×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Harwardzki trik, żeby nie zapomnieć o ważnych sprawach

Opublikowano dnia: 2016-09-22

Uwielbiam czytać o „najnowszych odkryciach” badaczy z uniwersytetu Harvarda. To badacze uniwersyteccy opłacani najlepiej na świecie. Żyją dosłownie jak książęta w otoczeniu średniowiecznego zamku.

Uniwersytet Harvarda w Stanach Zjednoczonych przypomina pałac. Pensje profesorów sięgają 500 000 dolarów rocznie1.

Wszyscy ich podziwiają, wszyscy chcą ich naśladować. A oni sami? Czasem zastanawiam się nawet, czy nie bawi ich wynajdowanie nowych „badań”, aby sobie zażartować z ludzi, do tego stopnia bywają to błahostki.

Mimo wszystko chciałbym opowiedzieć Ci o jednym z tych badań Uniwersytetu Harvarda, opublikowanym niedawno w piśmie naukowym Psychological Science (20 maja 2016 r.)2.

Jest całkowicie banalne, ale to prawda, że czasem dobrze jest przypomnieć sobie o oczywistościach.

Trik „węzełka na chusteczce”

Jest to badanie poświęcone pamięci i sposobom na pamiętanie o ważnych rzeczach do zrobienia.

Badacze z Uniwersytetu Harvarda „odkryli”, że dużo łatwiej nam pamiętać o zadaniach do wykonania (np. o liście do nadania na poczcie, podlaniu kwiatków przed wyjazdem, wyłączeniu piekarnika…), jeśli skojarzymy to zadanie z czymś w pobliżu.

We Francji mamy tradycję „zawiązywania węzełka na chusteczce”, by pamiętać o ważnych rzeczach.

I tak na przykład w dzieciństwie mama prosi mnie, bym, wracając ze szkoły, odebrał z poczty paczkę. Zadanie to całkowicie wylatuje mi z głowy. Trzeba przyznać, że – biorąc pod uwagę szaloną grę w piłkę po obiedzie, „pałę” z matematyki i całusy wymieniane na dużej przerwie z czarującą Zosią – nikogo nie dziwi, że mam ważniejsze sprawy niż poczta.

W drodze do domu wsadzam rękę do kieszeni, żeby wyjąć wczorajszą gumę do żucia. I tu palce natrafiają na chustkę do nosa, która jednak ma niecodzienną i twardą formę. Ktoś zawiązał na niej węzełek. I wtedy – olśnienie: Kurczę, no jasne! Mama prosiła mnie, żebym odebrał z poczty paczkę od cioci Ginette!

I wracam ile sił w nogach, żeby zdążyć na pocztę przed zamknięciem, z pełną świadomością, że przechodziłem tamtędy 10 minut wcześniej, myśląc zupełnie o czym innym.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Jak pamiętać o dobrych postanowieniach?

Wyobraź sobie, że genialni harwardzcy badacze na nowo odkryli zalety tego mnemotechnicznego (trudne słowo, które oznacza metody zapamiętywania poprzez skojarzenia) triku.

Udowodnili, podpierając się liczbami, że ten system działa, i to w wielu odmianach.

W swoim doświadczeniu poprosili 87 studentów, by przez godzinę pracowali na komputerze, w zamian za co otrzymają wynagrodzenie.

Studenci zostali także poinformowani, że za każdą ze zgłaszających się po wynagrodzenie osób, która będzie pamiętała, by zabrać z lady obcęgi, zostanie przekazana pewna suma pieniędzy na rzecz stowarzyszenia charytatywnego.

Przed rozpoczęciem pracy połowie grupy studentów przekazano, że, aby przypomnieć im o wzięciu obcęgów, na ladzie zostanie ustawiona figurka słonia. Pozostałym tylko podziękowano za udział w eksperymencie.

Wyniki: 74% osób uprzedzonych o systemie słonia przypomniało sobie, by wziąć obcęgi, podczas gdy w drugiej grupie było to zaledwie 42%.

