×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jak leczyć lumbago bez leków?

Opublikowano dnia: 2016-08-09

Lumbago to choroba psychosomatyczna par excellence.

Objawia się ostrym bólem w dolnej części pleców. Dolegliwość ta często nazywana jest postrzałem.

Słynny „heksenszus” (inna nazwa lumbago) nie jest tak bardzo związany z gwałtownym ruchem, jak wielu uważa, lecz z bolesną zmianą w życiu, którą trudno nam zaakceptować. Taką jak na przykład śmierć, separacja czy narodziny nowego dziecka w rodzinie.

Znajomego cierpiącego na lumbago śmiało możesz zapytać: „Zmieniasz dom? pracę? stan cywilny", "Planujesz jakieś duże zmiany w życiu?".

W rzeczywistości jest bardzo prawdopodobne, że jeśli „weszło Ci to w plecy”, to istnieją obiektywne przyczyny tego cierpienia.

To na nich trzeba się będzie skupić.

Praca nad obiektywnymi problemami w życiu

By poradzić sobie z obiektywnymi problemami, które spotykasz w życiu – musisz przejść przez trzy etapy.

Po pierwsze: uznaj problem. Przestać negować, czarować. Spojrzeć prawdzie prosto w twarz, nawet jeśli jest bolesna, nawet jeśli niepokoi. Przypomnij sobie, co powtarzał Alexandre Vialatte: „Przyszłość nie jest nigdy tak ciemna, jak się tego lękaliśmy, ani tak świetlana, jak można było mieć nadzieję”. Cytuję z pamięci. To sposób na przypomnienie z humorem, że w gruncie rzeczy bez względu na nasze lęki czy nadzieje, rzeczywistość okazuje się raczej banalna.

Spotkaj się z zaufanym przyjacielem, jeśli trudno Ci samemu stwierdzić, czy masz obiektywny ogląd sytuacji.

Następnie, podejmij postanowienie o działaniu. Przypomnij sobie osła Buridana, który tak długo wahał się pomiędzy stogiem siana a wiadrem wody, aż w końcu umarł z głodu i pragnienia. Jest czas na refleksję, ale jest także czas na działanie. Kiedy wreszcie już zaczniesz działać, presja, lęk związany z oczekiwaniem, strach przed trudną sytuacją w przyszłości wydadzą Ci się łatwiejsze do zniesienia. To tak jak ze skokiem do zimnej wody: kiedy to wreszcie zrobisz, wszystko stanie się prostsze.

No i wreszcie, kiedy już rozpoczniesz działanie, działaj dalej, dopóki nie rozwiążesz przynajmniej częściowo swojego problemu. Piszę „częściowo”, ponieważ życie jest skomplikowane i rzadko zdarza się, by całkowicie rozwiązać duże problemy. I tak w przypadku wymuszonych rozstań (rozwiązanie umowy o pracę, rozwód, przeprowadzka), trzeba będzie bez wątpienia „robić dobrą twarz do złej gry”, gdyż nigdy nie wychodzimy cali z traumatycznych doświadczeń. Ale najważniejsze, że udaje nam się żyć dalej, pomimo zawodów i złych wspomnień, co jest realnym celem dla wielu z nas.

Ale czekając, aż będzie nam w życiu lepiej, trzeba działać, by ból lumbago dał się znieść, a nawet, by dało się go pozbyć.

Szybka metoda

Jeśli nie możesz się doczekać, kiedy pozbędziesz się bólu pleców, nie wahaj się, tylko zrób sobie 24-godzinny post.

Lumbago to dolegliwości bólowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Powstaje stan zapalny, który wywołuje ból.

Według powszechnego przekonania, na pojawienie się bólu kręgosłupa wpływ może mieć styl życia (jak otyłość czy dźwiganie ciężkich przedmiotów), ale także wystąpienie poważniejszych schorzeń m.in. dyskopatii lędźwiowej. Charakteryzuje się ona urazem krążka międzykręgowego, zwanego potocznie „dyskiem”. Zlokalizowany jest on pomiędzy trzonami kręgów kręgosłupa. Najczęściej do dyskopatii lędźwiowej dochodzi między IV a V kręgiem lędźwiowym (L4-L5) (stąd nazwa dyskopatia lędźwiowa).

