×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Czy oddychasz prawidłowo?

Opublikowano dnia: 2020-03-06

Dobrego oddychania można się nauczyć!

Prawidłowe oddychanie nie jest już czymś zupełnie oczywistym.

Siedzący tryb życia i stres sprawiają, że przestajemy oddychać wystarczająco głęboko. Część zużytego powietrza zalega w naszych pęcherzykach płucnych. W krwi pozostaje zbyt dużo dwutlenku węgla, a nasze komórki nie dostają już wystarczająco dużo tlenu.

Poza tym, jesteśmy pozbawieni relaksującego i korzystnego efektu, jaki daje głębokie zaczerpnięcie świeżego powietrza, budzącego nasze zmysły i pobudzającego aktywność komórek nerwowych. Głębokie oddychanie rozluźnia mięśnie szyi i ramion, powoduje wyrzut endorfin (hormonów przyjemności) do organizmu.

Powinniśmy zatem wprowadzić do naszego życia pewne świadome działania, które pozwolą nam dobrze oddychać. Na przykład możemy kilka razy dziennie praktykować tzw. koherencję serca. Tę technikę we Francji rozpowszechnił dr David Servan-Schreiber.

Technika koherencji serca polega na tym, aby przez pięć minut wykonywać sześć wdechów/wydechów na minutę, bez przerywania, z wykorzystaniem przepony (oddychanie brzuszne).

Pomaga w leczeniu lęku, bezsenności, depresji i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych [1].

Oddychaj przez nos, nie przez usta

Większość ludzi oddycha przez usta. A przecież usta powinny nam służyć przede wszystkim do przyjmowania pożywienia, a nie do oddychania.

Przez usta powinniśmy oddychać wyłącznie w razie konieczności lub w trakcie potężnego wysiłku, gdy nozdrza nie są już w stanie przepuszczać wystarczającej ilości tlenu.

Oddychając przez usta, oddychamy gorszym powietrzem

Jeśli oddychamy przez usta, do płuc trafia powietrze gorszej jakości, zimne, suche i nieprzefiltrowane.

Gdy oddychamy przez nos, powietrze jest w nozdrzach ogrzewane i nawilżane, a większe cząstki przyklejają się do śluzu lub zatrzymują się na włoskach.

Oddychanie przez usta ułatwia zachorowanie

Oddychanie przez usta ułatwia zachorowanie. Wysusza błony śluzowe w jamie ustnej i gardle. Pokrywający je śluz stanowi barierę ochronną, która zatrzymuje wirusy. Wysuszona śluzówka to szeroko otwarte wrota dla drobnoustrojów.

Oddychanie przez usta powoduje nieświeży oddech

Oddychanie przez usta powoduje nieświeży oddech. Wysusza gruczoły ślinowe, a co za tym idzie wstrzymuje przepływ śliny. W normalnych warunkach, dzięki nieustannie wydzielanej i przepływającej ślinie, pozbywamy się nieprzyjemnie pachnących bakterii, które rozwijają się na niewidocznych gołym okiem resztkach pożywienia. To dlatego osoby śpiące z częściowo otwartymi ustami mają rano wyjątkowo nieprzyjemny zapach z ust.

Oddychanie przez usta denerwuje innych

Oddychanie przez usta denerwuje innych.

Osoba, która oddycha przez usta, jest uważana za mniej atrakcyjną. Chrapie i wydaje dźwięki, które innym przeszkadzają.

Jak nauczyć się nawyku prawidłowego oddychania przez nos?

Zacznij od diagnozy. Dlaczego oddychasz przez usta? Spróbuj po prostu zamknąć usta i oddychać przez nos przez dwie minuty. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, prawdopodobnie masz jakiś problem natury medycznej lub anatomicznej, np. niedrożność nosa, skrzywienie przegrody nosowej, problemy z zębami, problemy z zatokami, alergię, przeziębienie. 

Aby móc wykonać poniższe wskazówki, najpierw trzeba oczywiście te problemy rozwiązać.

