×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Depresja: kiedy trzeba udać się do specjalisty?

Opublikowano dnia: 2021-05-21

Depresja: kiedy trzeba udać się do specjalisty?

Szanowny Czytelniku,

tu Jean-Marc Dupuis.

Warto wiedzieć kiedy sytuacja jest już niepokojąca

Depresja jest poważną chorobą.

Jest chorobą śmiertelną, nie „tylko” z uwagi na ryzyko samobójstwa.

Osoba cierpiąca na depresję nie dba o siebie.

Może mieć skłonność do nadużywania alkoholu lub papierosów. Może zabijać się powoli, „zapominając” brać leki oraz decydując się na różne zachowania ryzykowne:

Osoba w depresji staje się nieostrożna, ponieważ uważa, że nic nie znaczy i że jej życie jest do niczego lub nawet uznaje je za szkodliwe.

Może spacerować nad przepaścią i mówić sobie: „Jak spadnę, to tym lepiej”. Może bagatelizować ryzyko poważnej choroby, mówiąc sobie: „Jak umrę, przynajmniej będzie lżej”. Może w sposób ryzykowny prowadzić samochód, nawet jeśli wraz z nią jedzie cała rodzina, mówiąc sobie: „Jak wszyscy umrzemy, to dopiero będzie uwolnienie.”

Największy problem: uświadomić osobie w depresji, że może i powinna podjąć leczyć

Aby osoba w depresji podjęła leczenie, największą trudnością jest:

 • Uświadomić jej, że cierpi na depresję;
 • Sprawić, aby zrozumiała, że „zasługuje” na leczenie i że „warto wyzdrowieć”.

Osoby w depresji mają tak niskie poczucie własnej wartości i tak duże poczucie winy, że zazwyczaj odrzucają diagnozę, a zatem odrzucają także możliwość leczenia…

Warto zrozumieć dlaczego tak się dzieje.

Osoba w depresji przede wszystkim czuje się słaba, bardzo słaba, i to jest dla niej problem.

Uświadomienie sobie, że cierpi na depresję i potrzebuje pomocy specjalisty oraz leczenia, oznacza przyznanie się, że jest jeszcze bardziej słaba, niż myślała.

Sama myśl o tym, że mogłaby potrzebować lekarza, leków i terapii, jeszcze bardziej wzmacnia w niej poczucie winy. Dlatego zrobi wszystko, aby nie dopuścić tej myśli do siebie jako zbyt trudnej i zbyt obciążającej.

Dwa lata, aby zrozumiała, że potrzebuje leczenia

W bardzo wielu przypadkach, pierwsze dwa lata psychoterapii mogą polegać wyłącznie na tym, aby pomóc osobie zrozumieć, że potrzebuje leczenia!!!

Dlatego objęcie opieką osób cierpiących na depresję jest niezwykle trudne.

Dlatego miliony osób „błądzi” przez kilka lat, a nawet kilka dekad, bez prawidłowego leczenia.

To tragedia na ogromną skalę, ponieważ dotyczy prawie 10% populacji. Jeśli do tego dodamy osoby z najbliższej rodziny tych osób, cierpiące niemal równie mocno, to stanowi 30%, a może nawet 50% populacji w krajach zachodnich.

To jest autentyczna pandemia, porównywalna do Wielkiej zarazy we Florencji, która w 1348 roku pochłonęła tam jedną trzecią populacji.

Osoby w depresji nie rozumują tak samo, jak inni

Aby zrozumieć osobę w depresji, najpierw trzeba zrozumieć, co dzieje się w jej głowie.

Ona nie rozumuje tak samo, jak inni.

Podam przykład:

Jeśli osobę bez depresji spotka niemiła niespodzianka, mówi sobie: „Ojej, nie udało się!”, albo „Nic nie szkodzi, jakoś to naprawię”, albo „Trudno, muszę zmienić plany…”

Jeśli student, który nie ma depresji, dostanie złą ocenę na egzaminie, powie sobie: „Trudno, muszę się za to zabrać raz jeszcze, żeby następny egzamin zdać lepiej.”

Student w depresji zareaguje inaczej:

 „Wiedziałem, że tak będzie. Zawsze jest tak samo. Do niczego się nie nadaję, nigdy mi się nie uda”.

I niestety na tym się nie kończy.

Negatywny dialog w jego głowie toczy się dalej:

 „Zresztą ta ocena to tylko kolejny dowód na to, że jestem nieudacznikiem. Nigdy nie ukończę tych studiów, a nawet jeśli przypadek sprawi, że je skończę, i tak nigdy nie znajdę pracy. Wszystko, za co się zabieram, kończy się porażką. Świat jest zbyt okrutny, życie jest zbyt trudne. Nikt mnie nie kocha i nikt mnie nigdy nie kochał, za wyjątkiem osób, które nie spostrzegły się, jaki jestem naprawdę. Po co w ogóle ciągnąć to wszystko dalej? Za milion lat i tak nikt o mnie nie będzie pamiętał. Już lepiej od razu wyrzucić mnie przez okno.”

