×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Dlaczego płaczemy?

Opublikowano dnia: 2014-04-25

Łzy wywołane przez emocje nie są takie same, jak te płynące z powodu dymu, wiatru czy paproszka, który wpadł do oka. Te pierwsze są wynikiem wewnętrznego poruszenia, drugie – płyną samoistnie wskutek podrażnienia oka.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Co ciekawe, w zależności od przyczyny ich powstania łzy mają inny skład chemiczny. Te powodowane przez emocje zawierają więcej białek, hormonów i innych substancji mających wpływ na organizm.

Łzy – te dobre i te gorzkie

Łzy wypłakiwane z emocji są najczęściej dla Ciebie korzystne: zawierają leu-enkefalinę, neuroprzekaźnik peptydowy zmniejszający ból, a także substancje (w tym toksyny) odpowiedzialne za stres, które są w ten sposób usuwane z organizmu. Sygnał nerwowy powodujący wydzielanie łez uruchamia również wytwarzanie naturalnych analgetyków (środków przeciwbólowych). Badania szacują, że płacz zmniejsza smutek czy gniew o około 40%.

Ale nie zawsze łzy przynoszą ulgę w trudnych chwilach. W badaniu przeprowadzonym wśród 200 kobiet w Holandii wykazano, że osoby cierpiące na lęk lub depresję po wypłakaniu się czują się jeszcze gorzej.

Kobiety a łzy

Po okresie dojrzewania kobiety płaczą średnio cztery razy częściej niż mężczyźni. Jest to związane między innymi z produkcją hormonów takich jak prolaktyna, która odpowiada za laktację i za brak jajeczkowania po porodzie, ale także uruchamia wydzielanie łez.

Po urodzeniu dziecka poziom prolaktyny rośnie, co może wyjaśniać „łatwe łzy” u młodych mam. Natomiast po 40. roku życia poziom prolaktyny spada, a częstość płaczu u kobiet i mężczyzn się wyrównuje.

Łzy a miłość

Doprowadzić nas do łez mogą też wiersze i powieści o miłości, uczestnictwo w ślubie, romantyczny film. A czy łzy mają wpływ na relacje damsko-męskie?

Okazuje się że tak! Łzy kobiety mają ciekawą zdolność: blokują amory ze strony mężczyzny. Jest to dowiedzione naukowo. Badacze podsunęli mężczyznom kobiece łzy do wąchania, a następnie pokazywali im zdjęcia atrakcyjnych kobiet. Mężczyźni, którzy wcześniej powąchali łzy, byli mniej poruszeni tymi apetycznymi widokami niż pozostali. Dodatkowo potwierdzono to biochemicznie: kobiece łzy obniżają u mężczyzn poziom testosteronu1.

Ileż rzeczy może to wyjaśnić... Głęboko przejęta, zakochana kobieta, która wypłakuje się w ramionach mężczyzny, wywoła u niego czułość, chęć ochrony i pocieszenia. Ale łzy w takich okolicznościach na jakiś czas wygaszają również myśli o seksie i oddalają prawdopodobieństwo łóżkowych amorów.

Łzy w oczach zdarzają się także przy zbyt mocnym uścisku. Jest to sygnał, aby osoba, która ściska, przestała używać siły.

Pochodzenie łez

Nikt tak naprawdę nie wie, dlaczego płaczemy. Holenderski psycholog Ad Vingerhoets proponuje ciekawą hipotezę: łzy rozmywają obraz i stajemy się tymczasowo bezbronni, a więc podatni na zranienie. Rzeczywiście, płacząca osoba jest z reguły bezsilna i nikomu nie robi krzywdy.

Łzy wpływają także na otoczenie: sprawiają, że u osób obserwujących płacz spada skłonność do agresji. Płacz jest też sposobem na pokazanie najbliższemu otoczeniu swojego dyskomfortu i poczucia niemocy.

Łzy to również komunikacja niewerbalna, kiedy małe dziecko czy osoba starsza albo dotknięta paraliżem nie może mówić. Psychiatra John Bowlby podkreślił natomiast, że łzy pełnią kluczową rolę w procesie formowania więzi między matką a dzieckiem. Sprzyjają bowiem pojawieniu się i rozwojowi matczynej miłości.

Krokodyle łzy

Płacz jest najczęściej odruchowy, ale są dwa rodzaje osób potrafiących płakać na zawołanie:

  1. Aktorzy. Ich technika polega na celowym myśleniu o smutnych rzeczach, więc mamy tu do czynienia z prawdziwymi łzami smutku i silnymi uczuciami.
  2. Dzieci. Wiele z nich potrafi rozpłakać się jedynie w celu zdobycia przychylności rodziców: bo chcą przejechać się na karuzeli, zjeść watę cukrową albo sprytnie uniknąć kary za jakiś psikus. To osobliwe zjawisko powraca w wieku dorastania, kiedy tak bardzo nie chce się odrabiać lekcji albo nakryć do stołu. Młody nastolatek potrafi wypłakać kałużę łez, aby tylko ojciec odrobił za niego matematykę.

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła:

1. Gelstein S, Yeshurun Y, Rozenkrantz et al. (2011) Human Tears Contain a Chemosignal, Science 331: p. 226-230.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Sen – dobry dla urody

Szwedzcy naukowcy potwierdzili, że istnieje związek pomiędzy jakością i długością snu, a naszym wyglądem zewnętrznym. Po zakończeniu... czytaj więcej

Ebola: katastrofa

Wolałbym nie być posłańcem, który przynosi złe wieści, jednak okazuje się, że niestety miałem rację co do wirusa Ebola. W... czytaj więcej

Nowość: zasiłek na Coca-Colę

Od czasu kryzysu gospodarczego w 2008 r. liczba Amerykanów pobierających zasiłki na kupno żywności wzrosła z 28 milionów do... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.