×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Co to jest choroba Parkinsona?

Opublikowano dnia: 2016-12-13

Bokser Mohammed Ali zmarł po trzydziestoletnim cierpieniu na chorobę Parkinsona. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Lekarze nazywają ją chorobą neurodegeneracyjną, a to znaczy dokładnie to samo: chore nerwy ulegają degeneracji.

Oto kilka pytań i odpowiedzi na temat choroby Parkinsona.

1. Co to jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona to choroba neurologiczna, która uniemożliwia panowanie nad własnym ciałem.

Zaczyna się od drżenia niektórych części ciała. Następnie Twoje ruchy spowalniają się, zaczynasz pociągać nogami, kończyny się usztywniają, tracisz równowagę i z coraz większym trudem artykułujesz słowa.

2. Kogo dotyka?

W Polsce co najmniej 70 000 osób cierpi na chorobę Parkinsona. Średnio, zaczyna się w przedziale wiekowym 44–66 lat. Ale w aż 15% przypadków zaczyna się jeszcze przed ukończeniem 40. roku życia. Dotyka jednakowo mężczyzn i kobiet.

3. Jaka jest przyczyna tej choroby?

Dokładna przyczyna nie jest znana. Zaobserwowano jedynie, że choroba Parkinsona rozwija się, kiedy komórki produkujące dopaminę ulegają zniszczeniu i obumierają.

Dopamina jest substancją chemiczną, dzięki której komórki nerwowe mogą się między sobą komunikować. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu. Dzięki niej, możliwe jest przesyłanie impulsów elektrycznych z mózgu do konkretnych części ciała. Zazwyczaj, dzięki dopaminie impulsy są przekazywane od jednej komórki nerwowej do drugiej.

Na przykład, kiedy poruszysz palcem u ręki, pierwszy impuls elektryczny wychodzi z mózgu. Ale, żeby dotrzeć aż do palca i go poruszyć, musi on być przekazywany przez kolejne komórki nerwowe, od mózgu aż do palca. Za każdym razem impuls przechodzi po dopaminowym „pomoście”.

Objawy choroby Parkinsona zaczynają być widoczne, kiedy obumrze na tyle dużo komórek syntetyzujących dopaminę, że w mózgu pozostaje ilość dopaminy niewystarczająca do transmisji impulsów elektrycznych. Dziś panuje przekonanie, że herbicydy, takie jak Roundup, i pestycydy, zabijają komórki wytwarzające dopaminę. I rzeczywiście, choroba Parkinsona szerzy się najbardziej wśród rolników stosujących uprawy nieekologiczne.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

4. Czy da się wyzdrowieć?

Nie można wyzdrowieć z choroby Parkinsona, ale istnieją specjalne terapie, które pozwalają na złagodzenie objawów. Pacjenci mogą przyjmować dopaminę w tabletkach, co jest skuteczne w ciągu pierwszych 2 do 6 lat choroby. Można także wszczepić do mózgu elektrody blokujące drżenia. Robi wrażenie, ale jest to skuteczne.

Pacjent może też sam poprawić swój stan, uprawiając zajęcia wspomagające terapię w chorobie Parkinsona: taniec, muzykoterapię (komponowanie i tworzenie, a nawet samo słuchanie muzyki może poprawić koordynację i postawę1) oraz śpiew.

W Chinach od wieków w przypadkach choroby Parkinsona stosuje się akupunkturę. Elektroakupunktura mogłaby powodować długoterminową regenerację neuronów dotkniętych chorobą2.

Technika Alexandra: jest to technika pracy z postawą ciała, opracowana przez szekspirowskiego aktora, któremu dokuczały łamiący się głos i bóle gardła. Skoro medycyna nie potrafiła rozwiązać jego problemu, zaczął się obserwować i zauważył, że niepotrzebnie usztywniał ciało, kiedy przygotowywał się do recytacji lub mówienia. Potrzeba było ośmiu lat, by rozwiązać własne problemy z głosem.

Frederick Matthias Alexander (1869–1955),
wielki aktor szekspirowski i wynalazca tzw. metody Alexandra

W ten sposób opracował technikę uwalniania się od złych nawyków postawy i oddechu, które prowadzą do licznych problemów, tj. usztywniania, bólów pleców i głowy, zmęczenia, ograniczeń oddechowych, braku elastyczności itd.

W wieku 79 lat udało mu się odzyskać władze motoryczne po jednostronnym paraliżu spowodowanym udarem mózgu. Wykładał do samej śmierci w 1955 r., zmarł w wieku 86 lat.

