×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Czy zdałbyś ten test pamięci?

Opublikowano dnia: 2016-12-15

Skoncentruj się na tych czterech słowach i postaraj się je zapamiętać:

niebieski

zielony

czerwony

pomarańczowy

Przyjrzyj im się uważnie i spróbuj wyrobić sobie w głowie ich obraz.

Jeśli myślisz, że ten test jest dziecinną igraszką, to się mylisz, gdyż jest to bardzo poważny test pamięci!

Naukowcy korzystają z niego, by określić wiek mózgu. Pomimo jego oczywistej łatwości, test ten wiele powie o Twojej pamięci, zwłaszcza jeśli masz więcej niż 50 lat.

Za chwilę zadam Ci pytanie odnośnie tych czterech wyrazów i będziesz prawdopodobnie zaskoczony tym, co odkryjesz. Ale żeby test zadziałał, musisz kilka minut poczekać.

W międzyczasie opowiem Ci historię grupy 17 osób, które wzięły udział w podobnym teście. Doświadczenie to pozwoliło na decydujące odkrycie dotyczące pamięci i mózgu.

Jeśli martwisz się swoją pamięcią i możliwościami skupienia uwagi, jeśli wydaje Ci się, że Twój mózg nie jest już tak sprawny jak kiedyś, lub jeśli boisz się, że skończysz jako chory na chorobę Alzheimera, to doświadczenie jest prawdopodobnie najważniejszym, o którym usłyszysz.

Wyjątkowości temu doświadczeniu dodaje fakt, że pokazuje ono, jak można poprawić swoją pamięć i możliwości intelektualne w ciągu niecałej godziny, i to bez żadnego wysiłku!

Wydaje się, że to musi być jakieś szaleństwo. Ale to właśnie przytrafiło się 17 osobom, które wzięły udział w teście przeprowadzonym 6 czerwca 2014 r. w ośrodku psychofarmakologii w Melbourne, w Australii1.

Zespół naukowców odpowiedzialny za to doświadczenie badał substancję aktywną ukrytą pod nazwą „CDRI-08”. Substancja ta jest bezpieczna i w 100% naturalna – uzyskuje się ją ze znanej od tysięcy lat indyjskiej rośliny.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Wiele badań naukowych wykazało jej spektakularne działanie dla poprawy pamięci. Ale nasi australijscy badacze nawet nie przypuszczali, co odkryją tego właśnie dnia.

Naukowcy zaskoczeni swoim odkryciem!

Podczas tego doświadczenia, 17 uczestnikom podano dawkę substancji CDRI-08 w postaci suplementu diety. Po godzinie przeszli test pamięci podobny do tego, o którym wspomniałem na wstępie.

A wyniki dosłownie zbiły badaczy z nóg! Nie tylko wynik był dużo wyższy od średniej, ale przede wszystkim zostało to osiągnięte zaledwie 60 minut po przyjęciu pojedynczej dawki naturalnej substancji CDRI-08! Żaden z naukowców nie widział dotąd, by jakakolwiek substancja naturalna zadziałała tak silnie i tak szybko.

Wyobraź sobie, że tak jak uczestnicy tego badania mógłbyś poprawić swoją pamięć i możliwości intelektualne w mgnieniu oka i bez żadnego wysiłku. Mógłbyś z większą łatwością zajmować się wszelkimi kwestiami, które dla podjęcia właściwej decyzji wymagają jasności myśli (zarządzanie pieniędzmi i wydatkami na co dzień, wypełnianie urzędowych obowiązków, rozwiązywanie ewentualnych konfliktów w życiu osobistym i zawodowym…). Nie musiałbyś się już więcej przejmować, że zapomniałeś o czymś ważnym, na przykład o dacie spotkania czy o kluczach, lub że znajdziesz się w kłopotliwej sytuacji, ponieważ zapomniałeś czyjegoś imienia. I co ważniejsze, nie będziesz już musiał się więcej bać, że dotknie Cię choroba Alzheimera.

Wiele badań oprócz tego przeprowadzonego przez zespół australijskich naukowców udowodniło, że to możliwe. Gdyż teraz bardzo łatwo i bez żadnego ryzyka możesz zamówić tę naturalną substancję, która poprawia pamięć w ciągu mniej niż godziny.

