×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Fantomowa artroza stawu biodrowego

Opublikowano dnia: 2020-08-14

Uwaga na błędne diagnozy!

Ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów zawsze jest okropny, ale ból biodra w szczególności. Przypomina przeszywający ból zęba. Może rozciągać się od kolana do środka pleców, promieniując na nogę, miednicę i brzuch.

Człowiek staje się owładnięty bólem i nie jest w stanie znaleźć niczego, co przyniosłoby mu choć trochę ulgę. Nawet sen nie pomaga.

Dlatego wynalezienie protezy stawu biodrowego w 1962 roku przez Sir Johna Charnleya, angielskiego chirurga ortopedę, było jednym z największych osiągnięć w historii medycyny.

Prężnie prosperujący przemysł

Obecnie wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego wykonuje się u milionów pacjentów rocznie. W samych Stanach Zjednoczonych państwo wydaje 185 miliardów dolarów rocznie na endoprotezy stawu biodrowego dla 330 tysięcy seniorów, którzy tego potrzebują. We Francji, każda taka operacja oznacza dla systemu opieki zdrowotnej około 20 tysięcy euro, zasilając tym samym prężnie prosperujący rynek.

Na tyle prężnie, że u części osób (oczywiście nie ma oficjalnych statystyk na ten temat) takie operacje są przeprowadzane... niepotrzebnie.

Jakie są tego konsekwencje? To bardzo proste. Oprócz ryzyka związanego z operacją (ryzyko infekcji, a przede wszystkim zatorów), te osoby cierpią po operacji tak samo jak przed.

Jeśli odczuwasz ból biodra (przed operacją lub po)

Jeśli miałeś operację stawu biodrowego i nadal odczuwasz ból, przeczytaj dalszą część.

Warto, aby tą informacją zainteresował się każdy, kto może kiedyś zetknąć się z tym problemem. Czyli wszyscy.

Naukowcy starali się naukowo ustalić dokładny związek między chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego, widoczną na zdjęciu rentgenowskim, a bólem.

W 2015 roku przeprowadzili badanie pod nazwą Framingham osteoarthritis study [1], którym objęto 4500 pacjentów. Oto, co stwierdzono:

 • u 84% pacjentów z bólem biodra nie stwierdzono choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego widocznej na zdjęciu rentgenowskim;
 • i odwrotnie, 79% pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów widoczną na zdjęciu rentgenowskim nie odczuwało bólu!

Powyższe wyniki uzyskane wśród 4500 osób zadziwiły tak bardzo, że kolejni naukowcy postanowili sprawdzić czy tak jest naprawdę.

Przeprowadzono kolejne badanie, o nazwie Osteoarthritis Initiative [2]. Oto co stwierdzono:

 • u 91% pacjentów z bólem biodra nie stwierdzono choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego widocznej na zdjęciu rentgenowskim;
 • 76% osób z chorobą zwyrodnieniową stawów widoczną na zdjęciu rentgenowskim nie odczuwało bólu!

Badania RTG nie są miarodajnym sposobem wykrywania artrozy stawu biodrowego

Wniosek opublikowany w „British Medical Journal” był następujący: „W większości przypadków badania rentgenowskie stawów biodrowych nie są miarodajnym sposobem rozpoznawania choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego”.

Jeśli cierpisz na bóle biodra, zgadnij co Ci zaproponują, aby sprawdzić czy chodzi o chorobę zwyrodnieniową stawów i czy potrzebujesz endoprotezy. Bingo, badanie rentgenowskie!

To zjawisko zasila potężny przemysł. Oprócz marnotrawienia pieniędzy, prawdziwym problemem jest oczywiście to, że ludzie nadal cierpią, po poważnej operacji, która nie usunęła przyczyny ich bólu.

W 90% przypadków problemem są osłabione mięśnie

W ponad 90% przypadków przyczyną bólu nie jest staw biodrowy, ale mięśnie otaczające biodra i mięśnie nóg, które stały się zbyt słabe, aby utrzymywać kości.

Mięśnie są nadmiernie naciągane, co powoduje skurcze. To wywołuje ból, trudności w wykonaniu pełnego zakresu ruchu w stawie biodrowym, mniejszą sprężystość. Takie same są objawy zniszczonego stawu, wymagające wstawienia endoprotezy.

Jednak jeśli nie zajmiemy się problemem mięśni, ból, brak sprężystości i blokady w stawie biodrowym będą się tylko pogłębiać.

Zdaniem dra Mitchella Yassa, lekarza z Florydy zajmującego się głównie pacjentami cierpiącymi na bóle bioder po operacji:

„Ból może pochodzić z osłabionego mięśnia lub z mięśnia sąsiadującego, którego stan pogarsza się z uwagi na niedostateczną funkcjonalność tego pierwszego[3].”

Lekarz ten proponuje ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie mięśni nogi. Jego zdaniem efekty są spektakularne: pacjenci przez lata zmagający się z bólem mogą odczuć ulgę już po kilku treningach wzmacniających konkretne mięśnie.

Wkrótce opublikujemy opracowanie z opisem tych ćwiczeń. Moim zdaniem takie ćwiczenia powinny być proponowane wszystkim pacjentom przed operacją. A także wszystkim, którzy mieli operację stawu biodrowego i nadal cierpią, a jedyne, co im się obecnie proponuje, to „operacja korygująca”, jeszcze bardziej obciążająca niż pierwsza.

Niedługo podam więcej szczegółów.

Zdrowia życzę,

Jean-Marc Dupuis

Komentarze

Anna Trzoch 2020-10-19 19:39
bardzo pomocny artykuł, mam nadzieję, że dowiem się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Wczesne wykrywanie raka piersi to zagrożenie?

W końcu się udało! Teraz wszyscy mogą dowiedzieć się prawdy! Media zaczęły publikować te same informacje, które ja wcześniej, w... czytaj więcej

Covid: cynk był rzeczywiście potrzebny

Covid: cynk był rzeczywiście potrzebny Szanowny Czytelniku, tu Jean-Marc Dupuis. Przez wiele miesięcy obserwowaliśmy jak poważni... czytaj więcej

Najlepszy sposób, aby zapobiec chorobie zwyrodnieniowej stawów

Pokonaj bóle stawów Jeśli jesteś w wieku między 45 a 64 lata, ryzyko pojawienia się pewnego dnia choroby zwyrodnieniowej... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.