×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.
Opublikowano dnia: 2013-12-13

Czy cierpisz na ortoreksję?

Muszę  Cię uprzedzić, że jako stały Czytelnik Poczty Zdrowia możesz zostać zaliczony do powiększającej się rzeszy ofiar nowej jednostki chorobowej: ortoreksji.

Temu nowemu schorzeniu poświęcony jest jeden z biuletynów francuskiego Centrum Badań i Informacji na temat Odżywiania się.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Według CERIN na ortoreksję cierpi ktoś, kto: dba o różnorodność swoich codziennych trzech posiłków. Nie zje na przykład dwukrotnie węglowodanów lub białek pochodzących z tego samego źródła. Jeśli w drodze wyjątku zdarzy mu się odstępstwo od tej zasady, np. podczas uroczystego posiłku, w kolejnych dniach zastosuje rygorystyczny mechanizm kompensacyjny: uprawianie sportu, zaostrzenie diety, post…

Na tym nie koniec: Niektórzy za zdrowe uznają tylko produkty «naturalne», «pełnowartościowe», «nierafinowane»: pełnoziarnisty makaron i mąkę, nierafinowany cukier trzcinowy itp. Do «niezdrowych» zaliczają natomiast to, co produkowane przemysłowo, rafinowane (cukier, biała mąka), zwykłe (makaron, biały ryż), krótko mówiąc – wszystko, co zostało przetworzone, przez co przestało być «naturalne», a więc i «zdrowe».

Wreszcie  absolutna rewelacja: Za zdrową uznaje się zatem żywność ekologiczną, jednak nie jest to jedyne kryterium. Akceptowane i cenione są także produkty sezonowe, regionalne i lokalne, czyli zapewniające niewielki dystans pomiędzy producentem a konsumentem. Każdy ortorektyk wyznacza własne granice. Jeden wyeliminuje z diety wszystkie dodatki do żywności, drugi będzie rozróżniał pomiędzy tłuszczami nasyconymi a nienasyconymi, jeszcze inny zrezygnuje tylko z cukru rafinowanego itd. Możliwe są najróżniejsze odmiany i warianty ortoreksji1.

A co na to służby?

Te „podejrzane typy”, które zwracają uwagę na zawartość swoich talerzy, uprawiają sport, jedzą skromniej nazajutrz po obfitym posiłku lub kupują ekologiczną żywność, są solą w oku naszych elit, które spieszą z interwencją.

Autorka artykułu opublikowanego w magazynie kobiecym Journal des femmes bije na alarm: Osoby cierpiące na ortoreksję zamykają się w błędnym kole nadmiernej kontroli żywienia. Dobierają produkty spożywcze pod kątem korzyści, które mogą one przynieść organizmowi. Spożywane jest tylko to, co stanowi wartość odżywczą i pozbawione jest wszelkich zanieczyszczeń. Pochodzenie żywności musi być znane, a zawarte w niej witaminy zachowane2.

Takie zachowanie, zdaniem dziennikarki:

skutkuje zniewoleniem osób dotkniętych ortoreksją i w znacznej mierze pozbawia je życia towarzyskiego. Nie są one w stanie zjeść obiadu u znajomych ani w restauracji. Przeżywają autentyczne cierpienie.

Coś takiego! Zaczyna się od zdrowej diety, a kończy na absolutnej izolacji od społeczeństwa i „autentycznym cierpieniu”.

Co na to psychiatrzy, dlaczego nie reaguje policja?

Antidotum, szybko!

A może chodzi tylko o wywołanie zapotrzebowania na nowy lek?

Ortoreksję po raz pierwszy opisał na początku tego stulecia amerykański lekarz, niejaki dr S. Bratman, jako patologiczne zainteresowanie lub obsesję na punkcie zdrowej żywności.

Tam, gdzie jest „patologia”, musi być także leczenie, a więc również lek.