Zaraz wszystko wyjaśnię, ale na razie nadszedł czas, by samemu przeprowadzić ten test pamięci.

Oto pytanie, na które powinieneś odpowiedzieć:

Jakiego koloru było słowo zielony?

Być może nie tego pytania się spodziewałeś. Ale taki jest właśnie cel tego testu, który mierzy Twoją bezpośrednią uwagę. Bezpośrednia uwaga to zdolność zapamiętywania rzeczy, na których się w danym momencie koncentrujesz. W taki właśnie sposób naukowcy oceniają naszą pamięć.

Odpowiedź na to pytanie brzmi: niebieskiego. Nie bądź zażenowany, jeśli nie pamiętałeś. Zwłaszcza, jeśli masz więcej niż 50 lat, gdyż od tego wieku tego rodzaju testy stają się coraz trudniejsze.

Natomiast, choć to normalne, to nie znaczy, że nic nie możesz na to poradzić! Dowodem jest to, że 17 osób, które poddano testowi, po podaniu im naturalnej substancji CDRI-08 bardzo łatwo go zdało.

Choć były to osoby jak Ty i ja. Jeśli one mogły poprawić pamięć i zdolność koncentracji po zaledwie jednej dawce tej naturalnej substancji aktywnej, nie ma powodu, dla którego Ty nie mógłbyś osiągnąć tego samego.

Dlatego też chciałbym Ci przedstawić indyjską roślinę, którą wykorzystano w tym doświadczeniu. Wyjaśnię także, jak szybko i bez wysiłku może ona pomóc poprawić Twoją pamięć i możliwości Twojego mózgu.

Sekret Gandhiego na przenikliwy umysł

Naturalny składnik CDRI-08 wykorzystany w doświadczeniu w Melbourne to wyciąg z rośliny pochodzącej z Indii, stosowanej w medycynie ajurwedyjskiej od trzech tysięcy lat. Nazywa się ona Bacopa monnieri, co oznacza „znajomość rzeczywistości”.

W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej bakopa jest rośliną Medhya, o działaniu korzystnym dla mózgu i systemu nerwowego. Stosuje się ją w terapii zwanej Rasāyanā, mającej na celu przedłużenie życia, walcząc ze starzeniem się mózgu2.

Wielu znanych Hindusów regularnie stosowało bakopę, by rozwinąć i jak najdłużej zachować swoje zdolności intelektualne, np. Gandhi, a także K. Gujral – były premier Indii Inder – oraz wielki mistrz świata w szachach – Viswanathan Anand.

Korzystne działanie bakopy na nasz mózg tłumaczy wiele mechanizmów.

Po pierwsze, bakopa działa jak tarcza ochronna przed toksycznymi substancjami atakującymi mózg3, 4, 5, 6. Chroni go przed utlenianiem7, 8, 9 i stanami zapalnymi10, dwoma zjawiskami przyśpieszającymi starzenie się mózgu. Zwalcza też tworzenie się blaszek amyloidowych – proces związany z rozwojem choroby Alzheimera11.

Bakopa odgrywa także kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu. Chroni przed zwyrodnieniem neuronów12, 13. Odtwarza poziom acetylocholiny14, kluczowego dla procesów pamięci neuroprzekaźnika. Bierze także udział we właściwym dotlenieniu mózgu15 i w ekspresji genów odpowiedzialnych za działanie pamięci16, 17, 18, 19.

Australijskie badanie, które udowodniło silne i błyskawiczne działanie bakopy, nie jest jedynym naukowym dowodem jej skuteczności. Inne badania wykazały, że bakopa pomaga szybciej się uczyć i ułatwia zapamiętywanie nowych informacji20. Działanie to zostało wykazane u osób powyżej 50. roku życia w dobrym zdrowiu, a  także u osób zdradzających zaburzenia pamięci związane z wiekiem21, 22.

A oto, jak bakopa poprawi Twoją pamięć:

Czy zauważyłeś, że ludzie, którzy zaczynają tracić pamięć, potrafią odtwarzać dawne zdarzenia z dzieciństwa, ale nie są w stanie przypomnieć sobie, gdzie odłożyli klucze lub dlaczego weszli do pokoju?

Te luki w pamięci są coraz częstsze w miarę przybywania lat, gdyż nasz mózg nie daje już rady automatycznie „ryglować” nowych informacji.

