×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Czy mleko wywołuje trądzik?

Opublikowano dnia: 2013-03-01

Niezależnie od tego, jak ciężką ma postać, trądzik potrafi zaważyć na naszym usposobieniu, a nawet na całej egzystencji. Nawet wesoła, towarzyska i otwarta osoba wraz z pojawieniem się problemów trądzikowych może stracić pewność siebie, uciekać od spojrzeń innych lub nawet unikać kontaktów z ludźmi.

A zatem, biorąc pod uwagę potencjalny wpływ na samopoczucie danej osoby, trądzik staje się problemem zdrowotnym zasługującym na poważne potraktowanie.

Wystarczy przecież kilka wyprysków, które "złośliwie" pojawią się w najbardziej widocznych miejscach i w najgorszym możliwym momencie, by długo oczekiwane spotkanie, wyjście z przyjaciółmi czy uroczyste przyjęcie zamienić w koszmar.

Nic zatem dziwnego, że wiele osób ucieka się do stosowania leków, by przeciwdziałać tym nieprzyjemnym niedoskonałościom. Problem w tym, że leki dostępne na receptę mogą powodować skutki, których nazwanie "ubocznymi" lub "niepożądanymi" byłoby eufemizmem.

Leki mogą spotęgować problem

Zacznijmy od najpowszechniejszego leku na ciężką postać trądziku izotretynoiny (Aknenormin, Axotret, Curacne, Isoderm, Izotrexin, Izotek, Roaccutane, Tretinex), która w 80% przypadków wywołuje dodatkowe problemy zdrowotne. Do najczęstszych z nich należy pękanie wyprysków na twarzy, co zakrawa na kpinę w przypadku leku przeciwtrądzikowego. Poważniejszy zarzut dotyczy zauważonej przez kanadyjskich badaczy zależności pomiędzy stosowaniem izotretynoiny a depresją. W Stanach Zjednoczonych mówi się wręcz o jej wpływie na liczbę samobójstw1.

Niezależnie od kontrowersji, które wywołuje ten temat, przeprowadzono badanie na 28 młodych osobach dorosłych cierpiących z powodu trądziku. Uczestników poddano obrazowaniu PET (pozytonowa tomografia emisyjna) przed rozpoczęciem leczenia, a następnie cztery miesiące po jego zakończeniu. Badanie wykazało, że po zastosowaniu leku o 21% obniżyła się aktywność kory oczodołowo-czołowej, czyli części mózgu odpowiedzialnej za nastrój i interakcje społeczne. Korelacja pomiędzy przyjmowaniem tego leku a co najmniej znaczącym pogorszeniem nastroju, wydaje się zatem prawdopodobna.

Izotretynoina może również powodować agresję. Jednak najpoważniejsze zagrożenie z nią związane dotyczy kobiet: jeśli w trakcie terapii zajdą w ciążę, dziecko niemal na pewno będzie obciążone deformacjami. Chyba taki skutek uboczny wystarczająco wymownie świadczy o tym, jak "potężny" jest to produkt.

Z kolei, jeśli chodzi o leczenie antybiotykami, działają one niszcząco na florę jelitową i dobre bakterie w okrężnicy, co z kolei przygotowuje grunt pod zakażenie drożdżakami (Candida albicans).

Być może przyczyna leży w diecie?

Skoro trądzik występuje na którymś etapie życia u 85% populacji i jest najczęstszą przyczyną konsultacji dermatologicznych, warto zaproponować inne sposoby walki z nim, takie jak zmiana sposobu odżywiania. Jest to tym pilniejsze, że większość lekarzy będzie nas przekonywać, iż nie ma związku między trądzikiem a dietą. Nic bardziej mylnego.

Zacznijmy od nabiału.

To trudny temat, ponieważ wielu z nas uwielbia sery, zabielane zupy i sosy, desery z bitą śmietaną oraz masło, bez których życie nie miałoby smaku.

Tymczasem, te pyszności nawet ekologiczne często są przyczyną małych i dużych problemów zdrowotnych. Dlatego czasami lepiej z nich po prostu zrezygnować.

Znane są liczne przypadki ustąpienia egzemy bezpośrednio po odstawieniu mleka. Zupełnie niedawno zaobserwowałem to u swoich dzieci. Ja sam od wczesnego dzieciństwa zmagałem się z wiecznie zatkanym nosem, lecz pozbyłem się tego problemu, gdy zrezygnowałem z mleka.

