×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Cudowna roślina pochodząca z Indii

Opublikowano dnia: 2016-01-07

Kiedy szukasz w Internecie informacji na temat zdrowia, masz do wyboru:

 • strony „oficjalne”, do których zaliczam Wikipedię, a które mają tendencję do minimalizowania skuteczności roślin (i ogólnie medycyny alternatywnej);
 • strony pośrednio lub bezpośrednio sponsorowane, redagowane i kontrolowane przez sprzedawców suplementów dietetycznych, którzy w absurdalny sposób reklamują sprzedawane produkty. Według nich, nawet najmniejsza roślinka ma moc wyleczyć każde schorzenie, od odcisków na stopach poprzez problemy z wątrobą, nerkami, mózgiem, tętnicami, płucami, aż po nieprzyjemny oddech.

Wikipedia neguje działanie najbardziej leczniczych roślin ajurwedyjskich

Na przykład Ashwagandha, jedna z roślin o najpotężniejszym działaniu Ajurwedy, tradycyjnej medycyny indyjskiej.

Stosuje się ją od 3000 lat na sen. Tradycyjnie zalecana dawka to od 600 mg do 1000 mg, dwa razy dziennie. Tuż przed pójściem spać możesz rozpuścić łyżeczkę w filiżance ciepłego mleka.

Angielski botanik, który badał jej właściwości, nadał jej w 1830 r. łacińską nazwę Withania somnifera: pierwszy człon nazwy na cześć przyrodnika Henri’ego Withama, zaś drugi człon nazwy, somnifera, po łacinie oznacza „przynoszący sen”.

A zatem przez 3000 lat, Hindusi wykorzystywali tę roślinę by lepiej spać, a Brytyjscy kolonizatorzy Indii nadali jej nazwę „ospała”.

Natomiast według Wikipedii:

1) Ashwagandha jest stosowana w Ajurwedzie do leczenia różnych objawów i chorób1:

2) ale: Brak jest naukowych danych potwierdzających skuteczność medycyny ajurwedyjskiej w leczeniu jakichkolwiek chorób2.

Na największej i najbardziej popularnej stronie internetowej świata o tematyce medycznej (medycyna konwencjonalna), amerykańskiej stronie WebMD, która służy za punkt odniesienia dziesiątkom, jeśli nie setkom milionów pacjentów można wyczytać, że:

Ashwagandha ma wiele zastosowań, ale do chwili obecnej brak jest wystarczających informacji na temat jej skuteczności w którymkolwiek ze schorzeń3.

Strony medycyny naturalnej – zalew informacji

Istnieją natomiast dosłownie setki stron poświęconych medycynie naturalnej, które entuzjastycznie wyjaśniają, że Ashwagandha jest znana od najdawniejszych czasów ze względu na swoje wzmacniające właściwości.

W sanskrycie (starożytnym języku Indii) Ashwagandha znaczy zapach konia, ponieważ roślina ta dodaje wigoru i siły ogiera, i tradycyjnie była przepisywana na wzmocnienie układu immunologicznego osób wracających do zdrowia po chorobie4.

Deepak Chopra, specjalista w dziedzinie medycyny ajurwedyjskiej, podaje na swojej stronie, że badacze z zainteresowaniem studiowali tę roślinę od lat, wykonując w sumie ponad 200 badań dotyczących dobroczynnego jej działania. Wśród kluczowych przykładów leczniczego działania Ashwagandha wylicza się:

 • wzmocnienie układu immunologicznego,
 • pomoc w walce ze stresem,
 • poprawę skuteczności w nauce, pamięci, i czasu reakcji,
 • zmniejszenie poziomu lęku i depresji bez powodowania otępienia,
 • pomoc w spowolnieniu degeneracji neuronów,
 • stabilizację poziomu cukru we krwi (glikemia),
 • pomoc w obniżeniu poziomu cholesterolu,
 • działanie przeciwzapalne,
 • właściwości antymalaryczne,
 • wzrost witalności seksualnej zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet5.

A to nie wszystko! Wiele stron idzie jeszcze dalej, tłumacząc bez ogródek, że Ashwagandha jest skuteczna w walce z zapaleniem stawów, nowotworami, chorobą Alzheimera, stwardnieniem rozsianym, cukrzycą, zaparciami itd.

Złoty medal należy się poświęconej roślinom leczniczym stronie Mr-Ginseng.com, na której oprócz wszystkich powyższych działań leczniczych, wymienia się jeszcze tak długą listę, która wydaje się przekraczać wszelkie granice ekstrawagancji. Nie podaje się na niej zresztą żadnych źródeł naukowych, co tym bardziej podkreśla wszechobecne na tej stronie wrażenie czytania fantastyki.

A mimo to uważam, że, nawet nie posuwając się tak daleko jak mogłaby nas zabrać wyobraźnia pana Mr-Ginseng.com, Ashwagandha wykazuje skuteczność na rozmaitych polach.

