×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Gdzie się podziały łaźnie termalne?

Opublikowano dnia: 2016-06-23

Na myśl przychodzi od razu belle époque (złoty wiek) kolei. Jeździło się wtedy do Evian, Vichy, Dax, Baden-Baden. Bywało się w okazałych hotelach, kasynach, na balach, a od czasu do czasu zażywało się kąpieli termalnych.

Dziś po długim czasie oczekiwania dostajemy dofinansowanie na zaledwie trzytygodniowy pobyt w sanatorium. Od wielu lat urzędnicy zajmujący się opieką zdrowotną uważają, że aspiryna, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe są skuteczniejsze i tańsze niż turnus w ośrodku termalnym.

Miasta słynące z uzdrowisk termalnych – poza nielicznymi wyjątkami – opustoszały. Pozamykane hotele świecą pustkami, orkiestry ucichły, a parkowe ścieżki opustoszały.

Jestem zdania, że porzucenie świata ośrodków termalnych i wszystkiego, co z nimi związane, to wielki błąd.

Salony spa mają swoje zalety, ale…

Kiedy myślimy o dzisiejszych uzdrowiskach termalnych, utożsamiamy je z:

 • pachnącymi chlorem, zorientowanymi na rozrywkę akwaparkami;
 • talasoterapią, która wymaga ogromnego zużycia energii, potrzebnej do podgrzania wody morskiej;
 • coraz bardziej rozpowszechnionymi salonami spa, hammamami (łaźniami tureckimi) czy jacuzzi.

Wszystkie te aktywności, zabiegi i miejsca służą człowiekowi. Temu nie da się zaprzeczyć.

Istnieje fundamentalna różnica pomiędzy dzisiejszymi zabiegami termalnymi a tymi z dawnych lat. Te ostatnie koncentrowały się na człowieku z całą jego okazałością. Atmosfera spotkań towarzyskich, gier, zabaw i tańców, która panowała w miastach znanych z ośrodków termalnych, odeszła bezpowrotnie.

Nie przechodźmy obojętnie obok spraw zasadniczych

Dawniej kuracje termalne miały zbawienny wpływ na ogół dobrego samopoczucia i wykraczały poza samo ulżenie dolegliwościom reumatycznym czy złagodzenie boleści.

Podczas trwających kilka tygodni lub miesięcy (dla uprzywilejowanych) turnusów kuracjusze mieli mnóstwo okazji do spotkań, poznania nowych osób, tańców i zabaw na balach, uczestniczenia w wystawnych kolacjach, do których trzeba było się odpowiednio przygotować – uczesać, elegancko ubrać itd.

To wszystko pozwalało odwrócić uwagę chorych od ich dolegliwości i stanowiło skuteczny, a jednocześnie przyjemny sposób, aby dać im motywujące bodźce do życia w postaci nowych zajęć oraz kwitnącego i ekscytującego życia towarzyskiego.

Warto sięgnąć po powieści Fiodora Dostojewskiego, Stefana Zweiga czy Artura Schnitzlera, których akcja toczy się w ośrodkach kuracyjnych. Ich bohaterowie bawią się bez końca, niemalże zupełnie nie wspominając o swoich chorobach. Są tak zajęci życiem towarzyskim, że zapominają o swoich cierpieniach. Czego chcieć więcej?

Ich choroba schodzi na drugi plan często w spektakularny sposób.

Dr Gérard Leborgne, autor książki „120 réponses d’un médecin de terrain aux pathologies d’aujourd’hui” [120 odpowiedzi lekarza na temat dzisiejszych patologii – przyp. tłum], pisze następująco o hydroterapii:

„Rzymianie (stworzyli z niej) instytucję. W XIX wieku za czasów Napoleona Bonapartego moda powraca. Kolej przeżywa swój rozkwit, co sprzyja wyjazdom do popularnych miejsc”.