Większość nastolatków i dorosłych, których przodkowie nie pochodzą z Europy Północnej, nie wytwarza w żołądku enzymów umożliwiających trawienie cukru zawartego w mleku laktozy. Picie mleka powoduje u nich wzdęcia, niestrawność i nieprzyjemny oddech. Warto wiedzieć, że podobne dolegliwości nie występują lub występują w znacznie mniejszym stopniu w przypadku spożywania jogurtów lub serów, w których laktoza została przetrawiona i rozłożona przez bakterie. Niemniej, dieta bezmleczna wymaga wyeliminowania również wszystkich produktów nabiałowych. Nie jest to takie trudne, lecz jedynie wymaga wprawy.

Co się zaś tyczy trądziku, w wielu badaniach stwierdzono zależność pomiędzy zwiększonym ryzykiem jego występowania a spożyciem mleka.

Wyniki pierwszego z badań sugerują, że bardziej podatne na trądzik są osoby spożywające duże ilości mleka, zwłaszcza odtłuszczonego2?5. Było to badanie obserwacyjne, czyli rejestrujące równocześnie stan czynnika (w tym przypadku spożycia mleka) i stan choroby (trądziku) w określonym momencie.

Choć tego typu badania retrospektywne nie są całkowicie pozbawione wartości naukowej, na ogół uznaje się je za gorsze niż badania kohortowe (niekiedy nazywane również prospektywnymi), w których obserwuje się grupę osób w czasie, aby określić ryzyko wystąpienia choroby w zależności od trybu życia.

Dwa pozostałe badania na temat zależności trądziku od mleka, na które chcę się powołać, są badaniami kohortowymi. Jedno dotyczy mężczyzn, a drugie kobiet. W obu naukowcy doszli do tych samych wniosków: otóż u osób spożywających mleko przynajmniej dwa razy dziennie ryzyko trądziku jest wyższe niż w przypadku osób, które piją mleko rzadziej niż raz w tygodniu (+16% u mężczyzn, +20% u kobiet)3?4.

Winowajca ukryty w mleku

Wyjątkowo ciekawy jest mechanizm, na skutek którego spożycie mleka wywołuje trądzik. Mleko uruchamia wydzielanie insuliny przez trzustkę. Z kolei insulina stymuluje wydzielanie insulinopodobnego czynnika wzrostu IGF-1. Ponadto, większość przetworów mlecznych dostarcza identycznego z ludzkim bydlęcego hormonu IGF-1. Wreszcie, wszelki nabiał ? w tym również poddane fermentacji sery ? jest źródłem hormonów takich jak testosteron5.

Nadmiar testosteronu może sprawić, że pory skóry zaczną wydzielać wzmożone ilości łoju tłustej substancji, która, przyciągając bakterie, sprzyja występowaniu trądziku. Dodatkowo, hormon wzrostu IGF-1 może wywołać namnażanie się komórek naskórka zwanych keratynocytami, co również związane jest z powstawaniem trądziku.

Z tego powodu, osoby ze skłonnością do wyprysków powinny unikać wszelkich pokarmów wywołujących gwałtowny skok insuliny. Należą do nich rafinowane cukry i produkty zbożowe, które zamieniają się w glukozę i bardzo szybko przenikają do krwi, zmuszając trzustkę do błyskawicznej produkcji insuliny, aby obniżyć poziom cukru we krwi. Gorąco polecam zapoznanie się z wiarygodną tabelą indeksów glikemicznych i wybieranie produktów spożywczych o niskim indeksie. Aż roi się tu od pułapek! Kto by się na przykład domyślił, że miód i konfitury podnoszą poziom cukru we krwi znacznie wolniej niż białe pieczywo lub ziemniaki?

I wreszcie stres zaostrza prawie wszystkie nasze dolegliwości i trądzik nie jest tu żadnym wyjątkiem. Pomóc może zatem również zdrowy i ustabilizowany tryb życia, aktywność na świeżym powietrzu oraz relaks.

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

-------------

Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka to niezastąpione źródło porad i przepisów, jak w domowych warunkach samodzielnie przygotować z roślin leczniczych maści, napary, nalewki, wywary i olejki, które wspomogą zdrowie Twoje i Twoich Bliskich. Dowiedz się więcej

-------------

Źródła:

1. http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2008/01/02/
acne-drug-part-two.aspx, consulté le 27 septembre 2011

2. Adebamowo CA, et al. High school dietary intake and teenage acne. J Am Acad Dermatol. 2005;52(2):207-14

3. Adebamowo CA, et al. Milk consumption and acne in adolescent girls. Dermatol Online J. 2006 May 30;12(4):1

4. Adebamowo CA, et al. Milk consumption and acne in teenaged boys. J Am Acad Dermatol. 2008;58(5):787-93

5. Hoyt G, et al. Dissociation of the glycaemic and insulinaemic responses to whole and skimmed milk. Br J Nutr 2005;93(2):175-177

