×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Dobre strony medycyny konwencjonalnej

Opublikowano dnia: 2017-03-09

Dziś będę źle mówił o medycynie naturalnej, za to dobrze o medycynie konwencjonalnej!

W sumie nie tak źle o medycynie naturalnej, nie ma się czego obawiać. Jednak muszę wreszcie postawić kropkę nad i.

Zacznę od prac Waltera Sneadera, profesora farmakologii na Uniwersytecie Strathclyde, w Glasgow (Szkocja), światowego specjalisty w dziedzinie substancji leczniczych. Jest on słabo znany i rzadko cytowany, mimo tego, że na swoim koncie ma ogromne dzieło. Otóż sklasyfikował on naturalne i syntetyczne substancje lecznicze rygorystycznie testowane na ludziach1.

Obiektywne porównanie substancji naturalnych i leków syntetycznych

To prawda, że jego prace zostały opublikowane wyłącznie w języku angielskim, i to w dość naukowym języku.

Ale mimo wszystko.

Jego praca ma zasadnicze znaczenie. Spisał substancje wykorzystywane w medycynie przez wieki i we wszystkich cywilizacjach, bez względu na ich pochodzenie:

 • Roślinne i z aktywnych wyciągów roślinnych: alkaloidy, substancje niealkaloidowe (glikozydy, gwajakol, podofilotoksyna, paklitaksel, salicylina…), a także wszelkie substancje analogiczne i pochodne, alkohole, konopie, opium itp.;
 • zwierzęce (lub ludzkie): hormony płciowe, hormony nadnerczy, tarczycy, neurohormony, peptydy, prostaglandyny, witaminy, krew i wszystkie substancje biologiczne w niej zawarte, antymetabolity (puryny, pirymidyny, nukleozydy, inhibitory proteazy i neuraminidazy);
 • z mikroorganizmów: antybiotyki oraz wszystkie inne substancje wywodzące się z drożdży, grzybów, bakterii;
 • z metali i minerałów: żelazo, rtęć, arszenik, antymon, bizmut, złoto, srebro, lit, cynk, platyna, wszelkie sole tych metali, sole mineralne (potas, magnez, wapń, sód);
 • substancje odżywcze: kwasy tłuszczowe, białka, aminokwasy, różne węglowodany itp.;
 • a także substancje chemiczne: nalewki, sulfonamidy, substancje będące wynikiem jakiejkolwiek syntezy, w tym w zakresie inżynierii genetycznej, jak np. przeciwciała monoklonalne.

Nikt nie mógłby więc oskarżyć profesora Waltera Sneadera o „zamknięcie się”, „ograniczenie”, „sprzedanie się przemysłowi farmaceutycznemu” ani też o to, że „wszystko wie o lekarstwach syntetycznych, natomiast nic nie wie o substancjach naturalnych”.

Wręcz przeciwnie, profesor Walter Sneader ma rzadko spotykaną tak szeroką wizję całości, która pozwala mu dokonać obiektywnego porównania skuteczności wszystkich substancji leczniczych, od najbardziej naturalnych, aż do najbardziej syntetycznych.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Ta wizja całości jest niezbędna, by podejmować jak najlepsze decyzje terapeutyczne.

Skąd wzięły się leki syntetyczne?

O czym często zapominają wspomnieć zwolennicy medycyny naturalnej to to, że wynajdując „sztuczne” leki i uciekając się do tzw. chemii, ludzie nie mieli wyboru.

„Przyroda” nie oferowała gotowego lekarstwa na trąd, dżumę, gruźlicę, nowotwory, syfilis, schizofrenię i tak wiele jeszcze innych strasznych chorób.

Trzeba się postawić na ich miejscu: byli przerażeni, że nie mogą zaoferować cierpiącym chorym nic więcej.

Wiele z tych chorób, źle leczonych lub w ogóle nieleczonych, było tak straszliwych, że sam lekarz (nawet nie wspominając o chorym!) musiał wykazać się heroizmem, by przemywać ropiejące rany, leczyć cuchnące wrzody, amputować nogi, ramiona, ogromne guzy, przy katastrofalnym wprost wskaźniku niepowodzenia.

Czy zdajesz sobie sprawę, że aż do czasów Ambrożego Paré (wielkiego chirurga z epoki renesansu), lekarze na polu bitwy „leczyli” rany, zalewając je wrzącą oliwą?