Ale tak naprawdę lumbago jest skutkiem stanu zapalnego jelita. Gdyż stres zaczyna się w kiszkach.

Poszcząc, pij zimną wodę, jeśli chce Ci się pić, i ciepłą, lekko osoloną wodę, jeśli poczujesz głód. (To trochę tak jakbyś jadł zupę, do której zapomniano dodać warzyw).

Drugą czynnością ratunkową jest termoterapia różnicowa pomysłu Pierre’a Gardelle’a. Umożliwia ona przywrócenie położenia dysku do pozycji wyjściowej. Polega na przyłożeniu na bolesne miejsce kostek lodu owiniętych wilgotną tkaniną, umieszczając w tym samym momencie na godzinę gorący termofor przy stopach. Podczas terapii postaraj się zrelaksować i najlepiej pozostań w łóżku.

Kiedy powrócisz do jedzenia, unikaj wszelkich produktów wywołujących stany zapalne: nabiału, białego cukru, czerwonego mięsa, mąk rafinowanych.

Wybieraj natomiast produkty o działaniu przeciwzapalnym: pokarmy bogate w kwasy omega-3, kurkumę, imbir, brokuły, ziarno chia, a także kolorowe warzywa bogate w przeciwutleniacze: czerwoną paprykę, sok z marchwi i z buraka, seler naciowy.

Pij zieloną herbatę i napoje fermentowane jak kefir.

Klasyczna metoda wychodzenia z lumbago

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Odpoczynek: odpoczywaj i staraj się zrelaksować bolesną strefę, rozgrzewając dół pleców termoforem.

Olejki aromatyczne: możesz zastosować olejek z golterii rozesłanej: 3 krople 3–4 razy dziennie, wmasowując w bolesną strefę.

Okład z zielonej glinki: wymieszaj ciepłą wodę z zieloną glinką. Masa powinna być kleista i niepłynna. Nałóż ją na cała strefę lędźwiową i nakryj materiałem (aby zabezpieczyć ubranie czy pościel). Pozostaw na przynajmniej pół godziny.

Okład z kapusty i cebuli: ugotuj kilka liści kapusty i cebulę, następnie schłodź i rozgnieć widelcem. Ułóż je na plecach w kilku warstwach i zabezpiecz gazą.

Rośliny: arnika to ulubiona roślina lecznicza na urazy sportowców, uderzenia czy zwichnięcia. Istnieje wiele produktów na bazie arniki, w postaci wyciągu, maści lub granulek. Możesz łączyć różne postaci.

Inne rośliny skutecznie pomocne w przypadku lumbago to jałowiec, gorczyca, pieprzyca oraz werwena.

Ocet rozmarynowy: masaże z octu rozmarynowego są bardzo pomocne w przywracaniu krążenia i odtwarzaniu tkanek. To proste lekarstwo, które przygotujesz samodzielnie w domu: wystarczy zamarynować gałązki rozmarynu w occie z czerwonego wina, w zamkniętej butelce.

Ćwiczenie oddechowe: połóż się na plecach na materacu rozłożonym na podłodze. Możesz zgiąć nogi w kolanach, jeśli wyprostowanie ich sprawia Ci ból. Wyobraź sobie, że dół pleców jest jak balon i że trzeba go napompować we wszystkich kierunkach, delikatnymi wdechami. Rób tak przez kilka minut, cały czas zachowując świadomość, który obszar swojego ciała masz napompować.

Następnie przejdź do ćwiczeń wyginania miednicy do przodu i do tyłu: ciągle leżąc na plecach, na wdechu, delikatnie oderwij od podłoża dół pleców, przesuwając go w kierunku sufitu. Na wydechu opuść miednicę, wklejając kręgosłup w materac, a nawet nieco unosząc pośladki i zaokrąglając plecy. Rób tak przez kilka minut.

Terapia bańkami: to stara metoda medycyny chińskiej. Na ciele stawia się bańki (szklane filiżanki, których wnętrze zostało podgrzane płomieniem). Wciągają skórę i częściowo także mięśnie, a to otwiera pory i poprawia krążenie krwi i limfy. W ciągu 10 do 15 minut stan zapalny zmniejsza się, a dolegliwości bólowe zostają złagodzone.