Wiarygodni eksperci wypowiadają się na korzyść Ashwagandhy

Bardzo interesująca synteza na temat Ashwagandhy została przeprowadzona przez godnych zaufania naukowców z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Jest to największy i najstarszy na świecie prywatny ośrodek leczenia raka, założony w 1884 r.6

Badacze z tego szpitala, którzy akceptują „integracyjne” podejście do leczenia nowotworów, tj. podejście łączące medycynę konwencjonalną i alternatywne metody leczenia, przeanalizowali 31 badań wykonanych wystarczająco dokładnie, by można je uznać za wiarygodne, i które potraktowali jako bazę odniesienia w leczeniu własnych pacjentów.

******************************************

Alergie: 9 naturalnych metod leczenia, bez skutków ubocznych

Aby zwalczyć objawy alergii, stosuj 3 filiżanki dziennie naparu z suszonych roślin, na bazie pokrzywy. Jeśli objawy są poważniejsze, dodaj kapsułki z pokrzywą w dawce 600 mg. W najnowszym numerze Naturalnie Zdrowym Być odkryjesz kolejne 4 naturalne metody, do zastosowania w okresie nasilenia alergii, oraz 4 metody profilaktyczne. 

Aby już dziś zaprenumerować Naturalnie Zdrowym Być wraz z prezentem, kliknij tutaj.

******************************************

Zidentyfikowali oni zresztą przy tej okazji mechanizmy działania, które mogą tłumaczyć wielorakie zastosowania Ashwagandhy, związane z poszczególnymi chemicznymi składnikami tej rośliny (alkaloidy, laktony steroidowe, saponiny, witanolidy i żelazo).

Szczególnie podkreśla się zalety Ashwagandhy w uśmierzaniu zmęczenia, stresu i stanów lękowych.

Ale badacze idą o wiele dalej, podkreślając także jej działanie antynowotworowe oraz wspomagające leczenie raka7.

Wyjaśniają oni, że Ashwagandha powoduje uwrażliwienie nowotworów na naświetlanie (co umożliwia zmniejszenie dawki i ułatwia całkowite zniszczenie komórek rakowych), stabilizuje chromosomy (aby uniknąć mutacji kancerogennych) oraz ma działanie cytotoksyczne (pomaga zabijać komórki rakowe) i immunomodulujące.

Pomaga w walce z cukrzycą typu 2, problemami trawiennymi i epilepsją. Podnosi poziom energii, poprawia zdrowie i długowieczność oraz może być stosowana zewnętrznie jako środek przeciwbólowy. Wykazuje działanie neuroprotekcyjne (chroni neurony), przeciwzapalne, przeciwutleniające i może chronić tkankę chrzęstną w stanach zapalnych stawów.

Poprawia płodność i wzmaga aktywność komórek układu immunologicznego walczących z katarem.

Zmniejsza wzrost komórek raka piersi, układu nerwowego, jelita grubego i płuc, nie szkodząc zdrowym komórkom!

Krótko mówiąc, nawet jeśli badacze konkludują (po wyliczeniu innych jeszcze zalet…), że konieczne jest zestawienie tych wyników z wynikami większych badań naukowych, moim zdaniem dyskredytowanie Ashwagandhy, opowiadając, że żadne badanie nie wykazało jej skuteczności, w ogóle nie jest poważne.

Ashwagandha to natomiast jeszcze jedna roślina lecznicza, którą należałoby jak najprędzej odkryć ponownie, i która być może jutro znajdzie swoje zasłużone miejsce w każdej apteczce.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła: 

1) Wikipedia: Withania somnifera. https://en.wikipedia.org/wiki/Withania_somnifera

2) There is no scientific evidence for the effectiveness of Ayurvedic medicine for the treatment of any disease. https://en.wikipedia.org/wiki/Ayurveda

3) Ashwagandha has a lot of uses. But so far, there isn’t enough information to judge whether it is effective for any of tchem. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-953-ashwagandha.aspx?activeingredientid=953&activeingredientname=ashwagandha

4) What Is Ashwagandha? http://www.chopra.com/ccl/ashwagandha

5) What Is Ashwagandha? http://www.chopra.com/ccl/ashwagandha

6) Memorial Sloan Kettering Cancer Center. https://www.mskcc.org/about

7) Memorial Sloan Kettering Cancer Center, Ashwagandha. https://www.mskcc.org/cancer-care/treatments/symptom-management/integrative-medicine/herbs/disclaimer?destination=cancer-care%2Fintegrative-medicine%2Fherbs%2Fashwagandha

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Najstarszy człowiek na świecie nie je ani warzyw, ani owoców

Najdłużej żyjąca na świecie osoba, Emma Morano, obchodziła swoje 117. urodziny 29 listopada 2016 r.1 To ostatnia jeszcze żyjąca na świecie... czytaj więcej

Tłuszcze nasycone – czy takie straszne jak je malują?

Medyczne autorytety na wszystkie możliwe sposoby pouczają Cię, że tłuszcze, a w szczególności tłuszcze nasycone, są szkodliwe... czytaj więcej

Szklanka wody na ratunek, czyli o fałszywej „dusznicy bolesnej”

Dzisiejszy artykuł został napisany przez Pierre’a Lance’a, autora książki „Savants maudits, chercheurs exclus“ (Wyklęci... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.