×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Fałszowanie leków – powstrzymać paranoję

Opublikowano dnia: 2015-03-13

Przez dłuższy czas francuskie media, w tym także France Info, France Inter, Métro i Le Point, alarmowały o ekspansji podrabianych leków i o tym, że ich potencjalnych ofiar mogą być tysiące.1

Chodzi o wnioski z opublikowanego 25 września 2013 r. raportu IRACM (fr. Institut de Recherche contre les médicaments contrefaits) francuskiego instytutu badawczego do przeciwdziałania fałszowaniu leków2.

 

Instytut, przedstawiany jako „niezależny”, w swoim raporcie wskazywał na to, że w Chinach i w Indiach istnieje wiele fabryk, w których bez zezwolenia produkuje się kopie leków zachodnich firm farmaceutycznych, takich jak Merck, GlaxoSmithKline, Novartis, Sanofi i inne. Są to firmy farmaceutyczne produkujące leki, które możesz kupić w swojej aptece.

Raport donosił też, że w krajach biednych, zwłaszcza w Afryce, leki często są gorszej jakości. A mafie bułgarskie, rosyjskie, chińskie i arabskie, sprzedają je ze znacznym zyskiem na terytorium Palestyny, na Haiti czy w Panamie.

Kolejnym problemem jest to, że przez internet – czy to przez strony internetowe czy też przez e-maile-spam, sprzedaje się produkty na przyrost masy mięśniowej (tzw. anaboliki), a zwłaszcza produkty dla mężczyzn, zwiększające wielkość i twardość ich... wystarczy, na pewno już wiesz, o co chodzi.

Na skutek zażycia tych „poprawiających męskość” produktów w samym tylko Singapurze w latach 2008–2009 odnotowano jedenaście zgonów i dwadzieścia cztery przypadki śpiączki.

To wszystko wydało mi się poważne. Tym bardziej, że raport alarmuje, iż zjawisko bardzo mocno dotyka kraje zachodnie.

******************************************

Ogłoszenie

Brak popędu płciowego oraz zaburzenia erekcji to częste skargi mężczyzn, którzy po raz pierwszy trafiają na konsultację do specjalisty.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat seksualności mężczyzny, a także na temat sprawdzonych terapii przywracania równowagi hormonalnej, sięgnij po najnowszy numer miesięcznika Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry’ego Hertoghe’a.

Jeszcze tylko do tego piątku, zapisując się na jego prenumeratę, otrzymasz aż 115,20 zł wyjątkowego rabatu oraz 2 prezenty (dla osób po 50. roku życia: aż 60% zniżki od ceny rocznej prenumeraty). 

Aby skorzystać z tej możliwości, kliknij tutaj

*****************************************

Zaniepokoiłem się z uwagi na moich Czytelników i postanowiłem zgłębić temat. Przeanalizowałem obszerny raport, aby dokładnie ocenić ryzyko, jakie ciąży nad moimi Czytelnikami, czyli również nad Tobą. Mam bardzo uspokajające wiadomości.

5 poważnych przypadków w ciągu 17 lat

Zacząłem szukać dokładnych i udokumentowanych realnych przypadków, które wystąpiły w wyniku spożycia podrabianych leków. Wszystkich takich przypadków zacytowanych w raporcie IRACM jest pięć:

 1. W czerwcu 1996 r. syropy wyprodukowane w Chinach spowodowały śmierć 88 dzieci na Haiti. (s. 48)
 2. Iniekcje z użyciem sfałszowanych produktów na anemię spowodowały zgon młodej Argentynki w roku 2004. (s. 18)
 3. Panama: w 2006 r. ponad setka dzieci stała się ofiarami sfałszowanego leku zawierającego glikol dietylenowy, silny rozpuszczalnik, który znalazł się w podrobionym syropie na kaszel. (s. 18)
 4. Singapur: państwowe organy sanitarne odnotowały jedenaście zgonów i dwadzieścia cztery przypadki śpiączki w wyniku zażycia sfałszowanych leków na dysfunkcje seksualne w latach 20082009. (s. 19)
 5. Syrop na kaszel, który zawierał środek przeciwoblodzeniowy stosowany w samochodach, zabił 84 nigeryjskich dzieci (2009). (s.17)

Pięć przypadków od roku 1996, to o pięć przypadków za dużo. Fakt, że miały miejsce tysiące kilometrów od nas nie zmniejsza stopnia ciężkości.

Dużo podróżowałem po tych krajach, gdzie w obiegu jest najwięcej podrobionych leków, w szczególności po Afryce. Mogę powiedzieć, że rzucają się tam w oczy zupełnie inne problemy, stwarzające jeszcze większe zagrożenie dla społeczeństwa.

