×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Ciało obce w nosie: zanim pojedziesz na ostry dyżur, spróbuj tego sposobu

Opublikowano dnia: 2013-09-10

Klocek Lego, skuwka od długopisu, koralik – jeśli chodzi o wkładanie sobie przedmiotów do nosa, wyobraźnia dziecka nie zna granic…

A jeśli obiekt utknie głęboko – jesteś bezradny. Dziecko zwykle nie ma dość siły, by energicznie wypuścić powietrze nosem i wydmuchać przedmiot. Co wtedy zrobić?

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W czterech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia.

Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj

****

Udać się na ostry dyżur i przez wiele długich godzin w obskurnej poczekalni czekać na swoją kolej? To i tak nie koniec traumatycznych przeżyć. Dziecko czeka przecież w szpitalu na wyciąganie zguby kleszczami lub pęsetą, które czasami kończy się nawet zabiegiem w znieczuleniu ogólnym.

A narkoza to już nie przelewki: każdego roku we Francji nie budzi się z niej od 600 do 800 pacjentów. A w Polsce (według danych z 1997 r.) na 10 000 przypadków znieczuleń 1,74 kończyło się zgonem lub trwałym kalectwem spowodowanym działaniami anestezjologicznymi1.

Na szczęście, w większości przypadków interwencja medyczna nie jest konieczna.

Metoda stara jak świat, a przy tym skuteczna i bezpieczna

Nasze babcie stosowały bardzo skuteczną metodę usuwania ciał obcych z dziecięcych nosów: „matczyny pocałunek”.

To bardzo proste – wystarczy:

 • zatkać palcem drożną dziurkę nosa dziecka,
 • przyłożyć swoje usta do jego ust i
 • dmuchnąć.

Powietrze, uchodząc przez zatkaną dziurkę, spowoduje jej odblokowanie. (Warto wiedzieć, że wdmuchnięte powietrze wywoła w nozdrzach dziecka odgłos chrapania i łaskotanie, co może spowodować… niekontrolowany wybuch śmiechu).

Jest to sposób bardzo skuteczny. Powszechnie stosowano go jeszcze w latach sześćdziesiątych, później jednak odszedł w niepamięć, ponieważ nasze czasy przyniosły paniczny lęk przed wszystkim, co mogłoby choć w najmniejszym stopniu kojarzyć się z pedofilią.

Kiedyś mamy mogły stosować tę metodę i ani dziecko, ani one same, ani nikt z ich otoczenia nawet by nie pomyślał, że to coś niestosownego. Opowieści o zwyrodnialcach, które dziś słyszymy na każdym kroku, spowodowały, że w relacje dorosłych z dziećmi wkradło się spore zażenowanie, nieomijające nawet rodzin, w których nie ma żadnych niezdrowych skłonności.

Dlatego zalecam pewne środki ostrożności:

 • „matczyny pocałunek” powinna wykonywać sama matka lub starsza siostra bądź osoba bliska rodzinie, do której mamy całkowite zaufanie;
 • technikę należy wyjaśnić dziecku, żeby go nie przestraszyć;
 • jeśli to konieczne, nie bójmy się powtórzyć próby kilka razy.

W artykule na ten temat – opublikowanym w Canadian Medical Association Journal – dr Stéphanie Cook z angielskiego ośrodka Buxted Medical Center pisze: „Matczyny pocałunek wydaje się bezpieczną i skuteczną metodą pierwszej pomocy w przypadku utkwienia ciała obcego w nozdrzu. Ponadto można uniknąć koniecznego w przeciwnym przypadku znieczulenia ogólnego”.

Nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych.

A więc, nie ma w tym nic złego!

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

...Musi Pan koniecznie obniżyć poziom swojego cholesterolu,  Musi Pani od zaraz zacząć brać insulinę.. To tylko normalny skutek starzenia się...

Oto 3 z 7 najgroźniejszych kłamstw, które możesz usłyszeć od lekarza, nawet jeśli nie ma on złych intencji... Zobacz więcej

******************************************

Źródła:

 1. http://www.slideshare.net/marhaba2000/ocena-bezpieczenstwa-pacjenta-przed-znieczuleniem, slajd nr 9.