Proces zapamiętywania działa w następujący sposób: mózg powtarza automatycznie informację – aż do chwili, kiedy zostanie ona zaryglowana w pamięci. Na poziomie mózgu to ryglowanie odpowiada przejściu z pamięci krótkoterminowej do pamięci długoterminowej.

Zazwyczaj, mózg wykonuje to zadanie automatycznie. Nawet sobie z tego nie zdajesz sprawy, gdyż nie wymaga to żadnego wysiłku. Ale kiedy pogarsza się pamięć, to już nie przychodzi z taką łatwością.

Aby skompensować to pogorszenie, jesteś zmuszony do świadomych wysiłków, by zapamiętywać nowe informacje. Na przykład, jeśli kiedyś mogłeś bez trudu i praktycznie od pierwszego razu zapamiętać nowy numer telefonu, teraz musisz go sobie powtarzać wiele razy, by go zaryglować w pamięci i móc go sobie przypomnieć.

Z biegiem lat te wysiłki zmierzające do zapamiętywania mogą stać się niewykonalne. Musisz je czynić, by zapamiętać nazwisko osoby, którą właśnie poznałeś, by pamiętać o przed chwilą umówionym spotkaniu, a czasem nawet po prostu, by pamiętać, o czym mówiłeś!

I odwrotnie, jeśli Twój mózg jest młody i sprawny, może tym łatwiej ryglować nowe informacje bez widocznego wysiłku. I to właśnie pomoże Ci osiągnąć bakopa w naturalny i bezpieczny sposób.

Do tej pory z bakopy korzystał jedynie wąski krąg wtajemniczonych

Bakopa to naturalne i naukowo udowodnione rozwiązanie pozwalające na poprawę możliwości intelektualnych i pamięci oraz na spowolnienie starzenia się mózgu.

Dzięki jej działaniu łatwiej zaryglować nowe informacje, które codziennie otrzymujesz i które potem z większą łatwością wydobywasz z pamięci. Nie musisz już wszystkiego notować z obawy, że zapomnisz o spotkaniu, o obowiązkach urzędowych albo o tym, jak się nazywała nowo poznana osoba. Twoje najcenniejsze wspomnienia także ulegają zaryglowaniu i nigdy Cię nie opuszczą.

Pomimo takiej skuteczności i bezpieczeństwa niewiele osób w Europie korzysta z dobroczynnego wpływu bakopy na pamięć i mózg. Większość badań na temat bakopy prowadzono w Indiach i w Australii, więc jej stosowanie jest na chwilę obecną zawężone do wąskiego grona osób dobrze poinformowanych. A szkoda, tym bardziej, że bakopa jest dopuszczona wszędzie w Europie i z łatwością kupisz ją zarówno w aptece, jak i przez Internet.

Bez przeszkód korzystaj więc z jej dobrodziejstw, by poprawić swoją pamięć i już nie obawiać się, że z biegiem lat zawiodą Cię możliwości intelektualne.

Te dwie rośliny wspomagają mózg

Chciałbym Ci jeszcze opowiedzieć o dwóch innych roślinach, które mogą uzupełnić działanie bakopy. Mowa tu o miłorzębie japońskim i o barwinku pospolitym.

Twoje możliwości nauki lub zapamiętywania nowych informacji zależą od łatwości i szybkości, z jaką następują połączenia w Twoim mózgu.

W tym celu Twój mózg potrzebuje ogromnych ilości energii. Choć sam waży tylko około 2% całkowitej wagi ciała, to wykorzystuje on aż 20% energii potrzebnej całemu organizmowi. Energię tę dostarcza do mózgu krew wraz ze składnikami odżywczymi, zwłaszcza glukozą, która jest głównym paliwem.

Aby działać na najwyższych obrotach, mózg wymaga więc właściwego ukrwienia. Dwie rośliny są znane ze względu na swoje właściwości poprawiania krążenia krwi i zaopatrzenia mózgu w energię.

Pierwsza to miłorząb japoński, roślina stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej od ponad czterech tysięcy lat. Flawonoidy zawarte w liściach mają działanie stymulujące i tonujące krążenie krwi. Dzięki temu mózg jest lepiej nawodniony, co wywiera znakomity wpływ na pamięć i koncentrację23, 24.

