×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Czy zgadzać się na zastrzyki do oka Avastinem?

Opublikowano dnia: 2016-05-10

Władze francuskie zatwierdziły refundację zastrzyków do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) z Avastinu – preparatu stosowanego wcześniej w leczeniu nowotworów. (W Polsce preparat Avastin oficjalnie jest zatwierdzony wyłącznie do leczenia nowotworów i nie jest refundowany). Koszt jednej ampułki o pojemności 4 ml to ponad 1400 zł!

Leczenie polega na wstrzyknięciu za pomocą strzykawki w siatkówkę (dno oka) genetycznie zmodyfikowanej substancji zawierającej przeciwciała pochodzące od gryzoni.

Sposób ten przedstawia się jako „zwycięstwo dla pacjentów”, gdyż francuski rząd ma nadzieję na oszczędności rzędu dziesiątków lub setek milionów euro dzięki zastąpieniu leczenia preparatem Lucentis, który jako jedyny posiada świadectwo dopuszczenia do obrotu w zakresie leczenia zwyrodnienia plamki żółtej, ale który kosztuje dużo drożej niż Avastin.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Nowe lekarstwo na AMD

Należy zastanowić się, co taki lek jak Avastin, od 2004 r. produkowany przez kalifornijską firmę Genentech jako lek na raka, miałby zdziałać w Twoim oku?

Działanie Avastinu polega na blokowaniu powstawania naczyń krwionośnych zasilających guzy nowotworowe. Naukowcy mieli nadzieję zahamować w ten sposób rozwój guzów: „głodząc” je. W języku medycznym mówi się o preparatach blokujących angiogenezę (z gr. angeion = naczynie + genesis = powstawanie).

W przypadku raka wyniki były bardzo zawodne. Natomiast przypadkiem naukowcy spostrzegli, że preparat ten był bardzo skuteczny w walce ze zwyrodnieniem plamki żółtej (ADM).

Ponieważ właśnie poprzez mnożenie się naczynka krwionośne zaciemniają siatkówkę u osób starszych, pogarszając tym samym wzrok, a nawet prowadząc do jego utraty. A zatem preparat powstrzymujący tworzenie się nowych naczynek krwionośnych miał szansę powstrzymać zwyrodnienie plamki żółtej. Co zostało potwierdzone w badaniach1.

Wykorzystać rozpacz chorych na raka

Preparat Avastin można więc było wykorzystać w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej.

Ale firma Genentech miała pewien „problem”. Podczas leczenia nowotworu ilości preparatu Avastin podawanego chorym dożylnie są ogromne. Leczenie trwa miesiącami.

Wykorzystując bez skrupułów rozpacz chorych, firma Genentech postanowiła ustalić cenę leczenia Avastinem na poziomie 10 000 dolarów miesięcznie2. Pomimo, że kuracja jest praktycznie bezskuteczna, w najlepszym razie przedłużając życie jedynie o kilka miesięcy, to wystarczyłoby zarobić blisko 100 000 dolarów/pacjenta przed śmiercią każdego z nich! Natomiast w przypadku leczenia zwyrodnienia plamki żółtej - wystarczą trzy wstrzyknięcia po kropelce Avastinu.

Genentech postanowił wyprodukować inną cząsteczkę wystarczająco podobną do Avastinu, by uzyskać ten sam skutek. Ale także wystarczająco różną z chemicznego punktu widzenia, by zgłosić nowy patent, a zatem także ustalić nową cenę.

W taki sposób narodził się preparat Lucentis, który wyceniono na równowartość około 3 500 zł za 1 dawkę zastrzyku!

W licznych testach klinicznych porównujących obydwa preparaty nie stwierdzono żadnych różnic w skuteczności leczenia zwyrodnienia plamki żółtej3. Na AMD cierpi co druga starsza osoba.

Lucentis stał się w ten sposób najdroższym lekiem pokrywanym przez ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w 2013 r. kosztował państwo francuskie prawie 2 miliardy złotych4. Ceny te mogą być tym bardziej szalone, że pokrywane są w ramach obowiązkowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego we Francji, którym nie wiadomo, kto i w jaki sposób zarządza.

