 3 opakowania).
maryniok 2015-11-10 15:51
Błagam czy mam jeszcze szansę na uratowanie kolan ortopeda swierdził że już się nie da nic zrobic mam nieokresloną gonartozę obu kolan jestem przerażona , Zawsze byłam aktywna teraz nie wiem protezy w obu kolanach dla mnie strasznie się boję jestem od 3 lat wdowa to mnie dobiło nie wiem już po co żyć nikomu nie moge pomóc co zawsze robiłam a dzieci maja swoje zycie może jest cos na odbudowę chrząstki ja juz chyba wszystko brałam a może jest cos nowego bardzo proszę niech mi ktos pomoże doradzi albo upewni że nic juz sie nie da zrobic dziekuję
kira 2016-12-15 16:28
Ja bardzo cierpię z powodu zwyrodnienia stawu biodrowego. Są takie dni, że nawet jest ok, ale czasami z bólu chce mi się płakać, bo kroku nie jestem w stanie zrobić. Ratunkiem jest tabletka pyralginy, po której szybko odczuwam ulgę
Wojtek 2017-01-03 11:02
Jest jeszcze trzeci element układanki. Kolagen. Francuzi o nim nie wspominają bo może go nie przebadali. Ale to w Polsce produkuje się najlepsze suplementy z naturalnym kolagenem. Nie piszę tu o aptecznym badziewiu. Ja dzięki temu chodzę normalnie. Kolana nie bolą.
Jasior 2017-02-22 16:22
Witam. Wojtek jak możesz to napisz o jaki suplementy chodzi i gdzie można kupić?
halina 2017-04-04 12:12
witam .podam swoj przyklad.grozilo mi kolano sztuczne i po 3 latach wozek.to byl rok 2005.za rada farmaceuty-bralam amerykanska glukozamine w aptece kupowana -3razy po 3 tab przez 3 miesiece bez zanej przerwy.potem 3xpo 2 tab przez tyle miesiecy az bol ustanie i wtedy po1xdziennie do konca zycia.poniewaz juz jest zuzyta chrzastka dlatego jest bol i to trzeba odbudowac i dostarczac tez dla tych zdrowych stawow ktore przeciez pracuja i zuzywaja na biezaco chrzastke.wytlumaczyl mi ze aby organiizm normalnie funkcjonowal to dziennie powinnisy zjadac 20kg ryb lub owocow moza dlatego jest glukozamina.ale jak juz boli to trzeba jej dac wiecej aby odbudowac to co juz znisczone id ostarczac na biezaco.mozna robic przerwe tygodniowa i dalej.do tego smarowalam kolano olejek z jodly syberyjskiej do uzytku zewnetrznego/tak mal buteleczka/zmieszana z troche oliwy wtedy dzienna ale obecne najlepiej z olejem kokosowym zmieszac i do tego biszolin.to wszystko razem wymieszane i tym smarowalam kolano i po trzech dniach kolano juz prawie nie bolalo ,dalej kontynuowalam i po jakims czasie,kilku miesiacach calkowicie wszysztko przeszlo i tak jest do dzis.mialam zdjecie .poszlam z tym zdjeciem po pol roku do ortopedy bo wtedy byly takie kolejki a prywatnie nie bylo mnie stac .noga juz byla calkiem sprawna a lekarz popatrzyl na zdjecie wykonal jakies ruchy nogami a to lewa byla uszkodzona i zapisal jakies zastrzyki i powiedzial za rok sztuczne kolane a za 3 lat wozek.wyszlam smiejac sie wduszy.obecnie uzywam dwoch lyzek zelatyny namoczonej wieczorem w wodzie ,rano to wypijam.imbir codzienie do kazdej herbaty,wody,ocet jablkowy,cytryna starta wczesniej zamrozona potem zalana na noc woda ,rano wypita,pieprz caeyenne,kurkuma ,curry,zadnych ziemniakow /prawie/ryz naturalny,kasza jaglana,gryczana i po dzis dzien zadnych dolegliwosci.ale mozna tez stosowac obecnie na rynku jest glukozamina z chondroityna do tego wit K2 i witamina C i to tezpomoze.lub preparat amerykanski (...) ktory oczyszcza z toksyn-wejsc na te str i tam poszukac Broszura i tam poczytac o tych produktach i wtedy podjac sie jakiegos dzialani.a.powodzenia.a firmy farmaceutyczne maj duzo do stracenia jak ludzie inaczej zaczne sie leczyc-taniej i skutecznie.
Małgorzata 2019-01-24 17:24
Przepraszam, ale muszę się podzielić własnymi doświadczeniami na temat zapalenia i zwyrodnienia stawów. Na początku lat 90-tych zachorowałam na przewlekłe zapalenie stawów. Lekarze podejrzewali paciorkowce. Przez rok metodą pulsów byłam leczona na zmianę penicyliną i debeceliną. Robiono mi nawet zastrzyki sterydowe bezpośrednio do stawów. Pękały mi torebki stawowe w okolicach kostek i przegubów rąk. W efekcie tworzyły się guzy. Dolegliwości często wracały. W roku 1996 trafiłam na dietę optymalną bogatą przede wszystkim we wszelkiego rodzaju galarety - mięsne, rybne, owocowe. Zmniejszyłam tylko ilość tłuszczu o 2/3. Stosowałam dietę przez 2-3 lata i do dzisiaj nie wiem co to ból stawów. Mam 65 lat, a kosmetyczka oceniła moją skórę na twarzy na wiek ok. 40-45 lat. Praktycznie nie mam zmarszczek. Inny "skutek uboczny" częstego jedzenia różnych galaret, to młodo wyglądające dłonie i zero trzasków w stawach w czasie ćwiczeń. Śmieszy mnie zażywanie glukozaminy skoro można zjeść np. smaczną rybę w galarecie. Poza tym naturalny kolagen zawiera enzymy ułatwiające jego wchłanianie. Tych enzymów niestety nie zawierają żadne suplementy. Nie wiem też co to ból kręgosłupa :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Mechaniczny ogon, aby zapobiec bólom pleców i problemom z utrzymaniem równowagi

Sztuczne kręgi pozwalają zmniejszyć napięcia Japońscy naukowcy opracowali mechaniczny (zrobotyzowany) ogon, który może pomóc... czytaj więcej

Truskawki: najbardziej skażony owoc

Choć naturalnie uprawiane są bardzo zdrowe, to truskawki pochodzące z nowoczesnych upraw dostarczają nam zbyt wiele trujących... czytaj więcej

Świetne wyniki z pomocą małego stołeczka

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się pochylić nad muszlą klozetową i powiedzieć: „Ojej... Czy naprawdę moje jelita to... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.