×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Kamienie nerkowe: przeraźliwe bóle

Opublikowano dnia: 2017-03-14

Najstraszniejszy ból dla człowieka powodują kamienie w nerkach, zwane także „kamieniami nerkowymi”.

Lekarze mówią o „przeraźliwym i sporadycznym” bólu dla opisania tego, co przeżywa ofiara kamieni nerkowych. „Sporadyczny” oznacza występujący w nieregularnych odstępach.

Wyobraź sobie, że na skali bólu od 0 do 10, gdzie 0 oznacza brak bólu, a 10 największy wyobrażalny ból, jesteś na poziomie 10! To horror!

Niestety, schorzenie to jest obecnie bardzo częste. W ciągu ostatnich trzydziestu lat częstotliwość jego występowania znacząco wzrosła. 5 do 10% ludzi przeżywa atak kolki nerkowej w trakcie swojego życia. To ogromna liczba: wśród moich Czytelników dotknie to dziesiątków tysięcy!

W jaki sposób można mieć kamienie w nerkach? Skąd się biorą? Dlaczego sprawiają taki ból? Jak ich uniknąć i jak się ich pozbyć?

Omówię wszystko po kolei. Powiem także o naturalnym i bardzo oryginalnym sposobie wyleczenia się: należy pojechać do parku Asteriksa i przejechać się kolejką górską. Poważnie, wrócę do tego za chwilę, po krótkim wyjaśnieniu, skąd w nerkach biorą się kamienie.

W jaki sposób w nerkach tworzą się kamienie?

Nerki służą do filtrowania krwi.

Zazwyczaj odpady są mikroskopijne.

Rozpuszczają się w moczu, który spływa cienkimi kanalikami, zwanymi moczowodami, łączącymi nerki i pęcherz.

Ale zdarza się, że odpady te ulegają krystalizacji, czyli tworzą ziarenka.

Większość tych odpadów to sole mineralne. Kiedy stężenie jest zbyt duże, mogą tworzyć kryształy tak samo jak sól w wodzie. Zjawisko to ma miejsce szczególnie, kiedy pijemy zbyt mało wody.

Ziarna te mogą być bardzo drobne, ale mogą także być coraz większe. Wtedy tworzą się z nich małe kamyczki, które tamują ujście moczowodów.

I to właśnie wywołuje dolegliwości bólowe zwane „kolką nerkową” występujące po bokach.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Rozwiązanie

Małe kamyczki – po torturach, które Ci zadadzą – w końcu przepchną się do pęcherza.

Ale największe kamienie trzeba rozbijać ultradźwiękami. Czasem konieczny jest nawet zabieg chirurgicznego otwarcia nerek i bezpośredniego wydobycia kamieni.

Zabiegi te są uciążliwe i zazwyczaj następują po (lub w trakcie) potwornych ataków kolek nerkowych.

A zatem, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a to się dobrze składa, gdyż istnieją proste i przyjemne rozwiązania.

