×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem?

Opublikowano dnia: -0001-11-30

To trochę bardziej skomplikowane niż się wydaje

Gdy starasz się zrozumieć swoją osobowość, pierwsze i najważniejsze pytanie brzmi:

W jakim miejscu na osi introwersji-ekstrawersji się plasujesz?

Nikt nie jest całkowicie introwertyczny, ani całkowicie ekstrawertyczny. Każdy plasuje się gdzieś pomiędzy tymi dwiema skrajnościami.

Co to oznacza?

Ogólnie rzecz biorąc, można to podsumować w sposób następujący:

Introwertyk jest nieśmiały, zamknięty w sobie i milczący; ekstrawertyk jest otwarty, zwrócony w stronę innych ludzi, towarzyski, itd.

Introwertyk woli spędzić sobotnią noc na własnej kanapie lub nawet schowany pod kołdrą, natomiast ekstrawertyk lubi wychodzić, bawić się, poznawać nowych ludzi, itd.

Jeśli przedstawiamy to w taki sposób, szybko widać, że bycie ekstrawertykiem jest niezmierne pozytywne i wartościowe, a bycie introwertykiem raczej katastrofalne. Zwłaszcza w społeczeństwie takim jak nasze, wysoko ceniącym aktywności grupowe, sporty zespołowe, pracę w grupie, itd.

Introwertyk wydaje się być wręcz symbolem „przegranego”. Tego, który zostaje sam, bez przyjaciół.

Jednak kwestia jest o wiele bardziej skomplikowana i - na szczęście - o wiele bardziej pozytywna.

Terminy introwersja i ekstrawersja stworzył psychoanalityk Carl Jung, w swojej książce z 1921 roku zatytułowanej Typy psychologiczne.

Dzięki rozmowom z tysiącami pacjentów, dzięki ich obserwowaniu i analizie, Carl Jung uświadomił sobie, że niektóre osoby czerpią energię głównie z bodźców zewnętrznych (takich jak hałas dobiegający z ulicy, przechodzień, ekran telewizora, opowiedziana przez kogoś historia), podczas gdy inne osoby zdają się mieć w sobie tajemnicze źródło energii, które dostarcza im bogatych doznań, obrazów, myśli i marzeń wszelkiego rodzaju.

Zaobserwował, że kiedy poprosi się na przykład o narysowanie czegoś, niektórzy od razu będą „szukać modelu” w swoim otoczeniu, aby go odtworzyć, skopiować. Inni zamiast tego zaczną się koncentrować, zamkną oczy i będą czerpać ze źródła kreatywności, które najwyraźniej, w jakiś tajemniczy sposób, znajduje się w nich samych.

Podobnie jest z muzyką. Niektórzy wykonawcy muszą usłyszeć innych, pójść na koncert, a następnie w swoim wykonaniu używają tego, co zobaczyli i usłyszeli. Inni wydają się mieć jakieś źródło wypływające z ich serca.

Carl Jung był tym niezwykle zaintrygowany. Jak można się domyśleć, największe zainteresowanie nie wzbudzili w nim ludzie, którzy czerpią swoją energię ze świata zewnętrznego i których nazwał osobami „ekstrawertycznymi”, ale osoby czerpiące swoją energię z wewnątrz, czyli osoby, które nazwał „introwertycznymi”.

Jak to możliwe, że człowiek może znaleźć obrazy, przeczucia, idee i formy w sobie samym, a nie w otaczającym go świecie? Skąd one pochodzą? Kiedy się pojawiają?

Jung uznał, że odpowiedź kryje się w nieświadomości oraz w „zbiorowej nieświadomości”. Nieświadomość zbiorowa to ogół obrazów (archetypów), które w nas istnieją i których nie musimy się uczyć z zewnątrz. Są wspólne wszystkim ludziom naszej cywilizacji i naszej epoki.

To jest to, co „zasila” osobę introwertyczną i daje jej wglądy, których siła i precyzja mogą robić wrażenie na innych ludziach. A nawet na niej samej, dlatego może odnosić wrażenie, że jest osobą „jasnowidzącą”, a może nawet „trochę wiedźmą”!

Osoba introwertyczna dysponuje wielką siłą, ale niestety bardzo często nie rozumie, co się z nią dzieje. Boi się o tym mówić. Wstydzi się tego!