Jego technikę wykorzystano w celu pomocy pacjentom z chorobą Parkinsona, zaś randomizowane badanie kliniczne z grupą kontrolną potwierdziło w 2002 r. że technika Alexandra może znacząco poprawić jakość życia tych pacjentów3.

5. Czego należy się spodziewać, chorując na Parkinsona?

Choroba sama w sobie nie jest śmiertelna. Tym niemniej, objawy pogłębiają się w miarę upływu czasu, zazwyczaj powoli. Stopień nasilenia objawów i tempo postępowania choroby różnią się znacznie w zależności od osoby. Wielu pacjentów jest w stanie prowadzić normalne życie przez 20 lat lub nawet dłużej pomimo choroby. Innym nie udaje się chodzić i żyć bez pomocy. W takich przypadkach często pojawia się depresja, utrata pamięci i inne zaburzenia kognitywne. Jest to wtedy bardzo smutna i bardzo ciężka choroba.

6. Jakie są najbardziej niepokojące powikłania?

Mogą się pojawić problemy z płucami, gdyż mięśnie płuc także ulegają osłabieniu, co ogranicza możliwości kaszlu i przełykania. Wśród chorych cierpiących na chorobą Parkinsona częstą bezpośrednią przyczyną śmierci jest zakrztuszenie się drobinką pokarmu (która znalazła się w płucach zamiast w układzie pokarmowym).

7. Czy to boli?

Tak, trzech na czterech chorych cierpi fizycznie: zmęczenie na skraju wyczerpania, zaburzenia oddawania moczu, zaburzenia pokarmowe, skurcze, zaparcia…

Oczywiście choroba Parkinsona wywołuje także głębokie cierpienia psychiczne: izolację, niepokój, pogorszenie swojego wizerunku we własnych oczach.

Trzeba więc pomagać chorym.

8. Pytanie: czy medycyna naturalna proponuje jakieś rozwiązania?

Odpowiedź: witamina D3, w dawce dziennej 4000 j.m., to podstawowy naturalny suplement diety mogący spowolnić rozwój choroby Parkinsona. Jej działanie zostało wykazane w badaniu przeprowadzonym metodą podwójnie ślepej próby w Japonii w 2013 r.4

Zaleca się również suplementację koenzymu Q10 w dawce dziennej 300 mg, który wspomaga właściwe funkcjonowanie komórek, ale wyniki badań są tu sprzeczne.

Także cynamon wykazał możliwości odwrócenia ewolucji choroby Parkinsona, ale zostało to zaobserwowane jedynie na myszach5.

Warto zauważyć, że dopamina, którą podaje się chorym w postaci leków, także jest naturalną substancją znajdującą się w dużych ilościach w bobie i w nasionach świerzbca właściwego stosowanego w medycynie ajurwedyjskiej (tradycyjnej medycynie hinduskiej). Jedno z badań klinicznych wykazało, że 30 g mieszanki na bazie świerzbca właściwego (Mucuna pruriens) wywoływało „istotnie szybsze” działanie niż klasyczna dopamina (Levodopa) podawana chorym6. Czyżby przemysł farmaceutyczny jeszcze raz narzucił opatentowany, a więc nadmiernie kosztowny lek, mimo tego, że bardziej skuteczna jest jego naturalna i tania alternatywa? Najwidoczniej tak.

Uwaga: tai-chi jest skuteczniejsze niż ćwiczenia siłowe, które często zaleca się w chorobie Parkinsona7. Choć na początku była to sztuka walki, tai-chi można obecnie także postrzegać jako taniec. A taniec ma uznane i błyskawiczne działanie w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona8.

I wreszcie, najważniejsze zalecenie – jak najszybciej przejść na zdrowy tryb życia: unikać warzyw i owoców pochodzących z upraw nieekologicznych, które mogą zawierać śladowe ilości glifosatu i innych substancji chemicznych stosowanych w konwencjonalnym rolnictwie. Produkty te są aktualnie głównymi podejrzanymi w epidemii choroby Parkinsona atakującej obecnie rolników.

Twoja porada: Czytelników Poczty Zdrowia, którzy doczytali ten artykuł do końca, i którzy znają tę chorobę, zachęcam do podzielenia się doświadczeniami. Swoje doświadczenia i sposoby walki z tą trudną chorobą, zamieść, proszę, w komentarzu pod tym linkiem.

Moje doświadczenie pokazuje, że takie dzielenie się informacjami sprzyja odkrywaniu wielu interesujących ścieżek niezgłębionych jeszcze dotąd ani przez naukowców, ani nawet przez oficjalne stowarzyszenia chorych.

