×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Czy trzeba bać się psychoterapii?

Opublikowano dnia: 2019-05-17

Mniej cierpienia i lepsze korzystanie z pozytywnych aspektów życia

O psychoterapeutach nie mówi się zbyt dobrze.

Zarzuca się im, że snują „zagmatwane teorie” i jeszcze bardziej utrudniają ludziom radzenie sobie z problemami.

Mówi się nawet, że oni sami mają problemy ze sobą i swoim życiem: „Jakim prawem udzielają rad innym ludziom?

Co gorsze, osobom udającym się do psychoterapeuty lekką ręką przypina się łatkę niezrównoważonych. „Jeśli musi iść do psychoterapeuty, na pewno coś nie tak z jego głową!!!

Bardzo przepraszam za te mocne słowa, ale takie są stereotypy.

W rzeczywistości sprawy są jednak prostsze i znacznie bardziej pozytywne.

Psychoterapeuta pomaga pacjentom zmniejszyć ich cierpienie

Psychoterapeuta to osoba, której zadaniem jest pomóc pacjentom, aby mniej cierpieli w życiu oraz częściej doświadczali tego, co pozytywne.

Czy decydują za ciebie co powinieneś robić? Czy uważają, że gdyby byli na twoim miejscu, poradziliby sobie lepiej niż ty?

Nie.

Psychoterapeuta to człowiek, jak każdy inny. Życie psychoterapeuty także bywa często skomplikowane. On także, jak inni ludzie, być może kiedyś miał poważne problemy na studiach, doświadczył zwolnienia z pracy, rozwiódł się, miał problemy rodzinne, problemy z dziećmi, stracił bliską osobę albo zrobił coś głupiego...

Nie narzuca swoich wyborów, swoich opinii ani swoich wartości.

Jego rola polega tylko na tym, aby cię wysłuchać. Wysłuchać, aby zrozumieć, co jest dla ciebie ważne, co jest dla ciebie bolesne. I aby pomóc ci podjąć decyzje, które chcesz podjąć.

To bardzo dużo!

Najważniejsze pytania w naszym życiu często pozostają bez odpowiedzi

Zadaniem psychoterapeuty jest z życzliwością cię wysłuchać.

Daje ci możliwość wyrażenia siebie.

Możesz zostać wysłuchany przez kogoś, kto cię nie osądzi i nie użyje twoich słów przeciwko tobie. A to w życiu nie jest ewidentne!

Pozwalając nam wyrazić siebie, pomaga nam odpowiedzieć na dręczące nas pytania:

- Dlaczego inni mnie nie kochają? Dlaczego są złośliwi? Dlaczego nic mi się nie udaje? Dlaczego jestem za gruby? Dlaczego jestem taki nieśmiały? I czy mogę coś z tym zrobić?

Po co „mówić w próżnię”???

Można się zastanawiać czemu służy „mówienie w próżnię”.

To nie tak.

Co innego siedzieć w pustym pokoju i mówić do siebie, a co innego, gdy znajduje się tam drugi człowiek, nawet jeśli milczy.

To prawda, że jest w tym coś tajemniczego. Ale świadomość, że ktoś nas słucha, zmusza nas do uporządkowania myśli i spójnego układania wypowiedzi. Dzięki temu łatwiej coś przemyśleć niż wtedy, gdy jesteśmy sami i mamy mętlik w głowie.

Gdy jesteśmy u psychoterapeuty, nie mówimy w próżnię. Rozmawiamy z kimś, kto nas słucha. A to duża różnica.

Na przykład, mężczyzna może powiedzieć do swojego psychoterapeuty:

- „Panie doktorze, nie mogę już znieść mojej żony, nienawidzę jej, mam ochotę ją zabić!”

Stało się! Te straszne słowa zostały wypowiedziane. Istnieją. Ani ten mężczyzna, ani jego psychoterapeuta nie mogą ich zignorować. Obaj są trochę oszołomieni. Mężczyzna zdaje sobie sprawę, że posunął się za daleko.

