×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Choroby serca: idź na spacer i wyrzuć leki

Opublikowano dnia: 2015-04-28

Mam ważną wiadomość dla osób, które mają chore serce lub tętnice:

British Medical Journal podał, że naukowcy z London School of Economics, z Harvard Pilgrim Health Care Institute w Harvard Medical School oraz ze Stanford University School of Medicine porównali wpływ aktywności fizycznej i wpływ działania leków na poziom śmiertelności w czterech przypadkach. Porównanie dotyczyło profilaktyki wtórnej choroby wieńcowej, rehabilitacji po udarze mózgu, leczenia niewydolności serca i profilaktyki cukrzycy.

Profilaktyka wtórna obejmuje leczenie pacjentów zgłaszających dolegliwości chorobowe i ma na celu nie dopuścić do groźnych skutków choroby.

Naukowcy przeanalizowali wyniki 305 badań randomizowanych z podwójną ślepą próbą, obejmujących 339 274 osoby. Ustalili, że w zakresie profilaktyki wtórnej chorób serca i profilaktyki cukrzycy nie ma żadnej statystycznie istotnej różnicy między efektami aktywności fizycznej a efektami leczenia farmakologicznego.

U pacjentów po udarze mózgu, ćwiczenia fizyczne okazały się bardziej skuteczne niż leki.

W leczeniu niewydolności serca jedynie leki moczopędne były skuteczniejsze od ćwiczeń fizycznych, a także innych rodzajów leczenia1.

W chorobach serca ćwiczenia fizyczne są równie skuteczne lub skuteczniejsze niż leki. To dobra wiadomość dla chorych, ponieważ mogą uniknąć efektów ubocznych farmakoterapii. To także dobra wiadomość dla budżetu służby zdrowia, ponieważ nie będzie konieczności refundowania tych leków, które stały się niepotrzebne.

Być może jednak niektórzy chorzy na serce będą rozczarowani, jeśli wykonywanie ćwiczeń fizycznych wyda im się bardziej uciążliwe niż połknięcie pigułki.

Właśnie tym osobom chciałbym przekazać kilka pokrzepiających słów.

Dobre wiadomości na temat aktywności fizycznej

Mówiąc „aktywność fizyczna”, zwykle wyobrażamy sobie ćwiczenia sportowe wymagające wiele trudu. Przychodzi na myśl bieganie, aż tchu braknie i kłuje w boku. Albo przepłynięcie basenu niezliczoną ilość razy, albo serie pompek. Albo bieganie za piłką, w nocy na sztucznie oświetlonym lokalnym stadionie.

Ale przecież wcale nie musisz tego robić! Znacznie zmniejszysz ryzyko chorób serca i cukrzycy, jeśli pozwolisz swemu ciału robić to... do czego zostało stworzone.

Twoje ciało nie zostało stworzone do tego, aby przez cały dzień siedzieć na fotelu. Jest tak zbudowane, abyś mógł chodzić po łąkach, czuć powiew wiatru na skórze i oślepiające słońce,  zachwycać się szumem strumyka. Pozwala Ci skakać przez kałuże, wdrapywać się na skały, schylać się, aby zerwać kwiaty lub grzyby, nosić wiadro z wodą, rzucić kamień czy zrobić klęk podparty, aby rozpalić ognisko.

Obecny nacisk na „sport” wynika stąd, że wielu z nas od rana do wieczora tylko siedzi lub siedząć, miękko stuka w klawiaturę, a na spacer wyprowadza mysz komputerową.

********************

Leczenie nadpobudliwości u dzieci (zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z lub bez deficytu uwagi) może obyć się bez kontrowersyjnych leków (w skład których wchodzi między innymi... amfetamina!).

Wystarczy zastosowanie specjalnej diety i przestrzeganie odpowiednich zasad postępowania. Zamiast sztucznie zwiększać koncentrację uwagi, jak to robi przepisywana przez psychiatrów amfetamina, neurony mogą same zacząć wytwarzają niezbędne substancje w odpowiednich ilościach i trwale, dzięki czemu zdolność koncentracji uwagi zostaje przywrócona. 

Na czym polega ta dieta i jak ją zastosować – szczegółowo wyjaśniamy w przygotowywanym właśnie numerze Dossier Naturalnych Terapii.

Jeśli zaprenumerujesz go do piątku, 24 czerwcaoszczędzisz aż 49,60 zł i zdobędziesz w prezencie dwa raporty specjalne: o cukrzycy i o choesterolu.

********************

Żaden wysiłek sportowy nie wystarczy, aby zrekompensować ten zgubny tryb życia, który sprawia, że masa mięśniowa topnieje, kości słabną, a w brzuchu i w tętnicach odkładają się niedobre tłuszcze.

Dlatego warto tak się zorganizować, aby móc regularnie wstawać i korzystać ze wszelkich możliwych okazji, aby poruszać mięśniami, którymi obdarzyła nas matka natura.

O ile to możliwe, spróbuj na przykład:

 • podczas rozmów telefonicznych spacerować;
 • do pracy lub na zakupy iść na piechotę;
 • samochód parkować na samym końcu parkingu, jak najdalej od drzwi wejściowych;
 • postawić drukarkę dość daleko od biurka, aby trzeba było wstawać po wydruki;
 • fotel biurowy zastąpić wielką dmuchaną piłką, podobną do piłki używanej do ćwiczeń  pilates.

Jeśli chodzi o mnie, dwa lata temu zdecydowałem się na zakup biurka elektrycznego ze sklepu IKEA. Mogę regulować wysokość do pracy na siedząco lub na stojąco, w zależności od potrzeby i jestem nim zachwycony. Wiele osób, które je u mnie zobaczyło, chciało potem mieć takie samo.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Zostało już niewiele dni, aby zamówić nowy numer Naturalnie Zdrowym Być. Znajdziesz w nim wyniki badania trwającego 10 lat i obejmującego 16 milionów kobiet, przeprowadzonego przez grupę naukowców prestiżowego Uniwersytetu Harvarda. Wyniki są następujące: mammografia nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu raka piersi.

Kliknij tutaj, aby rozpocząć prenumeratę od tego egzemplarza

******************************************

Źródła:

1) http://www.bmj.com/content/347/bmj.f5577

Komentarze

Marcin 2015-07-22 22:50
Robiono badania na Uniwersytecie w Kopenhadze z których wyszło, że u osób z niskim poziomem witaminy D zwiększyło się ryzyko niewydolności serca o 40% a zawału serca o 64% czyli opłaca się spacerować, aby uzupełniać braki witaminy D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Oczyść swoje tętnice w naturalny sposób

Z biegiem czasu pogłębiają się zmarszczki, siwieją i wypadają włosy, zęby żółkną, a wzrok się pogarsza… Jednakże... czytaj więcej

Dlaczego biały chleb jest tańszy niż ciemny?

Zwykle jest tak, że taniej można kupić produkty surowe i nieprzetworzone: ścięte drzewo jest tańsze niż deski, glina – tańsza niż cegły,... czytaj więcej

Niesamowite odkrycie dotyczące odmładzania

Jakież było moje zdumienie – i rozbawienie – kiedy osiem lat temu po raz pierwszy usłyszałem o Life Extension Foundation –... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.