Komentarze

Eugeniusz Gołybard 2013-03-06 11:39
Muszę krótko uściślić podane w artykule wyjasnienie. Otóż krew zdrowego człowieka musi mieć kwasny odczyn. A to oznacza, że pH ma być zsunięty z 7,4 (uważany za normę) do 6,9 (kiedy ilość jonów wodoru zwiększa się trzykrotnie). Istotnie, do tego może przyczyniac się witamina C (najczęściej w postaci kwasu cytrynowego). Ale nie tylko. Skutecznie działa również ocet jabłkowy, kwas winogronowy, sok z kapusty kiszonej, ogórki kiszone. We krwi zdrowego człowieka dwutlenek węgla (CO2) stanowi 6,0%, natomiast w stanie przedzawałowym -- 3,6%. Właśnie obecność CO2 od 3,6% i mniej stanowi realne ryzyko zawału i wylewu. Wylewu, ponieważ w tej sytuacji hemoglobina krwinek nie może skutecznie dostarczać (oddawać) krew komórkom, a więc głodny na O2 mózg daje sygnał sercu na przyspieszenie pompowania, żeby z większego nurtu krwi nagromadzić potrzebną masę tlenu. Podkwaśnianie krwi (w tym i przez witamine C) uzdrawia sytuację. Ale nie tylko.
Emanuel Czyzo 2013-03-06 17:00
A ja do dzisiaj myslałem, że dr Mathias Rath jest Niemcem, tak, jak i jego ojciec. I to wiem od niego samego. Więc, co mam teraz zrobić?
Justyna Popowicz 2013-03-06 22:15
mam pytanie, a jak się ma spożywanie dużej ilości wit. C do problemów z nerkami? Lekarz mnie swego czasu straszył, że będę miała problemy z nerkami jedząc dużo witaminy C?
Marzena Sowińska 2013-03-07 17:44
Eugeniuszu, nie tylko dla serca niedobór CO2 ma znaczenie, ale również u astmatyków stwierdzono niedobór CO2 czyli brak równowagi. Ciekawy artykuł, bo rzeczywiście sporo ludzi umiera na serce. Rolni wie ile kosztuje leczenie i daje swojemu bydłu brudną sól, bo ona zawiera mikroelementy. Q10 przerabia LDL w energię, mamy tego niedobór i to też nieznany problem. Zawał serca grozi tym, którzy mają niskie stężenie cholesterolu, proponuje olej lniany na zimno tłoczony, normuje wysokość HDL względem LDL. Przychodzi kobieta (76 lat) na badania w celu zbadania przepływów. Po badaniu Lekarz pyta: co Pani robi, że przepływy jak u 20 latki ?, odpowiedziała; Paniczku, ja całe życie na noc piję kropelki, które sama robię, to czosnek na spirytusie. Ja też się odezwałam: o, to tak jak ja, tyle tylko, że ja piję od jesieni do wiosny, chyba, że jakiś katar mnie dopadnie w innym terminie. Czosnek, to selen, który również obniża ciśnienie, z którym sporo ludzi ma problem. Co do witaminy C, to święta racja. Ja codziennie pije wodę z cytryną 2-3 czasami tylko jedną. I powiem Wam, że jak chce mi się pić, to tylko woda (1/2 L) i jedna cała cytryna, a latem to napój zbawienny. Medycyna naturalna ma coraz więcej uznania, bo po prostu brakuje nam mikroelementów , bo po prostu wszystko mamy oczyszczone, a jednocześnie zanieczyszczone. Pozdrawiam.
Marzena Sowińska 2013-03-07 17:49
Justyna, ta witamina C powinna być połączona z manganem, magnezem, no i nie zapominaj o sporej ilości wapnia, bo nerki dla swej regeneracji potrzebują wapnia i mogą wyciągać go z kości. Na pewno nie możesz spożywać szczawianów. Do tego dodam selen, cynk, D3, no nie wiem jaki masz problem, ale dieta jest najważniejsza. Pozdrawiam.
Jan Możdżyński 2013-03-07 20:25
Podobnie jak Justyna Popowicz zostałem "Ostrzeżony " przez panią mgr z apteki, że duże dawki witaminy C mogą uszkodzić wątrobę. Sprawdziłem wit. C już wiele lat temu, że zastosowana w ilości 1000 mg/dziennie przez 3 dni skutecznie leczy przeziębienie , nie dopuszcza do katarów, grypy i innych infekcji. Zaznaczam, że spożywam codziennie warzywa i owoce o zawartości około 500 mg witaminy C. Wzmiankowane 1000 mg stosuję, kiedy przemarznę i obawiam gorszych skutków.
Maria Fryda 2013-03-07 22:53
