×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Fizyczne wyczyny niesamowitych ludzi

Opublikowano dnia: 2021-04-23

Fizyczne możliwości człowieka, jego wytrzymałość i zdolność adaptacji są imponujące!

Szanowny Czytelniku,

tu Jean-Marc Dupuis.

„Kolarstwo: Paryż-Brest-Paryż: w 19 edycji wyścigu z Rambouillet wystartowało 6673 kolarzy amatorów [1]”.

To nagłówek jednej z gazet, jaki ujrzałem kątem oka, przechodząc obok kiosku. O mały włos zignorowałbym go i poszedł dalej.

Jednak nagle się zatrzymałem.

 • Paryż-Brest-Paryż? Na rowerze? Jak to możliwe? Dla mnie, i przypuszczalnie dla większości ludzi, przejechanie trasy Paryż-Brest-Paryż samochodem bez zatrzymywania się byłoby wyczerpujące!
 • W wyścigu biorą udział kolarze amatorzy. Amatorzy? W takim razie jaką trasę pokonują zawodowi kolarze? Paryż-Moskwa-Paryż bez zatrzymywania się?
 • Na starcie 6673 osoby… Co ich motywuje? Skąd mają czas, energię i odwagę, nie tylko na udział w tym wyścigu, ale także na tysiące godzin treningu?

Pomyślałem, że naprawdę żyjemy we „wspaniałych” czasach, jak mówił Jean-Marc Reiser.

Wspaniałe czasy

Oczywiście długo można dyskutować na temat motywacji osób decydujących się na sporty ekstremalne. W jednym z moich newsletterów wspomniałem, że za potrzebą przekraczania siebie niekiedy mogą się kryć problemy z depresją.

Jednak nie zmienia to faktu, że z punktu widzenia zdrowia i wytrzymałości ludzkiego organizmu, osiągnięcia sportowców wprawiają w zdumienie.

Możliwości fizycznych człowieka nie docenia się wystarczająco

Człowiek często przedstawiany jest jako istota słaba fizycznie, słabsza od zwierząt. Jako istota, która byłaby w stanie przetrwać w naturze jedynie dlatego, że jest bardziej inteligentna.

Człowiek nie ma sierści, łusek, piór, pazurów ani kłów, którymi mógłby się bronić.

Nie byłby w stanie wyżywić się roślinami zielnymi i liśćmi, w odróżnieniu od zwierząt roślinożernych. Miałby problem z trawieniem surowego mięsa, nie potrafiłby zjadać kości, w odróżnieniu od wilków. Poza tym potrzebowałby ubrań i musiałby zbudować dom, aby nie zamarznąć.

Spojrzenie z takiej perspektywy prowadzi do wniosku, jakoby człowiek był beznadziejnie słaby i mógłby co najwyżej służyć dzikiej, drapieżnej zwierzynie za dobry posiłek!

Takie patrzenie na człowieka jest śmieszne.

Pod względem możliwości fizycznych, żadne zwierzę nie może się równać z wytrenowanym człowiekiem

W miarę trenowania, możliwości fizyczne człowieka stają się na tyle duże i zróżnicowane, że ​​żadne zwierzę nie jest w stanie mu dorównać.

Jedynie człowiek potrafi chodzić, biegać, pływać, tańczyć i boksować, a także jeździć na nartach, jeździć na rowerze, wykonywać niesamowite figury w trakcie jazdy na łyżwach na lodzie lub na rolkach.

Widziałeś co robi na przykład Simone Biles? (nagranie wideo znajdziesz tutaj)

Żadne zwierzę nie może się równać z takimi osiągnięciami. Nawet wyszkolone zwierzę.

Ale to nie wszystko. Człowiek jest w stanie wspinać się po takich ścianach, które zniechęciłyby nawet najbardziej zwinne ssaki.

Człowiek jest także najlepszym biegaczem długodystansowym, lepszym niż konie, antylopy i gazele. Podczas długodystansowych wyścigów, konie trzeba zatrzymywać co 30 km na co najmniej 40 minut, ponieważ dłuższy bieg stanowiłby dla nich zagrożenie życia. [2] Biegaczom ultramaratonów takie prawo nie przysługuje, oni mogą przebiec ponad 100 km bez zatrzymywania się.