„W połowie XX wieku w laboratoriach powstają rozmaite leki na złagodzenie bólu i hydroterapia przeżywa schyłek. Jednak lekarstwa przeciwko takiej czy innej chorobie mają swoje ograniczenia, a czasami pociągają za sobą także przykre efekty uboczne”.

„W XXI wieku pula kuracjuszy składa się niemalże wyłącznie z osób przewlekle chorych, rencistów z dolegliwościami reumatycznymi i dzieci z nawracającymi schorzeniami płucnymi i laryngologicznymi”.

„Niewiele osób ma ochotę poświęcić wakacje z rodziną, żeby w tym czasie pojechać na trzytygodniowy turnus do uzdrowiska termalnego. To wielka szkoda, ponieważ taki wyjazd pozwala spędzić urlop w miejscach pełnych historii, kuchni i kultury”.

„Żyjemy w czasach, w których wszyscy oczekują natychmiastowych rezultatów. W przypadku kuracji termalnej na przewlekłe choroby potrzeba miesięcy, a nawet roku, aby móc stwierdzić, czy przynosi pożądane skutki”1

To prawda, że na efekty kuracji termalnych trzeba długo czekać. To ich wielka wada i powód, dla którego wydają się one nieadekwatne do dzisiejszych czasów, czyli, krótko mówiąc, przestarzałe.

Jednak ich efekty są prawdziwe i namacalne.

Niezliczone rezultaty

Ból pleców – suma wyników pięciu badań klinicznych na 454 pacjentach wykazała, że balneoterapia zmniejsza ból w dole pleców2.

Inne badanie na 60 osobach pokazało, że 15-minutowe kąpiele w wodzie siarkowej powtarzane przez 15 dni przynosiły większą ulgę niż kąpiele w zwykłej wodzie3. Oba rodzaje wody łagodzą natężenie dolegliwości, ale woda siarkowa redukuje też skurcze, sztywność odcinka lędźwiowego i mięśni przykręgosłupowych.

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego i biodrowego – różne badania dotyczące hydroterapii dowiodły jej zdolności do zwiększenia zakresu ruchów i ogólnego standardu życia osób chorych, zmniejszenia dolegliwości i potrzeby przyjmowania środków przeciwbólowych4. Podsumowanie badań klinicznych pozwoliło stwierdzić, że hydroterapia stanowi interesującą alternatywę w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów5.

Artretyzm (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) – leki przepisywane przy tej chorobie często okazują się nieskuteczne. Dlatego kuracja termalna stanowi ostatnią deskę ratunku. W czterech badaniach klinicznych na 269 pacjentach pozytywne rezultaty były widoczne już po trzech tygodniach6.

Fibromialgia – wyniki zebrane podczas 10 badań klinicznych wykazały, że kuracje termalne stanowią skuteczne rozwiązanie pomagające zmniejszyć rozległość bólu, jak również jego natężenie, ułatwić poruszanie się i poprawić jakość życia pacjentów. Podczas wielu badań zaobserwowano, że efekt ulgi utrzymywał się przez okres od trzech do sześciu miesięcy7.

Łuszczyca – walory termiczne, mechaniczne i chemiczne (minerały i pierwiastki śladowe) hydroterapii są światełkiem w tunelu dla osób cierpiących na łuszczycę czy inne problemy skórne. Dwa badania – jedno przeprowadzone na Morzu Martwym, a drugie w Trentino we Włoszech – skupiały się na obserwowaniu redukcji łuszczycy przez okres czterech miesięcy8.

To tylko namiastka zalet hydroterapii. Kuracje termalne są również skuteczne:

 • w walce z żylakami (zwłaszcza przy wykorzystaniu wody siarkowej9,
 • w walce z nadwagą10,
 • w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących reumatoidalnemu zapaleniu stawów,
 • w zwalczaniu bólu przy porodzie,
 • w łagodzeniu objawów przewlekłej niewydolności serca. Ciepła wody rozszerza naczynia krwionośne, co z kolei zmniejsza ciśnienie krwi i poprawia jej krążenie w mięśniach i skórze11. Badanie Therm&veinesx wykazało, że hydroterapia skutecznie zwalcza uczucie „ciężkich nóg”,
 • w rozszerzaniu i otwieraniu przed wodą porów, wywoływaniu pocenia się oraz wydalania z organizmu substancji chemicznych i nagromadzonych toksyn,
 • w dostarczaniu organizmowi niezbędnych składników mineralnych (wapnia, potasu, magnezu itd.).