Czy tego chcą, czy nie, pacjenci muszą finansować obłędnie drogie leki, które w żaden sposób nie leczą przyczyny choroby. A system igra szczególnie z najbardziej chorymi i zrozpaczonymi osobami, które są gotowe uwierzyć we wszystko i wszystko wytrzymać, w nadziei przedłużenia życia o kilka tygodni lub miesięcy. A to nie dotyczy tylko wspomnianego tu leku…

Wydaje się zresztą, że im poważniejsza i bardziej bolesna choroba, tym droższe leczenie. Firmy farmaceutyczne wiedzą świetnie, że najłatwiej jest wymusić na społeczeństwie cenę, która nie ma żadnego związku z poziomem skuteczności danego leku w chwili, kiedy ludzie są najbardziej bezbronni.

Bitwa rządu z przemysłem farmaceutycznym

Aby położyć kres temu drenażowi finansowemu, Minister Zdrowia we Francji, Marisol Touraine, wydała 20 sierpnia 2015 roku rozporządzenie ministerialne w sprawie dopuszczenia zastąpienia preparatu Lucentis preparatem Avastin.

Jej zdaniem, zastrzyk z Avastinu mógłby kosztować równowartość ok. 130 – 220 złotych, tj. 20 – 30 razy taniej niż Lucentis. Tym samym obiecuje ona oszczędności rzędu setek milionów euro dla publicznego systemu refundacji.

Mogłoby się to wydawać odważne.

Problem polega na tym, że Minister Zdrowia wykazała się takim dyletanctwem, przygotowując tę kwestię, że obawiam się, by zmiana nie okazała się nową katastrofą finansową dla ubezpieczonych.

Otóż:

 • Kiedy Marisol Touraine porównuje ceny preparatów Lucentis (ok. 4000 złotych) i Avastin (130 –220 złotych), mówi o cenie jednej dawki, o której wiadomo już, że jest dużo mniejsza w przypadku leczenia zwyrodnienia plamki żółtej niż w leczeniu raka. Ale Avastin występuje w fiolkach zawierających około 20 dawek, co może kosztować 4 400 złotych. Aktualnie, pacjenci starający się leczyć zwyrodnienie plamki żółtej tym preparatem muszą każdorazowo nabywać pełną fiolkę przed każdym zastrzykiem. Ponoszony koszt jest więc taki sam lub wyższy jak w przypadku preparatu Lucentis.

 • Obejście tego problemu byłoby możliwe, gdyby rząd mógł postanowić o zmianie opakowań Avastin na mniejsze dawki. Ale w tym celu musiałby zacząć współpracować z producentami. Konieczne byłoby ogłoszenie przetargu, dokonanie inwestycji, uzyskanie gwarancji czystości, identyfikowalności źródła pochodzenia i bezpieczeństwa opakowań. To ogromna praca, której skuteczne przeprowadzenie będzie wymagało ogromnych nakładów finansowych, mnóstwa procedur administracyjnych i długiego czasu. W Stanach Zjednoczonych odnotowano bardzo poważne epidemie infekcji w związku ze zmianą opakowań według przybliżonych procedur i w sposób niesterylny preparatu Lucentis5. Lekarze wiedzą, że to Lucentis posiada świadectwo dopuszczenia do obrotu na potrzeby leczenia zwyrodnienia plamki żółtej, a nie Avastin. W jaki sposób ich zmusić, by przepisywali Avastin, skoro w przypadku wystąpienia komplikacji mogliby zostać pociągnięci do odpowiedzialności?

 • Ale przede wszystkim, i to wydaje mi się argumentem zasadniczym, Lucentis jest preparatem refundowanym w całości przez system ubezpieczeń zdrowotnych w przypadku leczenia AMD. Cena nie jest więc w żaden sposób problemem pacjenta. Co więcej, w przypadku preparatu Avastin rząd zaproponował refundację jedynie równowartość 44 zł za dawkę. To oznacza, że w interesie pacjentów będzie pozostanie przy leczeniu preparatem Lucentis. Jedynie bardziej świadoma społecznie mniejszość będzie wybierać Avastin.

