×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Dobra wskazówka dotycząca podjadania

Opublikowano dnia: 2018-12-27

O świadomości własnej słabości

Nasze oczy mają szczególną zdolność zauważania małych, okrągłych przedmiotów o wyrazistych kolorach, zwłaszcza czerwonych.

Tak bowiem wyglądają dojrzałe owoce. Chodzi o biologiczne przystosowanie, pochodzące z czasów, gdy człowiek żywił się owocami jagodowymi i ogólnie tym, co zebrał.

Ten instynkt widoczny jest już u najmłodszych dzieci.

Dlatego rzucają się na małe kolorowe przedmioty i wkładają je do ust. To mogą być małe klocki Lego, plastikowe krążki, niedopałki papierosów... Ten sam „program” uruchamia się w nich w trakcie wielkanocnej zabawy polegającej na znajdowaniu pisanek ukrytych w różnych zakątkach ogrodu. Dla dzieci to niezwykle ekscytujące!

Sam widok czegoś czerwonego i okrągłego działa na nas pobudzająco... na wszystkich poziomach. Branża kosmetyków do makijażu wykorzystuje tę ludzką „słabość” od zamierzchłych czasów, odkąd tylko się zorientowano, że wystarczy pomalować na czerwono usta i paznokcie, aby przyciągnąć wzrok – i wzbudzić pożądanie.

Trudno się oprzeć cukierkom

Truskawki Tagada i Misie marki Haribo, M&M's, orzeszki ziemne w posypce pomarańczowej (o smaku paprykowym) lub zielonej (o smaku wasabi)... Cieszą się powodzeniem zarówno z uwagi na ich przyciągający wygląd, jak i uzależniający smak.

Ten instynkt w przeszłości był cenny, gdyż pozwalał znajdować dziko rosnące, jadalne owoce jagodowe. Jednak obrócił się przeciwko nam w dzisiejszych czasach, gdy wystarczy sięgnąć na półkę w supermarkecie, na stacji benzynowej lub nacisnąć przycisk w jednym z wszechobecnych automatów z przekąskami.

Świadomość własnej słabości

Opieranie się pokusie jest formą walki.

Aby wygrać walkę, trzeba dobrze ocenić zasoby: poznać swojego przeciwnika i poznać samego siebie.

W szczególności ważne jest, aby nie przeceniać swoich sił.

Doświadczenie w tej dziedzinie bezdyskusyjnie dowiodło, że nasza wolna wola zdecydowanie nie wystarczy, aby kontrolować naszą podświadomość.

Psycholog Jonathan Haidt wyjaśnia, że nasza osobowość jest podzielona na dwie części: świadomą (myślącą) i nieświadomą, która kieruje naszymi działaniami automatycznymi, intuicyjnymi i instynktownymi.

Porównuje je do małego jeźdźca (część świadoma) jadącego na wielkim słoniu (część nieświadoma).

Słoń jest nie tylko wielki, ale także kapryśny, uparty i dziki. Przez większość czasu robi to, co chce, nie zważając na jeźdźca.

Kiedy wchodzisz między sklepowe półki, musisz sobie wyobrazić, że w rzeczywistości siedzisz na słoniu, który próbuje trąbą chwycić wszystkie wielokolorowe opakowania, do jakich jest w stanie sięgnąć.

A ty, mały jeździec, zostajesz zmuszony do walki, aby nie poddać się prymitywnym instynktom.

Jednak to trudne! Możesz krzyczeć, możesz uderzać pięściami, ale i tak bardzo często ostatecznie wygrywa słoń: paczka śmieciowego jedzenia ląduje w koszyku. Mimo iż się nie zgodziłeś! Niedługo później zawartość tej paczki znajdzie się w Twoim żołądku, znów wbrew Twojej woli!

Wtedy słoń wygra.

Początek mądrości

Mądrość polega na uświadomieniu sobie, jak bardzo nierówna jest ta walka. Możesz być z siebie dumny za każdym razem, gdy wygrasz w tej nieustannej bitwie, nawet, jeśli wygrana wydaje się niewielka.

W rzeczywistości nie jest niewielka, ponieważ niełatwo przeciwstawić się tak olbrzymiemu słoniowi.

