×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Czy ludzkość mogłaby przetrwać bez zbóż?

Opublikowano dnia: 2014-05-23

Niedawno otrzymałem następujący list, którego fragment przytaczam: (...) Mam wrażenie, że jest Pan zdecydowanie przeciwny spożywaniu chleba, makaronu, wypieków i ogólnie wszystkiego, co zawiera węglowodany. A jest to przecież paliwo dla organizmu, niezbędne do właściwej pracy mięśni i mózgu (...).

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Wiele stuleci ewolucji człowieka sprawiło, że w pewnym momencie musiał on porzucić myśliwsko-zbieracki tryb życia. Do wyżywienia wielkich mas ludzi potrzebne było inne rozwiązanie. Takim rozwiązaniem stała się uprawa zbóż (...).

Zrezygnowanie z chleba wiązałoby się ze skazaniem na śmierć głodową 2 – 3 miliardów ludzi. Kogo tak naprawdę stać na luksus minimum pięciu porcji warzyw i owoców, pokropionych olejem z orzechów włoskich albo oliwą z oliwek, czy na ucztę z norweskiego łososia?

Jesteśmy ciekawi, jakie ma Pan rozwiązanie tego problemu.

Będziemy wdzięczni, jeśli przeznaczy Pan chwilę na przemyślenie tej kwestii.

Ten list przypomina jeszcze kilka innych e-maili, które niedawno dostałem i na które tutaj odpowiadam.

Niestety, to prawda, że luksusem stało się pozwolenie sobie na pięć lub więcej porcji warzyw i owoców z upraw bio, pokropionych olejem z orzechów włoskich albo oliwą z oliwek extra virgin.

Ale czy jest to nieuchronne zrządzenie losu czy świadomy wybór społeczeństwa?

Nowoczesna uprawa zbóż – zyski nie do przebicia

W krajach uprzemysłowionych pojedynczy rolnik może dziś uprawiać 100 hektarów zbóż, a czasem jeszcze więcej.

Niewielu umie sobie wyobrazić, ile to jest 100 hektarów.

Mając 100 ha pszenicy można wyprodukować 2,5 miliona bagietek albo 90 milionów herbatników! Jeśliby na tym obszarze zasiać kukurydzę, można z tego mieć 50 milionów paczek popcornu po 100 g każda.

Takie plony zwyczajnie nie mieszczą się w głowie. Skutkiem wysokich plonów jest bardzo niska cena produktów zbożowych. Właśnie dlatego piekarnię znajdziemy niemal na każdym rogu. Marże na pieczywo i wyroby cukiernicze mogą być znaczne, bo surowiec pierwotny kosztuje tyle co nic. To pozwala sprostać ogromnym obciążeniom związanym z działalnością handlową (lokal, pensje, składki, podatki). Skoro zboża są tanie, stoiska z produktami zbożowymi w dużych sklepach są zawsze dobrze eksponowane, a zboża dodaje się do większości masowych produktów żywnościowych (więcej o tym – poniżej).

Owoce i warzywa: drogie i złej jakości

Kto natomiast chce jeść warzywa, ten ma coraz większy problem. Świeże warzywa nie są już na każdą kieszeń: kilogram pomidorów to wydatek co najmniej 6 złotych, nawet w środku sezonu, a i tak smakują jak rzepa.

Brzoskwinie i nektarynki dostępne w sklepach są przeważnie twarde jak drewno, truskawki – mdłe, a sałata – przesiąknięta wodą. Ceny zaś nie przestają rosnąć.

Czy wobec tego, aby przeżyć, będziemy musieli poprzestać na chlebie i makaronie?

W dzisiejszych czasach właśnie to próbuje się nam wmówić. Ale nikt nie pamięta, że – jak mawiali nasi przodkowie – owoc się nie pleni szlachetny tam, gdzie chwastem zaszło pole (D. Alighieri).

Zapomniana wydajność ogródków warzywnych

Z uwagi na to, że wielu z nas mieszka w miastach, już nie pamiętamy, że zwykły ogródek może nam dać całkiem sporo świeżych i uprawianych biologicznie warzyw i owoców.