Komentarze

Urszula Ustyniuk 2013-09-10 10:32
ten sposób usuwania koralików i innych dronych przedmiotów z nosa dziecka powinien trafić do kazdego przedszkola i innych placówek szkolno-wychowawczych z małymi dziećmi.
Mira seiba 2014-01-05 10:20
Mialam w dziecinstwie ten problem.nie moge nie napisac.wpakowalam sobie koralik do nosa gleboko.Wiezli mnie do szpiyalia.Bez zadnego znieczulenia tczymali 4 osoby.a lekarrz prszez gardlo wyciagiwal ten koralik...okrutne to bylo..
Baasioolek 2014-01-05 11:26
Ja w ten sposób usuwałam wydzielinę z nosa dzieci jak były chore (kiedy jeszcze dziecko nie umie dmuchać w chusteczkę). Tylko ważne, żeby zatkać dziecku również uszy!!!
Mama Łobuza 2014-02-22 20:42
Właśnie uniknęłam wizyty na SORze :) Wydobyliśmy kawałek melona z nosa. Nie dało się go wyciągnąć nawet "katarkem". Bardzo dziękujemy, doskonały sposób!
mashca 2014-08-11 15:38
Dziekuje czlowiekowi ktory napisal ten arykul, wlasnie uniknęliśmy szpitala. Nie sądziłam że 5 letnie dziecko może jeszcze cis wkładać do nosa:-( to byla modelina, dmuchalam wiele razy ale udalo sie, dziekuje!!
Bożenna 2014-08-13 20:09
Jeszcze jeden b.dobry sposób chcę przekazać - gdy dziecko i nie tylko (mnie się to przytrafiło w tamtym tygodniu) się dusi pokarmem (świeżą bułkę chciałam szybko przełknąć) wystarczy pociągnąć mocno za włosy na czubku głowy. Pomogło. W moim życiu już drugi raz ten sposób był skuteczny.
mamcia 2014-08-13 20:50
Moja córka włożyła sobie klocek lego do nosa,odrazu pojechałam na pogotowie,lekarz pierwsze pytanie mi zadał to czy sama próbowałam go wyciągnąc,i podziękował mi ze niepróbowałam gdyż klocek był tak głęboko że mogłam zrobic jej tylko krzywde.Lekarzowi zajeło może minutke wyciągnięcie.Więc czasami trzeba się zastanowić czy pomoge czy zaszkodze dziecku.
ilona 2014-08-20 21:17
Ale to zapewne lekarzowi chodziło o dłubanie, żę w ten sposób mogła Pani bardziej wcisnąć klocka. A takie dmuchnięcie nie zaszkodzi.
mamcia 2014-09-02 16:03
Włanie że nie,jak lekarzowi powiedzialam o tym sposobie ,stwiedził że niektóre mamy ``bawią sie w lekarza``
ania 2015-01-30 16:13
dziękuje za rade pomogło....
Mama Marta 2015-07-21 20:57
Dzięki za artykuł! my także mieliśmy dziś ten problem, 5-letnia córka postanowiła włożyć do nosa piękny koralik... Dmuchnęłam kilka razy i koralik wyskoczył. Dzięki za pierwszą pomoc dla rodziców, uniknęłam wieczoru na pogotowiu:)
Anna 2018-08-23 23:50
Dziękuję bardzo uratował nam ten artykuł zycie. Nasza córka włożyła koralik do nosa gdy byliśmy w Chorwacji na wczasach. Pojechaliśmy do punktu medycznego w krk ale tam stwierdzili że nie mają potrzebnych narzędzi do wyjścia koraliki i odeslali nas do szpitala dziecięcego w rijece. Wszystko działo się o północy zeby bylo śmieszniej. W drodze do rijeki trafiłam na wasz artykuł. Mąż zatrzymał się przy drodze i dwa razy dmuchnal jej w usta i koralik wyskoczyl :) zaoszczędzilismy dziecku i sobie stresu. Dzięki wielkie
Agnieshka 2018-09-25 14:34
Ten sposób zaoszczędził mi dziś dużo stresu i masę czasu i trochę kasy. Kolczyk lalki barbie w nosie. Ja bałam się o zdrowie mojej córki a ona koniecznie i to najlepiej natychmiast chciała kolczyk lalce założyć. A że ma już lat 3,5 to stwierdziła że muszę kupić nowy JUŻ. I nie ważne że trzeba będzie jechać na pogotowie kolczyk był najważniejszy
Daniel 2018-11-24 21:02
Jezu, dzięki za ten artykuł!! Pomogło jak nie wiem
Mama Zuzi 2019-11-25 17:06
Sposób super. Bardzo dziękuję. Córka wsadziła do noska mały koralik. Tyle nerw i stresów. Dziękuję z całego ❤️
Mama Franka 2019-12-14 22:25
Dziękuję bardzo za ten artykuł przed chwilą wydmuchalam synowi ziarno wyprazonego popcornu. Już zastanawiałam się nad szpitalem ale cudze się że trafiłam na artykuł i Wasze komentarze. Słuchanie w usta na początku nie działało bo syn się śmiał i powietrze uciekali bokiem z zdesperoeana dmuchnelam do tej wolnej dziurki i z tej zatkanej ziarnko wyskoczyło samo. Moja radość nie do opowiedzenia. Dzięki wielkie ❤❤❤
Mama Olka 2020-10-13 17:39
Supre sposób pomugł za drugim dmuchnięciem. Smród niesamowity w nosie kawałek gąbki, a lekarz leczył zapalenie jamy ustnej.
Mateusz 2021-01-01 15:10
Je..... ktoś to powinien publikować wszędzie w przedszkolach i w przychodniach ..właśnie wydmuchaliśmy papryczkę w kosteczkach i ze łzami szczęścia DZIĘKUJE ZA TEN ARTYKUŁ !! ufff

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Nowinki z Sycylii

Po zaledwie tygodniu spędzonym w kwietniu na wakacjach na Sycylii, stwierdzam, że nie sposób jest tu znaleźć pomidory, które nadawałyby... czytaj więcej

Jak się miewa Twoja tarczyca?

Jeśli: …odczuwasz zimno w rękach i stopach, …Twoja skóra jest sucha, a oczy spuchnięte, …przybyło Ci... czytaj więcej

Nuggetsy z kurczaka: zwariowana historia

Przez długi czas można było oglądać w internecie film o tym, że nuggetsy z kurczaka z McDonalds produkowane są z różowej,... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.