×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Komary: uniknij ukąszeń w sposób naturalny

Opublikowano dnia: 2015-04-24

Czy należysz do tych szczęściarzy, których komary nigdy nie gryzą? Jeśli tak, to nie masz potrzeby czytać tego newslettera.

Kieruję go głównie do 20% „nieszczęśników”, których komary atakują zawsze i w pierwszej kolejności. To oni piękne letnie wieczory kończą z pogryzionymi kostkami, mimo stosowania trawy cytrynowej, spiral czy urządzeń ultradźwiękowych przeciw komarom. Komary uodparniają się na syntetyczne środki, dlatego te są coraz mniej skuteczne.

Te metody samoobrony pomijają jedną fundamentalną zasadę każdej strategii wojskowej: poznaj swego wroga.

Aby się nie dać pokąsać, musisz wiedzieć, dlaczego niektóre osoby są dla komarów takie „smaczne”, a inne nie.

Unikanie ukąszenia komarów jest ważne, ponieważ owady te czasami przenoszą pasożyty i choroby wirusowe, takie jak gorączka denga, chikungunya i wiele rodzajów zapalenia mózgu.

1. Twoja grupa krwi

Komary gryzą, ponieważ potrzebują białka, które znajduje się w Twojej krwi.

Rodzaj białek zależy od tego, jaką masz grupę krwi. Jeśli masz grupę krwi 0, masz pecha! Tę grupę krwi komary lubią najbardziej! Z badań1 wynika, że prawdopodobieństwo, że komary przylecą do Ciebie, a nie do osoby z grupą krwi A, jest aż dwukrotnie większe. Twoja skóra wydziela bowiem związek chemiczny, po którym można rozpoznać grupę krwi.

Dlatego w przypadku osób z grupą krwi 0 istotne jest noszenie długich ubrań. Nawet, jeśli pozostali goście są w szortach i komary wcale ich nie gryzą.

Jeśli masz grupę krwi B, ryzyko jest na średnim poziomie.

2. Dwutlenek węgla

Komary odnajdują swą ofiarę, rozpoznając dwutlenek węgla wydalany w trakcie oddychania.

Za pomocą tzw. głaszczek szczękowych, niewielkiego narządu w obrębie aparatu gębowego, są w stanie zlokalizować wielkiego ssaka z odległości ponad 50 metrów.2

Im mocniej oddychasz, tym więcej dwutlenku węgla wydalasz i tym bardziej przyciągasz komary.

Osoby o dużej masie ciała oraz osoby wykonujące większy wysiłek fizyczny powinny więc chronić się bardziej niż inni. Dlatego dzieci są zwykle mniej kąsane przez komary niż dorośli.

3. Sport

Poza dwutlenkiem węgla, komary wyczuwają u swej ofiary zapach kwasu mlekowego, mocznika i amoniaku. Te substancje również znajdują się w wydychanym powietrzu. Osoby aktywne, osoby z gorączką i osoby, które charakteryzują się wyższą temperaturą ciała, bardziej przyciągają komary.

Tych zapachów można się pozbyć pod prysznicem.

4. Piwo

Po wypiciu jednej puszki piwa bardziej przyciągamy owady. Tak wykazują badania.3 Uważa się, że to obecność etanolu (alkohol) zachęca komary. Jednak jak dotąd nie potwierdzono tej tezy.

5. Kolor ubrania

Pamiętaj, że komary nie rozpoznają swej ofiary wyłącznie po zapachu. Mają oczy. Widzą Cię!

Jeśli masz na sobie ubranie, które wyraźnie odróżnia się od reszty otoczenia, na przykład ubranie czarne, granatowe lub czerwone, łatwiej Cię znajdą. Tak twierdzi James Day, entomolog z Uniwersytetu Florydy (jak wiadomo, Floryda to miejsce, gdzie występują liczne mokradła pełne komarów)4.

6. Ciąża

Wiele badań wykazało, że kobiety w ciąży przyciągają dwa razy więcej komarów5. Powodem jest to, że w ciąży kobiety wydalają o 21% więcej dwutlenku węgla niż zwykle, a temperatura ciała jest wyższa o 0,75°C.

7. Bakterie

Komary lubią miejsca, w których bakterii jest dużo, ale są one mało zróżnicowane gatunkowo. Przykładem takich miejsc są kostki i stopy, które szczególnie przyciągają komary.6

8. Przyzwyczajenie

Wielkość ukąszenia nie zależy od tego, jak długo komar wysysał krew, ale od reakcji układu immunologicznego na ślinę komara, wprowadzoną do skóry.

Im częściej stykasz się z tym samym gatunkiem komara, tym słabsza reakcja.

Niestety na świecie istnieje ponad trzy tysiące różnych gatunków komarów!

9. Nadzieje

Chciałbym jednak zakończyć ten newsletter bardziej optymistycznie. Otóż naukowcy prowadzą obecnie badania nad tym, co powoduje, że niektórych ludzi komary nie atakują w ogóle albo bardzo rzadko. Wydaje się, że te osoby wydzielają jakieś związki chemiczne, które służą za naturalny środek odstraszający.7

Być może uda się stworzyć naturalny i skuteczny spray, który przed ukąszeniami komarów chroniłby kobiety w ciąży, osoby z grupą krwi 0, uprawiające sport i noszące ciemne ubranie.

A na razie eksperci z American Mosquito Control Association proponują naturalny sposób na odstraszanie tych agresorów. Na skórę nanieść kilka kropel olejka eterycznego z eukaliptusa cytrynowego (Eucalyptus citriodora). Wiemy także, że posmarowanie skóry sokiem z czosnku może odstraszyć komary na godzinę. Tyle tylko, że ten sam zapach może odstraszyć również Twoich znajomych.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami?

Przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

Właśnie ukazał się 4 tom kronik z artykułami Jeana-Marca Dupuis, publikowanymi w newsletterze Poczta Zdrowia.

Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Źródła:

1) Landing preference of Aedes albopictus (Diptera: Culicidae) on human skin among ABO blood groups, secretors or nonsecretors, and ABH antigens; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=15311477

2) Maxillary Palps Are Broad Spectrum Odorant Detectors in Culex quinquefasciatus; http://chemse.oxfordjournals.org/content/32/8/727.full

3) Alcohol ingestion stimulates mosquito attraction; http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?Db=pubmed&Cmd=ShowDetailView&TermToSearch=12083361

4) Why some people are mosquito magnets; http://www.nbcnews.com/health/why-some-people-are-mosquito-magnets-1C6437380

5) Attractiveness of pregnant women to the malaria vector, Anopheles arabiensis, in Sudan; http://www.nbcnews.com/health/why-some-people-are-mosquito-magnets-1C6437380

6) Composition of Human Skin Microbiota Affects Attractiveness to Malaria Mosquitoes; http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0028991

7) Finding Smells That Repel; http://online.wsj.com/article/SB10001424052970204660604574378933761528214.html

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Tylko dla Twoich oczu

Nie czekaj, aż zaczniesz tracić wzrok, aby zacząć dbać o oczy. Jeśli zdarza Ci się widzieć ciemne plamy przed oczami, nie czekaj ani... czytaj więcej

Brudne ręce

Jakiś czas temu odwiedziłem przyjaciół, którzy wynajęli dom nad morzem. Dom był nowy, trzy sypialnie, nieduża kuchnia, piękny widok... czytaj więcej

Bóle głowy, wysypka – być może winne są ubrania?

Twój stan zdrowia w dużej mierze wynika z tego, co jesz – temu zaprzeczał na pewno nie będę.  Jednak, aby wyjaśnić przyczyny... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.