×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Czy to rak? Jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić?

Opublikowano dnia: 2014-01-14

Dzisiejszy newsletter nie jest mojego autorstwa. Jest to wspaniały artykuł lekarza internisty – Ludivine, który ukazał się na jej stronie internetowej: http://l-ordonnance-ou-la-vie.com, a który za jej zgodą publikujemy w Poczcie Zdrowia.

Jean-Marc Dupuis

Praktycznie każdy z nas zna kogoś, kto chorował na raka. Najczęściej nikt nie zauważał rozwoju tej choroby. W najlepszym przypadku osoba dotknięta chorobą mówiła sobie – hmm, coś jest nie tak. Czy są oznaki, które powinny wzbudzić Twój niepokój? Czy można nauczyć się rozpoznawać symptomy rozwoju chorób nowotworowych u siebie i innych, co mogłoby ocalić życie, pozwolić zyskać na czasie w walce z rakiem?

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Tak, istnieją takie symptomy – dla lekarzy są one powodem do podejrzewania raka. W większości są to proste objawy i do zaobserwowania ich nie jest potrzebne stosowanie sprzętu medycznego. Obserwując swoje ciało i wysyłane przez nie sygnały, możesz sam zyskać na czasie w walce z chorobą.

Rak budzi strach

Obecnie nie jest możliwe nieodczuwanie strachu przed rakiem lub niemyślenie o nim. Rak stał się popularny, gdyż w klasyfikacji przyczyn zgonów zajmuje niemal to samo miejsce co choroby sercowo-naczyniowe (udary mózgu, zawały itp.). Rak może dotknąć każdego.

Chociaż wszyscy o tym mówią, myślą, to nieustannie widujemy ludzi przychodzących do lekarza lub nawet szpitala z bardzo zaawansowanym nowotworem, który wręcz „rzuca się w oczy”. Przykładem może być kobieta udająca się do lekarza pierwszego kontaktu z zupełnie innej przyczyny, u której ten odkrywa trzycentymetrowy guz w piersi.

Niezależnie od tego, kto myśli o raku, to zawsze wywołuje on uczucie strachu. Nikt nie chce usłyszeć diagnozy: ma Pan(i) raka, ponieważ powszechnie nadal uważa się, że „mieć raka” oznacza „niechybną śmierć”. Dlatego zamiast iść do lekarza, wolimy mówić sobie nie, to przecież nie może być topójdę później, jak będę miał czas...to mnie przecież nie boli, to nie może być nic groźnego itp. Każdy powód jest dobry, by uciekać przed rzeczywistością.

Tymczasem zdobycie się na odwagę i zapukanie do drzwi lekarza może dosłownie URATOWAĆ CI ŻYCIE! I nie mów sobie, że czekałeś już zbyt długo i pójście do lekarza teraz już na nic się nie zda. Nie! Gdy tylko żyjesz, zawsze jest szansa na to, aby zyskać na czasie.

Niestety, tego rodzaju artykuły nie zawsze będą czytać osoby, które najbardziej potrzebują konsultacji lekarza. Wręcz przeciwnie! Najczęściej pierwszym odruchem jest ucieczka i oddalanie od siebie każdej myśli, która mogłaby spotęgować strach.

Na szczęście Ty, czytając ten artykuł, nawet pobieżnie, będziesz mógł przekazać swoją wiedzę i poradę bliskim, którzy wyjawią Ci swoje obawy. Jeżeli to, co usłyszysz, wzbudzi Twoje podejrzenia i niepokój, będziesz mógł zachęcić ich do udania się do lekarza. Nie zawahaj się towarzyszyć bliskiej Ci osobie w takiej wizycie. Możesz zaofiarować bezcenne wsparcie, będące dowodem Twojej miłości.

Zachowaj czujność, kiedy zauważysz...

1.     …że Ty sam lub bliska Ci osoba bez wysiłku traci na wadze

Utrata od 5 do 10% masy ciała w czasie krótszym niż 6 miesięcy – nie mów: to wspaniale! Powiedz sobie, że to dziwne, skoro nie odchudzasz się i nie jesteś na diecie oraz nie zmieniłeś drastycznie swojego stylu życia z siedzącego (telewizor – samochód) na aktywny fizycznie (bieganie – jazda na rowerze). To najczęściej znak, że Twój organizm wykorzystuje rezerwy energii na toczącą się w nim walkę, być może z rakiem.

2.     ...ciągłe zmęczenie

Czy w ostatnich miesiącach często czujesz się zmęczony lub dolegliwość ta dotyczy bliskiej Ci osoby? Powinna Cię skłonić do refleksji sytuacja, w której Twój harmonogram zajęć nie jest napięty bardziej niż dotychczas, a coraz częściej zdarza Ci się iść wcześniej spać oraz ucinać sobie drzemki w ciągu dnia, co nie miało miejsca nigdy wcześniej.

