×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Opublikowano dnia: 2016-02-23

Czy Francuska Federacja Diabetyków oszukuje?

Jérémy Anso, dziennikarz specjalizujący się w tematyce naukowej, opublikował 5 czerwca 2014 r. na swoim blogu „Dur à Avaler” (po polsku: Trudno przełknąć), „wybuchowy” artykuł, by „uregulować porachunki” z Francuską Federacją Diabetyków (FFD)1.

Autor oskarża w nim to stowarzyszenie, które powinno chronić chorych na cukrzycę, o publikowanie „niebezpiecznych zaleceń” idących „w dokładnie przeciwnym kierunku niż remisja cukrzycy spowodowana dietą”.

To zaskakujące, a wręcz szokujące, że dokumentacja tworzona dla chorych przez Francuską Federację Diabetyków (FFD) szybciutko odwraca się od skutecznych, naukowo potwierdzonych metod, by zamiast tego w świetle reflektorów prezentować wątpliwej skuteczności leki na cukrzycę2.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Unikaj leków na cukrzycę

Leki na cukrzycę typu 2 w krótkiej perspektywie – przynoszą ulgę… ale bardzo szybko zdajesz sobie sprawę, że lepiej byłoby się bez nich obyć.

Istnieje wiele leków, które wydają się skuteczne: jesz więc i żyjesz jak wcześniej, a dzięki łykaniu zwykłych tabletek Twój poziom cukru wraca do normy! Cud…

Niestety, leki te zaburzają metabolizm, powodują tycie, jeszcze bardziej zaburzają równowagę w organizmie. I jesteś coraz bardziej chory.

Przypomnijmy, że osoby dotknięte cukrzycą typu 2 mają podwyższony poziom cukru we krwi.

Problem ten związany jest z dietą zbyt obfitującą w cukry (węglowodany), z brakiem aktywności fizycznej i – rzadziej – także z predyspozycjami genetycznymi.

Podwyższony poziom cukru we krwi jest niebezpieczny: cukier niszczy zakończenia włókien nerwowych i uszkadza naczynia krwionośne, co w konsekwencji może prowadzić do pogorszenia wzroku, wywoływać gangrenę, doprowadzić do koniecznej amputacji nogi, stopy czy palców, oraz znacznie podwyższyć ryzyko zawału serca.

W normalnej sytuacji, organizm broni się przed nadmiernym poziomem cukru we krwi, wytwarzając w trzustce insulinę, hormon zmuszający komórki do wchłaniania cukru z krwi, co prowadzi do obniżenia jego poziomu.

Ale im więcej insuliny produkuje organizm, tym bardziej komórki się przyzwyczajają. Pojawia się insulinooporność. Trzustka natomiast wytwarza coraz więcej insuliny i wykańcza się. Na tym etapie, osoba cierpiąca na cukrzycę typu 2 jest zmuszona wstrzykiwać sobie insulinę, by przeżyć, i to w coraz większych ilościach, co powoduje dalsze tycie i zwiększa ryzyko powikłań cukrzycowych. Jest to więc kierunek rozwoju choroby, którego należy unikać za wszelką cenę.

Istnieje jednak dieta, która pozwala walczyć z cukrzycą typu 2

Obszerne badanie z 2011 roku wykazało „ochronną rolę diety śródziemnomorskiej w przypadku wielu czynników ryzyka przy cukrzycy, takich jak szeroki obwód w talii oraz nadciśnienie tętnicze a także w przypadku pojawienia się już cukrzycy”3. Jest to dieta na bazie produktów zbożowych z pełnego przemiału, dużych ilości warzyw, zwłaszcza liściastych, owoców, ryb, oliwy z oliwek, niewielkiej ilości mięsa, niewielkiej ilości nabiału. Spożywa się natomiast świeży ser kozi lub owczy, a także jeden lub dwa kieliszki czerwonego wina dziennie. Poza tym pije się wodę i absolutnie nie je się słodyczy.

Ponadto, badania wykazały także „niezwykle korzystny wpływ przerywanego postu na ludzki metabolizm, a zwłaszcza w przypadku chorych na cukrzycę typu 2”4 oraz „poprawę funkcji endokrynologicznych komórek beta trzustki (wydzielanie insuliny) w warunkach ograniczeń kalorycznych”5.

Ale Francuska Federacja Diabetyków nie wspomina o żadnym z tych badań.