Tylko patrzeć, jak zacznie nam się wmawiać pigułkę zwalczającą ochotę na zdrową żywność, refundowaną z ubezpieczenia (refundowany będzie oczywiście lek, bo przecież nie żywność…).

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Jeśli masz konto na Facebooku, polub facebookową stronę Poczty Zdrowia. Znajdziesz tu codziennie ciekawe artykuły, zyskasz możliwość dzielenia się swoimi komentarzami i wymiany poglądów z innymi osobami, łatwo udostępnisz też ważne informacje swoim znajomym... Wejdź na: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła:

(1) L’orthorexie, une obsession nutritionnelle. http://www.cerin.org/fileadmin/user_upload/PDF/Nutrinews-hebdo/NNH_268/268-L-orthorexie-une-obsession-nutritionnelle.pdf

(2) Orthorexie ou quand le mieux est l’ennemi du bien dans l’assiette. http://sante.journaldesfemmes.com/expert/55745/orthorexie-ou-quand-le-mieux-est-l-ennemi-du-bien-dans-l-assiette.shtml.

CERIN - baza wiedzy o odżywianiu się: http://www.cerin.org.

Komentarze

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz 2013-12-16 15:52
a bez metafor? o co w tym wszystkim chodzi?
hjlghdisu;g 2013-12-18 16:53
aż się chce napisać ze ten swiat zwariował, dewiantów uważa się za normalnych i zamiast leczyć wymusza się na nas przesadną tolerancję, a ludzi dbających o zdrowie i zdrową dietę uważa się za chorych i chce się ich leczyć. Czy to nie czyste szaleństwo.
mak 2013-12-19 17:34
Wszystko to, pokazuje nam, jak bardzo nienormalny staje się ten świat. Ze zdrowego człowieka, lekarze, farmaceuci, wielki przemysł chemiczny i spożywczy i fastfood'owy, pożytku i pieniędzy mieć nie będą. Takie "aspołeczne" i "nienormalne" zachowanie należy piętnować i leczyć. A lekarze i dietetycy zamiast zająć się sprawami pierwszej wagi ( chorobami cywilizacyjnym, "nieuleczalnymi"), robią z siebie pośmiewisko, dla normalnej mniejszości. Tragedia i komedia.
Wypadanie włosów 2014-01-11 22:08
Fajny design. Tematyka zdrowia z urodą to bardzo ważny element dbania o siebie, każdego człowieka. Dobrze, że powstają strony tego typu, gdzie da się poczytać ciekawostki o zdrowiu i urodzie. Powodzenia w dalszym prowadzeniu strony
Barbara 2014-04-02 18:27
chodzi o to, że już próbują zatrzymać przydomowe ogródki, nakazami rejestrowania (oczywiście za opłatą) ziaren i nasion. Był w UE pomysł na zakazanie zachowywania nasion z własnego ogródka. Polska póki co, jest głównym przeciwnikiem podobnych zapędów, jak również większość krajów z naszego regionu, gdzie uprawy przemysłowe są dopiero w rozkwicie. Dopóki będziemy wspierać małych hodowców, kupując ich produkty, zamiast nafaszerowanych tworów genetycznych i chemicznych, a oni odprowadzać podatki naszym wspaniałym politykom, tak długo politycy będą bronić naszego prawa do zdrowej żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Buzdyganek – cudowny suplement dla mężczyzn?

Newsletter o buzdyganku przygotował Eric Müller, dziennikarz naukowy, który przedstawia całą prawdę na temat najbardziej znanego... czytaj więcej

Gdybym miał zabrać ze sobą na bezludną wyspę tylko jedną roślinę…

Byłby nią łopian. Z pewnością dobrze znasz tę roślinę z małymi okrągłymi rzepami, które przyczepiają się do włosów,... czytaj więcej

Rosół – doskonały dla zdrowia!

Każdej zimy bardzo się boję, żeby się nie przeziębić. Moja babcia zawsze o tej porze roku karmiła nas rosołem. Powtarzała, że jest... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.