floater
Wpisz swój e-mail, aby BEZPŁATNIE otrzymywać informacje
o najskuteczniejszych terapiach naturalnych. A wśród nich...

roślina łagodząca bóle stawów tak skutecznie jak leki przeciwbólowe... olejek eteryczny, który uśmierza bóle głowy... łatwo dostępne i tanie warzywo o działaniu antynowotworowym... naturalne metody na przykry zapach z ust, hemoroidy, kandydozę, problemy trawienne i INNE...
Poznasz także szokującą prawdę na temat cholesterolu, skrzętnie ukrywaną przez koncerny farmaceutyczne, oraz WIELE INNYCH informacji, które mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia.

To prosta droga do długiego i zdrowego życia!
29 października to Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę. Pobierz bezpłatny raport: "Walczyć z łuszczycą i wygrać"

Poznasz:

 • naturalne metody wspomagające leczenie łuszczycy,
 • produkty, które pomogły tym, którzy stracili już nadzieję na poprawę stanu swojej skóry,
 • historie, dzięki którym zrozumiesz, dlaczego nie jest łatwo żyć z łuszczycą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych o za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.
Opublikowano dnia: 2013-11-01

Jak znaleźć przyjaciół?

Kiedy Gérard B. stracił żonę w wieku 40 lat, zdał sobie sprawę, że nie miał przyjaciół.

Po latach spędzonych na robieniu kariery lekarskiej i skupianiu się na rodzinie okazało się, że jest sam na świecie. „Nagle, gdy zabrakło mojej żony, zdałem sobie sprawę z tego, że zostałem całkiem sam” – wyznał. „Zapisałem się na kurs tańca towarzyskiego. Ale zamiast szukać kobiety, spróbowałem zaprzyjaźnić się z mężczyznami.”

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Żałoba, choroba czy pobyt w szpitalu to bardzo emocjonalne momenty w  życiu, które mogą być okazją do pogłębienia znajomości. Przyjaźń może odgrywać kluczową rolę w procesie zdrowienia: pacjenci otoczeni przyjaciółmi dochodzą do siebie znacznie szybciej niż inni1.

Jeśli jednak nie będziesz dbać o przyjaciół, być może pewnego dnia okaże się, że nie masz na kogo liczyć - i to właśnie wtedy, gdy bardziej niż zwykle będziesz potrzebować ciepła, przyjaźni i wsparcia.

Ryzyko związane ze starzeniem się

Doktor Laura L. Cartensen, profesor psychologii i dyrektor Stanford Center on Longevity (Centrum Długowieczności Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii), zauważyła, że z wiekiem wiele relacji społecznych zanika, jednakże wzmacniają się relacje z najbliższymi.

Według niej, nasz zegar biologiczny zaczyna głośniej tykać, gdy mamy 30 lat. Przypomina on nam o upływającym czasie i o tym, że należy przestać zajmować się wszystkim i skupić się na osobach, które już znamy: przyjaciołach z dzieciństwa, dzieciach, rodzinie.

„Mamy tendencję do skupiania się na tym, co dla nas najważniejsze pod względem emocjonalnym; zamiast wyjść wieczorem, wolisz zostać w domu z dziećmi”2.

Jednakże wiąże się to z ryzykiem zerwania kontaktów z dalszymi krewnymi i posiadania zaledwie garstki najbliższych przyjaciół.

Trzy warunki, które należy spełnić, aby znaleźć przyjaciół

Od lat pięćdziesiątych socjologowie podają trzy warunki niezbędne do znalezienia przyjaciół3:

 • bliskość,
 • częste i niezaplanowane spotkania,
 • środowisko, które zachęca do „opuszczenia gardy” i zaufania innym.

Z tego powodu tak często znajdujemy najlepszych przyjaciół w czasie studiów.

Później odtworzenie takich warunków staje się coraz trudniejsze. Głównym miejscem, w którym spotykamy się z innymi, jest praca. Jednakże w korporacjach czy agencjach rządowych jest zbyt dużo rywalizacji i problemów z hierarchią, aby można było się z kimś zaprzyjaźnić. Aby odnieść sukces zawodowy, należy skrzętnie ukryć wszystkie swoje słabości i czułe punkty. Relacje z kolegami z pracy mają charakter użytkowy i ciężko stwierdzić, gdzie kończy się interes, a zaczyna przyjaźń.

Różnice w statusie zawodowym i dochodach dodatkowo komplikują sprawę. Problem pojawia się wtedy, gdy jeden z przyjaciół z dzieciństwa zrobił wspaniałą karierę, a drugi ledwo wiąże koniec z końcem.

