×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Dziękuję, Drogi Hipokratesie

Opublikowano dnia: 2016-11-17

Dziś pragnę Ci przedstawić starego przyjaciela, doktora Hipokratesa.

Hipokrates był Grekiem. Chociaż zmarł dawno temu, w 379 r. p.n.e., to jego duch ciągle jest obecny wśród nas.

Stamtąd, gdzie się znajduje, doktor Hipokrates nadal towarzyszy nam w codzienności, wszystkim nam, którzy interesujemy się zdrowiem i medycyną naturalną.

Świadomie piszę „medycyną naturalną”, gdyż współczesna medycyna konwencjonalna w dużej mierze zerwała z nauczaniem Hipokratesa. To odrzucenie zaczęło się już w epoce renesansu, od lekarza-alchemika Paracelsusa, o którym w newsletterze Poczta Zdrowia była już mowa, a który na publicznym placu spalił dzieła Hipokratesa oraz arabskich lekarzy, którzy się nim inspirowali.

To żałosne wydarzenie miało miejsce w Bazylei (w Szwajcarii) w noc świętojańską 23 czerwca 1527 r.

Zapoczątkowało ono stopniowe, coraz powszechniejsze odrzucanie Hipokratesa i jego koncepcji organizmu ludzkiego. Uniwersytety medyczne ostatecznie zaprzestały nauczania jego metody pod koniec XIX w.

Hipokrates, rzemieślnik ludzkiego organizmu

Natomiast, jeśli chodzi o medycynę naturalną, można powiedzieć, że jest ona całkowicie przesiąknięta tradycją hipokratejską.

To niesłychane bogactwo.

Spójrz, jak wiele zawdzięczamy jej twórcy:

Hipokrates wyjaśniał, że leczyć trzeba osobę, a nie chorobę (1).

Starał się leczyć cały organizm, a nie tylko jego poszczególne części.

To jest to, co dziś nazywamy medycyną holistyczną. To taka, która uwzględnia wszystkie wymiary życia człowieka. Nazwa pochodzi z greckiego holis, co znaczy „wszystko”.

Opracowując swoje sposoby leczenia, Hipokrates wyjaśniał, że natura, physis, sama w sobie jest siłą leczącą. Główną rolą lekarza jest zatem pomóc naturze wykonać swoje zadanie, zamiast arbitralnie nią kierować.

Nic dodać, nic ująć. Jesteśmy dokładnie tego samego zdania w redakcji Poczty Zdrowia!

Teoria humoralna

Dla Hipokratesa zdrowie to harmonijny stan równowagi różnych humorów (płynów), z których składa się organizm ludzki.

Te cztery humory to: krew, śluz, czarna żółć i żółć.

Odpowiadają one czterem żywiołom, które według filozofii Arystotelesa tworzą wszechświat: powietrzu, wodzie, ziemi i ogniowi.

Krew odpowiada powietrzu, woda – śluzowi, ziemia – czarnej żółci, a ogień – żółci.

Każdy ma swój indywidualny „temperament”, określony zależnościami między tymi humorami. I tak ludzie dzielą się na sangwiników, choleryków, flegmatyków i melancholików (gr.: melanos oznacza czarny, a melancholicy mają zbyt wysoki poziom czarnej żółci).

Każdy żywioł jest szczególną kombinacją tych czterech podstawowych cech: zimna, gorąca, suchości i wilgotności.

Teorię humoralną i jej powiązania z żywiołami i cechami można przedstawić następująco:

Każdą chorobę wywołuje brak równowagi pomiędzy poszczególnymi humorami. Aby to skorygować, należy priorytetowo potraktować brakujące humory oraz pozbyć się humorów, których mamy w nadmiarze.

Teoria ta posłuży później do uzasadnienia masowego sięgania przez lekarzy po środki wymiotne, przeczyszczające, a zwłaszcza po upuszczanie krwi, które powodowało katastrofy i niestety trwało długo, pomimo prześmiewczych (zasadnie!) sztuk Moliera na temat metod leczenia lekarzy z epoki.

A mimo to, absolutną nieprawdą byłoby twierdzić, że za to wszystko winę ponosi Hipokrates.

Hipokrates jest niewinny!

Hipokrates nigdy nie zachęcał do śmiałych i ryzykownych zabiegów na pacjentach.

Wręcz przeciwnie, jego słynną i wielokrotnie powtarzaną dewizą było: Primum non nocere, czyli „po pierwsze nie szkodzić”.

Jego wkład w medycynę to między innymi nawoływanie lekarzy do rozpoznawania przypadków beznadziejnych i powstrzymywania się od jakiejkolwiek niepewnej interwencji.

Pierwszym sposobem leczenia zawsze miała być, jego zdaniem, dieta, który to termin według niego odnosił się nie tylko do sposobu odżywiania się, ale także do trybu życia ogółem.

„Niech twoje jedzenie będzie twoim najważniejszym lekarstwem”, mawiał.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Zalecał odżywianie się w sposób zbilansowany i proporcjonalny, to jest spożywanie bez przesady pokarmów odpowiadających potrzebom i osobistemu temperamentowi.