Ale jego dobroczynne działanie na tym się nie kończy. Miłorząb wpływa na rozwój nowych neuronów25, 26, 27, 28 i na powstawanie lepszych połączeń między nimi29. Chroni neurony przed wolnymi rodnikami, co pozwala zapobiegać chorobie Alzheimera30.

Wszystkie te korzyści zaobserwowano w ramach obszernego badania klinicznego na 2381 pacjentach. W badaniu tym stwierdzono, że wyciąg z ginkgo skutecznie działa u osób starszych, stabilizując lub redukując objawy spadku możliwości poznawczych i demencji związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi (choroba Alzheimera) i mózgu31. Miłorząb jest także skuteczny u młodych. Umożliwia poprawę pamięci roboczej, zdolność do trzeźwego rozumowania, planowania i rozwiązywania złożonych problemów32.

Drugą rośliną wspomagającą dostarczanie koniecznego paliwa do mózgu jest barwinek pospolity. Ta europejska roślina zawiera mnóstwo winkaminy, naturalnego składnika, który poprawia krążenie krwi  w mózgu, uelastyczniając mięśnie ścian naczyń krwionośnych33. Lekarze mówią o działaniu „rozszerzającym naczynia”, które wpływa korzystnie na przepływ krwi, dotlenienie neuronów i zaopatrzenie mózgu w glukozę.

Winkamina stymuluje także elektryczne przewodzenie między neuronami. To dzięki obwodom elektrycznym możesz formułować myśli i wspomnienia. Im lepiej działają, tym szybszy jest Twój umysł i tym łatwiej utrwalają się Twoje wspomnienia.

Poprawiając ukrwienie i jakość transmisji elektrycznej w mózgu, winkamina mogłaby również spowolnić objawy choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.

Na bazie winkaminy wyprodukowano lekarstwo, które walczy z zaburzeniami pamięci. Mowa tu o winpocetynie. W Polsce lek ten jest dostępny tylko na receptę. Dlatego łatwiej jest stosować naturalną winkaminę obecną w barwinku pospolitym. Została dopuszczona do sprzedaży w postaci suplementu diety, zaś kolejne badania wykazały jej bezpieczeństwo i skuteczność w zachowaniu pamięci, zdolności koncentracji i poprawie nastroju34, 35.

Zachowaj kontakt z otaczającym światem i ludźmi, których kochasz

Bacopa monnieri, Ginkgo biloba i barwinek pospolity należą do rzadkich roślin, które naukowo wykazały swoje dobroczynne działanie na poprawę pamięci, spowolnienie starzenia się mózgu i zapobieganie poważnym chorobom, takim jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.

Rośliny te pomogą Ci również uwolnić Twój intelektualny potencjał i zdolność uczenia się nowych rzeczy. Dzięki ich działaniu Twoje opony mózgowe zaczną się kręcić z prędkością 100 na godzinę, może nawet szybciej niż w dzieciństwie, kiedy jak gąbka chłonąłeś cała wiedzę, dzięki czemu zyskałeś umiejętności chodzenia i mówienia w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Coś, co większości osób wydaje się nieosiągalne, mogłoby się stać możliwe dla Ciebie.

Bez względu na wiek, mógłbyś odzyskać żywość umysłu i łatwość zapamiętywania niezbędne, by wziąć udział w konkursie lub uzyskać dyplom, które otworzyłyby przed Tobą nowe możliwości. Albo by zwyczajnie, z przyjemnością i łatwością odkrywać nowe pasjonujące zajęcia, takie jak gra w szachy, malarstwo, a nawet – a dlaczego nie!? – nauka języków obcych czy gra na instrumencie!

Odzyskanie giętkiego umysłu i sprawnej pamięci zmieni sposób, w jaki ludzie Cię postrzegają. Staniesz się kimś, na kogo zawsze można liczyć, bo nigdy niczego nie zapomina. Zaintrygujesz rodzinę i przyjaciół fascynującymi opowieściami o ostatnio przeczytanej książce czy obejrzanym filmie. Będziesz mógł żywo i ze szczegółami opowiadać o skomplikowanych intrygach i ich fascynujących bohaterach. Twoim dzieciom i wnukom odejmie z wrażenia mowę, kiedy usłyszą, jak pamiętasz najdrobniejsze szczegóły tego, o czym Ci opowiadali, imiona ich przyjaciół, nazwę najnowszej pasjonującej ich gry, nazwisko ulubionego sportowca lub podziwianej piosenkarki. Zrozumieją, jak bardzo Ci na nich zależy, skoro tak się interesujesz tym, co robią, co myślą, co lubią…