To wielka szkoda, że ludzie nie są świadomi wielkiego potencjału kuracji termalnych.

Nadzieja wciąż żywa

Istnieją ośrodki, które są wciąż otwarte.

W krajach Europy Środkowej i Wschodniej tradycja związana z kuracjami termalnymi jest nadal żywa.

Dwa lata temu, podczas wyjazdu z rodziną, sam natknąłem się przypadkiem na uzdrowiska termalne na zachodzie Słowacji (Trenczyńskie Cieplice).

Udaliśmy się tam, ponieważ to małe miasteczko jest wyposażone w niesamowite łaźnie wybudowane pod koniec XIX wieku przez Francuzkę Iphigénie d’Harcourt .

Przywołujące swoim wyglądem Bliski Wschód łaźnie w Cieplicach
zostały zbudowane pod koniec XIX wieku przez Iphigénie d’Harcourt

Wizyta w uzdrowisku była zdecydowanie interesująca. Dekoracje zapierały dech w piersiach.

Jednak tym, co zaskoczyło i zafascynowało nas najbardziej, była pogoda ducha i radość życia kuracjuszy, którzy przechadzali się ulicami miasteczka.

Ludzie mijali się, uśmiechając się do siebie nawzajem i zamieniając kilka miłych słów.

Wieczorem w sympatycznej restauracji, w której wszyscy goście zdawali dobrze się znać, doznaliśmy szoku, kiedy pod koniec posiłku biesiadnicy wstali od stołów, odsunęli je pod ściany i zaczęli beztrosko tańczyć.

Starzy i młodzi, zdrowi i chorzy, miejscowi i przyjezdni, regularni i przygodni goście, właściciele i klienci, wszyscy tańczyli razem i nikt nie pozostawał w tyle, nikt nie pozostał w pozycji siedzącej. Każdy czuł się zaproszony do zabawy przy przyjemnych dla ucha dźwiękach o umiarkowanej głośności.

Wraz z żoną i dziećmi nie mogliśmy się nadziwić tą nowo odkrytą atmosferą beztroski i ciepła. Bez wahania włączyliśmy się do zabawy i te chwile na długo pozostaną w naszej pamięci.

Gorąco polecam wszystkim, którzy wybierają się na wakacje, żeby zainteresować się ośrodkami termalnymi, a nie miejscami nagłaśnianymi w gazetach i telewizji. Wiele taki uzdrowisk wciąż funkcjonuje w niewielkich miejscowościach, w krajach postkomunistycznych, a pobyt w nich jest na każdą (lub niemal każdą) kieszeń.

Z pierwszej ręki

Na koniec chciałbym podzielić się z Wami świadectwem Sophie, której kuracja termalna pomogła przezwyciężyć infekcję dróg moczowych (śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego)12:

Po wielu latach cierpienia i boleści ktoś zasugerował, żebym spróbowała kuracji termalnych we Francji. Jest taki ośrodek, który specjalizuje się w chorobach układu moczowego.

Nie wierzyłam, że to coś pomoże, ale z braku innych rozwiązań postanowiłam spróbować. Po trzech długich tygodniach nastąpił cud!

Wszystkie objawy zniknęły na siedem lat.

Po tym czasie nastąpił nawrót choroby, więc znowu poddałam się kuracji termalnej i znowu pomogło.

Uzdrowisko, o którym mówię, znajduje się w Pirenejach, w La Preste-les-Bains.

To długoterminowa inwestycja, być może też kosztowna, ale mogę śmiało powiedzieć, że uratowała mi życie.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

---

Źródła:

1) Dr Gérard Leborge, 120 réponses d’un médecin de terrain aux pathologies d’aujourd’hui, s. 256, Dauphin, 2013.