Największym zagrożeniem takiego rozumowania jest to, że sprytnie miesza prawdę z fałszem.

Dlatego nie ma sensu wchodzić z taką osobą w dyskusję i przekonywać, że jest inaczej.

Ponieważ w gruncie rzeczy życie faktycznie jest trudne. Prawdą jest również, że za milion lat najprawdopodobniej nikt o tym studencie nie będzie pamiętał. Być może również prawdą jest, że popełnił błąd w wyborze kierunku studiów i ma małe szanse, aby je ukończyć. Być może prawdą jest również, że „nikt go nie kocha”, a przynajmniej nie osoby, które się dla niego liczą.

Tak, to wszystko prawda. Dlatego podczas rozmowy z osobą w depresji przede wszystkim nie zaczynaj podważać tych kwestii. Ponieważ ona wysunie z tego wniosek, że faktycznie ma powód czuć się samotna i nierozumiana.

Jedyny sposób, aby pomóc osobie w depresji

Jedyny sposób polega na tym, aby powiedzieć, że niewątpliwie to wszystko prawda, ale życie nie ogranicza się jedynie do tego.

 • Owszem, dostała złą ocenę, ale to nie jest dowodem na to, że następnym razem znów dostanie złą ocenę, jeśli bardziej i lepiej się przygotuje.
 • Owszem, być może wybrała niewłaściwy kierunek studiów, ale to nie znaczy, że nie może odnieść sukcesów w innej branży.
 • Owszem, znalezienie pracy może być dla niej trudne, ale szacowanie, że szanse są zerowe, jest być może zbyt pesymistyczne, zwłaszcza jeśli podejmie decyzję, że chce pracować i starać się najlepiej jak potrafi.
 • Owszem, świat jest okrutny, ale jest nie tylko taki: jeśli dobrze poszukamy, można w nim znaleźć także dobre rzeczy i dobrych ludzi.
 • Owszem, życie jest okrutne i trudne, ale jest nie tylko takie. Czasem zdarzają się dobre rzeczy. W każdym razie można się postarać, aby nie pogarszać tego, co jest. A nawet można się przyczynić do tego, aby niektóre rzeczy polepszyć, co jest już pierwszym krokiem w kierunku życia, które jest bardziej znośne.

Podejście pesymistyczne lepiej się sprawdza

Warto zwrócić uwagę na to dość zaskakujące zjawisko. W kontakcie z osobą w depresji, podejście „pesymistyczne” polegające na przyznaniu, że życie jest ciężkie, działa dużo skuteczniej i bardziej uwalniająco niż całościowe zanegowanie istnienia trudności pod pretekstem bycia „optymistą”.

Podejściem „optymistycznym” byłoby powiedzenie temu studentowi: „Ależ nie, ocena, jaką dostałeś, wcale nie jest taka zła. Uda Ci się ukończyć studia. Przesadzasz, spójrz przecież: życie jest piękne, ptaki śpiewają, masz przyjaciół, którym na Tobie zależy…”

Z mojego doświadczenia wynika, że to zupełnie nie pomaga. Wręcz przeciwnie.

Czy osoby w depresji zawsze mają problemy psychiczne?

Jeśli chodzi o depresję, dużą trudnością jest to, że w bardzo niewielu przypadkach jej jedyną przyczyną jest problem psychiczny, na przykład zaburzenie równowagi chemicznej w mózgu.

W większości przypadków osoby, które zgłaszają się do specjalisty z powodu depresji, rzeczywiście mają realne problemy w życiu.

Mają problemy, które u każdej zdrowej osoby wywołałyby bardzo silny lęk lub olbrzymi smutek.

Może chodzić o rozpoznaną, śmiertelną chorobę. Albo o zwolnienie z pracy w regionie, gdzie szanse na nową pracę są znikome i nie ma możliwości przeprowadzki. Albo o rozwód, bolesną stratę kogoś, śmierć bliskiej osoby, okrutną zdradę, itd.

Zadaniem psychoterapeuty nie jest wtedy leczenie „choroby”. Jego zadaniem jest  pomóc osobie znaleźć rozwiązanie jej realnego problemu, aby życie znów stało się znośne.

Aby życie było znośne, człowiek potrzebuje konkretnych rzeczy

Ludzie są w rzeczywistości istotami delikatnymi. Aby dobrze się czuli, potrzebują mieć wokół siebie określoną liczbę konkretnych „elementów” ochronnych:

 • dach nad głową, czyli miejsce, w którym czują się u siebie, czują się bezpieczni i nie grozi im sytuacja, że ktoś w każdej chwili może ich wyrzucić;
 • wynagrodzenie, które pozwala na zakup pożywienia i ubrania, i którego wysokość nie odbiega zbytnio od wynagrodzenia innych (trudniej żyje się biednemu w otoczeniu ludzi bogatych niż w otoczeniu ludzi biednych);
 • aktywność (np. praca, wolontariat, sztuka, pomoc innym), która daje im poczucie, że są potrzebni;
 • przynależność społeczna: rodzina, sieć społeczna;
 • przyjaciele, koledzy, życzliwy sąsiedzi;
 • wykształcenie odpowiadające z grubsza im zdolnościom i dające im poczucie, że mogą się spełniać i mają możliwość robienia w życiu czegoś, co ich zdaniem ma sens.

