×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Dieta ketogeniczna: dla osób o silnym charakterze

Opublikowano dnia: 2019-06-14

Co się stanie, gdy odwrócisz tradycyjną "piramidę żywienia"?

Dieta ketogeniczna (ketogenna) jest bardzo bogata w tłuszcze (przynajmniej 75% ogółu kalorii) i bardzo uboga w węglowodany (2%). W pozostałym zakresie składa się z białek.

W medycynie jest dobrze znana. Od prawie stu lat stosuje się ją u osób chorych na padaczkę.

Bardzo dobrze zatem poznano już jej efekty i zagrożenia.

Od około 10 lat stała się modna w USA i korzysta się z niej w przypadku innych chorób: otyłości, raka, cukrzycy, choroby Alzheimera i chorób zapalnych, przede wszystkim takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i łuszczyca. Moda na tę dietę pojawia się także w Europie, dlatego uznałem za konieczne, aby przyjrzeć się jej bliżej.

Początki diety ketogenicznej

W medycynie dieta ketogeniczna jest wykorzystywana od lat dwudziestych ubiegłego wieku u dzieci chorych na epilepsję, niereagujących na klasyczne leczenie. Stosuje się ją po to, aby uzyskać takie efekty, jakie są uzyskiwane za pomocą głodówki, ponieważ zaobserwowano, że zmniejsza ona częstotliwość napadów epilepsji.

Rzeczywiście, dieta ketogeniczna skutecznie zmniejsza częstość napadów padaczkowych o około 50%. W 15% przypadków napady w ogóle zanikają [1].

Dieta u osób z epilepsją trwa tylko kilka dni, ale wymaga hospitalizacji.

Konieczne jest stałe monitorowanie stanu pacjenta, ponieważ zazwyczaj występuje zjawisko nazywane „grypą ketogeniczną”. Chodzi o takie objawy jak nudności, intensywne pragnienie, bóle głowy, zmęczenie, gorączka, odwodnienie, hipoglikemia.

Dieta ketogeniczna wymaga uzupełnienia pewnych składników odżywczych, ponieważ prawie w ogóle nie występują w niej warzywa, owoce, rośliny strączkowe i zboża, nawet pełnoziarniste.

Niezbędna jest w tym przypadku suplementacja: potasu i magnezu, witamin rozpuszczalnych w wodzie (B i C) oraz błonnika, na przykład w formie babki jajowatej.

Korzyści wynikające z diety ketogenicznej

Jeśli dieta ketogeniczna jest odpowiednio prowadzona, przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, nie narzuca żadnych ograniczeń kalorycznych.

Oznacza to, że możesz jeść ile chcesz, pod warunkiem, że przestrzegasz reguł i podziału na produkty dozwolone i zabronione.

Bardzo skuteczna w odchudzaniu

Dieta ketogeniczna bardzo skutecznie pozwala schudnąć.

Pozwala schudnąć więcej niż na diecie bez cukru [2].

Jest to jendak dieta, która na ciężką próbę wystawia siłę woli i determinację (patrz poniżej).

Nie wpadaj w przesadne zadowolenie na widok zmniejszania się masy ciała w początkowym okresie diety, ponieważ w ciągu pierwszych dwóch tygodni pozbywasz się głównie wody.

Zaczynasz od spalania zapasów tzw. glikogenu, czyli dużych cząsteczek węglowodanów.

Każdy gram glikogenu jest związany z 3-4 gramami wody w organizmie. Bardzo szybko chudniesz, ale w większości to efekt odwodnienia.

Aby uzyskać rzeczywisty wpływ na masę ciała, należałoby kontynuować tę dietę przez cały czas. Wówczas raczej należałoby mówić o „ketogenicznym stylu życia” niż o „diecie”.

---

 

OGŁOSZENIE

Jeśli masz więcej niż 40 lat, czujesz sie niezdrowo i ciężko, chcesz schudnąć i poczuć się lepiej, to mam dla Ciebie propozycję..

Poznaj program "Keto dieta po 40. roku życia. Teoria i praktyka". A w nim m.in.

 • Czym dokładnie jest dieta ketogeniczna?
 • Pełny spis produktów, które możesz spożywać w wygodnej formie listy zakupów
 • Ketoza. Jak ją osiągnąć, a następnie utrzymać?
 • Wskazówki jak pokonać tzw. ketogrypę.
 • Kompletny plan żywieniowy na cały miesiąc.
 • Blisko 100 przepisów na smaczne dania.
 • i wiele innych

Tylko teraz możesz kupić program "Keto dieta po 40. roku życia. Teoria i praktyka" w promocyjnej cenie. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

 

 

---

Lepsze wyniki sportowe

Badania pokazują, że dzięki diecie ketogenicznej sportowcy mogą osiągać lepsze efekty, a także skraca się u nich czas regeneracji po wysiłku.

Efekty w cukrzycy typu 1 i typu 2

Dieta ketogeniczna może aktywować geny regulujące wzrost komórek beta wysepek Langerhansa, odpowiedzialnych za produkcję insuliny w trzustce.