Miłość i przyjaźń

Niezależnie od tego, czy przyjaciele zdają sobie z tego sprawę, czy też nie, istnieje pomiędzy nimi bliska więź, często podobna do miłości.

Przyjaźń może nadejść znienacka. Spotykamy czasem kogoś całkiem przypadkowo, na przykład podczas obiadu u przyjaciół, i od razu działa pomiędzy Wami chemia. Śmiejecie się z tych samych rzeczy, lubicie te same filmy i ten sam rodzaj muzyki. I zanim skończycie pić pierwszy kieliszek, kończycie nawzajem swoje zdania. Jak w przypadku miłości, tracisz rachubę czasu i masz wrażenie, że wszystko dokoła migocze. Z czasem jesteś coraz milszy dla wszystkich, Twoje problemy i przeciwności losu wydają Ci się nieważne. Razem prowadzicie różne projekty i wydaje Wam się, że nie ma przeszkód, których nie możecie pokonać.

Kiedy pomyślę o moich najlepszych przyjaźniach, to wszystkie zaczynały się od takiego „rażenia piorunem”. To właśnie te przyjaźnie przetrwały najdłużej, niezależnie od upływu czasu, odległości, małżeństwa czy dzieci. Mój najlepszy przyjaciel, Eric, mieszka w Tuluzie; znamy się już od trzydziestu lat. W jego życiu było wiele problemów, w tym kłopoty finansowe i bolesny rozwód. Ja również wiele przeszedłem. I choć już nie rozmawiamy ze sobą tak często, jak byśmy chcieli, ze względu na pracę i rodziny, wiemy, że nasza przyjaźń jest silna i że będziemy mogli na siebie liczyć na starość.

Jednak tak jak kochankowie, przyjaciele mogą się rozstać. Nagle kończą się rozmowy telefoniczne, obiady, wycieczki czy wspólne weekendy. Zazwyczaj górę bierze ego i poczucie własnej wartości i nikt nie chce zrobić pierwszego kroku w stronę pojednania. Kiedy tak się stanie, to zapomnienie o tym przyjacielu i odzyskanie równowagi może zająć lata, a nawet całe życie.

Mojej przyjaciółce z liceum, Sandrie, koleżance ze studiów, Joannie, towarzyszowi górskich wypraw, Igorowi, którzy być może czytają ten artykuł, chciałbym powiedzieć: tak mi przykro. Często o was myślę i często też dziwię się, szukając was w moich nowych przyjaciołach. Mam nadzieję, że żyje się wam dobrze i że pewnego dnia znowu się spotkamy.

Zadaj sobie kilka pytań

Jeśli masz problemy ze zdobywaniem przyjaciół, spróbuj dokonać samooceny i zastanowić się nad tym, co możesz zrobić, aby przyciągnąć znajomych.

Ludzie często popełniają jeden błąd: sądzą, że lepiej jest być wyniosłym, poważnym i sprawiać wrażenie zapracowanego. Bycie miłym, otwartym, mówienie „dzień dobry!”, oferowanie pomocy bez zbędnego proszenia to cechy, które przypisuje się „mięczakom”. Boimy się, że nikt nie będzie traktował nas poważnie, jeśli nie będziemy zaabsorbowani tym, co robimy. Najgorsze byłoby to, gdyby inni pomyśleli, że nie mamy przyjaciół! Udajemy więc, że ignorujemy innych. Podobnie podczas rozmowy staramy się „złamać” rozmówcę, pokazać mu swoją wyższość, „zagadać” go i pokazać, że jesteśmy mądrzejsi.

W rzeczywistości jednak nie ma nic łatwiejszego niż wywyższanie się ponad innych. To rozwiązanie dla słabych. Osoby silne i pewne siebie nie muszą się wywyższać.

W zeszły czwartek poszedłem na zebranie o 19:30. Kiedy przyszedłem do szkoły, zauważyłem, że rodzice, którzy już się znali, witali się wylewnie, ale nowi i „szeregowi” rodzice (do których i ja się zaliczałem) byli starannie ignorowani. Zjawisko to można wytłumaczyć nieśmiałością, która nie ma nic wspólnego z byciem niegrzecznym. Nie jest łatwo podejść do nieznajomej osoby, nawet jeśli jest to zebranie rodziców małej szkoły podstawowej.

Na szczęście całą sytuację uratowała jedna z mam, która podeszła do nas i starała się zrobić wszystko, abyśmy poczuli się swobodnie. Przedstawiła wszystkich sobie, każdemu powiedziała coś miłego, rozładowała atmosferę... i szybko się z nami zaprzyjaźniła.