Katherine Milkman, współautorka badania i profesor na Uniwersytecie Pensylwanii, wyjaśnia: Ludzie często zapominają o swoich dobrych postanowieniach. Choć często jest to kwestia chęci, to problemem jest także po prostu fakt, że zapominają o działaniu, kiedy nadarza się okazja.

To strasznie głupie, ale prawdą jest, że bardzo rzadko stosujemy ten trik.

Lista pomocnych trików

Oto lista podobnych trików, które mogłyby pomóc zaoszczędzić setki godzin wszystkim, którzy – jak ja – mają tendencję do zapominania o „drobiazgach” w codziennym życiu, czasem z żenującymi skutkami:

 • Kiedy odkładasz drobiazgi (klucze, okulary, portfel) w innymi miejscu niż zwykle, zapamiętaj największy przedmiot znajdujący się w pobliżu. Kiedy będziesz ich szukać, łatwiej przypomnisz sobie o tym dużym przedmiocie i od razu je znajdziesz.
 • Kiedy ktoś poprosi Cię o coś ważnego, zawiąż węzełek na chustce do nosa lub nitkę na palcu. Zachowaj ją, dopóki nie wypełnisz misji.
 • Kiedy parkujesz samochód na parkingu, skojarz sobie jakiś obraz z tym miejscem. Obecnie często na wielopoziomowych parkingach, każdy poziom jest oznaczony innym kolorem. Ale zamiast próbować sobie przypomnieć, czy samochód został w strefie czerwonej, niebieskiej, pomarańczowej czy zielonej, co nie zawsze jest oczywiste po kilku dniach czy nawet godzinach. Skojarz swój kolor z owocem lub warzywem, np. truskawka – czerwony, jagoda – niebieski, pomarańcz – pomarańczowy, por – zielony. Jeśli parking jest podzielony na strefy oznaczone literami, zamiast starać się zapamiętać, że samochód postawiłeś w strefie „F”, zapamiętaj po prostu „Zaparkowałem we Francji”.

Jeśli znasz jeszcze inne triki pomocne w zapamiętywaniu, którymi mógłbyś się podzielić z Czytelnikami Poczty Zdrowia, zapraszam, dopisz je w komentarzu pod tym artykułem.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS1 Najciekawsze komentarze przetłumaczę i prześlę do badaczy z Uniwersytetu Harvarda. Może zaproponują nam posady profesorskie? ;)

PS2 Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

---

Źródła:

1) Ces profs «superstars» rémunérés à prix d’or.

http://etudiant.lefigaro.fr/les-news/actu/detail/article/ces-profs-
superstars-remuneres-a-prix-d-or-364/

2) Reminders Through Association.

http://pss.sagepub.com/content/early/2016/05/18/
0956797616643071.abstract

Komentarze

Zdzisław 2016-09-22 09:39
Ja stosuję prosta i sprawdzoną metodę, zakładam sobie na nadgarstek opaske z paska papieru szer ok 2 cm na której zapisuje tylko jedno słowo wazne dla czynnosci którą mam wykonać, takich opasem mozna przygotować wiele na zapas i zawsze je miec z sobą w portfelu kilka, cokolwiek do zapisania zawsze mamy z sobą lub zawsze sie znajdzie . Działa fajnie, a po wykonaniu opaske zrywam i jak juz jest zapisana wyrzucam.
Mira Aleksiun 2016-09-22 09:46
Kiedy przedstawia mi się w czasie jednego spotkania wiele osób,

imiona kojarzę z kimś kogo już znam o tym imieniu wtedy przynajmniej w czasie tego wieczoru potrafię pamiętać z kim rozmawiam
Margerytka 2016-09-22 14:55
Ja ważne sprawy do załatwienia zapisuję po prostu na ręku (działa dopóki się nie zmyje:))
grazyna 2016-09-22 16:05
Gdy ktos mi mowi abym cos zrobila albo przyniosla Mowie do tej osoby jednoczesnie "grozac" palcem " PAMIETAJ abym jutro przyniosla Ci ......" albo PAMIETAJ abym wieczorem zjadla to lekarstwo" "PAMIETAJ abym wieczorem zadzwonila do ...." Jeszcze nie zdarzylo mi sie abym po takim poleceniu zapomniala o czyms Oczywiscie nikt mi nie przypomina a ja pamietam :)
jaewa 2016-09-22 17:48
Ja ważne sprawy powierzam swojemu Aniołowi Stróżowi, to działa :)

Dariusz 2016-09-22 20:14
W moim przypadku działają karteczki na biurku
Cathy 2016-09-23 18:05
Dzien dobry...

