×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Doświadczasz kryzysu?

Opublikowano dnia: 2020-07-03

Jak się wydostać z tego "nieszczęścia naszego stulecia"?

"Jest takie słowo, które należałoby wyrwać nam z głowy. Słyszysz je 150 razy dziennie. Tym słowem jest "kryzys". Ono nie ma sensu. Jest kłamstwem..." - napisał Jean-Claude Guillebaud.

"Zajrzyj do słownika: kryzys oznacza przejściowe zakłócenie w systemie. To, co określamy jako "koniec kryzysu", to powrót do normalności. Jeśli masz kryzys zdrowotny i się wyleczysz, znowu jesteś zdrowy jak wcześniej. Natomiast nigdy nie wrócimy do takiego świata, jaki był wczoraj.

My nie doświadczamy kryzysu, ale gigantycznej zmiany. Tak naprawdę doświadczamy wielu zmian: geopolitycznej, duchowej, technologicznej, genetycznej, ekonomicznej.

Te zmiany niosą tyle samo obietnic, co zagrożeń. Co oznacza, że oczekują od nas, że weźmiemy je w swoje ręce. Naszym obowiązkiem, jako obywateli, jest zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec zagrożeniom i aby zrealizowały się obietnice."

Dodałbym jeszcze, że doświadczamy także głębokiej zmiany w medycynie.

Jeśli kryzys przeciąga się w nieskończoność... to już nie jest kryzys...

A czy Ty, szanowny Czytelniku, masz wrażenie, że doświadczasz kryzysu?

Czy może ten rzekomy "kryzys" jest w rzeczywistości permanentnym stanem cierpienia, które musisz znosić od kilku lub nawet kilkudziesięciu lat?

Czy naprawdę masz nadzieję, że "kryzys" się skończy?

A może jeden kryzys się kończy i w jego miejsce pojawia się kolejny?

Możemy zmienić nasz sposób postrzegania życia

Jeśli masz wrażenie, że życie to tylko nieprzerwana seria kryzysów, być może rozwiązaniem nie powinno być czekanie na "wyjście z kryzysu", które prawdopodobnie nigdy nie nastąpi.

Być może rozwiązanie polega na tym, aby spróbować zmienić swoje podejście do życia.

Zaakceptować to, że warto zmienić siebie od wewnątrz, aby pozbyć się złudzeń i marzeń o bajkowym życiu wolnym od nieszczęść i cierpienia. Zaakceptować życie takie, jakie jest. Razem z niedogodnościami, ponieważ one są nieodłączną częścią normalnego życia.

Gandhi powiedział: "Nasza wielkość nie tkwi w tym, że jesteśmy w stanie zmienić świat, ale w tym, że jesteśmy w stanie zmienić samych siebie".

Choroba może nas zmotywować do działania

Powiedzmy sobie szczerze, większość osób naprawdę zainteresowanych medycyną naturalną to osoby, które doświadczyły poważnych lub bardzo poważnych chorób. Czyli poważnych "kryzysów".

Do wyjątków należą osoby, które są zdrowe i decydują się na naturalną profilaktykę, naprawdę dogłębnie się w nią angażując, mimo iż nigdy nie chorowały ani nie były świadkami choroby kogoś bliskiego.

Zazwyczaj do drzwi musi zapukać Przeznaczenie, jako atak, rak lub innego rodzaju "kryzys".

Choroba może być zatem okazją do tego, aby nareszcie wprowadzić zmiany.

"Zanim zachorowałem, wydawałem pieniądze, których nie miałem, aby kupić rzeczy, których nie potrzebowałem i zaimponować ludziom, których tak naprawdę nie lubiłem" - usłyszałem kiedyś od pewnego pacjenta.

Choroba często daje nam możliwość wprowadzenia zmian, które powinniśmy wprowadzić wiele lat wcześniej. Ale zawsze odkładaliśmy je na później, ponieważ były zbyt bolesne lub nie rozumieliśmy jak są ważne.

Choroba przychodzi, aby nam przypomnieć o kwestiach zasadniczych.

Na przykład o tym, że żyjemy tylko raz i że życie może być piękne, pod warunkiem, że nie zmarnujemy czasu i energii na coś, co nam szkodzi. A także o tym, że każdy nasz oddech i każde bicie serca jest cudem.

Dwa sposoby jak przeżyć swoje życie

"Są dwie drogi, aby przeżyć życie", powiedział Albert Einstein.

"Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko."

Dr David Servan-Schreiber w swojej książce pt. "Antyrak. Nowy styl życia" opisuje jak odkrył piękno życia w dniu, w którym zdiagnozowano u niego guza mózgu.

Opisuje, że nagle poczuł się wolny od wszelkiej presji, jaką wywierali na nim rodzice, a także od presji, jaką wywierał na sobie sam, chcąc zawsze i wszędzie być najlepszym.

W końcu znalazł "dobry powód", aby wykorzystać czas, jaki mu pozostał, na robienie tego, co było ważne dla niego. Nie zważał już na wymagania swojego ojca, nauczycieli, kolegów i rywali, z powodu których żył tak, jak chcieli oni, a raczej tak, jak sądził, że chcieli.