Według niego, niektóre pokarmy należało spożywać na surowo, inne natomiast należało poddać obróbce termicznej, by ułatwić trawienie.

Pierwsze naukowe diagnozy

Jedną z mocnych stron medycyny hipokratejskiej było położenie akcentu na wywiad lekarski, czyli na rozmowę o wcześniejszej historii pacjenta, by zrozumieć genezę schorzenia.

Po tym następowało pogłębione badanie kliniczne umożliwiające sformułowanie rokowań. Polegało ono na osłuchiwaniu i palpacji. Ponadto wykorzystywano zmysły węchu i słuchu.

Hipokrates opracował technikę zwaną succussion polegającą na potrząsaniu chorym, aby następnie słuchać szmerów wywoływanych przez przemieszczające się w organizmie pacjenta płyny i na tej podstawie stawiać diagnozę.

W taki właśnie sposób Hipokrates stworzył pierwszą klasyfikację chorób. Wyróżnił choroby ostre, przewlekłe, endemiczne i epidemie, a to rozróżnienie, którego nadal się używa.

To on zaczął stosować medyczne pojęcia takie jak „nasilenie”, „nawrót”, „ustąpienie”, „paroksyzm”, „szczyt” i „rekonwalescencja”, które także nadal pozostają w użyciu.

Jego opis ropnego zapalenia opłucnej wciąż jeszcze pozostaje przedmiotem nauczania studentów pneumologii i chirurgii.

Jako pierwszy opisał objawy „pałeczkowatości palców”, objawu bardzo istotnego przy diagnozowaniu chorób serca, raka płuc i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Zjawisko jest zresztą często nazywane na jego cześć „palcami Hipokratesa”. To on również określił cechy „oblicza Hipokratesa”, czyli zmian, które zachodzą w rysach twarzy z chwilą śmierci lub podczas długotrwałej choroby.

Wymyślił sposób leczenia hemoroidów poprzez podwiązywanie i przyżeganie rozpalonym żelazem, która to technika bywa do dziś niekiedy stosowana.

Wysoki poziom moralny

Ale bardziej niż wszystko inne, wielkim osiągnięciem Hipokratesa było nadanie profesji lekarza, wówczas o niewielkim prestiżu, wysokiego poziomu moralnego.

Nauczał, że lekarz powinien być uczciwy, zaś jego postępowanie przykładne.

Niewiele osób o tym wie, ale w słynnej Przysiędze Hipokratesa lekarz powinien przysiąc, że „sam będzie stosował dietę, którą uważa za właściwą dla swoich pacjentów”.

A zatem nie ma mowy, by lekarz palący papierosy zalecał swoim pacjentom, aby przestali palić! Nie ma też mowy, by nadużywał alkoholu, zalecając jednocześnie swoim pacjentom wstrzemięźliwość!

Ale zdrowa moralność polecana przez Hipokratesa tu się nie kończy:

„Wszędzie, gdzie wejdę, będę tylko dla dobra pacjenta i powstrzymam się od jakiegokolwiek dobrowolnego czynienia zła lub korupcji; ponadto, powstrzymam się od uwodzenia kobiet i mężczyzn, czy to niewolników czy wolnych”.

Nie ma również zatem mowy o tym, by wykorzystywać prestiż zawodowy w podbojach miłosnych!

W swojej praktyce lekarskiej był przykładem rzadkiej uczciwości, posunąwszy się nawet do tego, że opisał sytuację, w której podjął się leczenia 42 pacjentów, z których 25 umarło.

Nieustannie zachęca do zachowania z uprzejmością, delikatnością („Gdzie jest miłość do ludzi, jest również miłość do sztuki”) i godnością, do tego stopnia, że tradycyjny wizerunek dobrego lekarza, ludzkiego, oddanego, ale także dobrze wychowanego i sympatycznego, budowany był przez wszystkie pokolenia lekarzy wyznających jego wartości, zgodnie ze złożoną Przysięgą Hipokratesa.

A zatem, choć niektóre jego teorie były dziwaczne, mamy wobec niego olbrzymi dług wdzięczności.

Dziękuję, Drogi Hipokratesie. Dziękuję, że byłeś i że dalej towarzyszysz nam w naszych badaniach.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) A short History of Medicine” Erwin H. Ackerknecht, The Johns Hopkins University Press, 1981. 

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

5 powodów, aby rzucić się na brokuły

Brokuły to jedno z najbardziej niezwykłych warzyw pod względem wpływu na zdrowie. Mają właściwości przeciwnowotworowe. Mogą... czytaj więcej

Sól zabija

Czy zauważyłeś jak rządzący z zapałem usiłują nas czasem przez czymś chronić? Wyroby tytoniowe, przekroczenie prędkości, cukier,... czytaj więcej

„Kiedy mi grożą, mam ochotę wybuchnąć śmiechem”

Otrzymałem wiele odpowiedzi na newsletter „Dlaczego już się nie mogę doczekać, kiedy będę miał 80 lat”. Niektórzy... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.