 • Pierwszy sposób polega na systematycznym dodawaniu kilku kropel soku z cytryny raz całego plasterka do Twojej karafki z wodą lub bezpośrednio do szklanki. To smaczne, odświeżające, ale przede wszystkim bardzo zdrowe i to nie tylko ze względu na zawartość witaminy C. Cytryna podwyższa ilość cytrynianu w moczu. Cytrynian jest jedną z substancji zapobiegających tworzeniu się kamieni1. Ponadto, pijąc wodę z cytryną, która jest smaczniejsza, zwiększysz ilość przyjmowanych płynów.
 • Napary z roślin „diuretycznych”, czyli moczopędnych. Jakiś czas temu wspominałem już o mniszku lekarskim, który ma takie właśnie działanie. Ale znane jest także zadziwiające działanie szparagów: woda z gotowania szparagów jest szczególnie skuteczna. Mając do dyspozycji mniszek lekarski, szparagi, pokrzywę, napar z naci pietruszki (zaparz 2 g naci pietruszki w 150 ml wrzącej wody i pij trzy razy dziennie) oraz nawłoć (zaparz 3 g ziół w 150 ml wrzącej wody), skorzystasz z najlepszych naturalnych diuretyków.
 • Zwiększ dzienną dawkę potasu. Najlepszym sposobem na dostarczenie sobie więcej potasu jest spożywanie większej ilości warzyw, przypraw korzennych i produktów roślinnych, w szczególności ziemniaków w mundurkach, koncentratu pomidorowego, kakao, kawy i kawy zbożowej, kminku, mielonego imbiru, pieprzu, natki pietruszki, jadalnych kasztanów, awokado, bananów i suszonych moreli. Potas zmniejsza wydzielanie wapnia (mniej wapnia przechodzi przez Twoje nerki), co ma dwojakie korzystne skutki: z jednej strony zapobiega wypłukiwaniu wapnia z kości, z drugiej zaś powstawaniu kamieni nerkowych.
 • Zauważ, że istnieje też jeden suplement diety bardzo pomocny w zapobieganiu tworzeniu się kamieni w nerkach. To cytrynian potasu, który, jak nazwa wskazuje, zawiera jednocześnie i cytrynian, i potas.
 • Zmniejsz spożycie pokarmów o wysokiej zawartości szczawianów. Większość kamieni nerkowych powstaje ze szczawianu wapnia. Szczawiany to substancje, które wiążą wapń w celu jego krystalizacji. Zmniejszysz ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, zmniejszając spożycie pokarmów o wysokiej zawartości szczawianów: szpinaku, rabarbaru, botwiny, buraków oraz ziarna soi.

Co na silne dolegliwości bólowe?

Istnieje – czy to nie cudowne? – roślina, która ma zaskakującą właściwość łagodzenia bólu wywoływanego przez skurcze moczowodów podczas ataku kolki nerkowej.

Jest to lepiężnik różowy (Petasites hybridus). Zażywaj 7,5 do 15 mg lępieżnika 2 razy dziennie, podczas posiłków.

Medycyna chińska

W przypadkach kamieni nerkowych często zaleca się akupunkturę. Jednak naukowe dowody jej skuteczności przy tym schorzeniu są niewielkie.

Osobiście stawiam na miksturę na bazie chińskich roślin, zwaną Te Xiao Pai Shi Wan2. Trzeba stosować 6 do 8 tabletek, 3 razy dziennie.

Odwiedź lekarza medycyny chińskiej (tradycyjnej), aby przepisał Ci tę mieszankę i wskazał wiarygodne jej źródło w Twojej okolicy.

Kolejka górska

I wreszcie, jak już wspomniałem, istnieje bardzo poważne badanie na temat kolejki górskiej. Zostało niedawno opublikowane w medycznym piśmie The Journal of the American Osteopathic Association. Przejazd kolejką górską wywołuje w brzuchu ucisk, który przepycha kamienie nerkowe przez moczowody, zanim nie urosną i nie staną się przyczyną bólu. A zatem osoby, które regularnie jeżdżą kolejką górską w parkach rozrywki, mają mniej kamieni nerkowych niż inne!

Badania te prowadzili naukowcy z Uniwersytetu Michigan, w następstwie świadectw pacjentów, którzy twierdzili, że zostali uzdrowieni po przejechaniu się kolejką górską w Disney World na Florydzie3. Przypuszcza się, że osoby ćwiczące na trapezie akrobatycznym, uprawiające akrobatykę, skoki na bungee, a także kierowcy rajdowi Formuły 1 i motocykli wyścigowych mogą się spodziewać takiego samego działania!

To zachęta do tego, by dodać odrobinę szaleństwa do Twojego życia. Pobawić się w Tarzana lub w Jamesa Bonda. Bo oczywiste jest, że pozycja „rozwalony przed telewizorem” czy „wciśnięty za kierownicę samochodu” przez cały dzień nie sprzyja cyrkulacji drobinek zanieczyszczeń, które tym samym utykają w przewodach.

