×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Potęga miłości

Opublikowano dnia: 2016-01-12

Przyjaźń i szczera miłość należą do najskuteczniejszych sposobów leczenia raka.

Badanie opublikowane w 2013 r. w Journal of Clinical Oncology wykazuje, że osoby, które mogą liczyć na współmałżonka, ponoszą o 20% mniejsze ryzyko śmierci z powodu tej choroby1.

Bez względu na rodzaj nowotworu, szanse na przeżycie są u nich dużo większe niż w przypadku osób żyjących samotnie.

Zaś w przypadku niektórych guzów (nowotwór prostaty, piersi, jelita grubego, przełyku, mózgu i szyi), sam fakt pozostawania w związku małżeńskim bardziej zwiększa szanse na przeżycie niż chemioterapia!

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Oczywiście, to nie noszenie obrączki jest za to odpowiedzialne.

Małżonek zapewnia mnóstwo praktycznej pomocy: zawozi chorego do szpitala, sprawdza, czy wszystko ma (piżamę, kapcie i ulubiony jasiek, ale także swoje jedzenie, książkę, muzykę), upewnia się, że chory zażywa swoje leki, że właściwie się odżywia i nawadnia organizm, pomaga mu się umyć, daje mu poczucie bezpieczeństwa i pomaga odpoczywać.

Przekazuje mu także interesujące informacje z zewnątrz, uprzedza otoczenie, organizuje i inicjuje wizyty, które podniosą chorego na duchu.

Alarmuje lekarzy w razie pojawienia się problemów. Uczestniczy w podejmowaniu decyzji na temat leczenia, i stara się, by wybrać jak najlepiej.

No i przede wszystkim z uwagą i uczuciem dotrzymuje choremu towarzystwa!

Pacjenci mają również większe szanse na pełne leczenie, kiedy towarzyszy im osoba obecna i aktywna, jak to zwykle ma miejsce w przypadku małżonków.

W innych badaniach wykazano, że osoby pozostające w związku małżeńskim częściej niż osoby samotne doprowadzają leczenie do końca, nawet jeśli proces leczenia jest fizycznie bolesny i wymaga częstych wizyt w szpitalu, koniecznych w przypadku leczenia onkologicznego.

Posiadanie bliskiej rodziny zwiększa o 70% szanse na to, że pacjent będzie się stosował do zaleceń lekarza, według komentarza Davida Kissane, z Ośrodka Walki z Chorobami Nowotworowymi Memorial Sloan-Kettering w Nowym Jorku.

I wreszcie, badania wykazują, że osoby pozostające w związku małżeńskim zdradzają mniej objawów depresji, strapienia i stanów lękowych niż osoby samotne. A stres osłabia system immunologiczny, zaś depresja może dodatkowo spowodować niemożność odbycia wyznaczonej wizyty lekarskiej. Chore na raka osoby o skłonnościach depresyjnych są aż o 39% bardziej narażone na śmierć z powodu tej choroby niż pozostałe osoby cierpiące na nowotwór2.

Możliwe również, że istnienie współmałżonka zachęca ludzi do szybszego szukania pomocy lekarskiej, kiedy pojawią się pierwsze niepokojące objawy.

Znaczenie przyjaźni

Te dane naukowe nie dotyczą tylko i wyłącznie osób pozostających w związkach małżeńskich. Mają ogromne znaczenie dla wszystkich, których przyjaciel lub inna bliska osoba choruje na raka.

Dowodzą one bowiem, że sama obecność, wspieranie przyjaciela w odnajdowaniu się w systemie opieki zdrowotnej, stawianiu się na umówione wizyty czy poddawaniu się leczeniu już znacznie zwiększa jego szanse na wyjście z choroby.

Życie Twojego przyjaciela nie leży wyłącznie w rękach prowadzących go lekarzy

Jest ono także w Twoich rękach. Możesz być z nim lub zniknąć.

Przekłada się to na więcej lub mniej szans Twojego przyjaciela na zdrowe życie.

To badanie pokazuje, że wsparcie współmałżonka ma krytyczne znaczenie w zwiększaniu szans pacjentów onkologicznych na przeżycie. Zaś osobom nieposiadającym współmałżonka całą niezbędną dodatkową pomoc powinni nieść członkowie zespołu opieki – pielęgniarki, psychologowie i pracownicy opieki społecznej – stwierdził Gregory Masters, onkolog, rzecznik amerykańskiego stowarzyszenia onkologii klinicznej.

Oczywiste jest jednak, że żadna opieka społeczna nie pomoże tak bardzo jak obecność dobrych, prawdziwych przyjaciół.