Wreszcie trzeba pamiętać, że koszt preparatu Lucentis stanowi tylko ułamek kosztu leczenia AMD. Większa część tego kosztu dotyczy wizyt lekarskich, diagnostyki siatkówki (optyczna koherentna tomografia dna oka OCT), transportu pacjentów (z których wielu częściowo nie widzi) i procedury zastrzyków doszklistkowych.

Wydaje mi się, że Marisol Touraine nie miała chyba wystarczająco dużo czasu na przeanalizowanie tej sprawy. I koniec końców może to rykoszetem uderzyć w nią samą, stanowiąc dużo wyższy koszt dla osób ubezpieczonych niż mrzonki o szybkich oszczędnościach.

Zdrowie pacjentów nie ma znaczenia dla władz

W rzeczywistości, jedyną kwestią interesującą francuskie ministerstwo zdrowia, i ludzi z firmy farmaceutycznej Roche, są finanse.

I jedni, i drudzy starają się „ugryźć” dla siebie trochę pieniędzy. Ale czy ministerstwo zdrowia tak naprawdę działa w interesie chorych?

Moim zdaniem – wcale nie.

Gdyby działało uczciwie i w sposób kompetentny, to podjęłoby temat prawdziwych rozwiązań w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej.

Wbić strzykawkę w oko

Ogłupiające jest to, że władze nie zastanawiają się w ogóle, że leczenie to polega w gruncie rzeczy na przebiciu oka pacjenta igłą strzykawki, by podać preparat równie wątpliwy jak Avastin (albo Lucentis, to w gruncie rzeczy to samo).

Dla przypomnienia, liczne badania wykazują, że działanie Avastinu przyczynia się do większej agresywności nowo pojawiających się guzów6. Badania prowadzone na myszach wykazały, że Avastin przyśpiesza rozmnażanie i agresywność przerzutów7. Według badania Roberta Kerbel prowadzonych na Uniwersytecie w Toronto, myszy poddane leczeniu Avastinem umierają w niektórych przypadkach szybciej niż te, które nie zostały poddane żadnemu leczeniu8!

17 grudnia 2010 r. medyczne władze amerykańskie Foods and Drugs Administration (FDA) unieważniła zezwolenie na stosowanie preparatu Avastin w leczeniu raka piersi z przerzutami, po tym jak wcześniej, w 2008 r. zezwolenie to zostało udzielone w trybie przyśpieszonym pod pretekstem, że jego skuteczność była imponująca (!)9. A to dlatego, że niekorzystne skutki Avastinu okazały się znacznie poważniejsze od jego skutków korzystnych. Żadne badanie nie wykazało, że kobiety cierpiące na raka piersi z przerzutami żyły dłużej w związku z zastosowaniem preparatu Avastin.

Poza tym, skuteczność w leczeniu ADM nie jest wcale tak powalająca, jak chciano by nam to wmówić.

Zastrzyki doszklistkowe z preparatów Avastin lub Lucentis nie przywracają doskonałego wzroku. Mogą go poprawić, ale skutki różnią się w zależności od pacjentów. Taką poprawę tym trudniej zmierzyć, że Twoje oko źle widzi otoczenie nawet, jeśli działa w sposób optymalny. To mózg wykonuje 90% pracy polegającej na odtworzeniu obrazów. A zatem pojęcie wzroku jest bardzo subiektywne.

Zresztą, kiedy osoby cierpiące na zwyrodnienie plamki żółtej otrzymują zastrzyki z placebo (fałszywe lekarstwo) zamiast z preparatu Lucentis, 62% deklaruje poprawę w ciągu roku10! Nie jest to taka poprawa jak po podaniu lekarstwa, ale to mimo wszystko ogromna poprawa. No i przede wszystkim, leczenie to ciągle pozostaje leczeniem prewencyjnym, ponieważ istniejącego zwyrodnienia plamki żółtej nie da się odwrócić.