2) Pittler MH, Karagulle MZ, et al. Spa therapy and balneotherapy for treating low back pain: meta-analysis of randomized trials. Rheumatology (Oxford). 2006. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16449365?dopt=Citation

3) Balogh Z, Ordogh J, et al. Effectiveness of balneotherapy in chronic low back pain — a randomized single-blind controlled follow-up study. Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd. 2005;12(4):196-201. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16137981?dopt=Citation

4) Applications thérapeutiques de l’hydrothérapie. http://www.passeportsante.net/fr/Therapies/Guide/Fiche.aspx?doc=hydrotherapie-th-applications-therapeutiques-de-l-hydrotherapie

5) Harzy T, Ghani N, et al. Short- and long-term therapeutic effects of thermal mineral waters in knee osteoarthritis: a systematic review of randomized controlled trials. Clin Rheumatol. 2009;28(5):501-7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19225707?dopt=Citation

6) van Tubergen A, Landewe R, et al. Combined spa-exercise therapy is effective in patients with ankylosing spondylitis: a randomized controlled trial. Arthritis Rheum. 2001;45(5):430-8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&dopt=Citation&list_uids=11642642

Codish S, Dobrovinsky S, et al. Spa therapy for ankylosing spondylltis at the Dead Sea. Isr Med Assoc J. 2005;7(7):443-6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16011060?dopt=Citation

Yurtkuran M, Ay A, Karakoc Y. Improvement of the clinical outcome in Ankylosing spondylitis by balneotherapy. Joint Bone Spine. 2005;72(4):303-8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16038841?dopt=Citation

Altan L, Bingol U, Aslan M, Yurtkuran M. The effect of balneotherapy on patients with ankylosing spondylitis. Scand J Rheumatol. 2006;35(4):283-9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16882592?dopt=Citation

7) McVeigh JG, McGaughey H, et al. The effectiveness of hydrotherapy in the management of fibromyalgia syndrome: a systematic review. Rheumatol Int. 2008;29(2):119-30. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18751709?dopt=Citation

8) Halevy S, Giryes H, et al. Dead sea bath salt for the treatment of psoriasis vulgaris: a double-blind controlled study. J Eur Acad Dermatol Venereol. 1997;9:237-242.

Halevy S, Giryes H, et al. The role of trace elements in psoriatic patients undergoing balneotherapy with Dead Sea bath salt. Isr Med Assoc J. 2001;3(11):828-32. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11729578?dopt=Citation

Peroni A, Gisondi P, et al. Balneotherapy for chronic plaque psoriasis at Comano spa in Trentino, Italy. Dermatol Ther. 2008;21 Suppl 1:S31-8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18727814?dopt=Citation

9) Balogh Z, Ordogh J, et al. Effectiveness of balneotherapy in chronic low back pain — a randomized single-blind controlled follow-up study. Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd. 2005;12(4):196-201. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16137981?dopt=Citation

10) Idées reçues sur la médecine thermale. http://www.medecinethermale.fr/espace-medecins/idees-recues

11) Hydrothérapie. http://www.passeportsante.net/fr/Therapies/Guide/Fiche.aspx?doc=hydrotherapie_th

12) asso.orpha.net

---

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

4 mało znane rodzaje dobrych tłuszczów

Dobre tłuszcze chronią przed chorobami serca, łagodzą stany zapalne oraz zmniejszają ciśnienie krwi. Zwiększenie... czytaj więcej

Pomarańcze: dobre czy złe?

Nie mylmy pomarańczy z sokiem pomarańczowym. Dostaję pytania czy pomarańcze są dobre dla zdrowia. Tak, pomarańcze to owoce bogate w witaminę C,... czytaj więcej

Białko utrzymujące młodość

Kolagen jest bardzo cennym białkiem. Nadaje wytrzymałość i elastyczność skórze, kościom, mięśniom, chrząstce stawowej... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.