Być może masz własny sposób na leczenie lumbago. Zachęcam, by podzielić się swoimi sposobami z innymi Czytelnikami, pozostawiając swój komentarz pod tym newsletterem na stronie Poczty Zdrowia.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

---

Komentarze

Gojda 2016-08-09 08:29
Niezawdnym sposobem na lumbago,korzonki czy rwe kulszowa sa oklady z IMBIRU ,ktore przygotowujemy zagotowujac w garnku 1l wody i wsypujac 4 lyzki imbiru - pozwalajac by proszek czy starty korzen chwile pogotowal sie ;nastepnie zanurzamy w roztworze - pomagajac sobie lyzka - nieduzy recznik i zostawiamy go w garnku na ok 30 min ; potem porzadnie wykrecamy ,przykladamy na bolace miejsce i owijamy folia spozywcza (chroni przed przemoczeniem rzeczy ,a jednoczesnie utrzymuje temperature) .Optymalnie jest polozyc sie spac z okladem ( stosujac na noc) ,ale dobrze jest ( w ciagu dnia) trzymac go conajmniej 3h ; dobrze jest wzmacniac dzialannie przez jednoczesnie picie imbirowych herbatek ( 0,5 plaskiej lyzeczki na 1 szklanke - chwile zagotowac ; szybka wersja : rozpuscic imbir we wrzatku i gdy przestygnie ,ale nadal jest cieply - wypic ).Oklady powtarzac do ustapienia bolu plecow .Imbir takze znakomicie sprawdza sie w postaci okladow na zapalenie ucha, zapalenie oskrzeli .Pozdrawiam serdecznie !!!
Ada 2016-08-09 09:22
Polecam na bóle pleców i lumbago metodę Gokhale (w Polsce dostępne tłumaczenie książki), która opiera się utrzymywaniu poprawnej postawy i właściwym używaniu ciała (opartym z kolei na obserwacji "pierwotnych" ludów). Myślę, że bardzo dobrze wpisuje się w całokształt wizji pana Jean-Marc Dupuis.
RENATA OCHOCIŃSKA 2016-08-09 10:16
Pozwolę sobie dorzucić jeszcze jeden znakomity sposób na lumbago, ale nie tylko, wszelkie inne problemy z bólem - TO SAUNA! "Oczyszczając swe ciało, jeśli Ci jest mało, modlitwy wznosić możesz - Sauna Ci pomoże. I oto pochwały relaksu słyszę, gdy Sauna i ciała i dusze kołysze" - ten fragment mojego tekstu dedykuję Państwu, podpisując się obiema rękami pod naturalnymi metodami leczenia wszelkich dolegliwości, jakie - w pięknym stylu - rozpowszechnia Pan Jean-Marc Dupuis. Dziękuję.
danuta wawrzynowski 2016-08-09 21:28
Jestem Hirudotherapist /Leech Therapist- leczenie pijawkami/.Akademie Holistyczna skonczylam w Polsce ale mieszkam w USA i tam mam gabinet. Lecze swoich pacjentow pijawkami i na bole krzyzowe pomagaja fenomenalnie.Stawia sie je na kosc ogonowa, po 3-4 na jeden treatment, 3-4 zabiegow.Juz po pierwszym zabiegu bol przechodzi. Ilosc zabiegow jest zalezna od wieku pacjenta i od dlugosci i zaawansowania choroby. Pijawki lekarskie stawiane sa na 500 roznych chorob, miedzy innymi na nadcisnienie tetnicze, migreny, bole konczyn, reumatyzm, choroby serca, nerek watroby, trzustki, zatok, oczyszczanie organizmu itd. Leki w slinie pijawki maja 140 enzymow, leki przeciwzapalne, przeciwbolowe, przeciwzakrzepowe- lek tzw.Hirudyna.

Bardzo jestem zainteresowana opinia Pana Jan Jean-Marc Dupuis na temat leczenia ta metoda.