Prostokąt o wymiarach 25 na 20 m (500 m²) zapewnia owoce i warzywa na cały rok dla 4-osobowej rodziny. W dobrze zadbanym ogródku doczekamy się plonów takich jak na przykład:

 • pomidor, bakłażan, papryka, cukinia, melon, dynia;
 • kapusta, brokuł, rzepa, kalafior, sałata, szpinak, burak liściowy, seler;
 • marchew, burak, rzodkiew, por, cebula, szalotka, czosnek;
 • groch, fasola, soczewica, bób;
 • drzewa owocowe (jabłoń, grusza, śliwa), różne gatunki owoców czarnych i czerwonych, orzechy włoskie i laskowe.

Czy to nierealistyczna wizja?

Oczywiście, można na to odpowiedzieć, że uprawa takich ogródków jest niewykonalna, bo wymaga zbyt wiele pracy. Uprawa warzyw i owoców nie jest tak prosta jak całych hektarów pszenicy lub kukurydzy. Nie wszystko da się zrobić traktorem i kombajnem.

Ale weźmy pod uwagę, że tylko w krajach strefy euro mieszka 20 milionów bezrobotnych1.

Ta liczba nie uwzględnia jeszcze osób, których nie ma już na liście bezrobotnych, bo nie mają prawa do zasiłku albo zrezygnowały z poszukiwania pracy.

W sumie mamy do czynienia z potencjalną siłą roboczą – około 30 milionów osób. Do uprawy ogródków warzywnych wystarczyłaby z tego co dziesiąta osoba, a w Europie szybko zaczęto by produkować olbrzymie ilości dobrych jakościowo owoców i warzyw z upraw bio! 10% bezrobotnych to już trzy miliony osób! Jeśli dodać do tego nowoczesne metody produkcji rolnej (glebogryzarki, systemy nawadniające, transport, przechowywanie), to wyniki mogłyby zakrawać na cud.

Zdaję sobie sprawę, że taka reforma nie dojdzie do skutku, bo obecny system ma zbyt duży wpływ na kształt świata. Głównym powodem, dla którego ludzie nie uprawiają już ogrodów warzywnych, nie jest jednak brak ziemi czy rąk do pracy, ale nasze szczególne upodobanie do... iPhonów, iPadów, gier komputerowych i centrów handlowych.

Mam świadomość, że sam tego wszystkiego nie zmienię. Mimo to moim zdaniem przesadza się, mówiąc, że aktualna metoda masowej uprawy zbóż to jedyny możliwy sposób produkowania żywności.

Śledź kolejne newslettery Poczty Zdrowia, bo niedługo znajdziesz zbiór porad o tym, jak samemu założyć dobrze prosperujący ogródek warzywny.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródło:

1. Zone euro: le nombre de chômeurs diminue légèrement, http://www.latribune.fr/actualites/economie/union-europeenne/20130731trib000778370/zone-euro-le-nombre-de-chomeurs-diminue-legerement-.html