Próbuje wyjaśnić, co miał na myśli: „Zaraz, proszę poczekać, chciałem powiedzieć, że czasami nienawidzę swojej żony. Czasem mnie denerwuje, na przykład gdy nie mówi mi czego chce. Moja matka zawsze tak robiła, co doprowadzało ojca do szału. Szczerze mówiąc cała rodzina na tym cierpiała. Nawet moja matka wariowała! Była osobą łagodną, ale miała w sobie dużo żalu. Dobrze, że przynajmniej moja żona nie jest taka, jak moja matka. Nie jest. Mam na myśli to, że żona komunikuje się znacznie lepiej niż moja matka, ale naprawdę mnie denerwuje, jeśli tego nie robi. Matka wciąż nas męczyła tym wiecznym umartwianiem się. Głęboko to na mnie wpłynęło. Być może trochę zanadto reaguję, gdy żona robi to samo. Tak naprawdę reaguję jak mój ojciec. Ale w rzeczywistości to nie ma nic wspólnego z moją żoną!!!

Oczywiście to fikcyjny przykład. Faktem jest jednak, że często wypowiedź pacjenta ewoluuje, prowadzi w różne miejsca, aby po kilku godzinach doprowadzić do ukazania się prawdziwego „problemu”.

A psychoterapeuta nie zrobił nic, poza słuchaniem!

Dlaczego mówienie nam pomaga?

Mówienie pozwala nam zastanowić się, przeanalizować własne porażki i sukcesy.

Analiza własnych niepowodzeń jest bardzo ważna, aby w naszym życiu był progres. Pozwala zrozumieć, co poszło nie tak oraz pozwala, w miarę możliwości, uniknąć tych samych błędów w przyszłości.

Z kolei jeśli zrozumiemy na czym polegają nasze sukcesy, w czym jesteśmy dobrzy, łatwiej wybierać takie aktywności, które są dla nas najbardziej odpowiednie.

Jak polepszyć swoje życie?

Chcemy, aby nasze życie było „lepsze”. W porządku.

Ale co konkretnie oznacza dla ciebie „lepsze”? Co tak naprawdę lubisz? Czego chcesz za wszelką cenę uniknąć?

Psychoterapeuta pomaga bez pośpiechu zastanowić się nad tym wszystkim. Pomaga uporządkować myśli, pragnienia, oddalić zbędne obawy albo wziąć pod uwagę zagrożenia, których wcześniej nie dostrzegałeś.

Psychoterapeuta rozmawia z tobą, aby pomóc ci określić czego chcesz, co dla ciebie oznacza progres, a co uznajesz za krok wstecz.

Jaki masz cel? Gdzie chciałbyś być za rok? Gdyby wszystkie twoje pragnienia mogły się spełnić i miałbyś swoje „wymarzone życie”, co by to dla ciebie oznaczało, jakie byłoby to życie?

To bardzo ważna praca.

Odpowiedź na te pytania pozwala ci pokierować swoim życiem zgodnie z twoimi potrzebami i najgłębszymi pragnieniami. Możesz dzięki temu budować swoje życie tak, aby się w nim lepiej czuć. Dzięki czemu będziesz szczęśliwszy.

Uwolnić się z „piekielnego kręgu”

Jeśli nie odpowiemy sobie na te pytania, jesteśmy jakby uwięzieni w piekielnym kręgu i wciąż popełniamy te same błędy.

Być może oglądałeś film Dzień Świstaka (ang. Groundhog Day) z Billem Murrayem. To historia niesympatycznego i nieszczęśliwego mężczyzny, który trafia do pewnego miasteczka. Nie podoba mu się i chce z niego jak najszybciej wyjechać. Zatrzymuje go jednak zamieć śnieżna i musi wrócić na noc do hotelu. Następnego dnia po obudzeniu uświadamia sobie, że znów zaczyna się dzień wczorajszy. Spotyka tych samych ludzi, którzy mówią mu to samo. Każdego następnego dnia historia się powtarza.