I taki pokazał się światu. Przestał próbować "odnosić sukcesy" poprzez dyplomy i wszelkiego rodzaju osiągnięcia. Nareszcie odważył się zostać sobą. I dopiero wtedy autentycznie... odniósł sukces.

Poprzez książki, które napisał i które wstrząsnęły milionami osób. I najprawdopodobniej uratowały wiele istnień ludzkich. Poprzez felietony pełne mądrości i bardzo głębokie, które opublikowano po jego śmierci w zbiorze pt. Nasze ciało kocha prawdę (przepiękny tytuł!).

Dodajmy, że dzięki energii, jaka się w nim wyzwoliła po otrzymaniu diagnozy, nie sprawdziły się pesymistyczne przewidywania lekarzy.

Złośliwy guz, który miał pogorszyć jego funkcje intelektualne i zostawić mu zaledwie kilka miesięcy życia, dał mu coś przeciwnego: dał mu możliwość napisania książek i odkrycia terapii (chodzi o EMDR, omega-3 i antyoksydanty). Opierał się chorobie przez ponad dwadzieścia lat.

Pokazał bardziej niż ktokolwiek inny, że wyzdrowieć (fr. guérir) nie oznacza nie doświadczać żadnych ran. Oznacza jednak, że te rany już nie przejmują kontroli nad naszym życiem, a wręcz dają nam dostęp do prawdziwej wolności. Wolności, dzięki której potrafimy pozbyć się naszych lęków, ponieważ rozumiemy, że żadna rana nie może nas powstrzymać od kochania. (Guérir to jednocześnie tytuł jednej z jego książek. W języku polskim ukazała się pod tytułem Samodzielne usuwanie lęku, stresu i depresji. Bez leków i terapii – przyp. tłum.)

A czy Ty, szanowny Czytelniku, miałeś okazję do pozytywnej transformacji dzięki chorobie, jaka pojawiła się w Twoim życiu lub w życiu kogoś bliskiego?

Jeśli tak, byłoby wspaniale, gdybyś podzielił się tym doświadczeniem z innymi Czytelnikami Poczty Zdrowia oraz ze mną. Możesz je opisać w formie komentarza pod tym artykułem.

Z góry bardzo serdecznie dziękuję.

Zdrowia życzę,

Jean Marc Dupuis

 


*****Kto jest PRAWDZIWYM specjalista od zdrowia?*****

Czy zdarzyło Ci się spotkać lekarza, który w trakcie wizyty wytłumaczyłby, co robić, aby mieć dobre trawienie?

Czy próbowałeś już umówić się na wizytę z lekarzem prowadzącym, aby wyjaśnił Ci, jak żyć lepiej i dłużej za pomocą kilku suplementów diety?

Odpowiedź brzmi nie, chyba że naprawdę udało Ci się spotkać rzadki "okaz".

Lekarz to specjalista do spraw chorób. Interweniuje wtedy, gdy stan zdrowia jest zły. Przepisuje leki, które następnie specjalista do spraw leków sprzeda Ci w aptece (jak na razie tylko w aptece).

Jeśli chcesz zapobiec chorobie, być w dobrej kondycji, przeprowadzić wiosenne oczyszczanie lub opóźnić proces starzenia, nie idziesz do lekarza.

Gdy chcesz uzyskać informacje lub sprawdzić ogólny stan zdrowia, zgłaszasz się do naturopaty, doradcy zdrowotnego lub zielarza. To są prawdziwi specjaliści do spraw zdrowia!

Poznaj nowe czasopismo Naturopatia w praktyce.

Znajdziesz w nim praktyczne porady i sposoby stosowane i sprawdzone przez renomowanych naturopatów, należących do grona najlepszych.

W numerze lipcowym miesięcznika Naturopatia w praktyce:

 • Metale ciężkie: czy nie trzeba posprzątać?
 • Oto trzy rośliny o działaniu kojącym w przypadku zespołu jelita drażliwego
 • Niebieska glinka może zabijać bakterie oporne
 • Miody aromatyczne na różne przypadłości
 • Zaskakujące źródło refluksu żołądkowo-przełykowego

Aby zamówić prenumeratę miesięcznika Naturopatia w praktyce kliknij tutaj.

Skorzystaj z naszej wyjątkowej oferty!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Czy rezygnować z glutenu, jeśli jestem zdrów?

Gdy widzisz łany zboża na skraju drogi, czy potrafisz rozpoznać, jaki gatunek pszenicy na nim rośnie? Pszenica zwyczajna, pszenica orkisz czy... czytaj więcej

Czy nęka Cię Candida albicans?

Jeśli czujesz się beznadziejnie i każdego ranka masz ochotę zostać w łóżku... Jeśli jesteś bez powodu smutny, zaniepokojony... czytaj więcej

Mechaniczny ogon, aby zapobiec bólom pleców i problemom z utrzymaniem równowagi

Sztuczne kręgi pozwalają zmniejszyć napięcia Japońscy naukowcy opracowali mechaniczny (zrobotyzowany) ogon, który może pomóc... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.