Wręcz przeciwnie: całkowicie przemilcza kwestię przerywanego postu. Co gorsza, śmie twierdzić, że cukrzycy typu 2 nie muszą stosować żadnej szczególnej diety!

Żadnej szczególnej diety dla cukrzyków typu 2?

Tak, dobrze widzicie: Francuska Federacja Diabetyków nie zaleca stosowania żadnej szczególnej diety osobom chorym na cukrzycę typu 26. Podczas gdy dieta jest jedną z bezpośrednich przyczyn choroby!

Federacja zaleca natomiast wielkim głosem stosowanie takiej samej diety jak zalecana przez władze medyczne ogółowi ludności: tj. produkty mączne przy każdym posiłku i trzy do czterech produktów nabiałowych dziennie.

Dieta ta polega jednak na przyswajaniu 50 – 55% dziennej ilości kalorii w postaci węglowodanów (cukrów), a to totalnie zaburza utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Natomiast jeśli chodzi o nabiał, Jérémy Anso przypomina, że:

„mleko to bomba insulinowa, o bardzo wysokim indeksie insulinemicznym”. Cztery porcje nabiału „odpowiadają 4 – 48 g cukrów (8 – 10 kostek cukru), zatem mają taki sam wpływ na poziom cukru we krwi jak białe pieczywo! Krótko mówiąc, jest to katastrofa dla trzustki, wątroby i ogólnie całego organizmu”.

Jakim sposobem FFD może sobie pozwolić na udzielanie tego typu rad chorym?

Bo jest finansowana przez spółki farmaceutyczne i… Coca-Colę!

FFD otrzymuje dość pokaźne sumy od spółek farmaceutycznych: 857 000 euro w 2012 r.

Ponadto, w 2012 r. otrzymała kwotę 300 000 dolarów od Fundacji Coca-Cola, sponsorującą ulotkę przeznaczoną dla cukrzyków7!

Jeśli o mnie chodzi, prawdziwie niechętnie myślę o tym, że FFD kłamie chorym jedynie w celu przypodobania się sponsorom.

Jeśli chodzi o dotacje od Coca-Coli, można sobie wyobrazić, że pochodzą one od przedsiębiorstwa, które mówi sobie: „Napój, który sprzedaję, jest napakowany cukrem i bardzo niezdrowy. Spożywany wraz z dietą już zbyt obfitą w cukier, przyczynia się do powstania cukrzycy typu 2. Będę więc finansować stowarzyszenia promujące zdrową dietę i zdrowy tryb życia, antycukrzycowy, aby ograniczyć liczbę osób, które zachorują i będą musiały zaprzestać pić mój napój, i które mogłyby mnie nawet oskarżyć o częściową odpowiedzialność za ich chorobę”.

Ponadto, w ciągu ostatnich kilku lat Coca-Cola ukierunkowała swoje wysiłki marketingowe na promocję „Coca-Cola Zero”, niezawierającej ani cukru, ani kofeiny. Choć daleko jej do ideału, to mimo wszystko jest ona dużo mniej szkodliwa dla cukrzyków niż klasyczna Coca-Cola8.

Tym niemniej, Jérémy Anso ma rację, zauważając, że nigdzie w materiałach FFD nie jest napisane jasno, że osoby chore na cukrzycę powinny przestać pić napoje gazowane. Jest to bardzo deprymujące.

Jeśli chodzi o producentów leków, sprawy są bardziej wątpliwe… Jasne jest, że nie mają żadnego interesu w tym, by pacjenci zorientowali się, że można się wyleczyć z cukrzycy typu 2 dzięki zmianie trybu życia, obchodząc się w ten sposób bez jakichkolwiek leków.

Wydawałoby mi się zatem zdrowe, by stowarzyszenia chorych, którym zależy na wiarygodnym wizerunku, nie otrzymywały finansowania od takich spółek. Myślę również, że w przypadku FFD dziennikarz ma rację, twierdząc, że położenie tylko bardzo niewielkiego akcentu na skuteczność diety śródziemnomorskiej i przerywanego postu tłumaczy się „przyjacielską presją” ze strony sponsorów, którzy wolą, by chorym opowiadano, że cukrzyca typu 2 to choroba do końca życia.

To ogromny problem i myślę, że osoby chore na cukrzycę typu 2 powinny być o tym informowane. Jérémy oddał im wielką przysługę, pokazując, czego się mają trzymać, kiedy następnym razem otrzymają jakąś dokumentację od FFD.