W jedności siła, więc razem możemy przyśpieszyć postępy wiedzy na temat tej choroby. Z góry dziękuję.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) Muzykoterapia i choroba Parkinsona.

http://www.parkidee.it/PDF/PDF%20FR/09.a.musicotherapie.pdf

2) Liang XB, Liu XY, et al. Long-term high-frequency electro-acupuncture stimulation prevents neuronal degeneration and up-regulates BDNF mRNA in the substantia nigra and ventral tegmental area following medial forebrain bundle axotomy. Brain Res Mol Brain Res. 2002 Dec 16;108(1-2):51-9.

3) Stallibrass C, Sissons P, Chalmers C. Randomized controlled trial of the Alexander technique for idiopathic Parkinson’s disease.Clin Rehabil. 2002 Nov;16(7):695-708.

4) Randomized, double-blind, placebo-controlled trial of vitamin D supplementation in Parkinson disease.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23485413

5) Cinnamon treatment upregulates neuroprotective proteins Parkin and DJ-1 and protects dopaminergic neurons in a mouse model of Parkinson’s disease.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24946862/

6) Mucuna pruriens in Parkinson’s disease: a double blind clinical and pharmacological study.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1738871/

7) Economic Evaluation of a Tai Ji Quan Intervention to Reduce Falls in People With Parkinson Disease, Oregon, 2008–2011.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4523116/

8) Impact of a Weekly Dance Class on the Functional Mobility and on the Quality of Life of Individuals with Parkinson’s Disease.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3189543/

---

Komentarze

Nyderek Anna 2016-12-13 02:54
Kręgosłup w wiele wypadkach jest odpowiedzoalny za tą chorobę dlatego taniec jest wskazany. Niekiedy brak magnesu a nawet złota powoduje drgania więc noszenie biżuteri poprawia elektryczne impulsy organizmu. To co jemy ma ważne znaczenie też ale ruch i wysiłek fizyczny wskazany Raka piersi czyli guzy i narośla można się ich pozbyć przez masaż od prawej czy lewej strony w górę co odstresuje i usuwa problem. Stress jest odpowiedzialny za guzy nie jedzenie aż w takim stopniu.
Wiola 2016-12-13 09:44
Ostropest plamisty + wit. C + wit. B6 = wzrost glutationu.
Izabela Kowalik, naturoterapeutka z Wrocławia, lat 28 2016-12-13 11:06
Mój dziadek chorował na Parkinsona przez ponad 30 lat. Walczył z chorobą całkiem skutecznie, bo dopiero na kilka lat przed śmiercią objawy zaczęły odcinać go od normalnego życia (dodam, że przez całe życie był rolnikiem).

Próbowaliśmy wspierać go różnymi technikami terapeutycznymi, a jedna przyniosła efekt tak znaczny, że pamiętam o tym do dzisiaj.

Na początku listopada 2008 roku dziadek bardzo podupadł na zdrowiu, straciliśmy z nim kontakt - funkcjonował tylko w swoim świecie. Kupiliśmy od zaufanej firmy suplementacyjnej koenzym Q10 i powiedzieliśmy babci, ile dziadek ma przyjmować tabletek dziennie. Jednak babcia się pomyliła i podawała dziadkowi dawkę 3 razy większą. :)

Po 2 tygodniach dziadek odzyskał świadomość i sprawność umysłową, jakiej nie miał od lat. Podczas Wigilii żartował, śmiał się i był wspaniałym towarzyszem rozmowy, jak za dobrych czasów.

Pozdrawiam wszystkich z chorobą Parkinsona oraz ich bliskich.

Jest mnóstwo naturalnych rozwiązań na nasze przypadłości, należy tylko znaleźć te, które pasują do indywidualnego przypadku.
Wiesława Malinowska 2016-12-13 12:08
Pomocne mi są informacje w Newsletterze. Bardzo dziękuję za informacje i podziwiam Waszą charytatywną pracę dla ludzi.
Maria Musiał 2016-12-13 13:14
moja Mama jest chora na chorobę parkinsona już ponad 10 lat - jako główny lek lekarz wprowadził (...). Po kilku latach dowiedziałam się, że lecytyna podawana jako suplement diety może pomóc w tej chorobie. Wprowadziłam do leczenia Mamy lecytynę - (...) - i stwierdziłam znaczącą poprawę stanu zdrowia Mamy - od 10 lat lekarz nie wprowadza zwiększenia dawki (...) i przy każdej wizycie dziwi się, że choroba zatrzymała się i nie postępuje
Agnieszka Pawłowska 2016-12-13 17:49
Na Parkinsona choruję około 18 lat. Obecnie mam 61 lat. Z wielką ciekawością i zainteresowaniem przeczytałam artykuł, Większość jest mi znana, Interesuje się medycyną naturalną, zdrowym odżywianiem , ekologią. Prawdopodobnie mój ojciec był także chory. Typowe mieszczuchy. Ponad 3 lata temu miałam operację DBS(głęboka stymulacja mózgu). Drżenia ustąpiły ale zaczęły pojawiać się sztywnienia. Obecnie częściej i dłużej. Stan obecny, ruchy mimowolne,depresja wymiana stawu kolanowego, drugi też?! żle śpię , bóle, trudności z chodzeniem, wstawaniem. Ogólnie stracona nadzieja, brak motywacji(emerytura) i strach przed leżeniem................
Alicja 2016-12-14 20:00
Bardzo dobrze na funkcjonowanie mózgu działa gojnik również w tej chorobie.
Eugeniusz 2016-12-15 13:38
Witam serdecznie,

