Sprawdź:
- czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
- co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
- jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?
Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.
A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.
Dzisiejszy list z kolejną ważną porcją informacji o zdrowiu przygotował François Mercier, ekspert w dziedzinie roślin i odżywiania.
Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis
Wątroba ma dla Twojego organizmu ogromne znaczenie – przetwarza, reguluje i oczyszcza. Pozwala również na syntezę białek z aminokwasów, cholesterolu i soli żółciowych. Wychwytuje i rozkłada toksyczne substancje, na których działanie narażony jest organizm w czasie jedzenia, picia i oddychania.
Dlatego też utrzymuj ją w dobrej kondycji, a kiedy zajdzie taka potrzeba, wspomagaj jej funkcjonowanie znaną od wieków afrykańską rośliną Desmodium adscendens.
Wątroba stanowi nie tylko najcięższy narząd w ciele człowieka, ale i jeden z najbardziej złożonych. Waży około 1,5 kilograma i składa się z 300 trylionów wyspecjalizowanych komórek, które biorą udział w podtrzymywaniu ponad 500 podstawowych funkcji organizmu.
Wraz z pęcherzykiem żółciowym pełni kluczową rolę w trawieniu pokarmów i wchłanianiu substancji odżywczych.
Dzięki wątrobie wchłaniane są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K, jak również mikroelementy takie jak żelazo i miedź, które potrafi magazynować w niewielkich ilościach. Narząd ten produkuje też enzymy umożliwiające przebieg niezliczonych reakcji chemicznych niezbędnych do podtrzymywania życia…
Kolejną ważną rolą wątroby jest wspomaganie najbardziej złożonych procesów metabolicznych zachodzących w ciele człowieka. W niej magazynowana jest glukoza w postaci glikogenu, która później w miarę potrzeby zostaje uwalniana do krwi. Co więcej, to właśnie wątroba przekształca tłuszcze w energię.
Jej działanie obejmuje również hormony. Wątroba bierze udział w przemianie chemicznej hormonów tarczycy oraz wydziela hormon IGF-1, który wspomaga wzrost komórek.
Angiotensynogen to substancja również wydzielana przez wątrobę. Z niego powstaje angiotensyna. Jej zadaniem jest regulowanie poziomu sodu i potasu we krwi oraz ciśnienia tętniczego. W momencie, kiedy hormony przestają być potrzebne, wątroba przestaje je wydzielać.
Mówiąc krótko, wątroba jest niezbędna do pozbycia się z organizmu substancji trujących i toksycznych.
Niezależnie od tego, czy substancje te są połykane, wstrzykiwane czy wdychane, wątroba działa jak swoista jednostka uzdatniania odpadów, które dostają się do organizmu (alkohol, zanieczyszczenia, tzw. dopalacze, metale ciężkie, leki itp.). Stara się eliminować wszelkie substancje chemiczne poprzez działanie licznych enzymów. Proces ten przez toksykologów nazywany jest metabolizmem ksenobiotyków.
Obecnie wątroba codziennie staje przed nie lada wyzwaniami.
Wątroba jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niezwykłość polega na tym, że jako jedyny narząd w ludzkim ciele potrafi się regenerować.
Oznacza to, że jeśli część wątroby zostanie usunięta lub przypadkowo uszkodzona na przykład poprzez trującą substancję, ten fragment narządu odrośnie na nowo.
Ta niezwykła reakcja jest możliwa dzięki specjalnym komórkom, które działają jak komórki macierzyste. Wystarczy, żeby 25% wątroby było w dobrym stanie, aby jej pozostała część mogła się w pełni odnowić.
Prawdopodobnie już starożytni Grecy byli świadomi tej właściwości. Mitologiczny Prometeusz za to, że darował ludziom ogień, został przez bogów okrutnie ukarany. Przykuli go do skały, do której każdego dnia przylatywał sęp i wyjadał jego wątrobę. Jednak w ciągu nocy wątroba odrastała, co oznaczało, że następnego dnia tortury rozpoczynały się od nowa.
W naturze wszystko ma swoje przeznaczenie. Wątroba ma zdolność regeneracji również nie bez przyczyny. Narząd ten w bardzo łatwy sposób może ulec uszkodzeniu, jako że jest narażony na:
Wątroba ma niezliczonych wrogów…
Choroby wątroby mogą objawiać się:
Z uwagi na tak kluczową rolę wątroby dbaj o jej dobrą kondycję poprzez zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia.
W naturopatii (czyli w leczeniu domowym) terapeuci zalecają regularne przyjmowanie środków wspomagających regenerację wątroby.
********************
Już wkrótce:
Te i wiele innych porad, jak zastosować rośliny w leczeniu wielu dolegliwości i dbaniu o siebie, znajdziesz już wkrótce w najnowszym numerze miesięcznika Rośliny i Zdrowie.
Aby zaprenumerować lub sprawdzić warunki prenumeraty, kliknij tutaj
********************
Coraz więcej naukowców podkreśla znaczenie wspomagania wątroby zawsze wtedy, kiedy jest ona szczególnie nadwyrężona, czyli
Ziołolecznictwo oferuje wiele rozwiązań (mniszek lekarski, czarna rzepa, dzikie karczochy, ostropest), jednak tylko jedna roślina może w pełni poszczycić się w mianem „rośliny dla wątroby”. Jest nią desmodium (Desmodium adscendens).