Doskonała wytrzymałość i zdolność adaptacji

Czy niezdolność do trawienia liści to wada naszego układu pokarmowego?

Wręcz przeciwnie. Dzięki temu człowiek może być lekki i bardziej zwinny niż goryle i inni roślinożercy, którzy mają ogromne brzuchy i kilkudziesięciometrowe jelita. Człowiek może poszukać pożywienia znacznie bardziej zróżnicowanego i kalorycznego, dlatego nie musi spędzać na przeżuwaniu 15 godzin dziennie (lub dłużej).

Człowiek musiałby mieć dach nad głową i okrycie, aby przetrwać deszcz, wiatr i niską temperaturę?

Nie, gdyby został na obszarach równikowych, czyli tam, gdzie początkowo żył. Ponieważ jednak postanowił odkrywać świat i skolonizował obszary bardzo odlegle, wrogie, nieurodzajne i zimne, przystosował się do nowych warunków, wymyślając odpowiednią odzież, narzędzia i dach nad głową.

Nie świadczy to o jego słabości. Wręcz przeciwnie, świadczy o sile. Potrafił wymyśleć sposoby ochrony i ubrania, które pozwalającą mu nurkować w głębinach oceanów lub chodzić po Księżycu!

Dlaczego o tym wszystkim mówię?

Wiara w nasze możliwości pozwala odzyskać energię, optymizm i nadzieję

Aby dać Ci energię, optymizm, nadzieję i wiarę w nasze zdolności adaptacji.

Zbyt często podkreśla się negatywne aspekty człowieka w odniesieniu do zwierząt i przyrody. Jak gdyby człowiek był jedynie gatunkiem szkodliwym, a w gruncie rzeczy głupim i słabym.

Prawdą jest, że człowiek jest w stanie wyrządzić znaczne szkody. Jednak trzeba jednocześnie przypomnieć, że dzieje się tak wtedy, gdy pozwalamy sobie ulegać niekorzystnym skłonnościom, takim jak chciwość, nastawienie na szybkie korzyści, egoizm, próżność, itp.

Gdybyśmy mieli jedynie tę ciemną stronę, rzeczywiście byłoby z nami źle w perspektywie krótko- lub średnioterminowej.

Jednak oprócz tych niekorzystnych aspektów, mamy również niezwykłe zdolności podążania we właściwym kierunku. Zresztą warto sobie uświadomić, że skoro jesteśmy zdolni zrobić wiele dobrego, jesteśmy także zdolni zrobić wiele złego.

Nie jesteśmy zwierzętami skazanymi na życie - lub na wyginięcie - w ściśle określonym ekosystemie. Jak żaden inny gatunek, mamy zdolność uczenia się naszych potrzeb i naszego środowiska. Uczymy się o to dbać, aby nie dopuścić do zbiorowej katastrofy.

Posiadamy niezwykłe możliwości nie tylko pod względem fizycznym, ale także intelektualnym, a obecnie także na poziomie technicznym.

Jesteśmy w stanie zrobić wiele dobrego dla naszego środowiska i dla zwierząt

Dzięki tym możliwościom fizycznym, intelektualnym i technicznym, jesteśmy w stanie dokonać największych wyczynów.

Gdybyśmy wszyscy się zaangażowali, być może udałoby się nam na przykład naprawić wiele katastrof ekologicznych, takich jak okropne zniszczenia oceanów i rzek.

Być może, dzięki klonowaniu, będziemy kiedyś w stanie „ożywić” gatunki zwierząt, które wyginęły z powodu ludzkich zaniedbań i braku rozwagi. Być może tym sposobem kiedyś znów będą żyły mamuty, dodo, nosorożec czarny, łoś kaukaski, niedźwiedź z gór Atlas i meksykański grizzly. Beth Shapiro, profesor z Princeton, twierdzi, że „obecnie istnieje możliwość sklonowania mamuta [3]”. Jest zatem nadzieja dla „gatunków wymarłych”.

Kto wie, być może wymyślimy sposób na pozbycie się plastików? Brytyjscy naukowcy w 2018 roku prowadzili badania nad bakteriami Ideonella sakaiensis i odkryli w nich enzym rozkładający plastik [4]. To może otwierać drogę do dalszych prac zmierzających do oczyszczenia mórz z mikroplastiku.

