×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

(Konopie) Kilka słów wyjaśnienia, czego dotyczą dyskusje i nadzieje

Opublikowano dnia: 2019-01-04

W trakcie pobytu w Niemczech z zaskoczeniem dostrzegłem, że w bufecie śniadaniowym serwowane są nasiona konopi.

Konopie to roślina, z której pozyskuje się haszysz (żywicę) i marihuanę (suszone kwiaty i liście konopi).

Obie te substancje są zarówno we Francji, jak i w Polsce prawnie zakazanymi narkotykami.

Dlaczego więc ktoś podaje nasiona konopi na śniadanie? Jakie to niesie ryzyko?

Nie ma żadnego ryzyka.

Wręcz przeciwnie, nasiona konopi są doskonałe dla zdrowia. Nawet jedzenie ich w dużych ilościach nie stwarza żadnego ryzyka uzależnienia. Za chwilę wyjaśnię, dlaczego. Przedtem jednak chcę dodać kilka słów pozwalających „oddramatyzować” konopie, aby zatrzymać psychozę, jaka narosła wokół tej rośliny.

Konopie są zwyczajną, pospolitą rośliną

Dawniej konopie były jedną z najpospolitszych roślin.

Na wsiach każdy szanujący się chłop uprawiał konopie, z których wytwarzał sznurki i worki. A nasiona konopi wykorzystywał jako pożywienie dla ludzi i do karmienia bydła.

Do wytworzenia narkotyków handlarze wykorzystują specjalne konopie o wysokiej zawartości THC (tetrahydrokannabinolu). THC jest substancją psychoaktywną (zmieniającą stan umysłu).

THC wywołuje zmiany nastroju. Działa odprężająco, ale może także wywołać zaburzenia pamięci i problemy w uczeniu się. Jeśli uczeń nagle uzyskuje gorsze wyniki w nauce, warto sprawdzić, czy nie uzależnił się od haszyszu (co prawda kolejność może być także odwrotna: słabe wyniki w szkole mogą wywoływać stres i uczeń może próbować go pokonać poprzez palenie haszyszu).

Jednocześnie dowiedziono naukowo, że THC ma właściwości lecznicze: doskonale przeciwdziała nudnościom i wymiotom, a także pobudza apetyt. Jest przepisywany w przypadku chemioterapii, jak również na pobudzenie apetytu u osób chorych na AIDS.

Łagodzi ból występujący w stwardnieniu rozsianym oraz chorobie nowotworowej, w leczeniu paliatywnym. W Holandii od 15 lat (od 2003 roku) jest sprzedawany w aptekach. We Francji od roku 2014 jest dozwolony (produkt Sativex), ale nadal nie jest sprzedawany w aptece (specjalnie powołana „komisja” prowadzi konsultacje w tym zakresie)1.

Jestem całkowicie pewny, że opinia tej komisji będzie pozytywna. Sativex jest stopniowo dopuszczany do obrotu u wszystkich naszych sąsiadów, więc francuscy eksperci nie odważą się wyjść przed szereg. Tyle tylko, że Francja lubi tracić czas, zwłaszcza jeśli chodzi o powoływanie komisji ekspertów (którym trzeba zapłacić wynagrodzenia).

Debata nad THC nie dotyczy nasion konopi dostępnych w sklepach z żywnością ekologiczną. Takie nasiona pochodzą z klasycznych konopi uprawnych, które zawierają zaledwie śladowe, ledwie wykrywalne ilości THC.

Nasiona konopi zawierają za to bardzo dużo substancji (około 120) i wiele z nich może korzystnie wpływać na zdrowie.

Oto kilka z nich:

Nasiona konopi zawierają dużo białek, kwasów tłuszczowych i witamin

Nasiona konopi zawierają 25% białek roślinnych dobrej jakości, to znaczy białek zawierających wszystkie niezbędne aminokwasy. Ich charakterystyczną i niemal unikalną w świecie roślin cechą jest obecność lizyny (występującej także w komosie ryżowej).

Zawierają duże ilości metioniny, cysteiny i argininy, czyli aminokwasów bardzo korzystnych dla serca (patrz poniżej).

Zawierają 30% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Stosunek omega-6 do omega-3 wynosi 3:1, a taki wskaźnik idealnie pomaga zapobiegać chorobom serca.

Zawierają dużo witaminy E i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, magnezu, siarki, wapnia, żelaza i cynku.

Ochronne działanie argininy, metioniny i glicyny

Nasiona konopi zawierają dużo argininy, aminokwasu biorącego udział w powstawaniu tlenku azotu w organizmie.

