×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Duży postęp w walce z chorobą Alzheimera

Opublikowano dnia: 2019-12-06

Bardzo praktyczne wskazówki jak zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera

W prasie możemy przeczytać o „znaczącym postępie w walce z chorobą Alzheimera".

Chodzi o nowe badanie, które potwierdza związek między chorobą Alzheimera a schorzeniami dziąseł: zapaleniem dziąseł i zapaleniem przyzębia.

 • Zapalenie dziąseł obejmuje dziąsła i towarzyszy mu krwawienie.
 • Zapalenie przyzębia obejmuje głębiej położone tkanki, strukturę, na której osadzone są zęby. Towarzyszy mu recesja dziąseł.

Może istnieć związek między tymi dwiema chorobami a chorobą Alzheimera.

Wniosek: sprawdzaj stan swoich dziąseł! I bardzo starannie o nie dbaj!

Znaczne pogorszenie sprawności umysłowej u pacjentów z zapaleniem przyzębia

Związek między zapaleniem przyzębia a chorobą Alzheimera zaobserwowano w 2010 r. w Columbia University Medical Center w Nowym Jorku.

Z przerażeniem zorientowano się, że nieodpowiednia higiena jamy ustnej może być wystarczającą przyczyną, aby u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami funkcji poznawczych rozwijało się otępienie (demencja).

Zaobserwowano także, że te osoby szybciej traciły samodzielność.

Bakterie migrują z dziąseł do mózgu!

Uzupełnieniem tych obserwacji było badanie z Uniwersytetu w Taipei (Tajwan), w którym wykazano związek między prawidłowymi funkcjami poznawczymi a niskim poziomem zachorowalności na zapalenie przyzębia.

Analizy tkanek mózgowych przeprowadzone pośmiertnie u pacjentów z chorobą Alzheimera wykazały, że Porphyromonas gingivalis, bakterie chorobotwórcze jamy ustnej, przedostają się do mózgu.

Szczególnie niepokojące są wyniki następującego doświadczenia:

Myszy zainfekowano tą bakterią i wywołała u nich zapalenie przyzębia.

Naukowcy z University of Illinois (USA) przebadali tkankę mózgową tych myszy.

Ze zdumieniem stwierdzili typowe oznaki choroby Alzheimera: stan zapalny, degeneracja komórek nerwowych, powstawanie złogów amyloidowych i białka tau.

„Byliśmy bardzo zaskoczeni” - powiedział Keiko Watanabe. „Nie spodziewaliśmy się, że czynnik wywołujący chorobę przyzębia może mieć taki wpływ na mózg. Ani tego, że skutki jego działania w pełni przypominają chorobę Alzheimera”.

Bakterie wywołują zapalenie

Zapalenie przyzębia i zapalenie dziąseł to powszechnie występujące choroby, w których szkodliwe bakterie uwalniają do krwioobiegu prozapalne cytokiny.

Objawami choroby są krwawiące dziąsła oraz zwiększona ruchomość zębów z powodu resorpcji kości otaczającej zęby.

W Szwecji powstało interesujące badanie. Zaproszono 20 000 bliźniąt i szukano przypadków, w których jedno z bliźniąt cierpi na otępienie, a drugie nie.

Stwierdzono, że u bliźniaka cierpiącego na chorobę Alzheimera występują choroby dziąseł i rozchwianie zębów, podczas gdy zdrowy bliźniak miał zdrową jamę ustną.

W chorobie Alzheimera dużą rolę odgrywa czynnik genetyczny. Jeśli jedno z bliźniąt choruje, istnieje 60-procentowe ryzyko, że choruje także drugie. Powyżej przedstawione badanie pokazuje, że zapalenie przyzębia może mieć poważne konsekwencje.

U osoby, która ma chorobę Alzheimera i jednocześnie duże nagromadzenie bakterii z powodu stanu zapalnego w jamie ustnej (zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia), objawy choroby Alzheimera nasilają się szybciej.

Mózg skolonizowany przez bakterie, które ułatwiają rozwój choroby Alzheimera

Nowe badanie, o którym obecnie dużo się mówi, zostało opublikowane w czasopiśmie „Science Advances”.

Wynika z niego, że bakterie Porphyromonas gingivalis (Pg), zazwyczaj występujące w zapaleniu dziąseł, mogą kolonizować mózg i wpływać na wytwarzanie w mózgu białek beta-amyloidowych, które tworzą tzw. blaszki amyloidowe w chorobie Alzheimera.

Naukowcy odkryli również, że gingipainy, enzymy wydzielane przez bakterie Pg, mogą zakłócać funkcje białka tau, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania neuronów.

Co ważniejsze, badacze starali się sprawdzić co się stanie, jeśli zablokują gingipainy.

Bingo. Po zahamowaniu gingipain zmniejszyła się liczba bakterii P. gingivalis migrujących do komórek nerwowych. W efekcie zmniejszyło się zapalenie w obrębie komórek nerwowych i zahamowała neurodegeneracja, do jakiej dochodzi w chorobie Alzheimera!

Bardzo zachęcające wyniki uzyskano już w pierwszym badaniu klinicznym przeprowadzonym przez firmę biotechnologiczną Cortexme, w październiku 2018 r.

Kluczowe znaczenie prawidłowej higieny jamy ustnej

Wszystko to potwierdza jak istotne znaczenie ma odpowiednia higiena jamy ustnej, w szczególności dziąseł.