Być może pewnego dnia będziemy mieć energię z czystszych źródeł, mniej zanieczyszczone powietrze i samochody, które nie emitują drobnych pyłów? Być może warzywa i owoce znów będą miały smak i dobre wartości odżywcze?

Jest nadzieja

W „Poczcie Zdrowia” nieustannie poszukujemy najnowocześniejszych metod leczenia, które są naturalne, przyjazne dla człowieka i dla przyrody. Metod, które jednocześnie są skuteczne i pomagają radzić sobie ze złożonymi problemami, z jakimi boryka się medycyna instytucjonalna i nie znajduje na nie rozwiązań.

Jesteśmy z natury optymistami. Gdyby tak nie było, nie zadawalibyśmy sobie tyle trudu i nie szukalibyśmy sposobów na poprawę sytuacji.

Wszystko dlatego, że naprawdę kochamy życie. Wierzymy w możliwości człowieka. Jesteśmy zachwyceni możliwościami tworzenia, jakie człowiek posiada.

Naszym zdaniem trzeba o tym przypominać, ponieważ obecnie zbyt często mówi się o ciemnej stronie człowieka. Podkreślanie wyłącznie tej ciemnej strony może prowadzić do braku nadziei i do rezygnacji, a to najgorsza droga z możliwych i taka, która… na pewno nie pozwala znaleźć rozwiązań.

Zdrowia życzę,

Jean Marc Dupuis

PS. Polecam Ci nasze czasopismo Naturalnie Zdrowym Być. Informacje o alternatywnych rozwiązaniach w leczeniu, które każdego miesiąca przedstawia najnowsze, przełomowe odkrycia z zakresu medycyny naturalnej, chroni przed dezinformacją i kłamstwami lobby farmaceutycznego oraz przestrzega przed niebezpiecznymi dla Twojego zdrowia powszechnie stosowanymi lekami lub produktami.

W najnowszym, majowym wydaniu miesięcznika Naturalnie Zdrowym Być:

 • GMO, denaturacja, wylesianie… Czy nadal można spożywać soję?
 • Wino – lekarstwo, które stało się trucizną?
 • Tajemnice wina - wywiad z Brunonem Quénioux
 • Jak słońce może pomóc w walce z zespołem metabolicznym
 • Oddychanie: niedoceniany pomocnik w naszym rozwoju
 • Zadbaj o swoje stopy (część 1)
 • Śliwa afrykańska, dla mężczyzn powyżej 50. roku życia

A także:

 • Zanieczyszczenie powietrza może osłabiać kości
 • Historie Czytelników: Jak pozbyłam się nawracających infekcji dróg moczowych

Tylko teraz przy zakupie prenumeraty możesz otrzymać naszą nową publikację "25 największych odkryć w dziedzinie naturalnych metod leczenia".

Dowiedz się więcej, klikając tutaj

--

Źródła:

[1] https://www.ouest-france.fr/sport/cyclisme/cyclisme-paris-brest-paris-le-depart-de-la-19e-edition-ete-lance-rambouillet-6483832
[2] https : //www.ouest-france.fr/normandie/argentan-61200/ca-peut-galoper-combien-de-temps-un-cheval-4374255
[3]  https://www.lexpress.fr/actualite/sciences /mammouth-auroch-tigre-de-tasnia-le-retour-des-animaux-disparus_1941196.html
[4]  https://www.leparisien.fr/societe/des-scientistiques-isolent-par-hasard-une-enzyme -plastic-eater-04-17-2018-7668483.php

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Czy człowiek z natury jest wegetarianinem?

Muszę przyznać, że temat wegetarianizmu jest tak delikatny, że wolę nie poruszać go w żadnej debacie... Kiedy... czytaj więcej

Wszystko, co należy wiedzieć o lekach przeciwcholesterolowych

Jeśli byłeś ostatnio u lekarza, aby porozmawiać z nim o stanie Twojego serca lub poziomie cholesterolu, prawdopodobnie opuściłeś... czytaj więcej

Ogarnięty lękiem, negatywnymi myślami, depresją

Jak w takich warunkach normalnie żyć? „Jean-Marc, ludziom cierpiącym na depresję udzielasz wielkich porad, jednak one nie... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.