×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jak zapobiegać depresji poporodowej?

Opublikowano dnia: 2015-09-18

Z najnowszych badań naukowych na temat macierzyństwa dowiadujemy się, że samopoczucie matki po porodzie może być nadszarpnięte z powodu wyjałowienia organizmu (zmniejszenie zasobów) z podstawowych składników odżywczych, szczególnie kwasów omega-3, które są intensywnie pobierane przez dziecko w czasie ciąży.

Czerpanie z tych substancji nie ustaje w momencie narodzin, ponieważ karmienie piersią równie mocno wpływa na zmniejszenie rezerw składników odżywczych u matki. I nawet, jeśli nie karmi ona piersią, to ciało po porodzie przechodzi głębokie zmiany fizjologiczne, które wymagają szczególnie dobrego odżywiania, nie wspominając oczywiście o energii, której matka potrzebuje, aby zaspokajać tysiące potrzeb swojego dziecka.

 

Szanowna Czytelniczko,

…Jeśli jeszcze nie jesteś w ciąży, ale zamierzasz, to zacznij natychmiast uzupełniać te rezerwy składników odżywczych.

…Jeśli jesteś w ciąży, to przyjmuj suplementy diety w dużych ilościach.

…Jeśli właśnie urodziłaś, podobnie.

…I w końcu, jeśli masz już kilkoro dzieci i nie zadbałaś dotąd o uzupełnienie swoich rezerw składników odżywczych, to ten artykuł również Cię zainteresuje.

Natychmiast powiedz o tym przyszłym mamom

Zapłodnienie i pojawienie się życia są dla rodziców niezwykłym cudem. A dla naukowców wielką tajemnicą. Natomiast sam już rozwój płodu przypomina klasyczne zjawiska fizyczne: do budowy komórek płodu potrzeba konkretnych atomów. I każdy rodzaj komórek ma swoje specyficzne potrzeby.

W szczególności komórki nerwowe, które w 60% składają się z tłuszczu: do budowy mózgu dziecka potrzebne jest DHA (kwas dokozaheksaenowy), długołańcuchowy kwas, którego organizm nie wyprodukuje sam, jeśli nie dostarczy mu się z pożywieniem kwasu omega-3.

Podobnie jak nie może wyprodukować hemoglobiny bez żelaza, składnika odżywczego, który bezwzględnie w wystarczającej ilości musi znajdować się w diecie. Potrzebuje także wapnia, fosforu, witaminy D i witaminy K2 do rozwoju kości.

I tak dalej.

Oczywiście co do zasady, rozwój płodu opiera się na tym, że cały budulec pobierany jest z ciała matki, co powoduje niedobory w jej organizmie (płód ma pierwszeństwo...). Ale koniec końców w przyrodzie nic nie bierze się z niczego.

Nie wszystkie cząsteczki mogą być syntetyzowane przez organizm (omega-3, witamina C, a także wszystkie mikroelementy, żelazo, miedź, cynk, mangan itd.) i zdarza się, że przyszła mama spożywa wystarczające dla potrzeb płodu ilości tych substancji albo nie.

Jeśli nie spożywa ich wystarczająco dużo, to nie znaczy, że płód umrze ani że będzie miał wady rozwojowe; natura w większości przypadków dba o to, aby uzupełniać ewentualne braki.

Ale to zawsze będzie substytut, innymi słowy będzie to budowanie systemu sensorycznego, neurologicznego, hormonalnego, które następnie określą temperament, stan fizyczny, intelektualny i moralny dziecka w różny sposób, daleki od optymalnego w porównaniu do tego, jaki natura by skonstruowała, mając do dyspozycji lepszej jakości składniki.

To nieunikniona prawda, o której na pewno niewystarczająco mówi się przyszłym matkom.

Braki DHA (omega-3) w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka mogą na przykład uszkodzić wzrok i wpłynąć na zdolności poznawcze i intelektualne dziecka. System nerwowy i potencjał intelektualny dziecka mogą okazać się bardzo słabe.

Nie oznacza to, że będzie ono mniej ludzkie ani mniej sympatycznie, nie będzie również mniej kochane przez swoich rodziców (to zawsze będzie ich dziecko!). Ale jego wzrok i umysł nie będą funkcjonować tak dobrze, jak by mogły.

