×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jak odwdzięczasz się swojej wątrobie?

Opublikowano dnia: 2014-11-07

Dzisiejszy list z kolejną ważną porcją informacji o zdrowiu przygotował François Mercier, ekspert w dziedzinie roślin i odżywiania.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Twoja wątroba toczy nieustanną walkę, aby stan Twojego organizmu utrzymać w zdrowiu. A co dajesz jej w zamian?...

Wątroba ma dla Twojego organizmu ogromne znaczenie – przetwarza, reguluje i oczyszcza. Pozwala również na syntezę białek z aminokwasów, cholesterolu i soli żółciowych. Wychwytuje i rozkłada toksyczne substancje, na których działanie narażony jest organizm w czasie jedzenia, picia i oddychania.

Dlatego też utrzymuj ją w dobrej kondycji, a kiedy zajdzie taka potrzeba, wspomagaj jej funkcjonowanie znaną od wieków afrykańską rośliną Desmodium adscendens.

Wątroba przetwarza, reguluje i oczyszcza

Wątroba stanowi nie tylko najcięższy narząd w ciele człowieka, ale i jeden z najbardziej złożonych. Waży około 1,5 kilograma i składa się z 300 trylionów wyspecjalizowanych komórek, które biorą udział w podtrzymywaniu ponad 500 podstawowych funkcji organizmu.

Wraz z pęcherzykiem żółciowym pełni kluczową rolę w trawieniu pokarmów i wchłanianiu substancji odżywczych.

Dzięki wątrobie wchłaniane są witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E i K, jak również mikroelementy takie jak żelazo i miedź, które potrafi magazynować w niewielkich ilościach. Narząd ten produkuje też enzymy umożliwiające przebieg niezliczonych reakcji chemicznych niezbędnych do podtrzymywania życia…

Kolejną ważną rolą wątroby jest wspomaganie najbardziej złożonych procesów metabolicznych zachodzących w ciele człowieka. W niej magazynowana jest glukoza w postaci glikogenu, która później w miarę potrzeby zostaje uwalniana do krwi. Co więcej, to właśnie wątroba przekształca tłuszcze w energię.

Jej działanie obejmuje również hormony. Wątroba bierze udział w przemianie chemicznej hormonów tarczycy oraz wydziela hormon IGF-1, który wspomaga wzrost komórek.

Angiotensynogen to substancja również wydzielana przez wątrobę. Z niego powstaje angiotensyna. Jej zadaniem jest regulowanie poziomu sodu i potasu we krwi oraz ciśnienia tętniczego. W momencie, kiedy hormony przestają być potrzebne, wątroba przestaje je wydzielać.

Mówiąc krótko, wątroba jest niezbędna do pozbycia się z organizmu substancji trujących i toksycznych.

Niezależnie od tego, czy substancje te są połykane, wstrzykiwane czy wdychane, wątroba działa jak swoista jednostka uzdatniania odpadów, które dostają się do organizmu (alkohol, zanieczyszczenia, tzw. dopalacze, metale ciężkie, leki itp.). Stara się eliminować wszelkie substancje chemiczne poprzez działanie licznych enzymów. Proces ten przez toksykologów nazywany jest metabolizmem ksenobiotyków.

Obecnie wątroba codziennie staje przed nie lada wyzwaniami.

Za wszelką cenę chroń swoją wątrobę

Wątroba jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niezwykłość polega na tym, że jako jedyny narząd w ludzkim ciele potrafi się regenerować.

Oznacza to, że jeśli część wątroby zostanie usunięta lub przypadkowo uszkodzona na przykład poprzez trującą substancję, ten fragment narządu odrośnie na nowo.

Ta niezwykła reakcja jest możliwa dzięki specjalnym komórkom, które działają jak komórki macierzyste. Wystarczy, żeby 25% wątroby było w dobrym stanie, aby jej pozostała część mogła się w pełni odnowić.

Prawdopodobnie już starożytni Grecy byli świadomi tej właściwości. Mitologiczny Prometeusz za to, że darował ludziom ogień, został przez bogów okrutnie ukarany. Przykuli go do skały, do której każdego dnia przylatywał sęp i wyjadał jego wątrobę. Jednak w ciągu nocy wątroba odrastała, co oznaczało, że następnego dnia tortury rozpoczynały się od nowa.