Nieuczciwe jest zatem „zapomnieć” poinformować społeczeństwo, że właśnie istnieją proste i tanie, bezpieczne i naturalne sposoby zapobiegania zwyrodnieniu plamki żółtej. I te sposoby nie polegają na wbijaniu Ci strzykawki w oko!

Naturalne zapobieganie zwyrodnieniu plamki żółtej

Kamieniem węgielnym zapobiegania zwyrodnieniu plamki żółtej są przeciwutleniacze, a zwłaszcza konkretne przeciwutleniacze gromadzące się w siatkówce oka i które chronią ją przed wolnymi rodnikami.

Według naukowców, istnieje nawet kompleks przeciwutleniaczy, który pomógłby uniknąć całkowitej utraty wzroku, zmniejszając o 25–30% ryzyko zaawansowanego zwyrodnienia plamki żółtej.

Mowa tu o mieszance:

 • luteiny,
 • zeaksantyny,
 • witaminy C,
 • witaminy E,
 • cynku i
 • miedzi11.

Przeciwutleniacze te występują w żółtku jajka oraz w kolorowych owocach i warzywach, a zwłaszcza w brokułach, szpinaku, kukurydzy i kapuście, w borówkach, malinach i jagodach. Cynk występuje w skorupiakach, a zwłaszcza w ostrygach.

Ale uwaga, same przeciwutleniacze nie wystarczą: aby chronić oczy, trzeba sobie dostarczać kwasy omega-3, które występują w tłustych rybach, w oleju rzepakowym, w mielonych ziarnach lnu i w oleju rydzowym12. Dzienne zapotrzebowanie wynosi 3,4 g EPA i 1,6 g DHA13 (EPA i DHA to dwie postaci kwasów omega-3 występujące w rybach).

Wreszcie, suplementacja witaminą D wydaje się łagodzić stan zapalny i spowalniać rozwój choroby14: zaleca się 4000 j.m. witaminy D3 dziennie w okresie od jesieni do wiosny, a nawet przez cały rok, jeśli nie możesz w pełni korzystać ze słońca. Ponieważ substancje te rzadko występują w żywności w niezbędnych ilościach, zaleca się spożywanie suplementów diety. W skład mieszanki stosowanej w najbardziej znanych badaniach dotyczących zwyrodnienia plamki żółtej wchodziły:

 • 500 mg witaminy C,
 • 400 j.m. naturalnej witaminy E,
 • 10 mg luteiny,
 • 2 mg zeaksantyny,
 • 80 mg cynku,
 • 2 mg miedzi.

Istotne jest, że obecnie w Stanach Zjednoczonych notuje się spadek liczby przypadków zwyrodnienia plamki żółtej, pomimo starzenia się populacji. Spadek ten mógłby być związany ze stosowaniem chroniących oczy suplementów diety, które zyskały na popularności od początku lat 2000 w związku z opublikowaniem badania AREDS, bardzo szeroko komentowanego w mediach.

Ponadto, zalecam następujące działania w celu ochrony oczu:

 • używanie jak najwięcej światła naturalnego: fale oświetlenia elektrycznego, a zwłaszcza diod, uszkadzają soczewkę i siatkówkę oka;
 • zwiększanie wielkości czcionki na monitorze: im większa czcionka, tym mniej zużywają się oczy;
 • systematyczne mruganie: warstwa łez, którą powieki rozprowadzają na powierzchni oka przy każdym mrugnięciu chroni i nawilża źrenicę. Mruganie służy także rozluźnieniu mięśni oka;
 • przeprowadzanie systematycznych przerw, przynajmniej przez 20 sekund co trzydzieści minut, kiedy pracujesz przed monitorem. Wykorzystaj te chwile na masaż oczu, przykładając dłonie do powiek. Ciepło dłoni i ciemność wspomogą rozluźnienie mięśni oka.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła:

1) Long-term effectiveness of ranibizumab for age-related macular
degeneration and diabetic macular edema.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3677930/