3.     ...zmniejszony apetyt

Nie odczuwasz głodu, co kontrastuje z Twoimi przyzwyczajeniami żywieniowymi. Nawet potrawy, które uwielbiałeś, nie są już tak atrakcyjne.

4.     ...utrzymującą się przez wiele tygodni bez wyraźnej przyczyny gorączkę

(Uwaga. Jeśli jest to możliwe, temperaturę należy mierzyć termometrem doodbytniczym).

W przypadkach tego rodzaju temperatura nie sięga 40°C, ale oscyluje raczej w przedziale 38 – 38,5°C. Niewielka gorączka trwająca kilka dni nie powinna być alarmująca. Należy zachować czujność, gdy trwa dłużej niż kilka tygodni lub regularnie nawraca, oraz zwrócić uwagę na występowanie dodatkowych objawów.

5.     ...guzki w niektórych strategicznych miejscach

Guzki często można wyczuć podczas badania palpacyjnego piersi albo jamy brzusznej. Mogą też pojawić się na reagujących na wiele czynników węzłach chłonnych, których aktywowanie powoduje powiększenie ich wielkości. Uwaga – węzły są bardzo reaktywne i mogą zostać pobudzone z przyczyn całkowicie „niegroźnych”.

Najczęściej wyczuwalnymi węzłami są węzły chłonne pachowe, w zgięciu między nogą a brzuchem (węzły pachwinowe), na szyi lub w zagłębieniu tuż za obojczykiem (dół nadobojczykowy). Niepokojące są wtedy, gdy pozostają powiększone dłużej niż przez kilka tygodni, powiedzmy ponad miesiąc, aby wyrazić to precyzyjniej. Jeśli węzły są bolesne w dotyku, możesz się uspokoić – prawdopodobnie to nie rak, lecz infekcja.

Poznaj charakterystyczne symptomy w przypadku czterech najczęściej występujących nowotworów

1.     Piersi

Regularnie badaj swoje piersi raz w miesiącu, zgodnie z zaleceniami (na przykład pod prysznicem, kiedy skóra jest bardziej śliska). Jeśli wyczujesz guzek, postaraj się zachować spokój i, jeśli możesz, poczekaj przynajmniej dwa tygodnie, zwłaszcza jeżeli nie jesteś po menopauzie. Wraz z cyklem hormonalnym struktura piersi ulega zmianom i możliwe, że ta mała wykryta palcami zmiana zniknie na koniec cyklu. W tym przypadku może to być mała torbiel lub inna niebudząca niepokoju zmiana powiązana z cyklem hormonalnym.

Natomiast, gdy zmiana jest dosyć duża i utrzymuje się przez kilka tygodni po jej odkryciu, nie zwlekaj dłużej. Idź do ginekologa lub innego kompetentnego lekarza. Należy podkreślić jeszcze raz, że każde zgrubienie wcale nie musi oznaczać nowotworu.

Struktura piersi może również ulec zmianie w postaci ściągnięcia skóry, jakby była ona wciągnięta do środka. Inną oznaką może być wyprysk na brodawce sutkowej, który jest szczególnym przejawem choroby. Przypomina to stan zapalny skóry, która staje się zaczerwieniona i bolesna.

2.     Płuca

Jeżeli palisz, pomyśl o tym. Jeżeli nie palisz, pomyśl o tym również!

Najbardziej klasycznymi oznakami łatwymi do wychwycenia jest plucie krwią, zmiana głosu (problem z mówieniem, przytłumiony głos, dwutonowy...), utrzymujące się tygodniami nawroty czkawki.

3.     Prostata

Pomyśl o tym, jeśli jesteś mężczyzną. Kobiety nie mają prostaty. Symptomy nie są „oczywiste”, ponieważ prostata nie jest widoczna gołym okiem.

Najczęściej spotykanym objawem są problemy z oddawaniem moczu (dysuria), ponieważ prostata otacza cewkę moczową (biegnącą od pęcherza moczowego do końca penisa). Jednakże inne przyczyny, jak łagodny przerost prostaty, mogą powodować takie same objawy. W moczu może również pojawić się krew.

4.     Górne drogi oddechowe

Przyczyną nowotworów w górnych drogach oddechowych jest zazwyczaj wieloletnie nadużywanie alkoholu i palenie tytoniu. Rak najczęściej atakuje jamę ustną, gardło (przełyk, krtań), struny głosowe.

Jego obecność można podejrzewać w przypadku długotrwałych trudności w przełykaniu podczas picia lub jedzenia albo jednego i drugiego (dysfagia). Uczucie jakby coś tkwiło w gardle, stałe łaskotanie również może być sygnałem ostrzegawczym, jeśli objawy te nie ustępują w ciągu kilku dni.