Szybko wpada na pomysł, że może tę sytuację wykorzystać, aby oszukiwać ludzi, kraść, obżerać się. Jego życie jednak staje się tragiczne. W końcu popełnia samobójstwo. Jednak za każdym razem znów budzi się w swoim łóżku, jakby nic się nie wydarzyło!

W końcu udaje mu się przerwać klątwę (nie powiem jak). Ciekawe w tym wszystkim jest to, że nasze życie często wygląda podobnie: powtarzają się te same zależności, różne historie kończą się zawsze w ten sam sposób. Mamy wrażenie, jakbyśmy dreptali w miejscu, kręcili się w kółko.

I tu wkracza rozmowa z psychoterapeutą.

Uporządkowujemy różne kwestie, pewnym sprawom przyglądamy się bliżej, obieramy kierunek i zaczynamy iść.

Przełamujemy „klątwę”, uwalniamy się z „piekielnego kręgu”, który nie jest tylko symbolicznym obrazem, ale bardzo konkretną rzeczywistością.

Psychoterapia nigdy nie jest niebezpieczna

Psychoterapia nigdy nie jest niebezpieczna. W najgorszym razie po prostu nic nie zmieni.

Jednak jest nadzieja, że psychoterapia pomoże doświadczać więcej pozytywnych emocji, takich jak radość, miłość, spokój, duma, wdzięczność, nadzieja, ekscytacja, zachwyt. Dlatego warto! I to nie oznacza, że masz jakiś „problem”, ale po prostu że jesteś człowiekiem.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

Aby schudnąć i utrzymać wymarzoną wagę, nie potrzbujesz żadnej diety!

Rozwiązanie nosi nazwę Jak zdrowo stracić na wadze?

To kompleksowy program, dzięki któremu schudniesz bez uszczerbku na zdrowiu, a potem utrzymasz swoją wagę. I w rezultacie odzyskasz wigor, kondycję i przede wszystkim zdrowie – a przecież to jest główny cel.

To prosty do zastosowania, a jednocześnie skuteczny program, dzięki któremu:

 • Stracisz zbędne kilogramy w swoim własnym tempie
 • Przestaniesz się pocić przy najmniejszym wysiłku
 • Poczujesz się lekko i młodo, jak kiedyś
 • Z łatwością znajdziesz ubrania w swoim rozmiarze
 • i przestaniesz być więźniem swojego ciała

Nie obiecuję Ci, że stracisz 5 kg w 14 dni – to byłoby kłamstwo. Gwarantuję Ci za to, że nie będziesz musiał liczyć kalorii ani drastycznie ograniczać ilości spożywanego jedzenia.

A i tak schudniesz i to zdrowo. Bo odchudzanie i zdrowie są nierozłączne.

W ramach programu dostaniesz aż 18 książek w wersji elektronicznej, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy procesu odchudzania. Znajdziesz w nich także wskazówki, wiedzę i naukowe fakty, o których nikt nigdy wcześniej Ci nie powiedział. Ich znajomość jest kluczowa do osiągnięcia trwałych efektów odchudzania.

Tylko teraz możesz otrzymać kompleksowy program „Jak zdrowo stracić na wadze?” z ponad 50% zniżką!

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Jeśli zmagasz się z lękiem, unikaj tych pięciu produktów żywnościowych

Aby zwalczyć lęk, istotne jest odżywianie W przypadku przewlekłego lęku, u jego podłoża leży problem, który należy rozwiązać za... czytaj więcej

Konferencja klimatyczna: uwaga, niebezpieczeństwo

COP 21 – Paryska Konferencja Klimatyczna  (jeśli nie staną na przeszkodzie względy bezpieczeństwa) odbędzie się w dniach... czytaj więcej

10 oznak, że zbliża się śmierć

Dzisiejszy newsletter ma charakter szczególny. Porusza poważny i bolesny temat, który może dotknąć każdego z nas. Chodzi o... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.