Niedobór witaminy D osłabi jego odporność. Zwiększy ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego.

Niedobór witaminy B9 (kwasu foliowego) może powodować wady wrodzone płodu, zwłaszcza wady cewy nerwowej. To dobrze znane wszystkim lekarzom ryzyko, dlatego doradzają przyszłym mamom przyjmowanie kwasu foliowego na trzy miesiące przed planowaną ciążą.

Brak właściwej mikroflory jelitowej u matki na 4 tygodnie przed porodem aż do momentu narodzin spowoduje, że jelita niemowlęcia będą mniej odporne w momencie jego narodzin. Jego naturalny system obronny będzie mniej aktywny, przez co zwiększy się ryzyko egzemy i astmy.

Niedobór żelaza (w formie przyswajalnej przez organizm, bardzo proszę) powoduje szereg problemów, począwszy od zmęczenia aż po depresję mamy, spowolnienie rozwoju płodu i ryzyko przedwczesnego porodu.

Niezbędna kuracja

Matka z kolei cierpieć będzie z powodu wielu dolegliwości, które przypisze ciąży, ale wszystkie bolączki całkowicie ustąpiłyby lub zostałyby znacznie zredukowane, gdyby przyszła mama odpowiednio się odżywiała:

…Zmęczenie może okazać się obezwładniające; czujesz, że ciężar przeciąża Twoje plecy i nogi. Zaczynasz odczuwać bóle mięśni i pleców, dokuczają Ci duszności, żylaki, zawroty głowy, a nawet stany depresyjne.

Zanim stwierdzisz, że nie jesteś stworzona do posiadania dzieci albo zaliczysz się pochopnie do tzw. „trudnych ciąż”, ważne jest, abyś upewniła się, że Ty i Twoje dziecko nie cierpi z powodu poważnego deficytu wyżej wspomnianych substancji odżywczych.

Jeśli tak właśnie jest, to polecam przyjmowanie dobrych preparatów wielowitaminowych, magnezu, witaminy D i kwasów omega-3. Koniecznie sprawdź u siebie poziom żelaza i w razie potrzeby uzupełnij je, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Nie ulega wątpliwości, że taka kuracja może być kosztowna. Ale trzeba mieć na uwadze długoterminowe korzyści, jakie może dzięki temu osiągnąć, zarówno maleństwo, jak i mama.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

 

Już wkrótce w niezależnym czasopiśmie, które o problemach zdrowotnych mówi bezkompromisowo, między innymi:

 • Te osoby wyzdrowiały z choroby nowotworowej, bez chemio- i radioterapii
 • 9 oznak, że jesz zbyt dużo soli
 • Naturalne środki przeciwbólowe, które nie rujnują zdrowia (część druga)
 • Przenoszenie kartonów: nareszcie dobra metoda!
 • Test na styl przywiązania w bliskich związkach, który… prognozuje stan zdrowia
 • Choroby cywilizacyjne: nadzieja w ulu

Tego typu porady znajdziesz w miesięczniku Naturalnie Zdrowym Być. Zaprenumeruj go do niedzieli 16 lipca, aby otrzymać: rabat (który wynosi do 52 zł) oraz aż 2 wyjątkowe publikacje:

1. E-book Rak – wszystkie naturalne rozwiązania,
2. E-book Stop Artrozie – jak skutecznie leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów.

Kliknij tutaj, aby zdążyć zaprenumerować miesięcznik Naturalnie Zdrowym Być w specjalnej ofercie powitalnej.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: https://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Wojna roślin

Po pierwszych oznakach śniegu i zimowych chłodów miło wspominam mój skąpany w słońcu warzywnik. W tym roku na przykład zabrałem... czytaj więcej

Skuteczne strategie przetrwania menopauzy

Na wstępie zaznaczam, że menopauza nie jest chorobą, nie wymaga zatem leczenia. Menopauza to zatrzymanie cyklu miesiączkowego, u większości... czytaj więcej

Gdybym miał zabrać ze sobą na bezludną wyspę tylko jedną roślinę…

Byłby nią łopian. Z pewnością dobrze znasz tę roślinę z małymi okrągłymi rzepami, które przyczepiają się do włosów,... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.