Sprawdź:
- czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
- co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
- jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?
Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.
A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.
Łagodna jesień we wrześniu i w październiku jest idealna dla rozwoju drobnoustrojów. Jak tylko nadejdą chłody – wirusy i bakterie ruszają do ataku. Dlatego więc pilnie zabezpiecz się przed zachorowaniem na „grypę żołądkową”, stosując proste metody, o których za chwilę opowiem.
Do objawów wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego (to specjalistyczna nazwa „grypy żołądkowej”) należą między innymi: mdłości, utrata apetytu, skurcze żołądka i nagłe wymioty, biegunka, gorączka oraz bóle głowy1. Choroba ta może mieć różne podłoże, ale jej najczęstszą przyczyną jest zakażenie wirusowe. Potocznie nazywamy ją „grypą żołądkową”, „jelitową” albo „rotawirusową”.
******************************************
sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz
90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!
Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!
Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia
W czterech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia.
Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj
******************************************
U dzieci w wieku powyżej dwóch lat i u dorosłych zazwyczaj wywołuje ją rotawirus.
Jeśli zakażenie żołądkowo-jelitowe spowodowały bakterie, to zostały one przeniesione drogą fekalno-oralną (to określenie stworzone zostało przez lekarzy i osoby, które chciały w ładny sposób opisać wyjątkowo obrzydliwą drogę przenoszenia baterii). Droga ta oznacza przedostawanie się odchodów do ust, nosa lub oczu innej osoby. Dzieje się tak, kiedy dotykamy czegoś zanieczyszczonego odchodami, a następnie przecieramy oczy, wycieramy nos lub dotykamy palcami ust albo kiedy pijemy wodę zanieczyszczoną fekaliami.
Z kolei rotawirus przenoszony jest drogą kropelkową podczas kichania czy kaszlu.
Chory może zarażać inne osoby na jeden dzień jeszcze przed wystąpieniem u niego objawów oraz przez kolejne pięć do dziesięciu dni. A jeśli często bywa w miejscach publicznych, to zdarza się, że przenoszony przez niego wirus „dociera” nawet do około 80 000 osób.
Wirus „grypy jelitowej” znajdujący się na różnych przedmiotach może być aktywny nawet dziesięć dni! Kiedy znajdzie się w Twoim organizmie, zacznie szukać możliwości przedostania się do komórek. Namnaża się wewnątrz nich, a następnie przenosi się do innych komórek, zakażając je.
Pierwszą linią obrony przed wirusem jest zatem zapobieganie przedostawaniu się go do wnętrza ciała.
Nie dotykaj błon śluzowych brudnymi rękami lub innymi przedmiotami niewiadomego pochodzenia, ponieważ bakterie przenikają przez nie z łatwością. Dlatego też jest to najłatwiejsza droga zakażenia.
Bakterie przenosimy zazwyczaj na dłoniach, ponieważ wszystkie „miejsca zgięcia” to obszary ciepłe i wilgotne. Są zatem dla nich przytulnym schronieniem, pozwalającym im na namnażanie się. (Jeśli palisz, pamiętaj o myciu rąk również przed zapaleniem papierosa).
Patogeny przenoszą się najczęściej między osobami, z którymi kontaktujemy się najczęściej, czyli między członkami rodziny lub innymi bliskimi, znajomymi z pracy czy współpasażerami w środkach transportu publicznego. W przypadku dzieci będą to koledzy i koleżanki z przedszkola czy szkoły, a także nauczyciele.
Poręcze w metrze, tramwajach czy autobusach nie są w Europie czyszczone codziennie – jak to ma miejsce w Japonii. Uchwyty wózków sklepowych, przyciski zamków cyfrowych, menu w restauracjach czy klawiatury bankomatów, a także, co może zdziwić, lekarskie stetoskopy czy ciśnieniomierze są prawdziwymi siedliskami bakterii.
Jedno z badań wykazało, że poziom higieny w gabinetach lekarskich nie jest tak wysoki, jak mogłoby się wydawać; dotyczy to szczególnie stetoskopów, ciśnieniomierzy oraz rąk lekarzy. Urząd Ochrony Zdrowia (HAS) we Francji w czerwcu 2007 roku przygotował nawet wytyczne dla gabinetów medycznych ze względu na zwiększoną liczbę zakażeń szpitalnych2.
Prawdopodobnie tak jak i mnie nauczono Cię w dzieciństwie zakrywać usta dłonią podczas kaszlu. Oczywiście lepsze to niż nic i na pewno uchroni osoby znajdujące się w Twoim otoczeniu przed deszczem mikrobów, a także przed niepotrzebnym widokiem Twojego języka, jamy ustnej i gardła.
Jednak kaszląc w ten właśnie sposób, przenosisz zarazki na dłonie. Musisz pamiętać więc, aby umyć je ciepłą wodą z mydłem, a następnie przetrzeć żelem antybakteryjnym. Dzięki temu nie przekażesz kolejnej osobie, z którą się przywitasz, niechcianego prezentu. Możesz też zmniejszyć ryzyko zakażenia innych, zasłaniając usta, jeśli zdążysz, ramieniem lub chusteczką. Przy okazji: już na zawsze zapomnij o chustkach z materiału, których używałeś być może w dzieciństwie, a korzystaj z chusteczek jednorazowych.
Życzę zdrowia!
Jean-Marc Dupuis
PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.
******************************************
Rośliny i Zdrowie. Twoja naturalna apteka to niezastąpione źródło porad i przepisów, jak w domowych warunkach samodzielnie przygotować z roślin leczniczych maści, napary, nalewki, wywary i olejki, które wspomogą zdrowie Twoje i Twoich Bliskich. Dowiedz się więcej
******************************************
Źródła:
1. Francuska edycja wikipedii z 14 listopada 2011 r.: http://fr.wikipedia.org/wiki/Gastro-enterite
2. Zalecenia HAS (z 3 listopada 2011 r.) http://www.has-sante.fr/portail/upload/docs/application/pdf/hygiene_au_cabinet_medical_-_recommandations_2007_11_27__18_45_21_278.pdf.
3. Za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Miso.
4. Polecam książkę „Guérir” dr. Servana-Schreibera.
Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.