Po 4 miesiącach diety obserwuje się spadek poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c), która jest głównym miernikiem szkodliwych skutków cukrzycy. Obserwuje się także lepszą kontrolę glikemii u pacjentów z cukrzycą [3].

Z tych powodów dieta ketogeniczna bywa czasem zalecana osobom chorym na cukrzycę. Chociaż badania pokazują, że pozytywne efekty diety zanikają po dłuższym okresie (1 do 2 lat) [4].

Rak, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona

Dieta ketogeniczna czasami jest zalecana osobom chorym na raka (zwłaszcza po to, aby zmniejszyć skutki uboczne chemioterapii), na chorobę Alzheimera lub chorobę Parkinsona.

We wszystkich trzech przypadkach rozumowanie jest następujące: spadek poziomu glukozy i obecność ciał ketonowych (tak jak w wyniku głodówki) mogą być korzystne dla osób cierpiących na te choroby.

Ciała ketonowe mogą być cenne szczególnie dla mózgu. Za to zupełnie nieprzydatne dla komórek nowotworowych, które „rzucają się” na glukozę, ale nie są w stanie metabolizować (zużywać) ketonów [5].

Dlatego mówi się, że dieta ketogeniczna może zagłodzić guzy nowotworowe. Oczywiście jest to tylko hipoteza, a nie żadne cudowne lekarstwo.

Wyzwania w diecie ketogenicznej

Głównym wyzwaniem jest to samo, co we wszystkich bardzo restrykcyjnych dietach:

 • Trudność długotrwałego przestrzegania diety: skrajna monotonia jedzenia prawie tylko tłuszczów sprawia, że coraz bardziej narasta ochota zjedzenia czegoś „normalnego”. Siła woli i wytrwałość są wystawiane na próbę. Na dłuższą metę taką dietę wytrzymują tylko osoby bardzo mocne, którym udaje się prawie całkowicie obejść bez przyjemności wynikającej z jedzenia;
 • Trudność utrzymania satysfakcjonującego życia towarzyskiego: stosując dietę ketogeniczną, trudno przyjąć zaproszenie na kolację u przyjaciół lub w restauracji. Nie można jeść świątecznych potraw. Przez większość czasu jada się w samotności, chyba, że mieszka się z osobami, które przestrzegają tej samej diety.

Lista zabronionych produktów robi wrażenie:

 • Cukier i wszystkie produkty słodzone
 • Zboża, pieczywo, makarony, ziemniaki, rośliny strączkowe i wszystkie produkty skrobiowe
 • Ciasta, ciastka, wypieki drożdżowe, herbatniki
 • Wszystkie owoce z wyjątkiem jagodowych
 • Wszystkie „słodkie” warzywa: buraki czerwone, kukurydza, marchew, itp.
 • Sery miękkie i sery twarogowe
 • Czekolada, miód, dżemy, konfitury, syropy
 • Soki owocowe, soki warzywne i napoje gazowane
 • Słodzone sosy, w szczególności ketchup
 • Mleko i jogurty, w tym mleko roślinne (sojowe, migdałowe, itd.)
 • Jogurty smakowe, musy ze słodkich owoców i inne desery.

Dieta ketogeniczna znajduje się w czołówce alternatywnych metod żywieniowych, które mogą się pochwalić największą liczbą „cudów”.

Te „cuda” to historie osób, które się wyleczyły z chorób nieuleczalnych. Osób, u których zniknęły wszystkie objawy, bez zażywania jakichkolwiek leków.

Przy odpowiednim monitorowaniu stanu zdrowia, z dietą ketogeniczną można bardzo dobrze funkcjonować. Mimo iż rzeczywiście jest dietą „elitarną”, a przynajmniej zarezerwowaną raczej dla osób o mocnym charakterze, zdecydowanie warto ją spróbować, jeśli znajdujesz się w sytuacji, gdy żadne leczenie nie daje efektów.

Jeśli kiedykolwiek postanowisz podjąć się diety ketogenicznej, dzięki tej wiedzy masz większe szanse, że się uda.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:

[1] François, 2003 ; Bodenant, 2008.

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5048014/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5048014/

[4] https://www.revmed.ch/RMS/2017/RMS-N-565/Dietes-cetogenes-la-solution-miracle

[5] Abdelwahab, 2012

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Dobra wiadomość na dzisiejszy poranek

Wiedzieliśmy, że spożycie kawy wiąże się z mniejszym ryzykiem zapadnięcia na liczne choroby, w tym choroby układu... czytaj więcej

Fałszowanie leków – powstrzymać paranoję

Przez dłuższy czas francuskie media, w tym także France Info, France Inter, Métro i Le Point, alarmowały o ekspansji podrabianych leków i... czytaj więcej

Serotonina

Czy masz niedobór hormonu szczęścia? Przeczytałem nową książkę Michela Houellebecqa pt. Serotonina. Nie... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.