×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jak leczyć hemoroidy

Opublikowano dnia: 2018-07-12

Medycyna naturalna nie zawsze wspomina w przypadku leczenia hemoroidów o okserutynach, choć skuteczność tych środków została naukowo potwierdzona1.

Wiadomo, że w wysokiej dawce (4 g dziennie) okserutyny zmniejszają krwawienie i bolesność hemoroidów.

Skąd zatem taka nieufność?

Ponieważ okserutyny nie występują w przyrodzie jako takie. Żaden pokarm ich nie zawiera.

Stanowią półsyntetyczne pochodne rutyny, bioflawonoidu występującego w gryce, skórce cytrusów i jabłek, winogronach, morelach, czerwonym winie, czereśniach i jeżynach. Ale rutyna nie łagodzi hemoroidów…

Półsynteza to proces polegający na modyfikacji struktury związku chemicznego bez zmiany jego składu.

Okserutyny nie są więc produktem naturalnym sensu stricto. Ale i tak zalecam ich stosowanie w razie tej bolesnej dolegliwości!

Choć prawdą jest, że istnieją inne całkowicie naturalne rozwiązania, to lepiej działają one jako środki zapobiegawcze lub towarzyszące leczeniu okserutynami. W pojedynkę nie wystarczają, zwłaszcza w razie ataku hemoroidalnego, czyli w chwili, kiedy najbardziej potrzebujemy leczenia.

Mimo wszystko podam ich nazwy:

Całkowicie naturalne środki na hemoroidy

Najskuteczniejszym naturalnym środkiem na hemoroidy jest maść z oczaru wirginijskiego.

Oczar to krzew dobrze znany amerykańskim Indianom, który natychmiast zdobył uznanie europejskich osadników. Wodę z oczaru można nabyć w każdej aptece w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Służy do sporządzania kompresów przykładanych do chorych miejsc.

Oczar ma właściwości ściągające, tzn. ściąga pory, ujędrnia tkanki. A hemoroidy to nic innego jak zbyt rozszerzone żyły.

Ponadto oczar ma działanie hemostatyczne, tzn. hamuje krwawienie, przyśpieszając koagulację. Wreszcie ma również działanie przeciwzapalne, co czyni z niego idealną roślinę do leczenia hemoroidów.

Cztery testy przeprowadzone w Niemczech wykazały skuteczność maści z oczaru na hemoroidy2.

Ruszczyk kolczasty to roślina lecznicza również skuteczna w przypadku hemoroidów. Jednak z niej nie robi się maści, lecz wyciąg z jego kłącza stosuje się do picia.

Komisja E, niemiecka instytucja zajmująca się roślinami leczniczymi, uznała skuteczność ruszczyka kolczastego na hemoroidy. Aktywnymi składnikami są ruskogenina i neoruskogenina, działające ściągająco na żyły i otaczające je tkanki.

Niektórzy specjaliści medycyny naturalnej zalecają ponadto kapsułki żelowe z kasztana i kwiatów nostrzyka żółtego (suchy wyciąg), ale według mojej wiedzy dotychczas żadne badania nie wykazały ich skuteczności. Natomiast ze względu na to, że jest to bardzo rozpowszechniony i całkowicie niegroźny środek, osoby cierpiące na hemoroidy nie mają nic do stracenia, stosując go.

No i wreszcie nie wolno zapomnieć o żelu aloesowym. Wiesz – ten żel, który wyciska się z liści tej tłustej rośliny kojący wszelkiego typu podrażnienia i powierzchniowe stany zapalne. Warto mieć w domu aloes w doniczce i w razie potrzeby odcinać koniuszek liścia, który następnie się rozdwaja. Wtedy można uzyskać ten cenny żel, który stosuje się na bolesne miejsca.

Uwaga! Wszystkie wspomniane tu rośliny stosowane doustnie są zakazane w ostatnim trymestrze ciąży. To ważny szczegół, choć nieco zasmucający, biorąc pod uwagę fakt, że często to właśnie w tym momencie pojawiają się problemy z hemoroidami.

Bez parcia…

Aby uniknąć hemoroidów, najlepiej byłoby nie przeć w toalecie. Ruch musi się odbywać naturalnie, raczej poprzez rozluźnienie. Nasze jelita są stworzone, by wydalać naturalnie i bez wysiłku.

Aby to mogło dojść do skutku, ważne, by chodzić do toalety, kiedy tylko poczuje się potrzebę. Powstrzymywanie się powoduje odwodnienie i stwardnienie stolca, a to z kolei utrudnia wydalanie.

Postaw stopy na małym stołeczku (15–20 cm wysokości), aby znaleźć się w pozycji bardziej zbliżonej do pozycji „w kucki”, co rozluźni zwieracz. Powinieneś też puszczać (zamiast wstrzymywać) oddech oraz przeć.

W razie tendencji do zaparć, zalej codziennie łyżkę ziaren płesznika szklanką wody i wypij. Ich objętość powiększy się w żołądku, zmiękczając stolec. Prawie gwarantowana skuteczność, bez niepożądanych skutków ubocznych ani uzależnienia.

Do lekarza zgłoś się dopiero, kiedy hemoroidy pękają i kiedy za każdym razem widzisz świeżą krew w muszli i na papierze toaletowym.

Mimo wszystko niech to nie będzie powodem do niepokoju ponad miarę. Kiedy krwawienie następuje w jelitach, wskazując na polipy lub nowotwór okrężnicy, krew znajduje się wewnątrz stolca. Zazwyczaj jest już zakrzepła, co nadaje stolcowi czarną barwę.

Hemoroidy nie są niebezpieczne, zaś poważne powikłania z nimi związane ograniczają się do dolegliwości bólowych, nawet bardzo ostrych, jeśli powstanie skrzep (zakrzepica). W takim przypadku tylko natychmiastowy zabieg chirurgiczny umożliwia usunięcie skrzepu.

Dieta

Na hemoroidy dobre jest wszystko, co sprawia, że żywność mniej drażni drogi pokarmowe i ułatwia pasaż jelitowy.

Priorytetem powinny zatem być warzywa i owoce o wysokiej zawartości błonnika, który zwiększa objętość stolca.

Powinno się unikać drażniących przypraw korzennych, takich jak pieprz i papryka chili. Prym natomiast powinny wieść przyprawy korzenne o działaniu przeciwzapalnym, takie jak gałka muszkatołowa, kmin, imbir i przede wszystkim kurkuma.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

******************************************

Zapobieganie chorobom: Już od kilkunastu lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od kilku lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3531924?dopt=AbstractPlus
2) Seeberger, J. Z Phytother 1979. Moosmann EB, Fortschr Med 1990; 109 (116): 5-6. Moosmann EB, Fortschr Med 1990; 109 (116): 7-8. Knoch HG Fortschr Med, 1992.

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Ebola: NIE dla karabinów, TAK dla chlorku magnezu

Stany Zjednoczone zapowiadają obecnie, że wyślą do Afryki 3 tysiące żołnierzy, aby „zatrzymać wirus Ebola”. To nowy... czytaj więcej

Zrzucić kilka kilogramów... ryzykując życie

Dzisiejszy newsletter został zredagowany przez mojego przyjaciela François Merciera, eksperta w dziedzinie roślin i dietetyki. Życzę... czytaj więcej

W 10 minut o szkodliwości nabiału

Coraz częściej rezygnujemy ze spożywania produktów mlecznych, ale każdy zna kilka osób wciąż stuprocentowo pewnych, że mleko... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.