Tę technikę przyżegania zawdzięczali medycynie arabskiej, bardzo wówczas cenionej. Ranny znosił ogromne cierpienia. Ale i sam lekarz, co świetnie opisuje Ambroży Paré, musiał się wykazać ogromną odwagą, by nie zemdleć podczas operacji.

Nic więc bardziej absurdalnego niż zarzucać dziś ówczesnym lekarzom, że szukali sposobów na działanie skuteczniejsze niż kilka naparów i środki tzw. „naturalne”, lecz dalece nieskuteczne, a często nawet szkodliwe, które mieli do dyspozycji.

Zwiększanie skuteczności naturalnych substancji

Przykładowo: rzadko już stosujemy napar z kory wierzby na gorączkę i ból głowy, tylko raczej kwas acetylosalicylowy (aspirynę), który jest dużo skuteczniejszy.

Czy kwas acetylosalicylowy jest „syntetyczny”, „sztuczny”?

TAK, gdyż można go wytwarzać wyłącznie przemysłowo (zob. firma Bayer).

NIE, gdyż na początku była to substancja jak najbardziej naturalna, występująca w korze wierzby (a także w wiązówce oraz w tzw. kastoreum).

Po prostu została oczyszczona, a następnie całkowicie klasycznie chemicznie zmodyfikowana (dodanie grupy acetylowej, tj. grupy CH3CO), w celu zwiększenia jej skuteczności przeciwbólowej i przeciwzapalnej.

Kolejny przykład to morfina. Od nieskończenie dawna ludzie jedzą lub palą mak, z którego wywodzi się brunatna masa zwana opium. Ale opium jest mało skuteczne. Od kiedy na początku XIX wieku człowiek nauczył się oczyszczać opium, wydziela się z niego alkaloid, który na cześć greckiego boga snu, Morfeusza, nazwano morphium, a następie morfiną. I wtedy (wreszcie!) dostaliśmy do rąk naprawdę silny lek przeciwbólowy, oszczędzający cierpień konającym, ofiarom wypadków i osobom silnie poparzonym.

Oczyszczona laboratoryjnie morfina jest skuteczniejsza i pewniejsza niż tzw. naturalne opium, gdyż wiemy dokładnie, jaką dawkę podajemy choremu, w przeciwieństwie do opium, w którym zawartość morfiny jest zmienna.

To samo w przypadku leczenia febry, czyli malarii, która dziesiątkowała Europę aż do początków XX w. To prawda, że w XVII w. jezuici przywieźli z Ameryki Południowej korę chininowca, lokalnego drzewa, w celu leczenia malarii. Ale lek ten był bardziej niż niepewny, dyskusyjny, a nawet odrzucany (przez Angielską Akademię Medycyny), gdyż nie można było precyzyjnie określić jego skuteczności (był skuteczny, ale nie na tyle, by było to oczywiste dla lekarzy i chorych).

Trzeba było poczekać aż będziemy gotowi do uzyskania chemicznego ekstraktu z chininy, jeszcze innego alkaloidu, aby środek ten stał się naprawdę skuteczny. A to stało się możliwe dopiero pod koniec XVIII w.

Wytwarzać rzadkie substancje w wielkich ilościach

Jeszcze jedną korzyścią płynącą z rewolucji przemysłowej i technicznej była możliwość wytwarzania w dużych ilościach substancji leczniczych zbyt rzadkich w przyrodzie.

Na przykład słynny czynnik antynowotworowy paklitaksel występujący w cisie (drzewie). Aby wszystkie nowotwory na świecie leczyć paklitakselem, należałoby wyciąć całe lasy cisowe. Ale, i tu niespodzianka, odmiana wytwarzająca paklitaksel jest bardzo rzadką odmianą, występującą na wybrzeżach Oceanu Indyjskiego, a jedno drzewo zawiera tylko mikroskopijne ilości tej substancji.

Na szczęście, badaczom udało się odtworzyć paklitaksel laboratoryjnie, i w ten sposób leczyć chorych, oszczędzając i tak już rzadkie cisy.

Ten sam problem wyniknął w przypadku kortyzonu. Znakomita substancja regulująca stany zapalne, ale występująca jedynie w minimalnych ilościach w nadnerczach ssaków. Jest zatem niezwykłym i godnym uwagi osiągnięciem to, że badaczom udało się w 1947 r. wytworzyć kortyzon syntetyczny, co zresztą ledwo się udało, tak było to skomplikowane (opowiem tę historię innym razem).