Chcę podzielić się moim sposobem na zapamietywanie np nr telefonów...Mój numer kom. jest niezapamiętywalny dla mnie(po polsku),jezeli chciałabym trzymać się reguły,jaka przyjęta jest we Francji,czyli po dwie liczby...Przykładowo(nie ,to nie mój numer
Barbara P 2016-09-24 04:12
na kartce papieru zrobic liste Spraw do Zalatwienia i skreslac te ktore sa zalatwione,proste i bardzo skuteczne

albo

zapisac w Smartphonie ,ktory nam o sprawie do zalatwienia przypomni

posiadacze smartphonow prawdopodobnie lepiej sie koncentruja niz ci bez takich telefonow.
Ada 2016-09-24 21:17
Jeśli przed wyjściem z domu wykonuję w pośpiechu kilka czynności to kończąc je mówię głośno np.: wyłączam żelazko, zamykam gaz pod zupą, zamykam drzwi na klucz itp. Wówczas nigdy nie mam wątpliwości, że wszystko zostało zabezpieczone i nie wracam w pośpiechu do mieszkania żeby się upewnić
Bożenna Saniewska 2016-09-26 14:09
Ja dotykam przedmiotu, który na pewno będę używała i mówię sobie co mam zapamiętać np. telefon -"mam wziąć książkę" i to mi pomaga
Witold Grzybowski 2016-09-28 00:06
Bardzo podoba mi się metoda węzełka. Ale jak przypomnieć sobie "Po co jest ten węzełek"?
Dorota 2016-09-28 14:13
Aby przypomnieć sobie szybko rysuję długopisem kropkę/literę lub cokolwiek innego na dłoni w okolicy kciuka (w miejscu tzw. tabakierki anatomicznej). Polecam

Robert 2016-10-02 22:12
@Witold Grzybowski

Jak masz dużo rzeczy do zapamiętania to lepiej sobie na karteczce zapisać, albo kalendarz prowadzić, a jeżeli tylko jedno to po prostu musisz go wiązać z myślą o tym zadaniu i powinno działać.

Ja robię coś działającego na podobnej zasadzie jak węzełek, mianowicie ustawiam jakiś przedmiot w dziwnym miejscu - niepasującym do otoczenia, np. kładę szklankę (pustą :) na klawiaturę laptopa z myślą, że np. mam wysłać maila po powrocie z pracy/zakupów często nie pamiętam o danej rzeczy, ale jak zobaczę taką szklankę to od razu sobie przypominam. Generalnie często kładąc rzecz w dziwnym miejscu zapamiętuję po co to robię i działa jak węzełek tylko, że w domu :p
Teresa 2016-10-13 12:36
Uruchamiam "przypominacz" w telefonie kom. na określoną datę i godzinę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Chroń się przed grypą… bez szczepionki

Naturalne sposoby ochrony przed grypą Jeśli należysz do osób, które w okresie jesiennym zaczynają chorować, zapraszam... czytaj więcej

Uderzenia gorąca: naturalny zestaw pierwszej pomocy

W 2002 r. obszerne badanie amerykańskie wykazuje, że hormonalna terapia zastępcza – HTZ (stosowana podczas menopauzy) wywołuje raka1. Od tej... czytaj więcej

Dzięki tej witaminie starsze myszy młodnieją i szybciej biegają

Badaczom z Politechniki Federalnej w Lozannie (Szwajcaria) udało się odmłodzić mięśnie i mózg starszych myszy oraz sprawić, by mogły... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.