Idealny mężczyzna

Przypomniało mi to o François Fénelonie, który żył w czasach Ludwika XIV i który był ulubieńcem wielu osób.

„Trzeba było się starać, aby go nie zauważyć” – wspomina hrabia Saint-Simon w swoich pamiętnikach. „Nie można się było od niego uwolnić i nigdy nie trzeba było go szukać”. Dzięki temu szczególnemu talentowi „wszyscy jego przyjaciele trwali przy nim do końca życia”, a także „zbierali się, aby o nim rozmawiać, wspominać go, tęsknić za nim i próbować na dłużej zatrzymać wspomnienie o nim, jak Żydzi w Jeruzalem”3.

A jakiż to talent posiadał Fénelon?

Po prostu, według Saint-Simona, był on „kimś, kto nie wywyższał się nad innych i zawsze był dostępny dla wszystkich”, mimo że w rzeczywistości miał nad ludźmi ogromną przewagę. Wywyższanie się i dominowanie nad innymi to pewny sposób na to, aby nikt nas nie lubił. Wspaniale jest pomyśleć, że, aby zdobyć ten niezwykły talent, który pozwolił Fénelonowi zyskać tylu przyjaciół, wystarczy tylko chcieć...

Inne sposoby na zdobycie przyjaciół

Według specjalisty od „rozwoju osobistego”, Dale‘a Carnegie, aby zostać docenionym przez innych, należy4:

 • interesować się innymi ludźmi,
 • uśmiechać się,
 • pamiętać, że – niezależnie od narodowości – nazwisko to zawsze najdelikatniejsza i najważniejsza kwestia,
 • uważnie słuchać i  zachęcać innych, aby mówili o sobie,
 • poruszać tematy, które interesują rozmówcę,
 • szczerze starać się, aby rozmówca poczuł się ważny.
 • Zaleca on, aby nie krytykować innych, nie osądzać ich i nie narzekać.

Te wszystkie „techniki” nie do końca mi się podobają, ponieważ trącą nieszczerością. Jednakże nie ma nic złego w popracowaniu nad tym, aby inni nas lubili i aby zdobyć więcej przyjaciół.

A teraz... do pracy! Przecież chcemy, aby w razie choroby stało przy nas jak najwięcej przyjaciół.

Na zdrowie!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła:

(1) Cytat z New York Times, „Friends of a Certain Age, Why Is It Hard to Make Friends Over 30 ?”, ALEX WILLIAMS, opublikowany 13 lipca 2012 r.
(2) Wywiad New York Times z 13 lipca 2012 r. z Rebeccą G. Adams, profesorem socjologii i gerontologii na University of North Carolina w Greensboro.
(3) Opis Fénelona według hrabiego de Saint-Simon, w „Mémoires du Duc de Saint-Simon”.
(4) Dale Carnegie, „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”, 1936.

Komentarze

Marzena Sowińska 2013-11-04 17:04
Witam. Trzeba mieć znajomych i z niektórymi żyć w przyjaźni, bo każdy z nas może potrzebować pomocy, pomoc psychologiczna też może dużo zdziałać. Akurat ja mam znajomych i również przyjaciół. U mnie pomoc jest zawsze spontaniczna, ale z tym samym spotkałam się względem mojej osoby, to jest cudowne i tak zawsze powinno być, bo nikt z nas nie wie w jakiej może być potrzebie. Pozdrawiam.
nel 2016-03-03 07:34
Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak znaleźć przyjaciół tu (...)
nel 2016-07-27 10:30
Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak znaleźć przyjaciół tu (.....)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Przygnębienie, lęk, chandra

W dzisiejszych czasach wybranie się z problemem przygnębienia, lęku czy chandry do psychologa lub psychiatry, czasami może okazać... czytaj więcej

Zagrożenie dla miłości i dla zdrowia

Sport, gry, miłość, wszystkim tym można zajmować się już na komputerze lub telefonie – taniej, łatwiej i ponosząc mniejsze... czytaj więcej

Przesiądź się na rower!

Odkąd sięgam pamięcią, rower był moim głównym środkiem transportu do szkoły, na uczelnię, do pracy. I jest nim do dziś. Mimo że... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się na swój
bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter Poczta Zdrowia,
po prostu wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!“.
Tu wpisz swój adres email

Akceptuję regulamin, politykę prywatności i politykę plików cookies (więcej)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz na otrzymywanie powiadomień e-mail (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (więcej)

Gwarancja bezpieczeństwa: Twój adres e-mail jest bezpieczny – nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera Poczta Zdrowia.
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych o za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.