Kiedy Twój mózg działa na pełnych obrotach, pozwala Ci po prostu zachować lepszy kontakt z otaczającym Cię światem i bliskimi osobami. Możesz się dzielić swoimi myślami, emocjami, wspomnieniami i zdarzeniami z życia. To prawdopodobnie najważniejsze, by więzy z tymi, których kochasz, pozostały mocne i trwałe przez całe życie.

I nawet nie wspominam już o poczuciu spokoju płynącym ze świadomości, że naturalne substancje zawarte w tych roślinach zapewnią także Twojemu mózgowi zdrowie, by jak najskuteczniej oszczędzić (sobie i swoim bliskim) problemów związanych z rozwojem takich chorób jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.

Gdzie znajdziesz te preparaty?

Bacopa monnieri (słynny CDRI-08) jest dziś dostępna w Internecie, w sklepach ze zdrową żywnością, oraz u producentów suplementów diety opartych na substancjach pochodzenia roślinnego.

Zadbaj tylko o to, by wybrać preparat o dawkowaniu bakozydów, zasadniczego aktywnego składnika bakopy, przynajmniej 250 mg dziennie.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) Benson S, Downey L, Stough C, Wetherell M, Scholey A. (2014) An acute, double-blind, placebo controlled crossover study of 320 mg and 640 mg doses of a special extract of Bacopa monnieri (CDRI08) on multitasking stress reactivity and mood. Phytotherapy Research 28, 551-559.

2) Hemant K. Singh, «Brain enhancing ingredients from āyurvedic medicine: quintessential example of Bacopa monniera, a narrative review», Nutrients 5, no 2 (2013): 478-97.

3) Neetu Saini, Devinder Singh, et Rajat Sandhir, «Neuroprotective effects of Bacopa monnieri in experimental model of dementia», Neurochemical research 37, no 9 (2012): 1928-37.

4) George Kunnel Shinomol et al., «Prophylaxis with Bacopa monnieri attenuates acrylamide induced neurotoxicity and oxidative damage via elevated antioxidant function», Central Nervous System Agents in Medicinal Chemistry (Formerly Current Medicinal Chemistry-Central Nervous System Agents) 13, no 1 (2013): 3-12.

5) Manjeet Singh, Ven Murthy, et Charles Ramassamy, «Standardized extracts of Bacopa monniera protect against MPP+ and Paraquat induced-toxicities by modulating mitochondrial activities, proteasomal functions and redox pathways», Toxicological Sciences, 2011, kfr255.

6) Kunnel Shinomol et al., «Prophylaxis with Bacopa monnieri attenuates acrylamide induced neurotoxicity and oxidative damage via elevated antioxidant function».

7) S. K. Bhattacharya et al., «Antioxidant activity ofBacopa monniera in rat frontal cortex, striatum and hippocampus», Phytotherapy Research 14, no 3 (2000): 174-79.

8) K. Anbarasi et al., «Effect of bacoside A on brain antioxidant status in cigarette smoke exposed rats», Life sciences 78, no 12 (2006): 1378-84.

9) K. Anbarasi et al., «Effect of bacoside A on membrane-bound ATPases in the brain of rats exposed to cigarette smoke», Journal of biochemical and molecular toxicology 19, no 1 (2005): 59-65.

10) Manisha Rastogi et al., «Amelioration of age associated neuroinflammation on long term bacosides treatment», Neurochemical research 37, no 4 (2012): 869-74.

11) Maya Mathew et Sarada Subramanian, «Evaluation of the anti-amyloidogenic potential of nootropic herbal extracts in vitro», International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research 3, no 11 (2012): 4276.

12) Tatimah Peth-Nui et al., «Effects of 12-week Bacopa monnieri consumption on attention, cognitive processing, working memory, and functions of both cholinergic and monoaminergic systems in healthy elderly volunteers», Evidence-based Complementary and Alternative Medicine 2012 (2012).

13) Natakorn Kamkaew et al., «Bacopa monnieri increases cerebral blood flow in rat independent of blood pressure», Phytotherapy Research 27, no 1 (2013): 135-38.

