×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Czy masz wystarczającą ilość brunatnej tkanki tłuszczowej?

Opublikowano dnia: 2014-10-21

Wyniki pięciu rożnych badań naukowych opublikowanych w 2009 roku wykazały, że w organizmie dorosłego człowieka znajduje się brunatna tkanka tłuszczowa, która zamiast magazynować tłuszcze, jak dzieje się to w przypadku białej tkanki tłuszczowej, spala kalorie1.

Obecność tłuszczu brunatnego jest naturalnym zjawiskiem u niemowląt. Służy im on do produkowania ciepła i tym samym chroni je przed hipotermią.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Tłuszcz brunatny występuje również u zwierząt, które hibernują. Pod koniec zimy ich tkanka aktywuje się i spala tłuszcz biały, aby utrzymać organizm zwierzęcia w odpowiedniej temperaturze.

Tłuszcz brunatny występuje również u małych ssaków żyjących w zimnych strefach – służy im do utrzymywania stałej temperatury ciała (działa więc jak wewnętrzny grzejnik).

Naukowcy długo sądzili, że w organizmie dorosłych ludzi tłuszcz brunatny nie występuje.

Jak podaje artykuł opublikowany w piśmie „La Recherche”:

„To przekonanie było tak zakorzenione wśród fizjologów, że przez wiele lat nie poświęcali oni żadnej uwagi różnym przesłankom, które podważały jego zasadność.

Należy zaznaczyć, że spostrzeżenia te były związane z badaniami w dziedzinie oddalonej od pola ich zainteresowań, a mianowicie z diagnostyką obrazową w onkologii. Co więcej, artykuły, w których mówiono o tym zagadnieniu, pojawiały się głównie w publikacjach z zakresu medycyny nuklearnej, co oznaczało, że fizjolodzy nie mieli z nimi zbyt wiele styczności”2.

Onkolodzy zazwyczaj ustalali położenie guza poprzez identyfikację tkanki spalającej najwięcej kalorii. Jednak z czasem zauważyli, że w ciele występują obszary, które choć pochłaniają kalorie w dużych ilościach, to nie ma w nich komórek rakowych. Są to właśnie te części ciała, w których występuje brunatna tkanka tłuszczowa.

Tłuszcz brunatny wyraźnie różni się od białego. Główną funkcją brunatnej tkanki tłuszczowej jest wytwarzanie ciepła i proces termogenezy. Pod wpływem białka zawartego w komórkach brunatnej tkanki tłuszczowej większa ilość energii wytwarzanej przy spalaniu glukozy i kwasów tłuszczowych jest przeznaczona na wytwarzanie ciepła niż na magazynowanie w mitochondriach.

Zatem, im więcej tłuszczu brunatnego, tym więcej kalorii zostanie spalonych.

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że można zwiększyć ilość tkanki tłuszczowej brunatnej w organizmie poprzez noszenie lżejszych (mniej ciepłych) ubrań, sypianie w chłodnych pomieszczeniach3 oraz wywoływanie dreszczy z zimna4.

Wystawiając się na działanie zimna i związane z nim dreszcze na 10–15 minut dziennie, rozbudujesz „dobrą” tkankę tłuszczową brunatną w takim samym stopniu jak poprzez umiarkowaną aktywność fizyczną.

Dreszcze wywołane niską temperaturą są w istocie naturalną reakcją spowodowaną kurczeniem się mięśni po to, aby ogrzać ciało, kiedy jego temperatura się obniża. Dreszcze występują w przypadku, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 16 stopni, a Ty nosisz zbyt lekkie ubrania.

Rola tkanki tłuszczowej brunatnej w walce z cukrzycą i otyłością

Dr Paul Lee z Instytutu badań medycznych Garvan w Sydney (Australia), wyjaśnia:

„Zainteresowanie tłuszczem brunatnym zdecydowanie wzrosło w ostatnich latach, ponieważ jego zdolność do spalania kalorii sprawia, że można go wykorzystać do walki z cukrzycą i otyłością.”5

Przeprowadzone przez niego badania pozwoliły na potwierdzenie, że
50 g tłuszczu brunatnego pozwala spalić do 50 g tkanki tłuszczowej
białej, co stanowi ekwiwalent 300 kilokalorii.