2) Exploiting Cancer Patients With $10,000-a-Month Drugs.
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2006/07/29/
exploiting-cancer-patients-with-10000-a-month-drugs.aspx

3) Medscape. http://www.medscape.com. https://login.medscape.com/login/fr/sso/getlogin?
urlCache=aHR0cDovL2ZyYW5jYWlzLm1lZHNjYXBlLmNvb
S92b2lyYXJ0aWNsZS8zNjAwNjQ5&ac=401

4) L’Avastin remboursé par la Sécu pour le traitement de la DMLA. http://www.lefigaro.fr/societes/2015/08/27/20005-
20150827ARTFIG00304-l-avastin-rembourse-par-la-secu-
pour-le-traitement-de-la-dmla.php

5) Medscape. http://www.medscape.com
https://login.medscape.com/login/fr/sso/getlogin?urlCache=aHR0cDovL2ZyYW5jYWlzLm1lZHNjYXBlLm
NvbS92b2lyYXJ0aWNsZS8zNjAwNjQ5&ac=401

6) Cutting off cancer’s supply lines. http://www.nature.com/news/2009/090408/full/458686b.html

7) Antiangiogenic Therapy Elicits Malignant Progression of Tumors
to Increased Local Invasion and Distant Metastasis. http://www.cell.com/cancer-cell/abstract/S1535-6108
(09)00034-8

8) Accelerated Metastasis after Short-Term Treatment
with a Potent Inhibitor of Tumor Angiogenesis. http://www.cell.com/cancer-
cell/abstract/S1535-6108(09)00029-4

9) FDA rejects Avastin as breast cancer therapy. http://edition.cnn.com/2010/HEALTH/12/16/
avastin.fda/index.html

10) Long-term effectiveness of ranibizumab for age-related
macular degeneration and diabetic macular edema. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3677930/

11) The Age-Related Eye Disease Study 2 (AREDS2) Research Group.Lutein + Zeaxanthin and Omega-3 Fatty Acids for
Age-Related Macular DegenerationThe Age-Related Eye
Disease Study 2 (AREDS2) Randomized Clinical Trial. JAMA. 2013;309(19):2005-2015. Ho L, van Leeuwen R, Witteman JC,
van Duijn CM, Uitterlinden AG, Hofman A,
de Jong PT, Vingerling JR, Klaver CC; Reducing the Genetic
Risk of Age-Related Macular Degeneration With Dietary Antioxidants,
Zinc, and {omega}-3 Fatty Acids: The Rotterdam Study.
Arch Ophthalmol. 2011 Jun;129(6):758-66.

12) Souied EH, Delcourt C, Querques G, Bassols A, Merle B, Zourdani
A, Smith T, Benlian P; Nutritional AMD Treatment 2 Study Group. Oral
Docosahexaenoic Acid in the Prevention of Exudative Age-Related
Macular Degeneration: The Nutritional AMD Treatment 2 Study.
Ophthalmology. 2013 Feb 7.

13) Pilot study for treating dry age-related macular degeneration (AMD)
with high-dose omega-3 fatty acids.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S221343441300042X

14) Vitamin D rejuvenates aging eyes by reducing inflammation, clearing
amyloid beta and improving visual function.
http://www.neurobiologyofaging.org/article/S0197-4580(11)
00519-7/abstract

Komentarze

Władka 2020-09-14 21:32
Bardzo mi się przydał ten artykuł, w pełni jestem usystankcjonowana, informacje są przydatne i konkretne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Wszystko, co należy wiedzieć o lekach przeciwcholesterolowych

Jeśli byłeś ostatnio u lekarza, aby porozmawiać z nim o stanie Twojego serca lub poziomie cholesterolu, prawdopodobnie opuściłeś... czytaj więcej

Jak pozbyć się nadmiaru flegmy w gardle?

Dzisiejszy artykuł został napisany przez Pierre’a Lance’a, autora książki „Savants maudits, chercheurs exclus“ (Wyklęci... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.