Wielkie dzięki, Jérémy Anso!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła:

1) La Fédération Française des Diabétiques main dans la main avec Coca-Cola. http://www.dur-a-avaler.com/federation-francaise-diabetiques-insulines-index-glycemie-coca-cola/

2) Diabète et alimentation Les bénéfices pour mon diabète. http://www.afd.asso.fr/sites/default/files/guide_diabete_alimentation.pdf

3) Kastorini, C.M., Milionis, H.J., Esposito, K., Giugliano, D., Goudevenos, J.A., & Panagiotakos, D.B. (2011). The effect of mediterranean diet on metabolic syndrome and its components: a meta-analysis of 50 studies and 534,906 individuals. Journal of the American College of Cardiology, 57(11), 1299-1313.

4) Varady, K.A. and M.K. Hellerstein (2007). Alternate-day fasting and chronic disease prevention: a review of human and animal trials. The American Journal of Clinical Nutrition, 86(1): 7-13.

5) Lim, E.L., Hollingsworth, K.G., Aribisala, B.S., Chen, M.J., Mathers, J.C., & Taylor, R. (2011). Reversal of type 2 diabetes: normalisation of beta cell function in association with decreased pancreas and liver triacylglycerol. Diabetologia, 54(10), 2506-2514.

6) La Fédération Française des Diabétiques. http://www.dur-a-avaler.com/federation-francaise-diabetiques-insulines-index-glycemie-coca-cola/

7) La Fondation Coca-Cola. http://www.afd.asso.fr/partenaire/fondation-coca-cola

8) Należy jednak być ostrożnym: brak dowodów, że dany produkt jest szkodliwy nie jest tym samym dowodem na to, że dany produkt nie jest szkodliwy. Słodkie napoje , ale „bez cukru”, prosto z laboratoriów zawsze są gorsze dla ludzi niż woda, naturalny napój, nawet jeśli ktoś nie ma pojęcia o ich skutkach na dłuższą metę.

Komentarze

! 2016-02-23 15:56
Oszalales? Coca-Cola Zero zawiera aspartam. I ty to nazywasz 'lepszym'?... Zmien zawod. Prosze.
Mirek 2016-02-24 11:32
chyba nic nie wiecie o diecie dr.Jana Kwaśniewskiego. Ta właśnie dieta leczy cukrzycę -góra w ciągu trzech tygodni.Znana i...zapomniana a własciwie wyśmiana przez idiotów w białych fartuchach i skazana na niebyt przez zbrodnicze media.Tego odkrycia dokonał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. I żadna dieta śródziemnomorska nie może się z jego odkryciem równać.Wiem bo znam to z autopsji.

! 2016-02-24 15:09
@Mirku Prosze poczytaj wiecej o diecie Kwasniewskiego. Obawiam sie, ze moze pomagac na krotka mete ale na dluzsza moze nastapic otluszczenie watroby, kamienie w watrobie i woreczku. Wtedy moze sie przydac ksiazka Andreasa Moritza, ktory doprowadzil do perfekcji oczyszczanie watroby, woreczka, nerek. kazdemu polecam: 'Niezwykle plukanie watroby i woreczka zolciowego'. Wyjasnia tam jak dbac o watrobe. Dzieki tej ksiazce mozna uniknac usuwania woreczka lub kamieni z niego i wielu innych przypadlosci. W mlodosci stosowalam Kwasniewskiego, po latach wole Andreasa (i dr Johanne Budwig, dr Roberta Morse, dr R.E. Tent i polskie suplementy od dr Piotra Kardasz). Kazdy z nas 'pracuje' na swoje choroby to i lekarstwa moga byc roznistee :) Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Alkohol konserwuje

Aby się dobrze zestarzeć, nie wolno być ani zbyt trzeźwym, ani zbyt szczupłym Szanowny Czytelniku, dziś bardzo krótki... czytaj więcej

Konsekwencje noszenia zbyt obcisłych ubrań

Aby wyjaśnić dramatyczny wzrost występowania alergii i różnego rodzaju nowotworów, najpierw jako głównych... czytaj więcej

Przesiądź się na rower!

Odkąd sięgam pamięcią, rower był moim głównym środkiem transportu do szkoły, na uczelnię, do pracy. I jest nim do dziś. Mimo że... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.