Osoby, które posiadają duże pokłady tłuszczu brunatnego, mają mniej glukozy we krwi.

Zamień swoją białą tkankę tłuszczową na brunatną!

Dobra wiadomość jest taka, że komórki tłuszczu białego można przemienić w komórki tłuszczu brunatnego.

Jest to możliwe dzięki hormonowi zwanemu iryzyną, odkrytego w 2012 roku przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda.

Uwalniany jest w mięśniach podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych oraz występowania dreszczy.

Według przeprowadzonych badań przy 10–15-minutowym ataku dreszczy produkowana jest taka sama ilość iryzyny co podczas godzinnej jazdy na rowerze.

Jednak jeszcze lepsze efekty daje zmiana przyzwyczajeń, przede wszystkim regularne spanie w chłodnych pomieszczeniach.

Badanie, którego wyniki opublikowano w czerwcu 2014 roku w czasopiśmie naukowym „Diabetes”, wykazało, że spanie w pokoju o temperaturze 19 stopni Celsjusza zwiększa ilość tłuszczu brunatnego w organizmie człowieka o 30–40%, a spanie w temperaturze 27 stopni znacznie ją zmniejsza6.

Przebywanie w ciągu dnia w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi 19 stopni, jest zupełnie wystarczające. Niestety, obserwuje się ogólną tendencję do nadmiernego ogrzewania budynków, zwłaszcza przez osoby starsze, które ustawiając termostat na 22 stopnie, powodują znaczną redukcję pokładów brunatnej tkanki tłuszczowej w ich organizmie, co przyczynia się do przybierania przez nie na wadze.

A zatem, mądrej głowie dość dwie słowie!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła:

1. Badania przeprowadzone przez Saverino Cinti z Uniwersytetu w Ankonie, Jana Nedergaarda i Woutera van Marken Lichtenbelta z Uniwersytetu w Maastricht, Ronalda Kahna z Joslin Diabest Center w Bostonie, Pirjo Nuutilę z Uniwersytetu w Turku (Finlandia) oraz Masayukiego Saito z Tenshi College w Sapporo.

2. 4 Graisse brune contre graisse blanche;
http://www.larecherche.fr/savoirs/palmares/4-graisse-brune-contre-
graisse-blanche-01-01-2010-89039

3. 'Good' brown fat stimulated by cold, study shows; http://www.medicalnewstoday.com/articles/278646.php

4. Irisin and FGF21 Are Cold-Induced Endocrine Activators of Brown Fat Function in Humans, Paul Lee et al., published in Cell Metabolism, 4 February 2014.

5. Shivering 'as good as exercise' for producing brown fat; http://www.medicalnewstoday.com/articles/272258.php

6. Temperature-acclimated brown adipose tissue modulates insulin sensitivity in humans; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24954193

Komentarze

Marzena 2014-10-26 06:32
Tak, jest to problem dla ludzi otyłych. Brunatna tkanka zależna jest od mitochondriów , jeżeli jest ich mało, jeżeli mitochondria za mało maja tlenu, energii, to mało jest brunatnej tkanki. Kwas liponowy może wspomóc mitochondria , trzeba pomyśleć o witaminie C.
Nina 2016-03-13 11:04
Gdyby to byla prawda Szkoci by byli najszczuplejszym narodem na świecie, gdyż chodzą pół nago ubrani lecz niestety rzeczywistość jest inna :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Uważaj, aby za bardzo nie obierać tego warzywa

Dziś polecam Ci krótką, ale jakże praktyczną poradę Erica Müllera. Zdrowia życzę, Jean-Marc... czytaj więcej

Tych postaci magnezu bezwzględnie unikaj

Ponad 70% Europejczyków i Amerykanów ma niedobory magnezu, zaś niektórzy bardziej niż inni w związku z... czytaj więcej

Rak – jak ważne jest zwalczanie stanu zapalnego

Od kilkudziesięciu lat wiemy już, że każdemu nowotworowi towarzyszy zapalenie. Jednak dopiero niedawno dostrzeżono, że stan zapalny wcale nie... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.