Bardzo dobra jest witamina B3 w postaci Niacyny lub Niacynamidu w wysokich dawkach. Proponuję super książki z super wiedzą:

1060. „Hypoadrenia. Wyczerpanie nadnerczy” - Lukas McGregor

1061. „Niacyna w leczeniu – B3” - Abram Hoffer, M.D., PH.D., Harold D. Foster, Andrew W. Saul

1062. „Wylecz się sam. Megadawki witamin” - Andrew W. Saul PH.D.

1063. „Kuracja witaminą D3 w wysokich dawkach” (do 100 tys.j.m. dziennie) – Jeff T. Bowles

Pozdrawiam
Danuta Wawrzynowski 2016-12-16 13:21
Jestem Hirudoterapeltka, mieszkam w USA. Swojego pacjenta wyleczylam z pierwszego stadium choroby Parkinsona stosujac terapie pijawkowa tz"Hirudo-Complekso- Terapia. Jest to 7 treatmant na poszczegolne punkty ciala. Fenomenalna metoda leczenia, leczy 500 roznych chorob.Jestem bardzo zaskoczona, ze Pan w swoich artykulach "Poczta Zdrowia" nie umiescil nawet wzmianki o tej metodzie leczenia. Polecam.Danuta Wawrzynowski
Kolendra 2016-12-19 22:01
Slyszalam wielokrotnie o skutecznosci oleju kokosowego (zazywanie kilku lyzek dziennie) oraz lnianego. Warto sprobowac.
Roman Batog 2017-02-10 21:01
Dlaczego nic nie wspomina się o zastosowaniu w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych takich terapii jak magnetostymulacja mózgu, o odkryciach wrocławskich uczonych : kolostryninie, nonapeptydzie NP-Pol, Yolkinie. które mogą pomagac chorym na ch, PARKINSONA i Alzheimera, nie są

toksyczne ani inwazyjne i mogły by pozwolić na ograniczenie ilości podawanej chorym lewodopy oraz odsunąć wizję inwazyjnych i drogich terapii takicj jak DBS, duodopa, apomorfina ?
Krystian 2017-03-21 15:21
Ludzie Hunza nie znaja nawet tej choroby (bynajmniej nie znali do czasu dostarczenia im przez USA calego kontenera slodyczy i innego swinstwa...no tak za szybko nasze spoleczenstwo zrozumialo by gdzie leza przekrety na nas...wiec dostali w kontenerze kawalek naszego Swiata by chorowali jak my... ) i zyli po 150 lat a moze i wiecej. Zwroccie uwage na to co bylo ich tradycyjna dieta. Natura..duzo surowego jedzenia jak owoce, warzywa. Ograniczali uzycie temperatury do przygotowywania jedzenia bo nie bylo tam wiele np: drzewa do palenia. I to tez dawalo im Zdrowie!
Maria Klamczynska 2017-12-23 02:18
Czy ktos z panstwa wie cos na PSP syndrome? ta choroba jest bardziej progresywna od parkinsona ale mozna powiedzic ze z tej samej rodziny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Siła medycyny holistycznej

Jacques miał 60 lat i wielki brzuch, kiedy go poznałem. Lekarze zdiagnozowali u niego: zbyt wysoki poziom cholesterolu... czytaj więcej

Dziesięć roślin leczniczych rosnących w cieniu

Rośliny lecznicze wcale nie jest tak trudno uprawiać jakby się to mogło wydawać. Wiele z nich może wyrosnąć na glebach mało... czytaj więcej

Niebezpieczny grejpfrut

Dziś chcę Ci przekazać informację niezwykle istotną, choć wciąż zbyt mało znaną. Tymczasem wiedza o tym może nawet uratować życie, a już... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.