Dziekuje i prosze o opinie.
Maryla 2016-08-09 23:12
Znakomitym sposobem na tę nawracającą dolegliwość jest poranny automasaż, gdy ciało jest rozluźnione po nocy. Niweluje

w znacznym stopniu ostry ból czasem pojawiający się nad ranem.
gustaw 2016-08-11 23:00
Polecam ćwiczenia wzmacniające mięśnie krótkie okołokręgosłupowe. Mam 58 lat Ok 10 zdiagnozowałem zwyrodnienie krążków międzykręgowych w kilku miejscach/ przepukliny/. 2 lub 3 razy korzystałem z poradni rehabilitacyjnej biorąc po ok 20 zabiegów. Bóle jednak powracały. Analizując opisy przyczyn tego schorzenia zacząłem stosować ćwiczenia / w pozycji poziomej / wzmacniające mięśnie kręgosłupowe, które utrzymują krążki międzykręgowe w stałej pozycji. Krążki są jak galareta, która przeciska się przez szczeliny w ściankach osłabionych mięśni okołokręgosłupowych. Podstawowe ćwiczenie to utrzymywanie wyprostowanego tułowia poziomo w podporze na przedramionach razem, na lewym przedramieniu, na prawym przedramieniu, unoszenie rak i nóg w leżeniu na biodrach oraz w leżeniu na plecach, Rezultat jest widoczny już po 2 tygodniach . Ćwiczę codziennie rano, do zmęczenia /spocenia/ ok 15 minut. Od 2 lat nie odczuwam bólów kręgosłupa .Ćwiczenie rozszerzam o takie, które wzmacniają kark. Ja wykonuję unoszenie bioder z głową opartą na miękkim brzegu wersalki. Podparcie głowy zmieniam 4 razy : tył / czyli na karku/, na czole, na stronie lewej i na prawej stronie głowy. Podczas tych ćwiczeń wzmacniją się mięśnie odcinka szyjnego kręgosłupa.
emeryt 2016-08-12 19:17
jedynym sprawdzonym dobrym sposobem na lumbago są okłady z chrzanu tartego , na szmatkę rozkładamy niewielką ilość chrzanu , przykładamy na bolące miejsce ,na to folię aby nie przesiąkło do prześcieradła i kładziemy się na plecach na 15min , czas bardzo ważny. Następnego dnia powtórka .Sprawdziłem to na sobie w ciągu kilkudziesięciu lat kilka razy ,rewelacja, poleciłem to wielu znajomym, wszyscy bardzo zadowoleni
Joseph 2016-08-15 15:59
Wzmocnienie kręgosłupa ledźwiowego i brzucha.
Wiola 2016-09-09 13:28
Kiedyś doznałam bolesnego urazu kręgosłupa. Nie mogłam złapać tchu i na trochę znieruchomiałam (bardziej z bólu). Cyklicznie pojawiająca się dolegliwość stała się niejako moim wiernym towarzyszem, acz wielce upierdliwym i nieznośnym przy wykonywaniu prozaicznych czynności dnia codziennego. Do pewnego dnia, gdy - przy okazji terapii na inną przypadłość, ból i sztywność pleców zmalały... To "skutek uboczny" działania H2O2, który nie dość, że rozgromił stan zapalny, to jeszcze natlenił i odżywił zdeformowane procesem komórki. Fajnie jest nie czuć pleców:-)
Zbychu z PIH-u 2016-12-29 13:38
Dziękuję za przepis z chrzanem skropiłem go dodatkowo wodą utlenioną po chwili czułem jakby igły rozżarzone ktoś wbijał mi w kręgosłup-działa, matka natura wie najlepiej co pomoże chylę czoła Panu emerytowi i jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Czerwone mięso: niedobre dla zdrowia?

Mięso białe kontra mięso czerwone Światowa Organizacja Zdrowia wywołała konsternację wśród konsumentów, stwierdzając, że... czytaj więcej

Niebezpieczne teorie na temat zwyrodnienia stawów

Wiele osób sądzi, że powodem choroby zwyrodnieniowej stawów (artrozy) jest zużycie się chrząstki stawowej. Według tej teorii... czytaj więcej

Brud doskonały dla zdrowia

Alergie powodowane są nadmierną reakcją systemu odpornościowego. Twój organizm, przekonany o tym, że jest atakowany przez... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.