Według mojej wiedzy, żadne naukowe badanie nie wytłumaczyło jeszcze eksplozji kamieni nerkowych w ciągu ostatnich trzydziestu lat. A chyba już najwyższy czas, by zająć się tym tematem.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

---------

Źródła:

1) Mayo Foundation for Medical Education and Research (Ed). Diseases & Conditions - Kidney Stones, MayoClinic.com.

2) Zob. Te Xiao Pai Shi Wan. http://www.passeportsante.net/fr/Solutions/PharmacopeeChinoise/
Fiche.aspx?doc=te_xiao_pai_shi_wan_pc
 
3) Roller coasters could be a cure for kidney stones.
http://www.telegraph.co.uk/science/2016/09/26/roller-coasters-
could-be-a-cure- for-kidney- stones/
 
---
 

Komentarze

Krystian 2017-03-14 13:58
Witam. W przeszlosci mialem dwa duze ataki kolki nerkowej. Drugi skonczyl sie w szpitalu (pojechalem po znieczulenie/zastrzyk) i pozostal mi po nim okragly kamyczek ktory wysikalem, wielkosci okolo 3 milimetrow. Byl to tez czas kiedy trafilem na wyklady Dr Ewy Dabrowskiej i trafilem w koncu na informacje ze trzustka ma przynajmniej dwie funkcje o drugiej nawet nie wszyscy lekarze wiedza. Pierwsza znana funkcja to regulacja poziomu cukru we krwi przy pomocy np. insuliny. Druga zas to wlasnie rozpuszczanie wszelkich kamieni w organizmie w tym tez w nerkach. Ale druga funkcja jest wylaczona jezeli spozywamy duzo miesa (prawdopodobnie nie dotyczy to ryb) okazuje sie ze mieso ma w sobie skladnik ktory blokuje druga funkcje trzustki. Teraz jestem Pesco-Wegetarianem a czasami tylko wegetarianem i od wielu lat nie mam prawdopodobnie zadnych kamieni w nerkach i gdzie indziej nie mam kolki nerkowej ani nawet drobnych atakow bolu. Wczesniej moja dieta to bylo duzo wszelkiego miesa i slodyczy. Teraz tego unikam to i cisnienie krwi wrocilo mi do normy. A badanie krwi wykazalo wszelka prawidlowosc.

Pozdrawiam :)
Janusz Graczyk 2017-03-14 21:31
Bardzo gorąco polecam !
marek 2017-03-15 12:05
To rzeczywiście b. silny ból - "rodziłem" kilka kamyków, miałem tez rozbijanie ponad 2 cm. wielkości. Ale najgorszy ból miałem z wypadnięciem dysku w kręgosłupie lędźwiowym z uciskiem na korzenie i nerw kulszowy - zero ruchu, po prostu można wyć z bólu. Skończyło się operacją
Arek 2018-11-20 10:29
Ból przez kamienie nerkowe jest okropny, myslalem ze zaraz zejde. Potem jak oddalem material do badan w instytucie **************************i okazalo sie, ze zrobily mi sie szczawiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Prawdziwa historia sfermentowanej papai i Jana Pawła II

Co się dzieje, gdy laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny rekomenduje produkt naturalny? W książce profesora Luc’a Montagniera Les... czytaj więcej

11 zalet tej przyprawy obecnej na każdym stole

Czarny pieprz jest najczęściej stosowaną przyprawą. Pieprzniczka znajduje się niemal na każdym stole. Nawet w najgorszym fast-foodzie... czytaj więcej

Bóle głowy, wysypka – być może winne są ubrania?

Twój stan zdrowia w dużej mierze wynika z tego, co jesz – temu zaprzeczał na pewno nie będę.  Jednak, aby wyjaśnić przyczyny... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.