Pojazdy pędzące po wyboistych drogach, nocą, bez świateł, które, nie zwalniając, ocierają się o nieszczęsnych pieszych wędrujących obrzeżami dróg, niedożywienie, zepsute jedzenie, zanieczyszczona woda, AIDS, operacje chirurgiczne niewysterylizowanymi narzędziami. Nie wspominając już o gwałtach, napadach, partyzantce, terroryzmie i wojnach domowych.

W tym kontekście (który jest codzienną rzeczywistością na wielu obszarach Haiti, Panamy czy Nigerii), aby ocalić ludzkie życie, pierwszą potrzebą jest ustanowienie rządów prawa i stworzenie takich warunków życia, by biednemu człowiekowi już nie groziło obrabowanie w każdej chwili przez bandytów lub skorumpowanych urzędników.

Aby mieć nadzieję na rozwój tych krajów, najpierw należy wprowadzić prawo. To zupełnie podstawowy warunek. Dopóki tak się nie stanie, składanie nam obietnic, że „wspólnocie międzynarodowej” uda się powstrzymać przemyt leków do tych miejsc – jest tylko ponurą farsą.

A u nas?

W Europie Instytut IRACM uznaje, że zagrożenia związane z fałszowaniem leków powinny jak najszybciej

zostać uwzględnione przez decydentów po to, aby wprowadzić wysokiej wagi działania, aby powstrzymać akcję przestępczości zorganizowanej, chronić ludność i nie dopuścić do tego, żeby pewnego dnia ci przestępcy zdobyli władzę i zagrozili praworządności w naszych krajach. (s. 9)

A niech to! Sprawa jest więc poważna! „Przestępczość zorganizowana”! „Praworządność zagrożona”?!

Jednak, gdy trzeba podać szczegółowe przykłady tego zagrożenia, raport musi przyznać, że we Francji nie ma żadnego problemu w legalnych aptekach. A jedyny odnotowany przypadek fałszerstwa na terytorium Francji w ciągu ostatnich 15 lat, dotyczy produktów sprzedawanych… na zapleczu jednego z chińskich sklepów!

Mam nadzieję, że nasi Czytelnicy nie kupują leków w tym sklepie!

Mimo iż Francja pozostaje chroniona i nie znaleziono żadnych sfałszowanych leków w legalnych aptekach, to jednak tego typu handel może się organizować, zwłaszcza z oddziałami w Chinach. Service National des Douanes Judiciaires (z fr. Krajowa służba celna o uprawnieniach policji – przyp. tłum.), w wyniku dochodzenia ustaliła, że w sprawę zaangażowana była para małżonków, która w latach 20062008 kierowała siecią rodzinną, dostarczając leki do swego paryskiego butiku oraz do wielu nielegalnych aptek w Paryżu.

Chodziło oczywiście o chińskie rośliny i chińskie produkty, przeznaczone dla chińskich klientów. Większość tych produktów miała na celu pobudzanie funkcji rozrodczych..., wiadomo o co chodzi.

Raport IRACM wyraża również zaniepokojenie fałszywymi lekami sprzedawanymi przez tzw. „spamerów” i inne strony internetowe naciągające klientów. Zarejestrowane są w Rosji lub w Kazachstanie, wysyłają niechciane wiadomości elektroniczne, oferujące produkty na pobudzenie... wiesz czego. Produkty dostarczane są drogą pocztową.

We Francji celnicy przechwytują głównie sfałszowane tabletki na zaburzenia erek***. (s. 19). (Wyjaśnienie: te trzy gwiazdki umieszczone są po to, aby całej wiadomości nie zaklasyfikowano jako spam).

Ale mam pytanie, kto jest na tyle niemądry, aby klikać w te wiadomości, przekazywać numer swojej karty kredytowej, zamawiać pigułki i świadomie je zażywać, bez żadnej wątpliwości? Pytam się, kto? W każdym razie, żywię nadzieję, że żaden Czytelnik Poczty Zdrowia, ani nikt z Twoich znajomych!

Raport zaznacza na stronie 22, że:

w latach 20012008, do AFSSAPS (francuska agencja ds. bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych – przyp. tłum.) zgłoszono około czterdziestu problemów dotyczących bezpieczeństwa farmakoterapii, wynikających z zastosowania leków zakupionych przez internet. (s. 22)

Około czterdziestu problemów... w ciągu 7 lat. Możesz powiedzieć, że to wciąż o czterdzieści przypadków za dużo. Ale porównajmy do 350 tysięcy przypadków rocznie, wynikających ze stosowania oficjalnie zarejestrowanych leków, zatwierdzonych i sprzedawanych przez szanowane firmy farmaceutyczne i farmaceutów, którzy przecież tak bardzo dbają o ochronę zdrowia publicznego.

Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba rzeczywistych przypadków również nie jest imponująca:

Liczba dochodzeń prowadzonych przez FDA (Food and Drug Administration) dotyczących fałszywych leków wzrosła z 6 w roku 2000 do 58 w roku 2008. (s. 20)

Zacząłem mieć wątpliwości. Zacząłem się zastanawiać, co jest powodem, dla którego ci pozornie poważni ludzie, z takiego instytutu jak IRACM, próbują wywołać panikę wśród ludzi, z powodu takiego „niby-problemu”. A także, dlaczego podano te informacje we wszystkich stacjach radiowych i telewizyjnych, aby wzmocnić przekaz.

Dziwna ta „niezależność”

Pięć sekund szukania w Google wystarczyło, aby się dowiedzieć, że IRACM, ten „niezależny” podmiot, został założony przez… Sanofi, francuskiego giganta farmaceutycznego3. Oczywiście tego szczegółu nie znajdziemy na ich stronie internetowej.

To nie znaczy, że podane przez nich informacje nie są prawdziwe, jednak mimo wszystko, warto o tym szczególe wiedzieć. Trzeba także zauważyć, że ani France Info, ani Le Point, ani inne gazety, nie uznały za istotne, aby oprócz straszących nagłówków podać czytelnikom taki szczegół.

A jaki jest cel statutowy IRACM? Można o tym przeczytać na stronie 7 raportu:

Institut de Recherche Anti-Contrefaçon de Médicaments (IRACM) ma na celu prowadzenie działań zmierzających do lepszego rozpoznania tego zjawiska, aby pokazać ten problem decydentom, zachęcić ich do działania, zmobilizować opinię publiczną, zapobiec kolejnym ofiarom oraz aby stymulować wprowadzenie strategii zmierzających do rozwiązania tych problemów, zarówno na poziomie Państw, jak i całej wspólnoty międzynarodowej. To powód istnienia IRACM. (wyróżnienie fragmentu tekstu - J-MD)

Celem IRACM jest więc „stymulowanie” rządów na całym świecie, do zwiększenia środków na walkę z producentami leków ocenionych jako niezgodne.

To się nazywa lobbing, mający na celu zwalczanie konkurencji niewygodnej dla wielkich firm farmaceutycznych.

Dlatego, kiedy w raporcie IRACM czytasz, że:

Zjawisko fałszowania leków wzrasta zarówno w krajach rozwiniętych, jak w krajach rozwijających się. Rośnie liczba jego ofiar oraz niemal bezkarnie rosną dochody tej międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. (s. 7)

należy rozumieć, że tymi „ofiarami”, są przede wszystkim... akcjonariusze Sanofi.

A jak wygląda sytuacja w Polsce? Czy słyszeliście o przypadkach zatruć lekami z nieznanego źródła? Czekam na Wasze komentarze, które możecie zostawić tutaj. Jestem bardzo ciekawy.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Czym się wspierać i jak naturalnymi sposobami skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia.

– Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od... sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz.

– 90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

– Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Aby zyskać więcej informacji, wejdź na tę stronę.

******************************************

Źródła:

1) Artykuł w magazynie Le Point: http://www.lepoint.fr/editos-du-point/anne-jeanblanc/contrefacon-de-medicaments-le-nouveau-visage-du-crime-organise-25-09-2013-1734918_57.php

2) Raport IRACM, «CONTREFAÇON DE MEDICAMENTS ET ORGANISATIONS CRIMINELLES», septembre 2013

3) Pharmacrime.eu; http://www.pharmacrime.eu/partners2012.htm

Komentarze

Bożena 2015-03-13 09:10
Witam serdecznie Od wielu lat unikam leków chemicznych i stosuję leki ziołowe i homeopatyczne z dobrym skutkiem. To zrozumiałe, że wielkie koncerny stać na walkę z konkurencją różnymi środkami, po prostu mają kasę. Jednak jest jeszcze spora grupa ludzi, która widzi więcej niż to co im wciskają oficjalne media. Jest jeszcze nadzieja, że zostawią nam wybór sposobu leczenia. Pozdrawiam Bożena Kindur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Mit „cukrów wolnych”

Czy sportowcy w przeddzień ważnych zawodów lub istotnego meczu nie zjadają pokaźnych porcji makaronu, by w ten sposób zgromadzić... czytaj więcej

Tłuszcze nasycone: naukowcy wreszcie przyznają mi rację!

Od lat sprzeciwiam się temu, co głoszą oficjalne organizacje zdrowia w sprawie tłuszczów nasyconych. Mówią Ci, żeby... czytaj więcej

Zwyrodnienie stawów: spróbuj glukozaminy i chondroityny

Na problemy ze stawami wiele sklepów internetowych poleca glukozaminę i chondroitynę. Obie te nazwy odstraszają, ponieważ... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.