Jeśli zwykle oddychasz przez usta, a próba oddychania przez dwie minuty bez ich otwierania wypada pomyślnie, to znaczy, że problemem jest nawyk oddychania przez usta. Trzeba zatem ten nawyk zmienić.

Pierwszą metodą jest zastosowanie „przypominajek”, typu węzełek na chusteczce lub karteczki samoprzylepne. Możesz takie karteczki przykleić na komputerze, na telewizorze, na desce rozdzielczej w samochodzie i na stoliku nocnym, aby przypominały Ci o zamknięciu ust i oddychaniu przez nos.

Jeśli to nie wystarczy, zaklejaj sobie usta papierową taśmą klejącą, gdy jesteś sam i nie musisz mówić. Pamiętaj, że potrzeba 21 dni, aby zmienić nawyk, dlatego niech Cię nie zdziwi, jeśli będziesz musiał bacznie się pilnować, aby znów nie zacząć oddychać przez usta. Jednak z każdym dniem będzie coraz łatwiej.

W ciągu nocy śpij na boku, ponieważ jeśli śpisz na plecach, usta same się otwierają. Jeśli nie możesz spać na boku, używaj odpowiedniej poduszki pod głowę i ramiona, pod kątem 30° w stosunku do pleców. Jeśli i to nie zadziała, możesz na noc zakładać opaskę podbródkową, czyli rodzaj paska, którym owija się głowę pionowo, aby podtrzymywał brodę.

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis


UWAGA! Jeśli jesteś po 40. roku życia Twoim oczom grozi…

Po 40-tce zwiększa się ryzyko ślepoty i innych zaburzeń wzroku.

Trzy największe choroby to:

 • zaćma
 • jaskra
 • zwyrodnienie plamki żółtej.

Po 40. roku życia co czwarty Polak będzie cierpieć na zwyrodnienie plamki żółtej. Mówimy o milionach ludzi chorych… Zwyrodnienie plamki żółtej niszczy najbardziej wrażliwe części oczu: plamkę żółtą, ale niestety też soczewkę i siatkówkę…

Zwyrodnienie plamki żółtej jest tym bardziej niebezpieczne, że pojawia się nagle. Wyobraź sobie, że prawie z dnia na dzień już nie możesz prowadzić samochodu, czytać swojej korespondencji albo po prostu poznać twarzy osób bliskich…

Konsekwencje zwyrodnienia plamki żółtej są ogromne - tym bardziej, że są nieodwracalne…

Zadbaj o swoje oczy i zacznij suplementację kapsułkami Formuła Oczy.

Antyoksydanty w kapsułkach Formuła Oczy działają od pierwszej dawki. Biorąc codziennie Formułę Oczy, powinieneś poczuć w ciągu 3 tygodni (do 2 miesięcy maks.) mniejsze zmęczenie oczu — szczególnie jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem czy telewizorem. Po kilku miesiącach, powinieneś zauważyć poprawę Twojego wzroku w ciągu dnia, ale i nocą, kiedy np. prowadzisz samochód.

Sprawdź szczegóły klikając tutaj.


[1] Olivier Pallanca et Brion, « Insomnie chronique et biofeedback par cohérence cardiaque (Cas clinique) », Médecine du Sommeil, vol. 13, n° 4,‎ 1er décembre 2016, p. 157-165.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Srebro koloidalne: bezpieczne czy nie?

Srebro koloidalne prezentowane jest na niektórych stronach poświęconych alternatywnym metodom leczenia jako cudowny antybiotyk, który jest... czytaj więcej

Unikaj produktów 0%

Ze względu na powszechność występowania nadwagi, nadciśnienia i cukrzycy zaczęliśmy się obawiać zbyt pożywnych i zbyt kalorycznych... czytaj więcej

Zbyt często zapominane korzyści płynące z medycyny

Jakiś czas temu byłem na cmentarzu z moim wujem lekarzem. Mieliśmy odwiedzić grób przyjaciela zmarłego siedem lat temu. Przyjaciel... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.