Tlenek azotu to gaz, który rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie tętnicze, a dzięki temu zmniejsza ryzyko zawału serca.

Arginina obniża również poziom białka C-reaktywnego, które jest markerem stanu zapalnego i ryzyka sercowo-naczyniowego.

Nasiona konopi są bogate w metioninę, nazywaną „dawcą metylu”, obniżającego poziom homocysteiny we krwi. Poziom homocysteiny to także bardzo ważny wskaźnik ryzyka chorób serca (ważniejszy niż poziom cholesterolu).

Nasiona konopi zawierają również dużo glicyny, która pełni wiele funkcji w przemianie materii, zwłaszcza w syntezie glutationu (przeciwutleniacz).

Nasiona konopi zawierają olej cenny dla skóry

Kwasy tłuszczone omega-3 zawarte w nasionach konopi mają działanie przeciwzapalne, które okazuje się korzystne u osób cierpiących na egzemę. Olej konopny nawilża skórę, łagodzi swędzenie i zmniejsza potrzebę sięgania po leki2.

Nasiona konopi korzystne w przypadku menopauzy (oraz bolesnego miesiączkowania)

Nasiona konopi zawierają bardzo szczególny, wielonienasycony kwas tłuszczowy: kwas gamma-linolenowy (GLA).

GLA należy do kwasów tłuszczowych omega-6. Występuje w spirulinie, oleju z wiesiołka i ogórecznika (między innymi dlatego te produkty są tak korzystne).

Z GLA powstaje prostaglandyna E1, która zmniejsza działanie prolaktyn przyczyniających się do dolegliwości związanych z menopauzą i zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Olej z wiesiołka zmniejsza objawy, jakie mogą się pojawiać w syndromie napięcia przedmiesiączkowego u kobiet: bóle piersi, zatrzymywanie wody, oznaki depresyjne i oznaki rozdrażnienia3.

Dzięki GLA organizm może wytwarzać przekaźniki, które pełnią ważną funkcję w obronie przed infekcjami. Ma decydujący wpływ na elastyczność i poziom nawilżenia skóry.

Suplementacja GLA daje korzystne efekty w niektórych dolegliwościach o podłożu zapalnym i alergicznym.

Nasiona konopi są dobre!

Nasiona konopi są, z technicznego punktu widzenia, orzechami. Mają delikatny posmak orzechowy.

Można je spożywać surowe, gotowane lub prażone. Bardzo łatwo je strawić, znacznie łatwiej niż większość nasion, orzechów i roślin strączkowych, ponieważ zawierają dużo rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika tworzącego w jelitach rodzaj ochronnego żelu.

Taki żel pomaga również zmniejszać skoki insuliny i regulować poziom cholesterolu. Pamiętaj jednak, aby wybierać niełuskane nasiona konopi, co pozwoli zapewnić optymalne spożycie błonnika.

Czas więc porzucić obawy przed jakimkolwiek uzależnieniem się od nasion konopi. Wręcz przeciwnie, warto po nie sięgnąć, jeśli chcesz urozmaicić swoją dietę. A jeśli będziesz w Niemczech i na śniadanie ktoś poda Ci nasiona konopi, nie musisz się już temu dziwić ani tego obawiać!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

Hormon młodości w naszych kościach?

Czy wewnątrz kości może się kryć sposób przeciwdziałania zaburzeniom metabolicznym, problemom z płodnością u mężczyzn lub pogarszaniu się pamięci z powodu starzenia?

O tajemniczym hormonie kryjącym się w naszych kościach opowiemy Ci już wkrótce w lutowym wydaniu miesięcznika Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości - medycyna anti-aging.
 
O tym, jak zdobyć ten miesięcznik sprawdź tutaj

---

Źródła:

1) https://www.francetvinfo.fr/sante/drogue-addictions/cannabis/une-vraie-demande-des-patients-et-des-medecins-l-agence-du-medicament-va-evaluer-l-interet-du-cannabis-therapeutique_2936201.html

2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16019622

3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6350579

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Słabo znany środek na poprawę pamięci, koncentracji i nastroju

Niewiele osób w Europie Zachodniej słyszało o winpocetynie, ponieważ ten ekstrakt z barwinka pospolitego został odkryty przez węgierskiego... czytaj więcej

Śmierć zaczyna się w okrężnicy

Jeden z moich przyjaciół ma dziecko, które cierpiało na wszystkie dolegliwości świata: alergie, astmę, wypryski, biegunki,... czytaj więcej

Nowy dowcip: „bon na warzywa”

Po latach niepowodzenia programu „pięć porcji owoców i warzyw dziennie”, państwo francuskie znalazło wyjaśnienie. Ludzie... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.