Desmodium adscendens rośnie głównie w regionie równikowej Afryki, w miejscach wilgotnych lub przy korzeniach olejowców gwinejskich. Jej liście składają się z trzech mniejszych owalnych elementów o jasnozielonej barwie.
Roślinę tę wykorzystuje się od tysięcy lat w medycynie tradycyjnej niektórych części kontynentu afrykańskiego (przede wszystkim w Senegalu, w Kongo, na Wybrzeżu Kości Słoniowej).
Na początku lat 60. XX w. dr Pierre Tubéry i jego małżonka dr Anne-Marie Tubéry-Crauzes pracowali w przychodni założonej w Kamerunie przez Instytut Małych Braci Jezusa (Charlesa de Foucaulda). Wyjeżdżali ze swojego kraju, aby nieść ludziom zamieszkałym w górach dobrodziejstwa nowoczesnej medycyny, a powrócili z ogromnym odkryciem.
Podczas badań pacjentów, zgromadzili wiele informacji na temat skutecznych metod leczenia ciężkich przypadków zapalenia wątroby. Z pomocą kameruńskiej pielęgniarki udało im się zidentyfikować roślinę stosowaną przez lokalnych znachorów – Desmodium adscendens.
Po powrocie na Uniwersytet w Tuluzie rozpoczęli badania nad tą rośliną. Analiza czynników aktywnych wykazała obecność alkaloidów, saponin, antocyjanów i flawonoidów.
Liczne próby kliniczne przeprowadzone we Francji, Anglii, Kanadzie i krajach Afryki równikowej potwierdziły zbawienny wpływ Desmodium adscendens podczas leczenia problemów z wątrobą, jak również przy jej wspomaganiu podczas długoterminowego leczenia farmakologicznego (na przykład chemioterapii) i alergiach. Badania wykazały zdolność tej rośliny do normowania poziomu enzymów, które wątroba może produkować w nadmiarze; do rozluźniania mięśni gładkich; do rozszerzania oskrzeli oraz do działania antyhistaminowego.
Szybko stało się jasne, że roślina stanowi naturalny środek o najwyższej skuteczności pomagający neutralizować zaburzenia funkcjonowania wątroby, zaburzenia zarówno natury wirusowej, jak i chemicznej (powstałe w wyniku zatrucia alkoholowego lub zatrucia lekami).
Co więcej, w praktyce okazało się, że chroniąc komórki wątroby i pomagając w ich regeneracji, Desmodium adscendens utrzymuje system immunologiczny w dobrej kondycji. Właśnie dlatego często stosuje się ją w czasie zmiany pór roku, aby przygotować organizm na ciężkie warunki zimowe czy okresy upałów w lecie.
Przy leczeniu problemów wątrobowych zaleca się:
Leczenie powinno trwać przez 2–4 tygodnie w przypadkach ostrych powikłań i 6–8 tygodni w przypadkach chorób przewlekłych.
Wywar można stosować do zapobiegania potencjalnym zaburzeniom funkcjonowania wątroby, które mogą wynikać z przyjmowania środków farmakologicznych. W tym wypadku do sporządzenia naparu należy:
Przy zaburzeniach natury alergicznej, na przykład związanych z astmą, zalecane dawkowanie to:
W celu oczyszczenia i odnowy wątroby należy:
Natomiast jeśli wolisz prostsze rozwiązanie niż przyrządzanie naparów, możesz również sięgnąć po kapsułki.
François Mercier
PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.
********************
Jeszcze do niedawna z cukrzycą typu 2 trzeba było żyć. Codziennie, aż do ostatniego dnia życia, trzeba było brać leki, co nie było pozbawione ryzyka!
Badaczom z Uniwersytetu w Newcastle w Anglii niedawno udało się zrealizować złożoną wcześniej obietnicę. Wyleczyli trzynaście osób z cukrzycy typu 2.
Z nowego numeru miesięcznika Naturalnie Zdrowym Być dowiesz się, w jaki sposób uzyskano te nadzwyczajne wyniki, oraz jak Ty możesz zapobiec cukrzycy lub ją wyleczyć naturalnymi terapiami.
Uwaga: Jeśli zaprenumerujesz miesięcznik Naturalnie Zdrowym Być do niedzieli 25 grudnia, otrzymasz aż 3 wyjątkowe prezenty: rabat na zakup prenumeratę; dwa e-booki: Rak – wszystkie naturalne rozwiązania oraz Stop Artrozie – jak skutecznie leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów.
Jest to propozycja ograniczona czasowo (obowiązuje tylko do 25 grudnia br., do godziny 23:59), więc najlepiej skorzystaj z niej już teraz
********************
Źródła:
Travaux d’ADDY, M.E., et Al. De 1984 à 1995: "Effects of the Extract of Desmodium adscendens on Anaphylaxis."Journal of Ethnopharmacology, Vol 11 3:282-292 (1984).
Dose-response Effects of Desmodium adscendens Aqueous Extract on Histamine Response." Content and Anaphylactic Reactions in the Guinea Pig." J Ethnopharmacol 18 1: 13-20 (1986).
"Effect of Desmodium adscendens Fractions on Antigen- and Arachidonic Acid-induced Contractions of Guinea Pig Airways." Can J Physiol Pharmacol 66 6: 820-825 (1987).
Travaux de Boye, G & Ampopo, O, 1990. "Plants and Traditional Medicine in Ghana" Economic and Medicinal Plant Research Vol 4, pp 33-34 Academic Press Ltd., Devon, England.
Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.