To także przypadek większości antybiotyków, które w niewielkich ilościach wytwarzane są przez grzyby. W żadnym razie naturalnie wytwarzane substancje nie wystarczyłyby do leczenia ludzi. Przypomnijmy tylko, że pierwszy pacjent leczony penicyliną zmarł, gdyż lekarze nie dysponowali ilością penicyliny wystarczającą dla jednego człowieka. Byli zmuszeni filtrować jego mocz i odzyskiwać z niego wydaloną penicylinę, aby ponownie mu ją wstrzyknąć, ale i to nie wystarczyło, by go uratować!

Przemysłowcy tworzący fabryki, by móc produkować penicylinę na wielką skalę i dzięki temu ratować dziesiątki tysięcy żołnierzy zranionych podczas II wojny światowej, oddali ludzkości chwalebną przysługę. Trzeba mieć odwagę to powiedzieć, nawet za cenę narażenia się na krytykę.

Dziękujmy im za penicylinę, która później uratowała miliony istnień ludzkich. Nie zapominajmy także, że większość poważnych zabiegów chirurgicznych, np. zabiegów na otwartym sercu czy transplantacji, nie mogłyby się odbyć bez istnienia antybiotyków i kortyzonu. Preparaty te są niezbędne, by zapobiec wystąpieniu stanu zapalnego i śmiertelnych infekcji w następstwie operacji.

Słowo za medycyną uzupełniającą

Wywód ten nie podważa wyższości naturalnych sposobów radzenia sobie z bardzo wieloma chorobami poprzez odpowiedni tryb życia, dietę, suplementację, ziołolecznictwo, o których nieustannie mówię w Poczcie Zdrowia.

Ale nie trzeba, byśmy byli naiwni tylko dlatego, że wolimy przyrodę. Medycyna naturalna najczęściej uzupełnia medycynę konwencjonalną, dlatego też tak wielu ekspertów w naszym wydawnictwie to lekarze.

Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli wyjaśnić pewne kwestie.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) Zob. szczególnie: „Drug Discovery, a History”, https://www.amazon.com/Drug-Discovery-History-Walter-Sneader/dp/0471899801

---

Komentarze

witold 2017-03-09 12:42
uzdrawiacze najmilsi,halo .

my juz Chemie odfajkowalismy, procz noza na gardle. aspiryna - dwoch tut. konowalow ale

drs wykierowli by mnie, tam gdzie trawa pokrywa ich bledy, uratowala mnie znajoma,

ktora lata walczyla z wrzodami zoladka i

wiedziala, ze aspiryna jest najlepszym

otwieraczem wrzodow zoladka i dwunastnicy.

wygarnelem im to, konowalowi niem. w szpitalu,

gdzie trafilem 2gi x w ciagu 2 mies. a temu niem. konowalowi z kraju, mojemu b. lakarzowi

pierwszego konfliktu, w jego praktyce i takze

glosno. koniec, bomba a kto nie czytal ten

traba. to nie ja, to popelnil nasz ulubiony k.i.galczynski. pozdrowienia wiosenne tycowie

{"IsDistinguishedFolder":true,"FolderId":{"Id":"AQMkADAwATMwMAItYmIAMzQtODBhNC0wMAItMDAKAC4AAAMrHWve4aqPR4N5OWCrJcGwAQDd+zlNSCNNR7bbUrtuWOfLAAACAQkAAAA=","ChangeKey":"AQAAABYAAADd+zlNSCNNR7bbUrtuWOfLAABl0W6p"},"DragItemType":2}
majda 2017-03-10 18:13
dlaczego nie można kupić pojedyńczych numerów,tlko roczna prenumeratę? Jeśli jest inaczej to ile kosztuje taki pojedyńczy wybrany egzemplarz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Czy zażyłeś witaminę P?

Węgierski naukowiec Albert Szent-Gyorgyi otrzymał w 1937 roku Nagrodę Nobla za odkrycie witaminy C i witaminy P. Wszyscy znają pierwszą... czytaj więcej

To nadaje mojemu sercu tempo lepiej niż rozrusznik

Rozrusznik serca to urządzenie, które wysyła elektryczne impulsy pobudzające do bicia serce osoby o zaburzonym lub spowolnionym... czytaj więcej

Kilka minut i znów w formie!

Parnas to górujący nad grecką Zatoką Koryncką stos kamyków i kłujących ostów (o wysokości 2457 m n.p.m).... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.