Sprawdź:
- czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
- co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
- jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?
Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.
A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.
Nowy rewolucyjny eksperyment zrealizowany w Kanadzie udowodnił, że cukrzyca typu 2 może zostać wyleczona w cztery miesiące!
Badacze szacują, że jest to zmiana paradygmatu wobec choroby od zawsze uważanej za nieodwracalną, w której stan chorego stopniowo się pogarszał.
Jeszcze do niedawna pacjenci zawsze słyszeli od swojego lekarza, że muszą „nauczyć się żyć” z tą przewlekłą chorobą, kontrolując cukier z pomocą przeróżnych leków i/lub zastrzyków z insuliny.
Ale oto kanadyjscy lekarze z Uniwersytetu McMaster w Ontario przeprowadzili eksperyment, dzięki któremu możliwe było całkowite odstawienie leków u konsekwentnej liczby pacjentów uczestniczących w próbie.
To nowe podejście pozwoliło 40% z nich żyć całkowicie bez objawów przez trzy miesiące po odstawieniu wszelkich lekarstw. Eksperyment rozpoczął się w październiku 2016 r., wyniki te poznaliśmy na koniec marca 2017 r.
Na cukrzycę typu 2 cierpią dwa miliony osób w Polsce. To problem związany z przyswajaniem i magazynowaniem cukrów pochodzących z diety.
Po posiłku poziom ten u chorego nadmiernie wzrasta (hiperglikemia).
Normalnie trzustka wytwarza insulinę, która pełni rolę «kluczyka» otwierającego drzwi do komórek, które wchłaniają glukozę i w ten sposób powodują obniżenie poziomu cukru we krwi.
Ale u cukrzyków – albo wobec braku insuliny wytwarzanej przez trzustkę (niedobór insuliny), albo dlatego, że komórki przestały reagować na insulinę (insulinooporność) – cukier pozostaje we krwi. Wywołuje wówczas szkody w naczyniach krwionośnych (glikacja białek), prowadząc przede wszystkim do problemów z najcieńszymi naczyniami krwionośnymi (włosowatymi).
Narządy wewnętrzne chorego są wówczas niewłaściwie ukrwione i chorują. Pojawiają się problemy z nerkami, wątrobą, sercem; stan oczu pogarsza się aż do całkowitej ślepoty. W palcach rąk i nóg zanika czucie i może wystąpić gangrena. Dlatego też cukrzyca to najważniejsza przyczyna dokonywanych amputacji.
W tym nowym badaniu badacze porównali skutki intensywnej terapii metabolicznej u 83 pacjentów, polegającej na specjalnej diecie, ćwiczeniach fizycznych i zastrzykach z insuliny stosowanych obok standardowego leczenia zalecanego obecnie przez władze medyczne.
Warto zauważyć, że zastosowana dieta była dużo mniej restrykcyjna niż inne, o których pisałem wcześniej. Tym razem chodziło «tylko» o zmniejszenie ilości spożywanych dziennie kalorii o 500-750 kcal (co odpowiada dwóm cheeseburgerom z McDonalda lub 150 g ryżu dziennie mniej).
Uczestnicy badania musieli również uprawiać aktywność fizyczną o umiarkowanym natężeniu przez łącznie 2,5 godziny w tygodniu oraz przejść 10 000 kroków dziennie (pomiar za pomocą krokomierza).
No i wreszcie przyjmowali metforminę (lek obniżający stężenie cukru we krwi), zaś co noc otrzymywali zastrzyk z insuliny, by uniknąć skoków poziomu cukru we krwi.
U jednej z trzech grup pacjentów stosowano tę intensywną terapię przez szesnaście tygodni, u drugiej przez osiem tygodni. Trzecia grupa była grupą kontrolną, poddaną standardowemu leczeniu.
Trzy miesiące po zakończeniu leczenia, u 11 z 27 pacjentów poddanych leczeniu przez szesnaście tygodni stwierdzono spełnianie kryteriów całkowitej lub częściowej remisji choroby. Nie mieli już objawów cukrzycy. Ten sam rezultat stwierdzono u 6 z 28 pacjentów z grupy poddanej leczeniu przez osiem tygodni.
W grupie kontrolnej, w której znaleźli się wszyscy pozostali pacjenci (27 osób), tylko u 4 stwierdzono oznaki remisji.
Zdaniem doktora McInnes, prowadzącego badanie – ten eksperyment mógłby zmienić sposób leczenia cukrzycy: zamiast koncentrować się na kontroli poziomu cukru u pacjenta, doprowadzić do autentycznej remisji, aby następnie czuwać nad zagrożeniem nawrotu.
…Pomysł, że cukrzycę można wyleczyć, jest bardzo motywujący dla pacjentów. To zachęca ich do zmiany trybu życia, by móc osiągnąć normalne stężenie glukozy we krwi przy pomocy leków. Być może pozwoli to trzustce odpocząć i obniżyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, co zwiększy produkcję insuliny i wrażliwość organizmu na insulinę.
Badanie to zostało opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism1.
Oczywiście, eksperyment ten trzeba będzie powtórzyć na liczniejszych grupach pacjentów, przez dłuższy okres, by móc ostatecznie potwierdzić jego wiarygodność. Ale w Poczcie Zdrowia od lat tłumaczymy, że cukrzyca typu 2 to choroba, którą można – i którą trzeba! – leczyć przede wszystkim zmianą trybu życia, a nie lekarstwami (choć te ostatnie pozostają, przynajmniej na początku, niezbędne).
Badanie to stanowi krok milowy, ponieważ oferuje o wiele mniej srogie podejście niż ekstremalne diety, zwłaszcza tzw. dieta paleo-ketogeniczna, o której już pisałem. Dietę tę opracowali węgierscy badacze jako eksperymentalny sposób leczenia chorób autoimmunologicznych, nowotworów i cukrzycy typu 1 i 2. Polega na jedzeniu praktycznie tylko tłuszczu, mięsa, podrobów, jaj, nabiału i nielicznych warzyw.
Badania w dziedzinie cukrzycy typu 2 dalej postępują, i to jest dobra wiadomość.
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis
1) Pilot study suggests remission a possibility for Type 2 diabetes patients. https://fhs.mcmaster.ca/main/news/news_2017/
pilot_study_type2_diabetes.html
---
Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.