×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Pobierz bezpłatnie świąteczny raport: Cynamon - przyprawa o niezwykłych właściwościach zdrowotnych

Dowiesz się:

 • jakie właściwości lecznicze ma cynamon,
 • jaki rodzaj cynamonu wybrać i w jakiej postaci,
 • do jakich potraw stosować tę przyprawę, aby wzbogacić smak i nie stracić jej cennych właściwości.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.
Opublikowano dnia: 2015-06-02

Czy śmiech powoduje zmarszczki?

Za każdym razem, gdy zmieniasz wyraz twarzy, drobne mięśnie pod Twoją skórą napinają się i powodują jej marszczenie się.

Gdy wzruszasz brwiami, to mięśnie pociągają je w górę, a skóra na czole marszczy się poziomo.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Kiedy się uśmiechasz, mięśnie unoszą usta w kierunku Twoich uszu. Następnie na policzkach, pionowo wzdłuż nosa i na granicy warg tworzą się dwa podłużne wgłębienia. Nazywamy je bruzdami nosowo-wargowymi.

Kiedy jesteś młody, dzięki dużej zawartości kolagenu skóra jest elastyczna. Gdy tylko rozluźniasz mięśnie, bruzdy znikają. Z czasem skóra staje się coraz cieńsza. Traci tłuszcz, mięśnie zanikają (tzw. atrofia). Bruzdy znikają coraz wolniej. W końcu pozostają na stałe: to zmarszczki.

Jeśli jeszcze nie masz zmarszczek, to możesz łatwo przewidzieć, gdzie się pojawią – robiąc miny i przeglądając się w lustrze.

Twoja mimika, charakterystyczna dla Ciebie, będzie stanowić jedyną w swoim rodzaju sieć zmarszczek, unikatową jak odciski palców.

Zmarszczki same w sobie nie są problemem medycznym. Nie stanowią zagrożenia. Problemem jest to, że zazwyczaj uznawane są za szpecące. Z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że trudniej jest odczytać mimikę twarzy kogoś, kto ma pomarszczoną twarz. Może to prowadzić do nieporozumień i trudności w wyrażaniu emocji.

Czy powinniśmy przestać się śmiać, żeby uniknąć zmarszczek?

Być może słyszałeś o tym, że niektórzy celebryci starają się nie uśmiechać, aby opóźnić pojawianie się zmarszczek.

Problem leży w tym, że powstrzymując się od uśmiechu, pozbawiamy się także przyjemnego uczucia radości, które wyrażamy właśnie uśmiechem. Uważa się, że uśmiech często jest przejawem szczęścia. Ale to działa również w drugą stronę: gdy się uśmiechasz, generujesz poczucie szczęścia.

Ponadto, kiedy się uśmiechasz, masz większe szanse, że Twój uśmiech zostanie odwzajemniony. Wywołuje to efekt spirali, która w rezultacie może prowadzić do bardziej pozytywnego życia; dla Ciebie samego i dla ludzi wokół Ciebie.

Aby zapobiec pojawianiu się zmarszczek na twarzy, nie tylko musiałbyś przestać się uśmiechać, ale unikać także okazywania wszelkich innych emocji. Musiałbyś bezustannie starać się pozostawać obojętny, zimny i niedostępny.

Zastrzyki z botoksu wywołują dokładnie ten sam efekt: paraliżują niektóre mięśnie twarzy i ograniczają możliwość wyrażania emocji mimiką. Twarz może wówczas stale wydawać się zimna i pozbawiona ekspresji.

Ćwiczenia przeciw zmarszczkom

Mięśnie twarzy można ćwiczyć tak jak wszystkie inne mięśnie ciała. I jest to konieczne, żeby zachować ich mobilność, naturalną mimikę i utrzymać młodzieńczy wygląd.

Oto kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać w samochodzie lub w domu:

 • Unieś brwi tak wysoko, jak to możliwe, i utrzymaj je w górze przez 5 sekund.
 • Otwórz usta tak szeroko, jak tylko potrafisz, wysuń język jak najmocniej i wytrzymaj tak kilka sekund.
 • Porusz nosem najmocniej jak potrafisz.
 • Unieś brwi, otwórz szeroko oczy i zmarszcz brwi.
 • Ułóż usta na kształt litery O, a następnie szeroko się uśmiechnij. Powtórz ten ruch kilka razy.
 • Usiądź wygodnie, spójrz na sufit i wystaw mocno język, kierując go ku górze. W ten sposób ćwiczysz mięśnie szyi.

Wykonując te ćwiczenia regularnie, pomożesz twarzy utrzymać się w dobrej kondycji.

Piękno twarzy pochodzi z wnętrza

Twoja twarz wyraża to, co dzieje się wewnątrz Ciebie.

Lekarze zawsze zaczynają badanie od obserwacji oczu pacjenta, skóry twarzy (kolor, wygląd), jamy ustnej. „Na pierwszy rzut oka” szacują stan pacjenta.

Osoba, która jest w dobrej formie, nie ma zszarzałej twarzy, czerwonych plamek na skórze, żółtych oczu, przekrwionych dziąseł ani nalotu na języku!