Dbać o przyjaźń

Szczerej przyjaźni, tak jak i miłości, się nie wybiera.

Tym niemniej, niektóre nasze zachowania mogą przyczyniać się do oddalania się od nas innych ludzi lub mogą niszczyć rodzącą się przyjaźń.

Dlatego tak ważne jest powstrzymywanie się od krytyki, oceniania i narzekania. Z pozoru może wydawać się, że krytykowanie kogoś jest prostym i szybkim sposobem na wzbudzenie zainteresowania innych. Ale doświadczenia wskazują, że, wygłaszając negatywne opinie, budujemy swój własny negatywny wizerunek i uczymy innych, że należy się nas wystrzegać.

To samo, jeśli chodzi o narzekanie. Choć jest to łatwy temat rozmowy, to ludzie szybko nauczą się Ciebie unikać, żeby nie musieć Cię wysłuchiwać.

Natomiast ważne jest dzielić się swoją szczerą i uczciwą opinią, kiedy zostaniesz o to poproszony.

Interesuj się szczerze innymi. Zachęcaj swojego rozmówcę do mówienia o sobie samym i uważnie słuchaj tego, co Ci powie (nie próbuj skłonić go do rozmowy o Tobie ani nie zanudzaj rozmówcy swoimi anegdotkami, nawet jeśli uważasz, że są świetne). Pozwól, by to Twój rozmówca mówił przez większość czasu. Zabieraj głos na krótko, żeby powiedzieć to, co najważniejsze.

Postaraj się, żeby Twój rozmówca poczuł się ważny, ale bez manipulacji czy hipokryzji. Bo, jeśli będziesz szczery w tym, co robisz, to z pewnością znajdziesz powody, dla których ta osoba stanie się dla Ciebie ważna; bo każdy z nas jest na swój sposób ważny.

Pokaż, że zdanie innych jest dla Ciebie ważne. Nie mów: „bzdury”, „to nieprawda!”. Staraj się postawić na miejscu swojego rozmówcy, zrozumieć jego doświadczenia i przemyślenia, które sprawiły, że myśli w taki właśnie sposób. Nie próbuj udowadniać mu, że nie ma racji, ani doprowadzić do utraty przez niego twarzy.

Uśmiechaj się.

Pamiętaj, jak nazywają się Ci, których spotykasz.

Imię danej osoby jest w jej uszach jednym z piękniejszych i ważniejszych słów! Za wszelką cenę przypomnij sobie imię swojego rozmówcy i używaj go w rozmowie. I tak na przykład, spotykając się z Michałem, zamiast zapytać: „Co o tym sądzisz?”, powiedz „A Ty, Michał, co o tym sądzisz?”. I jeszcze raz: wysłuchaj szczerze i cierpliwie jego zdania. Postaraj się uczciwie zrozumieć jego pomysły i dążenia, zamiast narzucać mu swoje.

No i najważniejsze – pomagaj, ile możesz, kiedy możesz i jak możesz.

Twoim celem nie jest wcale zdobycie dziś przyjaciół, którzy jutro odwiedzą Cię w szpitalu! Twoim celem jest znalezienie tych wszystkich osób, które ucieszy Twoja wizyta u nich w szpitalu. Jak bowiem jak przeczytamy w Ewangelii św. Mateusza, „wszystko inne będzie wam dodane”3.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła: 

1) Large Study Finds Association between Marriage Status and Improved Cancer Outcomes. http://www.cancer.net/large-study-finds-association-between-marriage-status-and-improved-cancer-outcomes

2) Depression as a predictor of disease progression and mortality in cancer patients: a meta-analysis. Satin JR, Linden W, Phillips MJ. Cancer. 2009

3) Mt 6,33

Komentarze

Grzegorz Brzęczyszykiewicz 2016-01-12 12:36
"ważne jest powstrzymywanie się od krytyki" po grecku "kritikós" znaczy "potrafiący odróżniać"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

9 pokarmów dla wzmocnienia włosów i paznokci

Oto lista pokarmów, których spożywanie zapewni Ci mocniejsze włosy i paznokcie. Te dwa elementy idą ze sobą w parze, gdyż... czytaj więcej

13 tzw. dietetycznych pokarmów

Złe odżywianie się jest podstawową przyczyną epidemii otyłości i chorób serca w naszych społeczeństwach.  Ale wielu wydaje się,... czytaj więcej

Prostata: nie martw się niepotrzebnie

Leczenie raka prostaty wymaga przede wszystkim mądrości i refleksji. Należy spokojnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Zbyt duże ryzyko wiąże się... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.