14) Manisha Rastogi et al., «Prevention of Age-Associated Neurodegeneration and Promotion of Healthy Brain Ageing in Female Wistar Rats by Long Term Use of Bacosides», Biogerontology 13, no 2 (avril 2012): 183-95.

15) Kamkaew et al., «Bacopa monnieri increases cerebral blood flow in rat independent of blood pressure».

16) Rakesh Rai, Hemant K. Singh, et S. Prasad, «A Special Extract of Bacopa monnieri (CDRI-08) Restores Learning and Memory by Upregulating Expression of the NMDA Receptor Subunit GluN2B in the Brain of Scopolamine-Induced Amnesic Mice», Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2015.

17) Pritsana Piyabhan et Thanitsara Wetchateng, «Cognitive enhancement effects of Bacopa monnieri (Brahmi) on novel object recognition and VGLUT1 density in the prefrontal cortex, striatum, and hippocampus of sub-chronic phencyclidine rat model of schizophrenia», Journal of the Medical Association of Thailand= Chotmaihet thangphaet 96, no 5 (2013): 625-32.

18) Pritsana Piyabhan et Thanitsara Wetchateng, «Bacopa monnieri (Brahmi) Enhanced Cognitive Function and Prevented Cognitive Impairment by Increasing VGLUT2 Immunodensity in Prefrontal Cortex of Sub-Chronic Phencyclidine Rat Model of Schizophrenia», Journal of the Medical Association of Thailand= Chotmaihet thangphaet 98 (2015): S7-15.

19) Anupama Rani et S. Prasad, «A Special Extract of Bacopa monnieri (CDRI-08)-Restored Memory in CoCl 2-Hypoxia Mimetic Mice Is Associated with Upregulation of Fmr-1 Gene Expression in Hippocampus», Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine 2015 (2015).

20) Kongkeaw et al., «Meta-analysis of randomized controlled trials on cognitive effects of Bacopa monnieri extract», Journal of ethnopharmacology 151, no 1 (2014): 528‑35.

21) Peth-Nui T et al. Effects of 12-Week Bacopa monnieri Consumption on Attention, Cognitive Processing, Working Memory, and Functions of Both Cholinergic and Monoaminergic Systems in Healthy Elderly Volunteers. Evid Based Complement Alternat Med. 2012 ; 2012 : 606424. 66.

22) Raghav S et al., «Randomized controlled trial of standardized Bacopa monniera extract in age-associated memory impairment», Indian journal of psychiatry 48, no 4 (2006): 238.

23) Ameneh Mashayekh et al., «Effects of Ginkgo Biloba on Cerebral Blood Flow Assessed by Quantitative MR Perfusion Imaging: A Pilot Study», Neuroradiology 53, no 3 (mars 2011): 185-91, doi:10.1007/s00234-010-0790-6.

24) Lili Xu et al., «Effects of Ginkgo Biloba Extract on Cerebral Oxygen and Glucose Metabolism in Elderly Patients with Pre-Existing Cerebral Ischemia», Complementary Therapies in Medicine 23, no 2 (avril 2015): 220-25.

25) Bryn Williams et al., «Age-Related Effects of Ginkgo Biloba Extract on Synaptic Plasticity and Excitability», Neurobiology of Aging 25, no 7 (août 2004): 955-62, doi:10.1016/j.neurobiolaging.2003.10.008.

26) Yongfu Wang et al., «The in Vivo Synaptic Plasticity Mechanism of EGb 761-Induced Enhancement of Spatial Learning and Memory in Aged Rats», British Journal of Pharmacology 148, no 2 (mai 2006): 147-53.

27) Yu-chen LI et al., «The influence of Ginkgo Biloba extract on brain-derived neurotrophic factor after cerebral ischemia in rats», Journal of Apoplexy and Nervous Diseases 1 (2005): 019.

28) Walter E. Müller, Jeanine Heiser, et Kristina Leuner, «Effects of the Standardized Ginkgo Biloba Extract EGb 761® on Neuroplasticity», International Psychogeriatrics / IPA 24 Suppl 1 (août 2012): S21-24.