W tym zakresie pora skończyć z przesadnym wychwalaniem duetu „szczoteczka do zębów + pasta do zębów”. Ten duet zapewnia zbyt słabą higienę jamy ustnej. Ponieważ efekty bywają niezadowalające, wiele osób podejmuje większe starania i myje zęby trzy razy dziennie. I nadal uważa, że to za mało.

Poważny błąd!

Przeciwnie. To za dużo.

Nadmierne szczotkowanie zębów uszkadza szkliwo zębów, powoduje zużywanie się zębów, podrażnia dziąsła. W zamian nie daje żadnych korzyści.

Szczerze mówiąc częstsze mycie zębów nie zmniejsza zbytnio nawet problemów z nieświeżym oddechem. Pasty do zębów z aromatem mięty są rzekomo odświeżające, ale to działanie po kilkudziesięciu minutach znika.

Prawdziwym rozwiązaniem, co często powtarzam, jest nić dentystyczna oraz irygator do zębów, jeśli ktoś lubi to urządzenie.

Moim zdaniem najskuteczniejsza jest nić dentystyczna. Zdecydowanie lepiej raz oczyścić zęby za pomocą nici dentystycznej niż trzy razy za pomocą szczoteczki do zębów – to moja opinia.

Nić dentystyczna usunie resztki jedzenia z miejsc, które nie mogą być pocierane w sposób naturalny językiem lub spożywanym pożywieniem. Chodzi o przestrzenie między zębami. Jeśli nie użyjemy nici dentystycznej, resztki będą się tam gromadzić i rozkładać, zapewniając ucztę bakteriom. A bakterie wytworzą kwasy, które atakują zęby, powodują próchnicę zębów i podrażniają dziąsła, prowadząc do zapalenia dziąseł.

Kilka słów doprecyzowania na temat irygatora do zębów

Pisałem wcześniej, że irygator dentystyczny jest moim zdaniem zbyt skomplikowany w użyciu. Muszę jednak doprecyzować, że wiele osób jest zadowolonych z tego urządzenia i doskonale się u nich sprawdza.

Idealnym rozwiązaniem byłoby łączenie obu technik. Ja polecałbym najpierw użycie irygatora dentystycznego, aby oczyścić całość. Następnie użyć nici dentystycznej, aby idealnie oczyścić przestrzenie między zębami. I na koniec krótkie, klasyczne mycie zębów z użyciem szczoteczki i pasty do zębów.

Tak intensywnej higieny nie wykonujemy oczywiście codziennie. Wystarczy dwa razy w tygodniu. A w pozostałe dni wykonujemy powyższe trzy techniki naprzemiennie (raz jedna, raz inna).

W ten sposób w ciągu kilku tygodni pozbędziesz się krwawienia dziąseł, zapalenia dziąseł, a zapalenie przyzębia przestanie już być zagrożeniem. Dzięki temu znacząco obniżysz ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera!

 

Znaczenie kwasów tłuszczowych omega-3 w walce z chorobą Alzheimera

Wraz z wiekiem kwasy tłuszczowe omega-3 powinny stanowić bardzo ważną część diety. Udowodniono, że ich spożycie zmniejsza ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych u osób starczych, takich jak demencja czy choroba Alzheimera, a także niektórych nowotworów.

Włącz olej kokosowy do swojej diety

Olej kokosowy zawiera tłuszcz MCT (trójglicerydy średniołańcuchowe), który pomaga zwiększyć ketozę. Wątroba wchłania go i natychmiast przekształca w ketony. Według badania spożywanie oleju kokosowego jest najlepszym sposobem, aby podnieść poziom ketonów u pacjentów chorych na Alzheimera. Zacznij od jednej łyżeczki dziennie, a następnie zwiększ spożycie do dwóch łyżek dziennie.

Odżywianie ma ogromne znaczenie

W przypadku choroby Alzheimera czy Parkinsona, zaleca się niekiedy dietę ketogeniczną. Dlaczego? Spadek poziomu glukozy i obecność ciał ketonowych (tak jak w wyniku głodówki) mogą być korzystne dla osób cierpiących na te choroby. Ciała ketonowe mogą być cenne szczególnie dla mózgu.

Poznaj dietę ketogeniczną wraz z programem "Keto dieta po 40. roku życia. Teoria i praktyka". Dowiesz się z niego m.in.

 • czym jest dieta ketogeniczna?
 • jakie produkty należy spożywać, a jakich unikać?
 • co to jest ketoza i jak ją osiągnąć, a następnie utrzymać?
 • kompletny plan żywieniowy na cały miesiąc
 • blisko 100 przepisów na smaczne dania
 • i wiele innych

Tylko teraz możesz kupić program "Keto dieta po 40. roku życia. Teoria i praktyka" w promocyjnej cenie. Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

 

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Najbardziej wstrętny newsletter, jaki napisałem

Od razu z góry Cię przepraszam – mój dzisiejszy newsletter będzie niewątpliwie najobrzydliwszym, jaki kiedykolwiek napisałem.... czytaj więcej

Kobiety potrzebują testosteronu

Kobiety mają mniej testosteronu niż mężczyźni. Z tego powodu zwykle zapomina się im przypominać, że, aby dobrze zadbać o swoje zdrowie w... czytaj więcej

Czy mózg może spuchnąć?

Czy masz niekiedy wrażenie, że Twój mózg nie działa już tak dobrze jak kiedyś? Niestety, to na pewno coś więcej niż tylko... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.