Dlatego najlepszym sposobem na zachowanie lub odzyskanie pięknej twarzy jest dbałość o zdrowy styl życia, a zwłaszcza dietę:

 • Pij wodę: dobre nawodnienie pomaga uczynić skórę elastyczną i ułatwić krążenie krwi i limfy. Pij tak często i na tyle dużo, żeby mocz był jasnożółty, a przede wszystkim staraj się nie być spragnionym zbyt długo.
 • Jedz warzywa bogate w karotenoidy. Karotenoidy to pigmenty, które nadają kolor warzywom oraz czerwonym, pomarańczowym i żółtym owocom. Często znajduje się je także w zielonych warzywach. Najsilniejszym karotenoidem jest astaksantyna. Im więcej masz czerwonego i żółtego pigmentu w skórze, tym atrakcyjniejszy wydaje się innym Twój wygląd.
 • Śpij dużo i dbaj o jakość snu: Twoja skóra rano będzie świeższa.
 • Zrób sobie badania hormonalne i zbadaj poziom pregnenolonu, DHEA, estrogenów, progesteronu i testosteronu. Brak równowagi hormonalnej często prowadzi do problemów ze skórą.
 • Zbadaj swoją tarczycę: suchość skóry, łuszczenie może być objawem niedoczynności tarczycy (zbyt słabe działanie tarczycy, niedobór produkcji hormonów) lub nadczynności (zwiększone wydzielanie hormonów przez tarczycę).
 • Dbaj o higienę przewodu pokarmowego i jelit: jelita dostarczają organizmowi składników odżywczych i usuwają odpady. Jeśli funkcjonują źle, to odpady gromadzą się, a skóra staje się gruba, tłusta i blada. Śliska i świecąca skóra wskazuje na zaniedbane jelita.

Przyjmując probiotyki, spożywając żywność sfermentowaną oraz produkty bogate w kwasy omega-3, ograniczając węglowodany, a zwłaszcza słodycze, pomagasz oczyścić swój układ trawienny.

Słońce jest dobre dla skóry, ale...

Regularnie wystawianie się na działanie promieni słonecznych (bez filtrów przeciwsłonecznych) jest niezbędne dla zdrowia. Wbrew temu, co zapewne słyszałeś – słońce chroni skórę, a może nawet zmniejszać ryzyko zachorowania na raka skóry dzięki wysokiemu poziomowi witaminy D.

Jednak prawdą jest, że bardzo cienka skóra twarzy jest wrażliwa na słońce. A zatem nie twarz, ale pozostałe części ciała powinno się jak najczęściej eksponować na słońcu, a zazwyczaj to właśnie głowa jest najczęściej odsłonięta.

W wielu kulturach ludzie noszą kapelusze lub inne nakrycia głowy dla ochrony przed słońcem. Polecam robić to samo, zwłaszcza jeśli żyjesz w słonecznym klimacie.

Inne porady przeciw zmarszczkom

Zmarszczki mocno wiążą się z mimiką. Jeśli często towarzyszy Ci stres i lęk, to możliwe, że Twoja twarz często jest napięta. Zmarszczki pojawią się przedwcześnie. Byłoby dobrze, abyś spróbował pozbyć się stresu za pomocą technik relaksacyjnych (joga, medytacja, aktywność fizyczna, łagodne ćwiczenia).

Jednakże techniki te nie zawsze są wystarczające i czasami trzeba będzie stanąć przed większym wyzwaniem, na większą skalę, które wymagać będzie zmiany stylu życia, sposobu pracy, miejsca zamieszkania, nawyków.

Wyzwanie może wydawać się ogromne, ale pamiętaj, że korzyści nie będą ograniczać się tylko do przedłużenia młodości Twojej twarzy.

Zdrowy styl życia, który niewątpliwie odmaluje się na Twojej twarzy, to także mniejsze ryzyko chorób serca, choroby Alzheimera, raka, depresji itd.

Jeśli znalazłeś tu coś, co Cię zainteresowało, to gorąco zachęcam do jeszcze głębszego zastanowienia. A wszystko inne (czas na zdrowe jedzenie, odpowiednie nawadnianie organizmu, odpowiednia ilość snu...) będzie znacznie łatwiejsze do wdrożenia, niż Ci się wydaje.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Uczesz moje samopoczucie

„Recoiffe-moi le moral” (co można tłumaczyć jako „Uczesz moje samopoczucie”) to hasło reklamowe, które przyniosło... czytaj więcej

Dieta, w którą wierzę

Obecnie we Francji prowadzi się skandaliczną kampanię przeciwko dietom odchudzającym. Ekstremalni ich przeciwnicy żądają nawet interwencji rządu,... czytaj więcej

Ryzyko, że zachorujesz na serce, rośnie aż o 70%, jeśli zapominasz o tej codziennej czynności

„Twoja jama ustna jest połączona z resztą ciała” – wyjaśnia  Anthony Lacopino, dziekan wydziału stomatologii Uniwersytetu... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Akceptuję regulamin, politykę prywatności i politykę plików cookies (więcej)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz na otrzymywanie powiadomień e-mail (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.