29) J. Kehr et al., «Ginkgo Biloba Leaf Extract (EGb 761®) and Its Specific Acylated Flavonol Constituents Increase Dopamine and Acetylcholine Levels in the Rat Medial Prefrontal Cortex: Possible Implications for the Cognitive Enhancing Properties of EGb 761®», International Psychogeriatrics / IPA 24 Suppl 1 (août 2012): S25-34.

30) P. Rojas et al., «Ginkgo Biloba Extract (EGb 761) Modulates the Expression of Dopamine-Related Genes in 1-Methyl-4-Phenyl-1,2,3,6-Tetrahydropyridine-Induced Parkinsonism in Mice», Neuroscience 223 (25 octobre 2012): 246-57, Imad A.-J. Thanoon, Hilmy As Abdul-Jabbar, et Dhia A. Taha, «Oxidative Stress and C-Reactive Protein in Patients with Cerebrovascular Accident (Ischaemic Stroke): The Role of Ginkgo Biloba Extract», Sultan Qaboos University Medical Journal 12, no 2 (mai 2012): 197-205.

31) Masayuki Hashiguchi et al., «Meta-Analysis of the Efficacy and Safety of Ginkgo Biloba Extract for the Treatment of Dementia», Journal of Pharmaceutical Health Care and Sciences 1 (2015): 14.

32) Stough C. et al., «Neuropsychological changes after 30-day Ginkgo biloba administration in healthy participants», The International Journal of Neuropsychopharmacology 4, no 02 (2001): 131-34.

33) Depresseux JC., «The effect of vincamine on the regional cerebral blood flow in man», European neurology 17, no 2 (1978): 100-107.

34) Adam Vas et Balazs Gulyas, «Eburnamine derivatives and the brain», Medicinal research reviews 25, no 6 (2005): 737-57.

35) P. K. Fischhof et al., «Therapeutic efficacy of vincamine in dementia», Neuropsychobiology 34, no 1 (1996): 29-35.

---

Komentarze

Eugeniusz 2016-12-15 13:06
Witam serdecznie. Zgadzam się w zupełności z doskonałym działaniem tych 3 roślin jak opisano w artykule. Pragnę dodać, że warto zastosować mega dawki witaminy B3 pod postacią Niacyny, lub pod postacią Niacynoamidu. Skuteczniejsza jest B3 jako Niacyna. Kapsułki po 500 mg są najczęściej używane. Na początku przez kilka dni po wzięciu Niacyny powstaje rumień i robi się gorąco, ale ustępuje to po 30 - 60 minutach. Więcej polecam poczytać w książce lub szukać w internecie. Tytuł ksiązki:

1061. „Niacyna w leczeniu – B3” - Abram Hoffer, M.D., PH.D., Harold D. Foster, Andrew W. Saul

1062. „Wylecz się sam. Megadawki witamin” - Andrew W. Saul PH.D.

Pozdrawiam
witold 2016-12-15 20:53
Zyczymy samego Zdrowia (Wam i nam)! Gingko biloba jemy we dwoje. Cynamon cejlonski jem sam (pko cukrzcy 2, b.pomaga). Sprobujemy bacopa. Od przybytku glowa ma nie bolec ? Przychodzi baba do apteki i mowi: Prosze mi dac tego przybytku, bo mnie glowa boli. Malzenstwo wybralo sie do zoo. Zona za bardzo zblizyla sie do klatki goryla i ten jak wciagnal do srodka i zaczyna ja rozbierac. Ona wrzeszczy: Wladek, co mam robic !!!!! A Wladek: Zrob to co zwykle, powiedz ze cie glowa boli! Przepraszamy za brzydkie dowcipy. Tycowie PS. Pani Mileno, doszedl drugi scann z naszymi zdjeciami ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

To nadaje mojemu sercu tempo lepiej niż rozrusznik

Rozrusznik serca to urządzenie, które wysyła elektryczne impulsy pobudzające do bicia serce osoby o zaburzonym lub spowolnionym... czytaj więcej

Dlaczego płaczemy?

Łzy wywołane przez emocje nie są takie same, jak te płynące z powodu dymu, wiatru czy paproszka, który wpadł do oka. Te pierwsze są... czytaj więcej

Strzeż się antybiotyków

„Siedzimy na zdrowotnej bombie” – powiedział Daniel Lenoir, zapytany 5 lipca 2011 roku o antybiotyki. Dyrektor francuskiego urzędu... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.