Komentarze

ella 2014-05-23 18:09
No właśnie -ogródki warzywne..tylko,że ludziom nie chce się pracować w ten sposób,bo łatwiej jest pójść do warzywniaka..Lenistwo,ignorancja i brak wyobraźni ! i brak słów ! ... korzyści z takiego ogródka są niedoceniane,a szkoda. Dziękuję za ten artykuł,mam nadzieję,że choć niektórzy zreflektują się i zadbają w swoim i rodziny interesie o ekologiczne warzywa,a przy okazji dotlenią się i z satysfakcją będą chrupać soczytą rzodkiewkę i inne pełne witamin,zdrowe,bez pestycydów warzywka. Pozdrawiam serdecznie.
poczta-uważności 2014-05-24 13:06
Czemu jako źródło podany jest artykuł na temat bezrobocia?
Lewek 2014-05-25 15:43
Czyżby dlatego, że Autor porusza również temat bezrobocia? :)
Grażyna 2014-05-25 16:19
Ja mam ogródek i swoje warzywka ale przecież nie wszyscy mają i muszą zaopatrywac sie w sklepach i na rynkach(gdzie niestety produkty sa często z tego samego zródła co w hipermarketach tylko z tą różnicą ,że są duzo droższe. Pozdrawiam serdecznie :)
ewa 2014-05-25 21:54
Ci co narzekają zazwyczaj są leniwi. Łatwiej jest pójść do sklepu, kupić parę bułek, wędlinę, sok, jakieś produkty na obiad lub wskoczyć do KFC. Tylko większość się nie zastanawia z czego to wszystko jest zrobione!? A zboża to juz kompletny koszmar. Jak na nich przetrwać jeśli nam szkodzą jako pożywienie, a na dodatek napakowane są chemią i genetycznie zmodyfikowane. Nie jadam zboża, wyjątkiem jest kasza jaglana raz na jakiś czas i dwie cienkie kromki chleba żytniego w miesiącu. Ale to tylko dlatego, ze reszta rodziny chce to zjeść czasami. Mam swój ogródek (uprawiany przez męża po pracy), robimy sami wędliny, mamy swoje kurki i króliki, kupujemy zdrową jagnięcinę i inne mięso od znajomych. Do tego wszystkiego dwoje niepelnospawnych dzieci. Nie ma czasu na nic tylko obowiązki. Jest ciężko ale warto się starać. TV, komputer, iPhone czy inne bzdety nie są potrzebna do szczescia. A jednak da się!
Raynold 2014-05-28 22:03
Ja i wielu moich znajomych uprawia ogródek tradycyjnymi metodami. Niemniej obecnie jest to baaaardzo ciężkie, ponieważ co roku pietrzą się kolejne trudności. Już kilkanaście lat temu były to kwaśne deszcze, które niszczyły wiele warzyw bez przykrycia, jak pomidor, ogórek. Obecnie jest plaga ślimaków przywleczonych z Pirenejów przez Instytut Sadowniczy w Albigowej (już nieistniejący), które żrą praktycznie wszystko po drodze i trudno je tępić. Dodatkowo, dzika zwierzyna jakimś sposobem nie chce życ w lesie, tylko w okolicy gospodarstw, niszcząc kompletnie nieogrodzone warzywniaki i sady.
Teresa 2014-05-29 21:03
@ Ella, myśle ze teraz coraz wiecej osób jednak decyduje sie na uprawe własnych warzyw bo widze to po moich znajomych. Kosztuje to duzo wysiłku i samozaparcia przy tej niestabilnej pogodzie ale warto bo smak warzyw cudowny!!
Alf 2014-06-12 22:39
Szok normalnie. A mnie się marzył własny ogródek.. Cholera, czy pozostaje nam faktycznie tylko McDonald KFC i hipermarkety???
Elżbieta 2016-03-17 11:28
Pani Ewo, podziwiam Pani mądrość i zdrowe jedzenie, ale... skąd Pani przyszło do głowy, że Pani szczęście polega na nie korzystaniu z bzdetów: TV, komputera itd. Czyżby? A jakim cudem Pani się łączy z innymi ludźmi, jak nie komputerem? Poproszę o realne życie. Poza tym, czy Pani wyobraża sobie prowadzenie ogródka w dużym mieście (Szczecin) przez wszystkich, którzy chcą zdrowo się odżywiać, mimo że pracują oboje na śmieciówkach, w wynajętych mieszkaniach itp., gdy istnieje tendencja do likwidacji ogrodów na poczet działek budowlanych? Tak już mamy, więc nie trzeba potępiać innych, którzy nie mogą tak żyć. Podziw w sprawie pokonywania trudów zdrowotnych dzieci. Życzę "powodzeństwa" i zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Prosty pomysł na odżywianie

Mogłoby się wydać, że już wszystko zostało powiedziane na temat żywienia i diety, postanowiłem więc nie dodawać swoich trzech groszy. Ale... czytaj więcej

Refleksja na temat życia

Trzy wiosny temu założyłem nowy, większy ogród. Postanowiwszy, że tym razem wszystko zrobię, jak należy, przewidziałem miejsce dla... czytaj więcej

(Konopie) Kilka słów wyjaśnienia, czego dotyczą dyskusje i nadzieje

W trakcie pobytu w Niemczech z zaskoczeniem dostrzegłem, że w bufecie śniadaniowym serwowane są nasiona konopi. Konopie to roślina, z... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.