Sądzi, że to „bzdury”, „zwidy” i bezsensowne „wymysły”. Jednak wszystko, co dzieje się w naszym wewnętrznym świecie, można uznać za realne, nawet jeśli nikt inny nie może tego zobaczyć lub dotknąć. Nie ma najmniejszego powodu, aby uważać to za mniej wartościowe niż obiekt zewnętrzny. Często bywa wręcz przeciwnie, ponieważ to, co dzieje się wewnątrz nas, ma dla nas ogromne znaczenie i koniec końcem właśnie to będzie determinowało nasze działania. Aby zaistniało „w prawdziwym życiu”, najpierw musi zaistnieć most „w głowie”. Fakt, że ten most istnieje w głowie jest równie realny, jak kamienie i cement, które posłużą do jego budowy.

Pomyłką jest twierdzenie, że istnieje związek między introwersją a nieśmiałością.

Fakt, że energia danej osoby pochodzi z jej wnętrza, w żaden sposób nie oznacza, że dana osoba ma problemy w relacjach. I odwrotnie, osoby ekstrawertyczne również mogą być nieśmiałe.

Osoby introwertyczne mogą wręcz tworzyć głębsze więzi, zawiązywać solidniejsze i trwalsze przyjaźnie. Introwertyk potrafi słuchać, ponieważ każde słowo wywołuje różnego rodzaju rezonans z jego bogatym światem wewnętrznym. Rzadziej daje się zwieść w relacjach z innymi. Ma również dużo więcej do zaoferowania tym, którzy włożą trochę wysiłku, aby go poznać.

Krótko mówiąc, trzeba jak najszybciej przestać wzbudzać w introwertykach poczucie winy! Oni są największym bogactwem ludzkości!

Zdrowia życzę,

Jean Marc Dupuis


*****Przypływ energii, który pobudzi Twoją wątrobę*****

Życie w zgodzie z porami roku to domena Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Jeśli zrozumiesz procesy, które dzieją się wokół Ciebie, łatwiej będzie Ci dojść do zdrowia. 

Według kalendarza chińskiego wiosna rozpoczyna sie wtym roku 12 lutego, co oznacza, że wkrótce można się spodziewać przyrostu energii, gdyż przyroda powoli budzi się do życia.

W naszym ciele natomiast zahcodza zmiany związane z wątrobą, która również w kulturze zachodniej jest uznana za ważny narząd dla systemu odpornościowego i hormonalnego. 

W najnowszym numerze miesięcznika Naturopatia w praktyce znajdziesz artykuł na temat sezonu Drzewa (wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej). Dowiesz się, w jaki sposób można się dostroić do wiosennych wibracji, aby nasza watroba lepiej funkcjonowała. Co należy jeść, aby odżywić określone organy? Jakie smaki są dla nas istotne?

To też dobry czas na podjęcie detoksykacji wątroby. W numerze lutowym znajdziesz informacje na temat roślin, które pobudzają i drenują wątrobę. 

Naturopatia w praktyce to czasopismo, w którym znajdziesz praktyczne porady i sposoby stosowane i sprawdzone przez renomowanych naturopatów, należących do grona najlepszych.

Dodatkowo, w najnowszym numerze miesięcznika Naturopatia w praktyce:

 • Śniadania, które sprawią, że dzień stanie się dynamiczny
 • Chodzić boso, żeby uziemić swoje dolegliwości
 • Historia mężczyzny, który wyleczył ból kolan bez srodków przeciwbólowych

Aby zamówić prenumeratę miesięcznika Naturopatia w praktyce kliknij tutaj.

Skorzystaj z naszej wyjątkowej oferty!


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Rzuć się na szparagi!

Szparag kształtem przypomina mi oszczep. Niebezpieczną broń, która mogłaby stać się dobrym symbolem szczególnej walki: walki ze... czytaj więcej

Prosty pomysł na odżywianie

Mogłoby się wydać, że już wszystko zostało powiedziane na temat żywienia i diety, postanowiłem więc nie dodawać swoich trzech groszy. Ale... czytaj więcej

Bądź młodszy za rok

Niedawno moją uwagę przyciągnął długi artykuł w prasie amerykańskiej o 95-letnim mężczyźnie, który codziennie przepływa... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.