Jeśli spośród powyższych punktów brakuje jednego, człowiek może bez niego żyć i z łatwością może znaleźć sposoby, aby ten brak wypełnić.

Jeśli brakuje dwóch punktów, może się odbić, ale musi zakasać rękawy i nad tym popracować.

Jeśli brakuje trzech, człowiek jest już w strefie problematycznej i musi jak najszybciej zacząć działać.

Jeśli brakuje czterech, jest w strefie zagrożenia. Potrzeba dużo chęci i zarazem szczęścia, aby się z niej wydostać.

Jeśli brakuje pięciu lub więcej, prawdopodobnie niezbędna będzie solidna pomoc z zewnątrz, aby człowiek z tego wyszedł. Bez pomocy z zewnątrz będzie bardzo cierpieć.

W Twoim otoczeniu z pewnością jest ktoś, kto NAPRAWDĘ Cię potrzebuje

Niestety w życiu często występuje sytuacja, gdy ludzie mają zapewniony tylko jeden punkt lub dwa punkty.

Jeśli takie osoby cierpią i czują się przygnębione, to absolutnie nie dlatego, że mają jakiś problem „psychiczny”, ale dlatego, że mają problem!

Mają wielki problem, który nie zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ani tym bardziej nie zniknie pod wpływem leków. Ani nawet pod wpływem ziół lub terapii alternatywnych.

Jeśli znasz kogoś z najbliższego otoczenia, kto pokazuje, że naprawdę chce z tego problemu wyjść, potrzebuje Ciebie, a nie psychiatry.

Potrzebuje Ciebie, aby potrzymać go za rękę, wesprzeć, podnieść na duchu.

To nie oznacza, że masz pozwolić się wykorzystywać. Jednak jeśli stwierdzasz z całą pewnością, że ta osoba ma dobre intencje, chce wyjść z problemu, jest gotowa postarać się ile może oraz nie szuka wymówek i pokrętnego usprawiedliwiania swoich niepowodzeń – krótko mówiąc, autentycznie chce z tego wyjść, podejmij próbę, aby jej pomóc.

Gdy spojrzymy na tę kwestię w taki sposób, uświadomimy sobie, że czeka nas wszystkich naprawdę olbrzymia praca, aby pomóc innym. Ponieważ aby rozwiązać problem rozpaczy i cierpienia, nie wystarczy „zwiększyć nakłady na opiekę zdrowotną”. To, czego brakuje, to uwaga, jaką człowiek może dać drugiemu człowiekowi.

To oczywiście wymaga czasu i energii. I nie jest łatwe.

Jednak nie mamy wyboru. To nasza misja, nasze zadanie.

Zdrowia życzę,

Jean Marc Dupuis

Jak dobrze korzystać z rozwiązań ukrytych w naturze?

Najlepiej sięgnij po dobroczynne działanie roślin leczniczych.

Przygotowaliśmy dla Ciebie publikację, w której co miesiąc otrzymasz wiele przepisów i porad, jak samodzielnie sporządzać skuteczne napary, okłady i maści, a także smaczne potrawy.

Poznasz mieszanki olejków roślinnych, ziół i zestawów roślin korzystnych dla Twojego zdrowia. 

W najnowszym numerze miesięcznika Rośliny i Zdrowie

 • Od leku do trucizny: o roślinach, które stają się narkotykami
 • Dobry hyzop pozwala znów swobodnie oddychać
 • Idealna pora na rozmowę o toksemii
 • Arcydzięgiel, anielskie ziele z Północy
 • Andyjskie rośliny bulwiaste: unikalne dziedzictwo! 
 • W ogrodzie pełni funkcje ozdobne, w formie likieru ułatwia trawienie

a także:

 • Anti-aging: odpady zbyt cenne, aby trafiły do ​​kosza
 • Uporczywy kaszel u dziecka: co robić?
 • Usunięcie całkowite czy częściowe? Jakie produkty można zażywać po usunięciu tarczycy?

Sprawdź teraz Specjalną Ofertę Powitalną >>

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Moje rady dla prezesa Nestlé

--------------- Ogłoszenie ---------------  3 mity na temat życia po 50-tce Mit 1: Po 50. roku życia zaczyna się proces... czytaj więcej

Dieta odmładzająca tętnice

Jeśli o Twoich tętnicach można powiedzieć, że nie są w najlepszym stanie, to przyjmowanie leków i takie zabiegi jak pomostowanie,... czytaj więcej

Kiwano i inne egzotyczne rośliny, które warto znać

Szanowny Czytelniku, w sklepach ze zdrową żywnością powoli pojawia się szeroki wachlarz supergwiazd: quinoa, kurkuma, nasiona chia,... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.