Bardzo dziękuję za ciekawe informacje dot. zdrowia, Temat tętnic i żył jest bardzo interesujący. A porady jak uniknąć zawału lub wylewu dla każdego człowieka w każdym wieku są niezbędne. Dziękuję i Serdecznie pozdrawiam: Mery
mariak602003 2013-07-05 11:43
Uprzejmie prosze o newsletter dotyczacy TRADZIKA. Mam piecioro wnuczat w wieku 12,13, 14, 15 i 21 lat. Maja problemy z tradzikiem. Dziekuje za pomoc. Ja i moi przyjaciele korzystamy z Waszych wspanialych rad za ktore bardzo dziekujemy. Serdecznie pozdrawiam. Maria
Figula 2013-11-26 18:31
Ja odstawiłam całkowicie nabiał, gluten (czyli nie tylko jasne pieczywo, tylko ogólnie wszystkie zboża zawierające gluten), rafinowany i nierafinowany cukier (ewentualnie czasem ksylitolu używam), no i przetworzoną żywność z różnymi dodatkami, a ostatnio też ograniczyłam mięso (oprócz ryb), a trądzik mam nadal... Teraz myślę, że albo mam nietolerancję na coś zdrowego, albo problemy z tarczycą, albo jakiegoś grzyba, czy coś. Dlatego w tym momencie stawiam na liść oliwny, jeśli nie pomoże to pozostają mi chyba tylko badania.
celia 2014-02-20 17:08
Po 1-sze pH krwi jest zasadowe a nie kwaśne. Po 2-gie wit.C to kwas askorbinowy a nie cytrynowy. Nie można łykać bez szkody choćby dla nerek takich dawek jak piszecie, czyli 1g jednorazowo. Wyjatek to preparaty zawierające naturalna wit. C i jednocześnie flawonoidy. Ogólnie to w każdy wpisie są jakieś błędy i mylące uogólnienia. Sorry.
majka 2015-11-13 20:03
Słyszałam wiele kwestii na temat powodowania trądziku przez mleko. Zrobiłam nawet takie małe doświadczenie i przez miesiąc nie piłam mleka. Uważam, że to bzdura choć wszystko może zależeć od cery jaką posiadamy. Babie zawsze mówią, że mleko pije się na ładną cerę - a nie wręcz przeciwnie. Nowa moda? Więcej porad możecie znaleźć na mojej stronie :) (...)
Stokrotka 2016-05-19 09:08
Ja brałam ******* i mi naprawdę pomógł, przy mojej cerze trądzikowej wypryski ładnie się dzięki nim pogoiły. Tabletki są w przystępnej cenie, rozmawiałam z farmaceutką i powiedziała, że warto je wypróbować więc się skusiłam i naprawdę nie żałuję.
asia 2016-06-30 15:11
A ja napiszę coś o mleku i niekompetencji dermatologa, do którego trafiłam. Ni z tego ni z owego na szyi pojawiły mi się okropne, bolesne wypryski, których przez wiele miesięcy nie mogłam się pozbyć. W końcu poszłam do dermatologa- ta bez chwili zastanowienia, powiedziała, że to typowy dla mojego wieku (30 lat) trądzik. Zapisała silne antybiotyki i maści, a moje sugestie co do ewentualnej alergii pokarmowej wyśmiała. Leki nic nie pomogły, a ja działając intuicyjnie odstawiłam mleko (nie zrezygnowałam całkowicie z produktów mlecznych typu ser czy masło, ale je też ograniczyłam). "Trądzik" zaczął znikać już po tygodniu, po trzech niemal nie było po nim śladu (zostały drobne blizny).
Mała 2019-04-16 15:19
Mam pytanie. Czy mleko bez laktozy będzie tak samo działać? To laktoza czy samo mleko szkodzi cerze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Rzuć się na szparagi!

Szparag kształtem przypomina mi oszczep. Niebezpieczną broń, która mogłaby stać się dobrym symbolem szczególnej walki: walki ze... czytaj więcej

Dlaczego nie mogę się doczekać, kiedy będę miał osiemdziesiąt lat?

Kiedy przyjdzie moja kolej, mam nadzieję umrzeć przy pracy, jak Francis Crick, jeden z odkrywców DNA. Był w trakcie rozmowy, kiedy zadzwoniono... czytaj więcej

Krzem organiczny: odpowiedź na chorobę zwyrodnieniową stawów

Organiczny krzem stanowi jedną z najbardziej „oklepanych” metod naturalnego leczenia. W wielu francuskich salonach medycyny naturalnej... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.