W jamie ustnej może pojawić się niegojąca się tygodniami rana na języku lub na wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu lub dziąsłach.

Kaszel utrzymujący się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy może również budzić obawy, zwłaszcza, jeśli nie przydarzało Ci się to nigdy wcześniej. Twój głos może również ulec zmianie (jak w przypadku raka płuc); może być stłumiony lub możesz mieć problemy z kontrolowaniem go.

Powiększone węzły chłonne szyjne są również symptomatyczne, jeżeli współtowarzyszą innym objawom.

W skrócie

Łączne występowanie kilku z wymienionych symptomów powinno być alarmujące.

Jeżeli zaobserwujesz je u siebie, najważniejsze, abyś nie mówił sobie: to rak, już po mnie! Symptomy te nie są „niezawodne” i mogą wystąpić również w przebiegu wielu innych, mniej poważnych chorób lub błahych schorzeń. Dlatego musisz koniecznie udać się do lekarza! Jego doświadczenie i zdolność łączenia informacji pozwoli na postawienie diagnozy, która albo Cię uspokoi, albo będzie impulsem do podjęcia właściwych kroków. Gra toczy się o Twoje zdrowie! Na tym etapie Twoja przyszłość jest w Twoich rękach.

W razie wątpliwości porozmawiaj z przyjaciółmi, jeśli boisz się pójść do swojego lekarza. Poproś osobę, którą darzysz zaufaniem, aby Ci towarzyszyła i dodała otuchy. Przede wszystkim nie zastanawiaj się zbyt długo. Działaj, jeśli obawiasz się tego, co może Cię spotkać.

Przekazuję Ci ten artykuł, abyś uczynił wszystko, by nie dopuścić do sytuacji, kiedy będziesz musiał powiedzieć: gdybym wiedział..., czułem, że coś było nie tak... bądź wypowiedzieć każde inne słowo wyrażające żal, że czegoś nie uczyniłeś w przeszłości. Zrób to dla siebie i dla tych, których kochasz.

To, co możesz teraz zrobić – przekaż ten artykuł osobom, na których Ci zależy, a nie chciałbyś, aby kiedykolwiek powiedziały: gdybym wiedział.