W naturze wszystko ma swoje przeznaczenie. Wątroba ma zdolność regeneracji również nie bez przyczyny. Narząd ten w bardzo łatwy sposób może ulec uszkodzeniu, jako że jest narażony na:

 • działanie toksycznych substancji (takich jak na przykład alkohol),
 • wirusy (zapalenie wątroby typu C i B),
 • nieprawidłowości genetyczne,
 • zaburzenia metabolizmu,
 • nowotwory…

Wątroba ma niezliczonych wrogów…

Choroby wątroby mogą objawiać się:

 • zmęczeniem,
 • problemami z nerkami,
 • problemami z popędem seksualnym,
 • żółtaczką,
 • zwiększeniem rozmiaru brzucha,
 • obrzękami itp.

Z uwagi na tak kluczową rolę wątroby dbaj o jej dobrą kondycję poprzez zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia.

W naturopatii (czyli w leczeniu domowym) terapeuci zalecają regularne przyjmowanie środków wspomagających regenerację wątroby.

********************

Już wkrótce:

 • Twój żołądek mówi zgadze „stop”
 • Ampelopsis veitchii na chorobę zwyrodnieniową stawów rąk
 • Aromaterapia: Pocić się spokojnie?
 • Czy olejków eterycznych należy się obawiać?
 • Krwawnica pospolita, naturalny sposób na biegunkę
 • Moje roślinne kosmetyki: Zrób własną wodę perfumowaną do ciała
 • Na białe plamy na skórze pomoże pewien olej roślinny
 • Umyj podłogę, nie zatruwając organizmu

Te i wiele innych porad, jak zastosować rośliny w leczeniu wielu dolegliwości i dbaniu o siebie, znajdziesz już wkrótce w najnowszym numerze miesięcznika Rośliny i Zdrowie.

Aby zaprenumerować lub sprawdzić warunki prenumeraty, kliknij tutaj

********************

Coraz więcej naukowców podkreśla znaczenie wspomagania wątroby zawsze wtedy, kiedy jest ona szczególnie nadwyrężona, czyli

 • przy przyjmowaniu dużych ilości leków (zwłaszcza środków przeciwzapalnych i paracetamolu),
 • w przypadku wystąpienia zapalenia wątroby lub
 • gdy wyniki badań krwi wskazują na jej nieprawidłowe działanie.

Ziołolecznictwo oferuje wiele rozwiązań (mniszek lekarski, czarna rzepa, dzikie karczochy, ostropest), jednak tylko jedna roślina może w pełni poszczycić się w mianem „rośliny dla wątroby”. Jest nią desmodium (Desmodium adscendens).

Desmodium: roślina dla wątroby

Desmodium adscendens rośnie głównie w regionie równikowej Afryki, w miejscach wilgotnych lub przy korzeniach olejowców gwinejskich. Jej liście składają się z trzech mniejszych owalnych elementów o jasnozielonej barwie.

Roślinę tę wykorzystuje się od tysięcy lat w medycynie tradycyjnej niektórych części kontynentu afrykańskiego (przede wszystkim w Senegalu, w Kongo, na Wybrzeżu Kości Słoniowej).

Francuscy naukowcy jako pierwsi dowiedli jej skuteczności

Na początku lat 60. XX w. dr Pierre Tubéry i jego małżonka dr Anne-Marie Tubéry-Crauzes pracowali w przychodni założonej w Kamerunie przez Instytut Małych Braci Jezusa (Charlesa de Foucaulda). Wyjeżdżali ze swojego kraju, aby nieść ludziom zamieszkałym w górach dobrodziejstwa nowoczesnej medycyny, a powrócili z ogromnym odkryciem.

Podczas badań pacjentów, zgromadzili wiele informacji na temat skutecznych metod leczenia ciężkich przypadków zapalenia wątroby. Z pomocą kameruńskiej pielęgniarki udało im się zidentyfikować roślinę stosowaną przez lokalnych znachorów – Desmodium adscendens.