Nie ma sensu zaprzeczać istnieniu tej walki i mieć nadzieję, że wystarczy „podążać zgodnie z własną naturą”, a będzie dobrze. Nasz słoń został przystosowany do życia w pierwotnej naturze, a nie we współczesnych metropoliach. Zbyt wielu handlowców w dzisiejszych czasach wie już, jak funkcjonuje nasza część nieświadoma. I przyciągają ją wszelkimi sposobami. Aby dać jej to, co im odpowiada (czyli zmusić nas do kupowania i do jedzenia). Tylko że te produkty niekoniecznie są dobre dla nas!

Za każdym razem, gdy uda Ci się zrobić zakupy bez zaglądania na półki z pokusami (słodyczami, ciasteczkami, deserami itd.)...

Za każdym razem, gdy oprzesz się pokusie otworzenia paczki śmieciowego jedzenia, która leży w kuchennej szafce, a którą chciałbyś otworzyć i zjeść.

Za każdym razem, gdy uda Ci się nie dokończyć paczki już otworzonej...

Bądź z siebie dumny. Poczuj wdzięczność względem samego siebie. Ofiaruj sobie nagrodę, którą może być np. przerwa na tarasie i filiżanka kawy.

Często popełniamy błąd, myśląc, że będziemy w stanie od razu ujarzmić naszą nieświadomość i podporządkować ją naszej woli we wszystkim. „W tym roku nie jem już czekolady”. „Od dzisiaj omijam jeden posiłek dziennie”. Albo: „Odstawiam cukier”.

Takie myślenie świadczy o tym, że przeceniamy własną siłę i nie doceniamy jej siły. Nasz słoń nie pozwoli się tak łatwo oswoić.

W rzeczywistości poznajemy samych siebie przez całe życie, krok po kroku.

Gdy budzimy się rano, naszym celem nie jest ujarzmianie swojej nieświadomości na siłę. Możemy jednak tak postępować, aby wieczorem była ona odrobinę łagodniejsza niż wczoraj. I tak każdego dnia.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

 

Już wkrótce w miesięczniku Rośliny i Zdrowie.Twoja naturalna apteka:

W końcu bez alergii dróg oddechowych Wywiad z Dr Catherine Rossi: Ukryta wiadomość, jaką chcą Ci przekazać zęby Moja roślinna kosmetyczka: Młodsza twarz na dłużej Dobry wybór: Pokrzywa, idealna dla naszego dobrostanu Medycyna naturalna: W Amazonii rośnie światowe dziedzictwo dla zdrowia Poznaj i ugotuj rośliny dziko rosnące: Piękne trucicielki: pozory mogą mylić.

A jeśli do czwartku 27 grudnia zamówisz pełną 12-miesięczną prenumeratę miesięcznika Rośliny i Zdrowie, otrzymasz 4 wyjątkowe e-booki:

 1. Skończ z uzależnieniem od cukru,
 2. Naturalne kosmetyki (t. 1),
 3. wydanie specjalne miesięcznika "Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka" oraz
 4. Oczyszczanie organizmu,

a także dodatkowy rabat:

-10% od ceny promocyjnej.

Oznacza to, że cena całego zestawu, wraz z 4 e-bookami,
wynosi jedynie 87,30 zł (zamiast 247,80 zł)

Wejdź na tę stronę, aby skorzystać z tej specjalnej propozycji

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Wyznanie kardiologa – polecane diety są złe!

My, lekarze, przy całym naszym doświadczeniu i autorytecie, często stajemy się zarozumiali i z trudem zauważamy, że nie mamy racji. Więc teraz... czytaj więcej

Nadmiar pszczół w Szwajcarii?

Od kiedy szwajcarska opinia publiczna zaniepokoiła się zmniejszaniem się populacji pszczół, stało się modne, zwłaszcza w mieście,... czytaj więcej

Dziwna historia Simona Bolingbroke’a

W latach 70. ubiegłego wieku Simon Bolingbroke służył jako żołnierz armii brytyjskiej w Rodezji (dzisiejsze Zimbabwe), kiedy ukąsił go... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.