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Komentarze

Andrzej Kwiatkowski 2014-01-14 10:59
Bagatelizowanie przez pacjenta objawów to jeden problem, a drugi to to że człowiek chodzi na badania kontrolne które wykonywane przez lekarza po łebkach i nic z nich nie wynika. Dopóki pacjent wyraźnie nie powie o co chodzi to lekarz nie zauważa problemu. Być może dlatego tak się dzieje że lekarz nie ma przy sobie książek do których mógłby zaglądnąć w przypadkach wątpliwych i trudnych.
SABINA.K 2014-01-14 12:32
witam !!!! Pan kotek choc chory nie lezal w lozeczku,bal sie stracic prace bo skad wziac na mleczko.Dzien aly harowal/nikt nie chce byc glodny/pod wieczor cichaczem poszedl do przychodni.W przychodni dali mu numerek z terminem nie odleglym,miesiac szybko minie.Nic wyskokowego przez miesiac nie pijal.mimo to choroba jakby siee rozwija.Opadly mu wasy.nos na kwinte zwiesil.nadal goraczkuje.zycie go nie cieszy.Czka,kaszle,bojowe na rzad puszcza gazy.z wscieklosci o bliskim koncu rzadu marzy!!!!Lecz sam blizszy konca z dniem kazdym jest kotek.Miesiac jakos wytrwal lecz co bedzie potem. Lekarz go wysluchal i wstchnal na Boga-idz kotku czym predzej do laryngologa.Na wizyte czekal kolejne pol roku chudl , marnial, cos w plucach go klulo i w boku.Lecz doktor do gardla mu nawet nie zajrzal-nie tego koteczku wybrales lekarza - nie z gardla ten kaszel,on z pluc sie dobywa-do pulmonologa idz-smierc zbiera zniwa. Kolejne pol roku ,doktor miesem rzuca- diagnoze postawie jak przeswietlisz pluca.Niech lekarz rodzinny da ci skierowanie.Do diabla koteczku lecz sie skonczysz marnie.Na wizyte czekal koteczek znow miesiac,I na przeswietlenie dni jeszcze piecdziesiat.Az dzien wreszcie nadszedl,czas isc do rentgena.Jest termin . jest rentgen lecz koteczka nie ma!!!!Kotek nie doczekal juz lezy w mogile a dusz do Boga usmiecha sie mile,Najwyzszy doktorze znajdz miseczke mleczka ,w rajskim sanatorium dla mnie dla koteczka.Bede tobie mruczal i grzal twoje kosci - tylko mie w twym raju chciej u siebie goscic, Cóż moge koteczku rzekl Bóg wobec faktu -nie chciales koteczku zawrzec ze mna kontraktu.A moral??Moralu napisac nie zdaze bo tez za koteczkiem niedlugo podaze.Lecz mnie nie zalujcie ,wszak bylem ladaco- choc zal ze nie dowiem sie - UMARLEM - ALE NA CO??? /dostalam to od znajomej i chce siee podzielic-pozdr./
Halina Andryszczak 2014-01-14 18:01
Jestem trzy lata po usunięciu nerki z powodu budującego się w niej raka. Rak był wykryty zupełnie przypadkowo podczas usg w kierunku woreczka żółciowego,potem tomograf. Od lat o tej samej porze roku robiłam badania ambulatoryjne - wyniki zawsze w normie, no może cholesterol wykazywał wahania ale nie na tyle, żeby zaniepokoić lekarza. Odczuwałam też niewielką dolegliwość w odcinku lędźwiowym , co tłumaczyłam pracą na działce np. kopanie i inne prace teraz nie czuję. Lekarz mówił o zwyrodnieniu kręgosłupa(58/59 l. rentgen) dlatego pobierałam w tym kierunku na przemiennie zabiegi rehabilitacyjne w miejscu zamieszkania i w sanatorium: magnetoterapia!!!, laser itp. Okazało się, że zabiegi te w moim przypadku były wręcz szkodliwe. Doczytałam po fakcie, że w państwach zachodnich, tak jak przed rehabilitacją u nas wymagane jest badanie ginekologiczne, czy rentgen, tak i obowiązkowe jest badanie jamy brzusznej. Profilaktyka w tych krajach polega na tym m.in.,że po 40 r.ż. wykonuje się usg. jamy brzusznej raz na dwa lata, a po 50r.ż. raz do roku. Uważam,że przed tego typu zabiegami wynik z usg. powinien być obligatoryjnie wymagany przez lekarza rehabilitanta. W tej chwili jestem trzy lata po operacji, nie brałam chemii ale pilnuję badań i obserwuję się. Jest to trudne, bo to może być nie tylko jama brzuszna. Dziękuję za uwagę, pozdrawiam Halina Andryszczak
Teresa 2014-01-14 20:09
5 lat temu na dziąśle pojawilo mi sie bolesne zgrubienie. Dentysta dał mi skierowanie na pobranie wycinka i wynik niestety niepomyślny -nowotwór o wysokiej złosliwosci. TK wykazała ze sie juz rozchodzi po podniebieniu. Operacja po 2 tyg i potem rekonstrukcja i dzisiaj jestem wolna od raka wedlug wynikow badań. Wróciłam do pracy. Nie palę, nie piję alkoholu i zawsze miałam bzika na punkcie zdrowego odżywiania. Jestem szczupłą i wysportowna osobą a rak i tak mnie "dopadł" Gdyby nie natychmiastowa reakcja juz by mnie dzisiaj nie było.
celcal 2014-01-16 22:03
Smutne, ale prawdziwe, niestety...
Edi 2014-05-28 16:23
Nie pije nie pali ,to rownież chroni nas przed chorobami,ale jesli jestes z palaczem to tak jak byś sam palił ,następnie bardzo ważne jedzenie przestrzegać ,nie łączyć białko z weglowodami ,najlepiej czytajcie Michał Tombak ,jego książki są całkowicie poprawa do zdrowego życia ,pozdrawiam .
zuzanna 2014-07-09 09:30
A co z nowa germanska medycyna ? Prosze poczytac ona ma inne zdanie na powstawanie chorob w tym raka i sadze ze w sporych procentach tak jest . Rak to nie musi byc WYROK . Jakie metody terapii sa wiec zalecane ? zgodne z medycyna konwencjonalna ? chemioterapia itp ? Bardzo glosno o wielu skutecznych terapiach naturalnych przemilczanych przez skorumpowany przemysl farmaceutyczny .
Maria 2014-07-15 15:39
Teraz bardzo powszechna choroba tarczycy.Tarczyca,choroba rodzinna,nawet przez cale zycie nieodczuwalna,budzi sie w podeszlym wieku.Co jest tragiczne,niewiedza lekarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Ten styl życia wprowadza w błąd Twoje zmysły i doprowadza do chorób

nowoczesny świat radykalnie nie nadąża za środowiskiem naturalnym, w którym rozwijał się nasz organizm. Zdaniem trzech... czytaj więcej

Oczyść swoje tętnice w naturalny sposób

Z biegiem czasu pogłębiają się zmarszczki, siwieją i wypadają włosy, zęby żółkną, a wzrok się pogarsza… Jednakże... czytaj więcej

Jajka niebezpieczne: naprawdę?!

Badanie, które trąci zgniłym jajem W prestiżowym czasopiśmie medycznym „JAMA” („Journal of the American... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.