Po powrocie na Uniwersytet w Tuluzie rozpoczęli badania nad tą rośliną. Analiza czynników aktywnych wykazała obecność alkaloidów, saponin, antocyjanów i flawonoidów.

Liczne próby kliniczne przeprowadzone we Francji, Anglii, Kanadzie i krajach Afryki równikowej potwierdziły zbawienny wpływ Desmodium adscendens podczas leczenia problemów z wątrobą, jak również przy  jej wspomaganiu podczas długoterminowego leczenia farmakologicznego (na przykład chemioterapii) i alergiach. Badania wykazały zdolność tej rośliny do normowania poziomu enzymów, które wątroba może produkować w nadmiarze; do rozluźniania mięśni gładkich; do rozszerzania oskrzeli oraz do działania antyhistaminowego.

Szybko stało się jasne, że roślina stanowi naturalny środek o najwyższej skuteczności pomagający neutralizować zaburzenia funkcjonowania wątroby, zaburzenia zarówno natury wirusowej, jak i chemicznej (powstałe w wyniku zatrucia alkoholowego lub zatrucia lekami).

Co więcej, w praktyce okazało się, że chroniąc komórki wątroby i pomagając w ich regeneracji, Desmodium adscendens utrzymuje system immunologiczny w dobrej kondycji. Właśnie dlatego często stosuje się ją w czasie zmiany pór roku, aby przygotować organizm na ciężkie warunki zimowe czy okresy upałów w lecie.

Jak stosować desmodium?

Przy leczeniu problemów wątrobowych zaleca się:

 • codzienne przyjmowanie wywaru z 6 do 10 g liści desmodium zaparzonych w litrze gotującej się wody.

Leczenie powinno trwać przez 2–4 tygodnie w przypadkach ostrych powikłań i 6–8 tygodni w przypadkach chorób przewlekłych.

Wywar można stosować do zapobiegania potencjalnym zaburzeniom funkcjonowania wątroby, które mogą wynikać z przyjmowania środków farmakologicznych. W tym wypadku do sporządzenia naparu należy:

 • użyć 6–7 g rośliny i pić go przez 2 dni przed leczeniem lub 5 po zakończeniu leczenia.

Przy zaburzeniach natury alergicznej, na przykład związanych z astmą, zalecane dawkowanie to:

 • wywar z 5 g rośliny dziennie.

W celu oczyszczenia i odnowy wątroby należy:

 • przyjmować dawkę 5–15 g rośliny dziennie przez okres 1–3 miesięcy.

Natomiast jeśli wolisz prostsze rozwiązanie niż przyrządzanie naparów, możesz również sięgnąć po kapsułki.

François Mercier

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

********************

Cukrzyca typu 2. Czy nadal nieuleczalna?

Jeszcze do niedawna z cukrzycą typu 2 trzeba było żyć. Codziennie, aż do ostatniego dnia życia, trzeba było brać leki, co nie było pozbawione ryzyka!

Badaczom z Uniwersytetu w Newcastle w Anglii niedawno udało się zrealizować złożoną wcześniej obietnicę. Wyleczyli trzynaście osób z cukrzycy typu 2.

Z nowego numeru miesięcznika Naturalnie Zdrowym Być dowiesz się, w jaki sposób uzyskano te nadzwyczajne wyniki, oraz jak Ty możesz zapobiec cukrzycy lub ją wyleczyć naturalnymi terapiami.

Uwaga: Jeśli zaprenumerujesz miesięcznik Naturalnie Zdrowym Być do niedzieli 25 grudnia, otrzymasz aż 3 wyjątkowe prezenty: rabat na zakup prenumeratę; dwa e-booki: Rak – wszystkie naturalne rozwiązania oraz Stop Artrozie – jak skutecznie leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów.

Jest to propozycja ograniczona czasowo (obowiązuje tylko do 25 grudnia br., do godziny 23:59), więc najlepiej skorzystaj z niej już teraz

********************

Źródła:

Travaux d’ADDY, M.E., et Al. De 1984 à 1995: "Effects of the Extract of Desmodium adscendens on Anaphylaxis."Journal of Ethnopharmacology, Vol 11 3:282-292 (1984).

Dose-response Effects of Desmodium adscendens Aqueous Extract on Histamine Response." Content and Anaphylactic Reactions in the Guinea Pig." J Ethnopharmacol 18 1: 13-20 (1986).

"Effect of Desmodium adscendens Fractions on Antigen- and Arachidonic Acid-induced Contractions of Guinea Pig Airways." Can J Physiol Pharmacol 66 6: 820-825 (1987).

Travaux de Boye, G & Ampopo, O, 1990. "Plants and Traditional Medicine in Ghana" Economic and Medicinal Plant Research Vol 4, pp 33-34 Academic Press Ltd., Devon, England.

Komentarze

jpa 2014-11-08 08:14
Kolejna cudowna roślina....nic nie jest napisane w tym artykule o sposobie JEDZENIA i życia, który jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nic tylko sporządzać wywar, a jak się jest leniwym sięgnąć po tabletki, a wątroba cudownie się zregeneruje. Nie przekonują mnie takie rozwiązania.
Anna 2014-11-14 20:25
Witajcie, dziękuje za cenne informacje na temat Desmodium adscendens. Moja wątroba też dziękuje :-) Właśnie przeszukałam internet, żeby nabyć liście lub preparat i nie znalazłam możliwości zakupienia tego w Polsce. Proszę o informacje w tej sprawie. Pozdrawiam serdecznie Anna
jakub22 2014-11-18 23:41
Również ponawiam prośbę Anny
Marzena 2014-11-30 17:14
Witam. Kwas askorbinowy w dużej mierze pomaga w oczyszczaniu wątroby. Dieta ?, a dieta dla całego naszego organizmu powinna być naturalna, bez przeróbek, bo to dodatkowe obciążenie organizmu, nie tylko wątroby. Tu muszę wspomnieć o tłuszczach, żółć nie zalega i nie tworzą się kamienie jeżeli stosujemy dietę, w której są tłuszcze. Dieta chuda powoduje zaleganie żółci w przewodach gdzie żółć twardnieje i tworzą się kamienie. Ja jako dziecko właśnie jadłam chude mięsko i miałam problem z kamieniami, musiałam usunąć woreczek żółciowy. Po operacji na chudym nie czułam się dobrze, zaczęłam jeść tłusto, uczyłam się więc coraz więcej miałam wiedzy na ten temat, obecnie jem tłusto, nie jestem gruba i czuję się super to znaczy Ja i moja Wątroba. Pozdrawiam.
Grazka 2014-12-05 18:32
Ja jestem zwolennikiem ostropestu plamistego,którego w Polsce jest pod dostatkiem. Ale muszę też wspomnieć o rewelacyjnym naturalnym preparacie jaki stosuję co jakiś czas, w skład którego wchodzi nie tylko ostropest(ekstrakt z sylimaryny) ale i inne jak aminokwas argininy,cysteiny,ornityny,karnityny,metionina,cholina,kwas alfa liponowy,chrom i selen. Znam osoby będące już w śpiączce wątrobowej wyzdrowiały całkowicie.To produkt zalecany w marskości wątroby,zapaleniu wątroby i trzustki,przy żółtaczce zakaźnej,WZW.Polecany osobom nadużywającym alkoholu,kawy,antybiotyków,sterydów,chemii itp.Polecam i sama stosuję w trakcie oczyszczania organizmu z toksyn,metali ciężkich itp.
Bozena 2016-05-09 03:40
Grazka o jakim preparacie mowisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Jeśli zmagasz się z lękiem, unikaj tych pięciu produktów żywnościowych

Aby zwalczyć lęk, istotne jest odżywianie W przypadku przewlekłego lęku, u jego podłoża leży problem, który należy rozwiązać za... czytaj więcej

Regularne spożywanie ryb

Regularne spożywanie ryb jest niezbędne dla mózgu, oczu, tętnic, serca i zmniejsza ryzyko raka oraz wielu innych chorób. Niestety,... czytaj więcej

Witamina, którą polecam mojej mamie

- Jean-Marc, powiedz mi, co tak naprawdę muszę zażywać? Tobie i każdemu, kto zadaje mi to pytanie (a więc i mojej Mamie),... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.